فهرست موضوعات:

علت اهمیت ورق سیاه چیست ؟

انوع ورق سیاه

استاندارد ورق سیاه A516 

ورق استیل سیاه

ورق سیاه کاربرد

روش تولید ورق سیاه فولادی

مشخصات ورق‌ سیاه

نحوه تشخیص ورق سیاه از سایر ورق‌ها

جمع بندی

خبر قبلخبر بعد

ورق سیاه چیست ؟ و انواع آن

ورق فولادی بدون رسوب‌ زدایی، یا ورقی آهنی که هنوز با اعمال روکش قلع، تبدیل به ورق قلع اندود نشده‌ است. در مواردی که محافظت از قلع ضروری نیست، بدون روکش استفاده می‌شود. این ورق حاصل نورد دو مرحله‌ای ابتدایی و انتهایی بوده که منجر به کاهش ضخامت آن به 1.2 تا 16 میلی‌متر می‌شود. گاهی اوقات اقداماتی مانند کاهش وزن کویل پیچ، بهبود خواص مکانیکی، تراز کردن ورق، برش سبک و سنگین ورق برای تکمیل عملیات نورد گرم انجام می‌شود. ورق سیاه با دو استاندارد ST37 و ST52 مشخص می‌شود.
 

علت اهمیت ورق سیاه چیست ؟

تولید ورق‌های سیاه به روش نورد گرم نه تنها راندمان تولید را بهبود می‌بخشد، بلکه شرایطی را برای افزایش سرعت نورد و دستیابی به یک فرآیند نورد مداوم و اتوماتیک ایجاد می‌‌کند. برخی از مزایای دیگر مربوط به ورق و صفحه فولادی نورد گرم عبارتند از:
 
  1. افزایش شکل‌ پذیری
  2. برنامه‌ های کاربردی متعدد
  3. ارزان‌ تر از نورد سرد
  4. میزان بالای تولید
 

انوع ورق سیاه

ورق‌های سیاه فولادی در دو دسته ورق‌های سیاه معمولی و صنعتی طبقه‌بندی می‌شوند که به شرح زیر هستند:
 

ورق سیاه معمولی ST37 :

ورق‌ سیاه اس تی 37 چون کربن پایینی  دارند و استحکام بالا به طور گسترده‌ای در صنعت و ساختمان استفاده می‌شود. همچنین قابلیت جوش‌پذیری این نوع ورق‌ها بسیار زیاد است. برای مقاطع فولادی مانند تیرچه، گوشه، میلگرد، پروفیل و ناودانی مناسب است. استانداردهای این نوع ورق شامل DD11، DD12، DD13، STW22 و STW24 می‌شوند.
 

ورق سیاه صنعتی ST52 :

به خاطر داشتن سیلیکون و منگنز، این ورق دارای مقاومت بالا در برابر خمش، پیچش، کشش و تحمل وزن زیاد است. همچنین از قابلیت جوش‌پذیری و ماشین‌کاری خوبی نیز برخوردار است. ساخت پل، جرثقیل، ریل، شاسی ماشین آلات سنگین و قطعات صنعتی از جمله کاربردهای ورق ST52 می‌باشد. ورق‌های سیاه ST52 در کارخانه‌های ایران با ابعاد 1.5 × 6 متر و 6 × 2 متر تولید می‌شود. اسنانداردهای ورق سیاه صنعتی نیز شامل SPHT1، SPHT2، SPHT3 و SPHT4 می‌شوند. برای مشاهده جدول وزنی ورق کلیک کنید.
 

استاندارد ورق سیاه A516 

ورق‌های سیاه همچنین دارای نوع دیگری از استانداردها جهت مصارف صنعتی چون نفت و گاز، مخازن تحت فشار و صنایع پتروشیمی می‌باشند که تحت عنوان استاندارد A516 قرار می‌گیرند. A516Gr70، A516Gr65، A516Gr60 و A516Gr55 از جمله استانداردهای موجود در این دسته هستند. تفاوت بین این ورق‌های سیاه به این معنی است که آن‌ها در فشار، دما، کشش و ضربه متفاوت هستند. در اصل، ورق A516 یک ورق فولادی با کربن بالا با عناصر دیگر مانند فسفر و گوگرد بسیار کم است. همچنین وجود عناصری مانند منگنز و سیلیکون تا حد مجاز در ساختار این نوع ورق سیاه، ویژگی‌های خمش و کیفیت آن را بیشتر می‌کند.
 

ورق استیل سیاه

ورق‌های سیاه ضد زنگ می‌توانند از فولاد ضد زنگ 304 و 316 ساخته شوند. ورق های فولادی ضد زنگ 304 و 316 به طور خاص در این محصولات مورد استفاده قرار گرفته‌اند تا دوام و سختی بیشتری نسبت به فولاد ضد زنگ واقعی داشته باشند. مزیت آن این است که مقاومت بیشتری در برابر خراش دارد، اما روکش آن غیر قابل خراش نیست. بنابراین، انتظار نداشته باشید هنگام استفاده از برس سیمی، روکش PVD را بدون خط و خش نگه دارید. ضمن اینکه این نوع ورق سیاه نسبت به ورق‌های سیاه معمولی در لوازم خانگی و سایر مصالح برتری دارد.
 
ورق سیاه استنلس استیل
 

ورق سیاه کاربرد

ورق سیاه، که زمانی به عنوان فلز پایه برای تولید ورق قلع اندود استفاده می‌شد، اخیراً کاربرد گسترده‌تری پیدا کرده‌است. محصولات با ظاهر سیاه رنگ مانند میله های فولادی سیاه در صنایع جوشکاری و ساخت و ساز برای ساخت خطوط راه آهن و تیرآهن‌های I شکل، استفاده می‌شود. امروزه همچنین در قوطی‌ها، جعبه‌های جواهرات، روکش‌های باتری خشک و همچنین در کویل های نورد سرد برای برنامه‌های متنوع دیگر نظیر مصالح ساختمانی و قطعات خودرو استفاده می‌شود. ورق سیاه فولادی در شرایطی استفاده می‌شود که اشکال و تحمل بار دقیق مورد نیاز نیست.
 

روش تولید ورق سیاه فولادی

ورق سیاه از آهن یا فولاد بدون قلع ساخته شده است و روی شعله‌های باز یا در کوره آنیل می‌شود. این یک آهن یا فولاد نورد شده به عنوان ماده اولیه برای ساخت ورق قلع است. ظاهر تیره این ورق ناشی از واکنش آن با هوای اطراف و همچنین در نتیجه‌ی حرارت‌دهی زیاد و دوده در فرآیند تولید می‌باشد. ورق سیاه از طریق فرآیند نورد در دمای بالا که معمولاً دمای بالای 1700 درجه فارنهایت است، تولید می‌شود که این دما، بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است.
 
در طول نورد گرم، می‌توان ورق سیاه را به ضخامت 1.5 میلی‌متر یا بیشتر تولید کرد. وقتی دمای فولاد از دمای تبلور مجدد بالاتر باشد، می‌توان آن را به راحتی شکل داد و در اندازه‌های بسیار بزرگتر تولید کرد. برعکس، ورق سیاه نورد سرد را می‌توان با ضخامت نازک‌تر شامل ضخامت‌های 0.4 تا 1.5 میلی‌متر قابل تولید کرد و کیفیت سطح بهتری را به دست می‌دهد. فولاد سیاه معمولا ارزان‌تر از فولادهای با ظاهر روشن‌تر است، زیرا اغلب بدون تاخیر در فرآیند، تولید می‌شود.
 

مشخصات ورق‌ سیاه

مشخصات ورق سیاه

نحوه تشخیص ورق سیاه از سایر ورق‌ها

ورق سیاه با توجه به فرآیند تولید آن، یک محصول پایه می‌باشد و برای تبدیل آن به سایر ورق‌ها نظیر ورق گالوانیزه ، نیاز به فرآیندهای ثانویه است. بنابراین ظاهر ورق سیاه که به دلیل حرارت و دوده زیادی که در حین تولید به آن اعمال می‌شود، سیاه رنگ بوده و اینکه هیچ فرآیند ثانویه‌ای روی آن اعمال نمی‌شود، باعث می‌شود که به همان رنگ سیاه باقی بماند و از این طریق می‌توان به راحتی آن را تشخیص داد.
 
ورق اسید شویی نیز که گونه‌ای از ورق سیاه است، به دلیل ایجاد لکه‌هایی روی سطح آن، از ورق سیاه متمایز می‌شود و برای حذف این لکه‌ها از محلول‌های اسیدی استفاده می‌کنند که دلیل نام‌گذاری این ورق هم به همین خاطر است. ورق گالوانیزه نیز که از ورق سیاه تولید می‌شود، به دلیل گالوانیزه شدن و ایجاد پوشش قلع بر روی سطح آن، سطحی روشن‌تر از ورق سیاه داشته و به راحتی از ورق سیاه متمایز می‌شود.
 
نحوه تشخیص ورق سیاه از سایر ورق ها
 

جمع بندی

ورق سیاه به دلیل حرارت بالایی که در حین تولید به آن اعمال می‌شود و نیز به دلیل قرارگیری در محیط، ظاهر سیاه رنگ به خود می‌گیرد و روش اصلی تولید آن، نورد گرم می‌باشد. ST37 و  ST52 نیز از جمله معروف‌ترین گریدهای این نوع ورق هستند. ضمن اینکه برای کاربردهای مقاوم به سایش می‌توان ورق سیاه را از جنس فولادهای استنلس استیل انتخاب کرد.
برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟