فهرست موضوعات:

چرا در ساخت چاقو، گرید فولاد اهمیت دارد؟

خبر قبلخبر بعد

فولاد مورد استفاده در ساخت چاقو

سازندگان چاقو، در مورد مزایا و معایب استفاده از گریدهای فولادی مختلف، در تیغههای آهنگری شده بحث میکنند، با این حال؛ اکثر مردم به فولاد مناسب برای ساخت چاقو ، توجه زیادی نمیکنند. یکی از فولادهای مناسب چاقو، فولاد دمشقی است. در واقع چاقو فولاد دمشقی یکی از انواع فولاد چاقو است.

 

چرا در ساخت چاقو، گرید فولاد اهمیت دارد؟

گرید فولاد و همچنین نحوه ساخت آن، همه چیز را از سختی و دوام تیغه گرفته تا توانایی فولاد در تیز نگه داشتن لبه و مقاومت در برابر خوردگی مشخص میکند. اگر زمان خود را در آشپزخانه یا بیرون از خانه میگذرانید، ارزش داشتن یک چاقو با تیغه محکم و لبهی تیز را میدانید. برای خرید فولاد برای ساخت چاقو لازم است با انواع گریدهای آن آشنا شوید تا فولاد مناسب چاقو را انتخاب کنید.

در زیر برخی از متداولترین گریدهای فولادی که به عنوان فولادهای non-stainless و ضد زنگ طبقه بندی شده اند، به اختصار توضیح داده شده است.

 

فولادهای non-stainless

اشکال بارز فولاد non-stainless این است که راحتتر از فولاد ضد زنگ، زنگ میزند. با این حال فولادهای کربنی را میتوان به طور متفاوت تمپر کرد که منجر به سختی عالی و تیز شدن لبه ها میشود. پس از انجام عملیات حرارتی بر روی این فولادها، تیغههایی مستحکم و قابل اطمینان ایجاد میشوند. لازم به ذکر است که این تیغه ها، بیشتر برای استفاده در فضای باز هستند و برای کارد و چنگال توصیه نمیشوند.

 

فولاد ابزار D2

فولاد ابزار D2، یک فولاد "نیمه ضد زنگ" و قابل سخت شدن در هوا میباشد. فولاد ابزار D2، از مقدار کروم نسبتاً بالایی (12٪) برخوردار است که باعث میشود نسبت به سایر فولادهای کربنی، مقاومت به لکه بهتری داشته باشد. همچنین این فولاد، مقاومت در برابر سایش خوبی از خود نشان میدهد. لازم به ذکر است که این فولاد نسبت به بسیاری از فولادهای ضد زنگ مانند ATS-34 سختتر است، هرچند که این سختی نسبت به سایر گریدهای فولاد ابزار کمتر میباشد.

 

فولاد چاقوسازی A2

فولاد A2، یک نوع فولاد ابزار سخت شده در هوا میباشد. این فولاد سختتر از فولاد D2 است، اما نسبت به آن مقاومت به سایش کمتری دارد. لازم به ذکر است که برای بهبود احتباس و پایداری لبه، به این گرید حرارت داده میشود. غالبا از این فولاد در ساخت شمشیرهای مبارزه استفاده میشود.

 

فولاد چاقو W-2

فولاد W-2، به دلیل برخورداری از 0.2 درصد مقدار وانادیوم، قادر به ثابت نگه داشتن تیزی لبه میباشد. همچنین؛ این فولاد سختی قابل قبولی دارد. لازم به ذکر است که فولاد W-1،  یک گرید فولادی عالی میباشد، با این حال؛ افزودن وانادیوم به فولاد W-2، مقاومت به سایش و سختی آن را افزایش میدهد.

 

فولادهای سری 10 (1095 ، 1084 ، 1070 ، 1060 ، 1050)

فولادهای  سری 10، به ویژه 1095 ، اغلب در چاقوهای کارد و چنگال یافت میشوند. در این فولادها، دو رقم آخر مقدار کربن را نشان میدهد. به طور کلی؛ کربن با کاهش اعداد در سری 10 کاهش مییابد؛ که این امر منجر به کاهش مقاومت در برابر سایش و افزایش چقرمگی میشود. فولاد 1095، حاوی 0.95 درصد کربن و 0.4 درصد منگنز است. این فولاد؛ سخت، مقرون به صرفه و تیز کردن آن آسان میباشد. همچنین در چاقوهایی که با این فولاد ساخته میشوند؛ میتوان با تیز کردن لبهی تیغه توسط سنگ تیزکن، آن را نسبت به اکثر فولادهای ضد زنگ برتر دانست. با این حال؛ یکی از معایب این فولاد این است که در معرض زنگ زدگی قرار میگیرد.

 

steel knife

 

فولاد چاقوسازی O1

فولاد O1، در حفظ و نگهداری لبه بسیار عالی است، و همچنین فلزی محبوب برای فورج و آهنگری میباشد. فولاد O2، یکی دیگر از فولادهای پرکربن معتبر است. این فولاد ضد زنگ نمیباشد، و اگر روغن کاری و محافظت نشود، زنگ میزند. فولادهای O1 و 1095، به طور کامل تحت عملیات حرارتی قرار میگیرند، که با هر گرید استیل ضدزنگ پرخرج برابری میکنند.

 

فولاد چاقوV®  کربنی

نام تجاری این فولاد، توسط Cold Steel گذاشته شده است. طبق گزارشها، این فولاد بین گریدهای 1095 و O1 قرار دارد و شبیه به فولاد 50100-B میباشد. فولاد  کربنی، یک فولاد کارد و چنگال است که مقاومت در برابر خوردگی و حفظ و پایداری در لبهی بسیار خوبی از خود نشان میدهد. چاقوی ساخته شده از این فولاد، سختی استثنایی دارد. همچنین؛ تیز کردن تیغهی آن نسبت به اکثر فولادهای ضد زنگ سختتر میباشد. یکی از سخت‌ترین فولادها برای ساخت چاقو است.

 

50100-B (0170-6) فولاد

برای این گرید فولاد، دو نام تجاری وجود دارد. نام دیگر این فولاد، فولاد کروم -وانادیوم است که در حفظ و نگهداری لبهی مستحکم، بسیار عالی و با کیفیت میباشد .

 

فولاد 5160

این گرید، فولادی کربن متوسط، کم آلیاژ، چقرمه و سخت میباشد. این فولاد، همان فولاد فنر است که برای افزایش سختی پذیری، به آن کروم اضافه میکنند. این فولادهای سخت و مقاوم در برابر ضربه، اغلب در تبرها و تیشهها یافت میشوند.

 

فولاد چاقوسازی CPM 10V

 CPM مخفف (Crucible powder metallurgy( ، فولادی با مقدار وانادیوم بالا میباشد. این گرید، از مقاومت در برابر سایش عالی و سختی بالایی برخوردار است، اما استفاده از این فولاد در ساخت چاقو، نیاز به هزینه دارد.

 

فولادهای ضد زنگ

فولادهای ضد زنگ، با افزودن کروم در برابر خوردگی مقاوم میشوند. به طور کلی؛ فولاد کارد و چنگال از جنس استنلس استیل، حاوی بیش از 13 درصد کروم میباشد، بر روی سطح این فولاد، یک لایه اکسید تشکیل میشود؛ که آن را از خوردگی و لکه شدن محافظت میکند. لازم به ذکر است که بیشتر کاردهای آشپزخانه از فولاد ضد زنگ مارتنزیتی ساخته شدهاند.

 

420 (420J) فولاد ضد زنگ چاقو

معمولاً فولادهای 420 و J420، به عنوان فولادهای بسیار ارزان در بازار مطرح میشوند. این فولاد، نرم و در برابر لکه مقاوم میباشد، اما در برابر سایش مقاومت خوبی ندارد. چاقوی ساخته شده از این گرید فولاد ضد زنگ، میتواند چقرمه و مستحکم باشد اما کیفیت لبهی خود را به سرعت از دست میدهد.

 

فولاد A440 (و گریدهای مشابه مانند M425 ، HC420 و A6)

440A، یک فولاد ضد زنگ پرکربن میباشد که میتوان آن را تا حد بیشتری نسبت به فولاد ضد زنگ گرید 420 سخت کرد. که این امر؛ باعث استحکام و مقاومت به سایش بیشتر این فولاد میشود. فولاد A440 به دلیل توانایی حفظ لبه، سهولت در تیز کردن مجدد و مقاومت در برابر خوردگی، در بسیاری از چاقوهای تولیدی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

فولاد C440 (و گریدهای مشابه از جمله Gin-1، ATS-55، A8)

فولاد 440C به دلیل برخورداری از میزان کربن بالا، از فولادهای ضد زنگ گروه A440 قویتر است. 440C، یک فولاد ضد زنگ پرکروم است که از خاصیت سختی بسیار خوبی نیز برخوردار میباشد. لازم به ذکر است که مقاومت در برابر خوردگی این فولاد، نسبت به A440 کمتر میباشد . فولاد C440، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و ابزار ساخته شده از این فولاد قادر به حفظ تیزی لبه میباشد. لازم به ذکر است که این فولاد، نسبت به ATS-34 سختتر و در برابر لکه مقاومتر میباشد.

 

154CM (ATS-34) فولاد چاقوسازی

فولاد 145CM، یک گروه از فولادهای ضد زنگ است که به طور گسترده استفاده میشود. گرید 145CM،  معیار کارایی با کیفیت بالا در فولادهای ضد زنگ میباشد. به طور کلی این گرید، سخت و قادر به حفظ تیزی لبه میباشد، هرچند که این فولاد، به اندازه گرید 400 در برابر لکه مقاوم نیست.

 

فولاد VG-10

این فولاد، بسیار شبیه به گریدهای ATS-34 و 145CM است و رفتاری مشابه با آنها دارد؛ اما با داشتن مقدار وانادیوم بالاتر، در برابر لکه مقاومت بیشتری دارد. لازم به ذکر است که وانادیوم اضافی، این امکان را به فولاد میدهد که در حفظ تیزی لبه، بسیار عالی عمل کند.

 

فولاد چاقو S30V

فولاد S30V، یک فولاد ضد زنگ پرکروم (14 درصد)، حاوی مولیبدن و وانادیوم است که باعث افزایش چقرمگی، مقاومت در برابر خوردگی و توانایی حفظ تیزی لبه میشود. با این وجود، درجه سختی بالا، باعث دشواری تیز کردن این فولاد میشود.

 

فولاد S60V) (CPM T440V) / S90V (CPM T420V

بالا بودن مقدار وانادیوم در این دو گرید فولادی، باعث توانایی عالی آنها در حفظ و نگهداری از تیزی لبه چاقو میشود. فرآیند CPM در تولید این گریدهای فولادی، باعث میشود تا عناصر آلیاژی بیشتری نسبت به سایر گرید ها وجود داشته باشد؛ که این امر منجر به چقرمگی و مقاومت بیشتر در برابر سایش میشود. لازم به ذکر است که S90V کروم کمتری دارد؛ اما در مقابل، مقدار وانادیوم آن دو برابر است؛ که باعث میشود چقرمهتر و در برابر سایش مقاومتر باشد.

 

فولاد 12C27

فولاد 12C27، یک فولاد ضد زنگ سوئدی و ترکیبی از یک آلیاژ شبیه به A440 میباشد. این گرید از فولاد ضد زنگ، بین حفظ و احتباس لبه، مقاومت در برابر خوردگی و توانایی تیز شدن تعادل برقرار میکند. طبق گزارشات، عملیات حرارتی بر روی این فولاد، به طور کامل و بدون مشکل انجام میشود.

 

فولاد 6A / 8A / 10A) همچنین  AUS-6 / AUS-8 / AUS-10 (

این گرید ضد زنگ ژاپنی، با فولادهای 440A (AUS-6) ، 440B (AUS-8) و 44C AUS-10)(  قابل مقایسه است. فولاد AUS-6 نرمتر اما چقرمهتر از فولاد ATS-34 است. ابزار ساخته شده از این فولاد، توانایی خوبی در حفظ لبه دارد، همچنین؛ تیز کردن تیغه ی آن نسبتا آسان میباشد.

 فولاد AUS-8 چقرمهتر است، اما تیز کردن آن آسان میباشد و احتباس لبهی خوبی دارد. فولاد AUS-10 مقدار کربن مشابهی با C440 دارد اما کروم کمتری دارد و در نتیجه مقاومت به لکه این فولاد کمتر میباشد. با این حال برخلاف گرید 440، هر سه گرید AUS، برای افزایش مقاومت در برابر سایش و احتباس لبه، با وانادیوم آلیاژ میشوند.

 

فولاد ATS-34

ATS-34 یک فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا میباشد که در همه جا یافت میشود. این فولاد که در دهه 1990 محبوبیت زیادی پیدا کرده است، حاوی مقادیر زیادی کربن و کروم میباشد. همچنین این فولاد، حاوی مولیبدن است که منجر به  افزایش سختی آن میشود. این گرید از جنس استنلس استیل، توانایی احتباس لبه خوبی دارد اما به دلیل سختی بالای این فولاد ، نمیتوان لبهی آن را به راحتی تیز کرد. ATS-34 از مقاومت در برابر خوردگی خوبی برخوردار است، گرچه به اندازه فولاد سری 400 نیست.

 

فولاد چاقو BG-42

فولاد BG-42، یک آلیاژ ضد زنگ با تحمل بالا میباشد که از مقادیر زیادی کربن ساخته شده است. این فولاد حاوی منگنز، مولیبدن و وانادیوم میباشد که منجر به بهبود سختی، چقرمگی و احتباس لبهها میشود.

 

فولاد دمشق

فولاد دمشق، به فرآیندی اطلاق میشود که به موجب آن دو گرید مختلف فولاد، با هم جوش داده شده و توسط اسید گراور میشوند تا فولادی با الگوهای منحصر به فرد و چشم گیر ایجاد کنند. چاقو فولاد دمشق اغلب بر اساس اهمیت زیبایی شناسی ساخته میشود.گریدهای رایج مورد استفاده در تولید چاقو فولاد دمشقی شامل ((L-6 N2015، O1 ، ASTM 203E ، 1095 ، 1084 ، 5160 ، W-2 و 52100 میباشند.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۳دیدگاه)ارسال دیدگاه
 1. avatarحبیب

  سلام با تیغ بهلر میشه چاقو درست کرد ابزار مخصوص تراشکاری هست فک کنم فولاد 720 باشه

  1. avatarحمید جابری

   باسمه تعالی - سلام - از اطلاعات ارائه شده شما (تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان) بسیار تشکر و قدردانی مینمایم و امیدوار که همیشه موفق و سرافراز باشید. 1400/09/24

   1. avatarمدیر سایتدر جواب:‌حمید جابری

    سلام وقتتون بخیر ، امیدوارم که مفید بوده باشه

  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟