فهرست موضوعات:

مختصری از ورق st37

مختصری از ورق st52

آنالیز شیمیایی ورق های st37 و st52

خواص فیزیکی و مکانیکی ورق های st37 و st52

شباهت ورق st37 و st52

تفاوت ورق st37 و st52

راهنمای خرید

خبر قبلخبر بعد

تفاوت ورق st37 و st52 چیست ؟ کدام ورق مهمتر است

فولادهای کم کربن دسته ای از فولادها بوده که طبق استاندارد ASTM، مجموع عناصر آلیاژی به کار رفته در آنها کمتر از 5% می باشد. ازجمله فولادهایی که در دسته فولادهای کم کربن قرار می گیرند، می توان به فولادهای سازه ای اشاره کرد که ورق های st37 و st52 را نیز شامل می شوند.

 

ورق های st37 و st52 جزو گروه ورق های سیاه بوده که طبق استاندارد آلمانی DIN17006 نام گذاری می شوند و حروف st در آنها به عبارت آلمانی "stahle" اشاره دارد که معادل کلمه "steel" یا همان فولاد می باشد. اعدادی که بعد از حروف st می آیند نیز بیانگر حداقل استحکام کششی فولاد مورد نظر می باشند. به منظور مشاهده قیمت ورق سیاه و تهیه انواع ورق ، روی متن لینک شده بزنید. در ادامه جهت معرفی و بررسی تفاوت های این دو ورق با ما همراه باشید.

 

تفاوت ورق st37 و st52

   

مختصری از ورق st37

ورق st37 یک نوع ورق سیاه فولادی و آلیاژی کم کربن است که با عنوان فولاد نرم هم شناخته می ‌شود. ورق st37 به دلیل برخورداری از استحکام بالا و جوش ‌پذیری مناسب، در صنایع ساختمان سازی و ساخت مقاطع فولادی مانند تیرآهن، نبشی، ناودانی و … کاربرد بسیاری دارد. حداقل استحکام کششی این ورق همانطور که از فرمول آن مشخص است، تقریبا 370 مگاپاسکال می باشد. اطلاعات کامل درباره ورق سیاه st37 را در این مقاله به دست آورید.

 

مزایا و معایب ورق st37

 • مزایا: از مزایای ورق st37 می‌ توان به وزن پایین، قابلیت جوش ‌پذیری عالی، انعطاف ‌پذیری بالا، استحکام کششی بالا و نیز قیمت مناسب اشاره کرد.
 • معایب: ورق st37 مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون پایینی داشته و به همین دلیل آن را با رنگ ‌آمیزی یا به روش گالوانیزاسیون پوشش می‌ دهند و بدین ترتیب می ‌توان به این ورق را به انواع پوشش‌ دار تبدیل کرد.
 

مختصری از ورق st52

ورق st52 نیز که نوعی ورق سیاه فولادی کم کربن است، معمولا در مصارفی که نیاز به استحکام بالایی است مورد استفاده قرار می گیرد. استحکام این ورق نیز تقریبا معادل 520 مگاپاسکال می باشد. این ورق قابلیت جوشکاری به تمامی مقاطع فولاد کم کربن را دارد. میزان بالای عنصر منگنز در این ورق سیاه، باعث افزایش مقاومت به ضربه، مقاومت به سایش و شکل پذیری فولاد می ‌شود.

 

از طرفی برخی از ورق‌های st52 به حالت نرماله می باشند که این ویژگی، در طی عملیات حرارتی به ‌منظور بهبود خواص مکانیکی فولاد مانند استحکام، سختی و انعطاف ‌پذیری انجام می ‌شود. در صورت تمایل میتوانید اطلاعات کاملی از مشخصات ورق st52 داشته باشید.

 

مزایا و معایب ورق st52

 • مزایا: از جمله مزایای ورق st52 می ‌توان به استحکام خمشی و پیچشی بالا، قابلیت تحمل وزن بالا، سختی و مقاومت سایشی بالا، مقاومت به ضربه بالا، هدایت الکتریکی بالا، مقاومت خوب در برابر خوردگی و اکسیداسیون، قابلیت ماشینکاری و پرس‌ کاری بالا، نقطه جوش بالا و انعطاف ‌پذیری مناسب اشاره کرد.
 • معایب: از معایب ورق گرم ST52 نیز می‌توان به لزوم انجام تست غیر مخرب اولتراسونیک جهت بررسی و کنترل کیفیت قبل از استفاده و نیز هزینه اضافی ناشی از انجام آن اشاره کرد. این تست به ‌وسیله امواج فرابنفش، عیوب سطحی و زیرسطحی ورق شامل ترک، خلل و فرج و حفرات انقباضی را به خوبی آشکار می‌ کند.
   

آنالیز شیمیایی ورق های st37 و st52

آنالیز شیمیایی ورق st37 و st52

   

خواص فیزیکی و مکانیکی ورق های st37 و st52

خواص فیزیکی و مکانیکی ورق های st37 و st52

 

شباهت ورق st37 و st52

 • هر دو ورق st37 و st52 از فولادهای کم کربن ساخته شده اند.
 • این ورق ها که دسته ای از وررق های سیاه می باشند، به هر دو روش گرم و سرد تولید می شوند.
 • کاربردهای ورق های st37 و st52 اغلب مشابه بوده و همانطور که پیش تر گفته شد، این ورق ها از نوع فولادهای سازه ای بوده و در کاربردهای ساخت و ساز و صنایع مختلف به کار برده می شوند.
 • این ورق ها هر دو جزو ورق های با استحکام بالا قرار می گیرند.
 • وزن مخصوص کلیه فولادهای ساختمانی یکسان است و فرق چندانی بین st37 و st52 وجود ندارد.
 • بازه دمایی برای ذوب این دو ورق نیز یکسان بوده و هر دو در بازه دمایی 1420 تا 1460 درجه سانتی گراد ذوب می شوند.
   

تفاوت ورق st37 و st52

تفاوت ورق st37 و st52 ناشی از تفاوت در ترکیب شیمیایی این دو ورق بوده که تفاوت در خواص و کاربردهای آنها را منجر می شود. از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 
 • ورق st52 به‌ دلیل برخورداری از مقدار کربن و عناصر آلیاژی بیشتر نسبت به ورق سف37، دارای مقاومت و استحکام بالاتری می باشد.
 • ورق st52 کربن بیشتر و در نتیجه مقدار سختی بیشتری نسبت به ورق‌های st37 دارد و به همین دلیل انعطاف‌ پذیری ورق st52 کمتر از ورق st37 است؛ چرا که افزایش کربن سبب تردی ورق شده و شکل پذیری آن را کاهش می دهد.
 • ورق st52 وزن کمتری از ورق st37 داشته و به همین دلیل در برخی از کاربردها که نسبت استحکام به وزن اهمیت بیشتری دارد، استفاده از ورق st52 ترجیح داده می شود. بیشترین کاربرد ورق st37 مصارف ساختمانی بوده، درحالی که بیشترین کاربرد ورق st52 به دلیل استحکام بالاتری که دارد، اغلب کاربردهای صنعتی است.
 • ورق st37 که کربن کمتری نسبت به ورق گرم st52 دارد، قابلیت جوش ‌پذیری نسبتا بالاتری هم نسبت به این ورق دارد؛ چراکه جوش پذیری ورق ‌های ساختمانی با درصد کربن موجود در آن ها رابطه معکوس دارد.
 

کاربردهای ورق st37

کاربرد اصلی ورق های st37 به دلیل برخورداری از مقدار کربن کم، که انعطاف پذیری و صلبیت بالای آن را ناشی می شود، در مصارف ساختمانی می باشد. سایر کاربردهای مهم این ورق به این شرح است: شاسی، بدنه و رینگ‌های خودرو، دستگاه‌ها و خط تولیدهای صنعتی، تجهیزات کشاورزی، مخازن نفت و گاز و صنایع پتروشیمی، صنایع فلزی سنگین، کشتی‌سازی، تانکر سازی، سدسازی، سوله سازی، پل‌سازی، ساخت در و پنجره، ساخت حفاظ و نرده، ساخت لوازم‌خانگی مثل آبگرم کن، پکیج، فن‌کوئل و...

 

کاربردهای ورق st52

ورق st52 که تحت عنوان ورق صنعتی نیز شناخنچته می شود، به دلیل برخورداری از استحکام بالا در انواع مصارف صنعتی نظیر ساخت ریل ‌ها، ساخت تسمه و چهار پهلو، ساخت جرثقیل، پل‌سازی، سد سازی، راه ‌سازی، شاسی ماشین ‌آلات سنگین، دیواره قطعات صنعتی و مخازن به کار برده می شود.

   

راهنمای خرید

مجموعه فولاد ایرانیان ورق های st52  و st37 از کارخانه های فولاد مبارکه ، کاویان ، گیلان ، اکسین اهواز ، قطعات ، چین و ..  را در ضخامت های 2 تا 15 میلی متر عرضه می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول مورد نظر می توانید صفحه قیمت ورق st52 را مشاهده کنید و یا با شماره 02142214 تماس حاصل فرمایید.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟