فهرست موضوعات:

بهترین فلز برای ساخت چاقو

ساخت چاقو با آهن

ساخت چاقو با ورق استیل

سخت ‌ترین فولاد برای ساخت چاقو

ساخت چاقو با فولاد دمشقی

خبر قبلخبر بعد

فولاد مورد استفاده در ساخت چاقو

اغلب ما صحنه‌هایی از فیلم‌های تاریخی را به یاد داریم که در آن‌ها، یک قهرمان یا مبارز، با استفاده از ساخت چاقو یا شمشیر برای یک مبارزه آماده می‌شود. با دیدن چنین صحنه‌هایی، خود را در آن جایگاه تصور کرده‌ایم و به فکر و خیال پیرامون آهنگری، ساخت سلاح و مبارزه پرداخته‌ایم. اما آیا برای ساخت چاقو که یکی از پرکاربردترین ابزار در زندگی است، حتماً باید یک قهرمان یا مبارز باشیم؟

شمشیر، چاقو و سلاح‌هایی از این قبیل از دیرباز جزئی از ابزارهای مهم زندگی بشر بودند تا نیازهایی همچون امنیت و تهیه غذا را تأمین کنند. امروزه نیز برای انجام بسیاری از کارها از آشپزی گرفته تا شکار و یا حتی ساخت برخی ابزار، به انواع چاقوها نیاز داریم. در این مقاله، بهترین فولاد برای ساخت چاقو را معرفی می‌کنیم.

   

بهترین فلز برای ساخت چاقو

با علم به اینکه چاقو یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزار موردنیاز انسان است، این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که بهترین نوع فلز برای ساخت چاقو چیست و بر چه اساسی فلزات مناسب برای ساخت چاقو انتخاب می‌شوند؟

 

قدرت برندگی و تیز بودن، مهم‌ترین عامل در انتخاب یک چاقوی مناسب است. اما برای دستیابی به این عامل، باید که در طراحی و ساخت چاقو، بهترین فلزات را به کار ببریم. به این دلیل که پارامترهایی همچون هندسه لبه، سختی، چقرمگی، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی در کنار ظاهر زیبا و جذاب، از مهم‌ترین عوامل در تعیین خواص فلز مناسب برای ساخت چاقو هستند، بنابراین، انتخاب فلزاتی که ترکیبی از خواص و پارامترهای یادشده را داشته باشند در ساخت یک چاقوی باکیفیت بسیار مؤثر هستند.

 

یک فلز حاوی استحکام، سختی و چقرمگی کم، قابلیت کاهش ضخامت تا هر اندازه دلخواه و طراحی مناسب لبه را ندارد. همچنین، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی، پایداری و دوام یک چاقو را چه ازنظر تیز بودن و چه ازنظر حفظ کیفیت بدنه و خواص آن، تضمین می‌کند.

   

ساخت چاقو با آهن

به‌احتمال‌زیاد، استفاده مجدد از آهن قراضه و ضایعات آهنی به‌منظور تولید ابزار و محصولات جدید، به فکر خیلی از ما رسیده است. اما آیا این امر در مورد ساخت چاقو با آهن هم صدق می‌کند؟ آهن فراوان‌ترین و ارزان‌ترین فلزی است که در همه‌جا در دسترس است. بنابراین، ایده ساخت انواع ابزارآلات به‌وسیله آن به ذهن می سد. اما چطور تشخیص دهیم که آهن برای ساخت چاقو مناسب است یا خیر؟ به منظور تهیه انواع آهن، می‌توانید قیمت آهن آلات را در اینجا مشاهده نمایید.

 

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، استحکام، سختی و مقاومت به خوردگی از عوامل مهم در تعیین یک چاقوی باکیفیت هستند. آهن باوجود نرم بودن و قابلیت شکل‌دهی آسان، از استحکام و مقاومت به خوردگی مناسبی برخوردار نیست و به‌راحتی در مجاورت هوا و رطوبت، اکسید می‌شود. با زنگ زدن آهن، خواص آن افت می‌کند و چاقویی که با آهن خالص ساخته شود، خیلی زود کارایی خود را از دست خواهد داد.

 

بنابراین، یا باید چاقوی ساخته‌شده از آهن را از طریق پوشش دهی و اعمال فرآیندهایی، مقاوم و تقویت کرد یا اینکه به فکر انتخاب یک فلز بهتر به‌منظور جایگزین کردن آن باشیم. در بسیاری از مواقع، استفاده از یک فلز باقابلیت و خواص بهتر، مقرون به‌صرفه‌تر است. در چنین موقعیتی، فولاد حرف اول را می‌زند. انواع فولادها باقابلیت‌های فراوان، هم استحکام و خواص سایشی و خوردگی را برای چاقو به ارمغان می‌آورند و هم قیمت مناسبی دارند. در ادامه، فولاد مناسب برای ساختن چاقو را معرفی می‌کنیم.

  ساخت چاقو با آهن    

ساخت چاقو با ورق استیل

با توجه به اینکه وجود یک لبه قابل تیز شدن برای چاقو مهم است، باید فلزی را برای ساخت آن انتخاب کنیم که قابلیت کاهش ضخامت تا ضخامت‌های خیلی کم را داشته باشد. از طرفی، چاقو باید بدون اینکه لبه آن دچار تغییر شکل و یا خمیدگی شود، مورداستفاده قرار گیرد و این امر بیانگر نیاز به یک فلز با استحکام و سختی بالاست. انواع ورق فولادی بدین منظور مناسب هستند. فولادهای مناسب برای ساخت چاقو اغلب در یکی از گروه‌های فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ و فولاد ابزار قرار می‌گیرند.

 

ساخت چاقو با فولاد کربنی

فولادهای کربنی با مقدار کربن بالا یکی از بهترین انواع فولاد برای ساخت چاقو هستند؛ چون‌که استحکام و سختی موردنیاز تیغه چاقو را در مقابل اثرات ضربه‌ای و سایش تأمین می‌کنند. بااین‌حال، عملیات حرارتی مناسب بر روی این دسته از فولادها باید انجام شود. اگر کوئنچ کردن سریع مورداستفاده قرار بگیرد، تیغه چاقو بسیار ترد شده و مستعد شکست می‌شود. همچنین، اگر عملیات نرماله سازی و آنیل بر روی آن انجام شود، ممکن است تیغه نرم شود و در هنگام سرویس لبه آن دچار تغییر فرم و خمیدگی در طولانی‌مدت شوند.

 

چاقوی ساخته‌شده از فولاد کربنی مستعد زنگ زدن نیز هست. این به سبب عدم برخورداری فولاد کربنی از عناصر آلیاژی مناسب به‌منظور حفاظت از آن در برابر خوردگی است. بنابراین، مراقبت‌های ویژه به‌منظور جلوگیری از زنگ زدن تیغه چاقوی ساخته‌شده از فولاد کربنی باید انجام شود. فولاد کربنی 1095 رایج‌ترین نوع در ساخت چاقو است.

 

ساخت چاقو با فولاد ضد زنگ

ساخت چاقو با استنلس استیل یکی از بهترین گزینه‌هاست. بدان سبب که این نوع فلز با برخورداری از مقدار مناسب کروم و سایر عناصر آلیاژی، هم استحکام و هم مقاومت به خوردگی عالی را ارائه می‌دهد. چاقوهای استیل اغلب از استنلس استیل‌های فریتی و مارتنزیتی ساخته می‌شوند. این نوع فولادها باید که از میزان بالای کربن برخوردار باشند تا سختی مناسب به‌منظور حفظ شکل لبه چاقو را دارا باشند. از مهم‌ترین گریدهای این نوع فولاد برای ساخت چاقو می‌توان به 420 و 440 اشاره کرد.

 

گریدهای آستنیتی مانند 316 نیز ممکن است برای ساخت چاقو استفاده شوند؛ اما باید توجه داشت که این گروه از فولادهای زنگ نزن قابلیت سخت شدن چندانی ندارند و نمی‌توانند یک لبه سخت و مقاوم را برای تیغه چاقو تضمین کنند.

 

از دیگر گریدهای استنلس استیل مناسب برای ساختن چاقو، استیل‌های ضد زنگ رسوب سخت شده هستند. این دسته علاوه بر مقاومت به خوردگی، خواص سختی‌پذیری عالی را ارائه می‌دهند. گرید PH17-7 نمونه‌ای از این فولاد است.

 

انواع فولاد ضد زنگ مناسب برای ساخت چاقو شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فولادهای سری 400 مانند 420 و 440
 • فولادهای سری AUS مانند AUS-6 ، AUS-8 و AUS-10
 • فولادهای MoV نظیر 8Cr13MoV و X50CrMoV15
 • فولادهای سری SxxV موسوم به CPM مانند CPM S30V ، CPM S60V و CPM S90V
 • فولادهای ATS مانند ATS 34 و ATS 55
 • فولادهای VG نظیر VG10 و VG-max
 • فولاد 154CM
ساخت چاقو با فولاد ضدزنگ 8Cr13Mov   ساخت چاقو با فولاد ضد زنگ Vg10    

ساخت چاقو با فولاد ابزار

فولادهای ابزار از محبوب‌ترین گریدهای فولادی به‌منظور ساخت چاقو هستند. این نوع فولادها، دارای کربن بالا به همراه عناصر آلیاژی افزوده‌شده به‌منظور تقویت خواص مکانیکی هستند. این عناصر، مقاومت به خوردگی فولادهای ابزار را تقویت می‌کنند اما به‌اندازه استنلس استیل نمی‌رسند.

 

فولادهای ابزار مناسب و رایج برای تولید چاقو عبارت‌اند از:

 • فولاد W2
 • فولاد A2
 • فولاد D2
 • فولاد M2
ساخت چاقو با فولاد ابزار D2    

سخت ‌ترین فولاد برای ساخت چاقو

اگر به دنبال سخت‌ترین نوع فولاد برای ساخت چاقو هستید، فولادهای ابزار و فولادهای ضد زنگ رسوب سخت شونده بسیار ایده‌ال هستند. فولاد ابزار W2 برای ساخت چاقوی شکار بسیار مناسب است. این نوع فولاد، از سختی بسیار زیاد و دوام عالی برخوردار است.

 

از دیگر فولادهای سخت برای این منظور، می‌توان به فولادهای سری CPM SxxV یا CPM SxxxV اشاره کرد. فولاد CPM S110V یکی از سخت‌ترین نوع تیغه‌های چاقو را ارائه می‌دهد؛ اما به همان نسبت، کار با آن و شکل‌دهی آن دشوار است.

  سخت ترین فلز برای ساخت چاقو    

ساخت چاقو با فولاد دمشقی

همان‌طور که از نام آن مشخص است، پیشینه این نوع فولاد به شهر دمشق در کشور سوریه بازمی‌گردد که قرن‌ها به‌عنوان بهترین نوع فولاد در این سرزمین شناخته می‌شد. فولاد دمشقی از طریق چکش زدن چند لایه فولاد ووتز با الگوی موجی شکل می‌گیرد. فولاد ووتز که در هند ساخته می‌شد، فن ساخت آن به‌مرور از بین رفته و فراموش‌شده است و به همین سبب، ساخت چاقو با فولاد دمشقی دیگر چندان مرسوم نیست. بااین‌حال، تولیدکنندگان معدودی همچنان وجود دارند که چاقو را با فولاد دمشقی می‌سازند.

 

جمع بندی

اکنون که با بهترین فولاد برای ساختن چاقو آشنا شدیم، شاید دور از تصور نباشد که بتوانیم خودمان هم یک نوع چاقوی مستحکم بسازیم و این‌چنین، رویایی که با دیدن صحنه‌های آهنگری در فیلم‌های تاریخی در ذهن‌مان نقش می‌بست، به حقیقت تبدیل شود. انواع فولادهای کربنی، فولادهای ضد زنگ و فولادهای ابزار بدین منظور مناسب هستند که تمام الزامات ساخت یک چاقوی باکیفیت را فراهم می‌آورند.

 

 سوالات متداول

1- برای ساخت چاقو چگونه عمل کنیم؟

اطلاعات لازم در مورد نوع فلزی که باید انتخاب کنید، عملکرد هر کدام از این فلزات و هزینه آنها متفاوت است که در این مقاله به طور کامل به آنها پرداخته شده است.

 

2- بهترین فلز برای ساخت چاقو کدام است؟

بستگی به نوع کاربرد و شرایط استفاده از چاقو، فلزات مختلفی می توانند برای ساخت آن به کار گرفته شوند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۲۵دیدگاه)ارسال دیدگاه
 1. avatarمحمد

  سلام،من میخوام به یکی از استادا سفارش شمشیر شکاری کاربردی 85 سانت تیغه رو دادم و گفتم آلیاژش توری باشه که هرچقدر استفاده بشه مثلا هزارتا گاو رو از وسط نصف کنه بازم قابل استفاده باشه،ایشون d2 رو پیشنهاد کردن،نظر شما چیه؟

  1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌محمد

   سلام وقت بخیر فولاد D2 بسیار سخت و محکم است و یک گزینه ایده آل برای ساخت تیغه چاقو است. با وجود اینکه خواص مقاومت به خوردگی آن به اندازه گریدهای استنلس استیل نیست اما باز هم تا حد زیادی خاصیت مقاوم به خوردگی آن مناسب است. در مجموع، فولاد D2 برای ساخت تیغه پیشنهاد می شود.

 2. avatarSeyf

  فولاد ck60 برای کارد شکاری مناسبه؟

  1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌Seyf

   با عرض سلام و وقت بخیر بله با فولاد CK60 هم می توان چاقو ساخت. فولاد CK60 در دسته فولادهای کربن بالا قرار داشته و به آن فولاد فنر هم گفته می شود. این فولاد هم قابلیت سخت‌کاری با عملیات حرارتی را داراست و هم استحکام مناسبی دارد. با این حال، نسبت به نوع پرکاربرد CK45، گران تر است.

 3. avatarحامد

  سلام من یه چاقو ساختم با فولاد فنر ولی بعد استفاده زود سیاه میشه آیا راهکاری هست؟

  1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌حامد

   سلام وقت شما بخیر فولادهای فنر اغلب حاوی مقدار قابل توجهی عنصر کروم به منظور بهبود مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون هستند. اما اگر در برخی از آنها، مقدار کروم به اندازه کافی نباشد، مستعد خوردگی یا زنگ زدگی می شوند. پیشنهاد می شود پس از استفاده، چاقو را به خوبی تمیز و خشک نمایید. همچنین، در صورت امکان یک لایه روغن یا روان کننده خشک بر روی آن اعمال کنید.

 4. avatarرامین

  سلام فولاد d2یا فولاد w2کدوم استقامت و حفظ لبه بهتری داره واسه کوهنوردی ؟؟

  1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌رامین

   با سلام و وقت بخیر D2 در بیشتر موارد از W2 بهتر عمل می کند، اما W2 پایداری لبه های ظریف بهتر و لبه بادوام تری دارد. W2 برای ساخت یک تیغ صاف و یک خردکن خوب مناسب است حال آنکه، D2 بیشتر برای ساخت ابزار برش عالی است چراکه که لبه خوبی را برای مدت طولانی نگه می‌دارد. در این مورد W2 در اثر سایش بسیار سریع مات می‌ شود.

 5. avatarکاوه

  با سلام اگع تمام این آلیاژ ها را با هم ادغام کنیم همان آلیاژ دمشقی میشه و اینکه به چه کیفیتی دست پیدا میکنیم و اینکه برای ساخت یه شمشیر عملیات باید با اولین حرارت دهی بدون وقفه و افت دما انجام شود چون درساخت تیغه های ژاپنی پس از شروع به تولید به هیچ عنوان دمای آلیاژ در حال شکل

  1. avatarعرفان

   سلام ممنون از مطلب خوبتون. فولاد 56si7 جزو کدام دسته از فولاد هست و کاربردش چیه؟

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌عرفان

    با سلام و ضمن تشکر از ثبت نظر شما. فولاد 56Si7 یک نوع فولاد آلیاژی حاوی سیلیسیم است که برای شکل دهی محصولات اولیه به صورت نوردی مورد استفاده قرار می گیرد. این فولاد مطابق با استناندارد En 1.5026 است. اطلاعات بیشتر در مورد این نوع فولاد برای شما ایمیل شده است.

  2. avatarحسن

   با سلام .تیغ گیوتین دستگاه چاپر ذرت از چه نوع فلزی ساخته شده

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌حسن

    با سلام و تشکر از ثبت دیدگاه شما. این نوع تیغه ها معمولا از جنس فولادهای مقاوم در برابر ضربه و سایش هستند.

  3. avatarزمانی

   با سلام و تشکر از شما اگر یه چاقوی دمشقی خوب بخوام که تو کارخونه ساخته بشه ، شما انجام میدید ؟ ممنون لطفا از طریق ایمیل اطلاع بدید، با تشکر فراوان

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌زمانی

    با سلام و وقت بخیر خیر متاسفانه شرکت در این زمینه خدمات رسانی ندارد.

  4. avatarبهرام نادری

   سلام وقت بخیر تشکر میکنم بابت اطلاعات مفید تون در مورد فولاد چطور میشه لبه چاقو رو مقاوم کرد که لبه در اثر ضربه بر نگرده یا خراب نشه

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌بهرام نادری

    با سلام و وقت بخیر. بدین منظور استفاده از فولادهای مقاوم به ضربه و سایش نظیر D2، W2 و فولادهای سری CPM مناسب هستند. همچنین، انجام عملیات حرارتی مانند کوئنچ در آب یا روغن نیز برای سخت کردن تیغه چاقو مفید است.

  5. avatarداوود

   با سلام و خسته نباشید ضمن تشکر از توضیحات شما فولادهای a2 و d2 و w2 لازم دارد، از کجا میتونم تهیه کنم؟

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌داوود

    سلام وقت بخیر لطفا با شماره 42214-021 تماس بگیرید. همکاران ما در بخش فروش شما را راهنمایی خواهند کرد.

  6. avatarTogrol

   سلام بهترین فولاد ضد زنگ برا ساحت چاقوی شکار چی پیشنهاد می‌کنید البته جنسی که همه جا پیدا بشه

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌Togrol

    با سلام و وقت بخیر. انواع فولادهای ضد زنگ سری MoV، CPM، VG و 154CM برای ساخت چاقوی شکار مناسب هستند.

  7. avatarحبیب

   سلام با تیغ بهلر میشه چاقو درست کرد ابزار مخصوص تراشکاری هست فک کنم فولاد 720 باشه

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌حبیب

    با سلام و وقت بخیر بله. تیغه بهلر 720 که تحت عنوان فولاد O2 نیز شناخته می شود، یک فولاد پر منگنز است که برای کاربردهای فورجینگ مناسب است. اما فولاد O1 در مقایسه با آن، قابلیت حفظ لبه بهتری را برای چاقو به ارمغان می آورد.

  8. avatarحمید جابری

   باسمه تعالی - سلام - از اطلاعات ارائه شده شما (تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان) بسیار تشکر و قدردانی مینمایم و امیدوار که همیشه موفق و سرافراز باشید. 1400/09/24

   1. avatarمحمد حسینیدر جواب:‌حمید جابری

    سلام وقتتون بخیر ، امیدوارم که مفید بوده باشه

  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟