فهرست موضوعات:

انواع اصلی خرپا

انواع خرپا

خبر قبلخبر بعد

خرپا چیست

در معماری و مهندسی سازه ، خرپا سازه ای است که شامل یک یا چند واحد مثلثی با اعضای بلند عمودی ‎باشد. لازم است بدانید که انتهای اعضای خرپا، به اتصالات موسوم به گره ها متصل بوده که عمل  و عکس العمل نیروهای بیرونی، فقط در گره ها عمل می کنند. این اتفاق منجر به ایجاد نیرو در اجزا می شود که این نیروها کششی یا فشاری هستند. از انواع خرپا به خرپای ساده، صفحه ای و مرکب می‎توان اشاره کرد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارد.

 

ساختمان‌های در حال ساخت، شامل انواع مختلفی اجزای سازه فولادی مانند تیرآهن فولادی ، خرپا و ورق می باشد. همه اینها سبب ایجاد ساختارهای محکم و با عمرطولانی هستند. خرپا فولادی، به دلیل طول زیاد ، سبک بودن ، کاهش انحراف و توانایی حمل بار سنگین ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. خرپای موردنظر در آب و هوای نامساعد استفاده می شود. این نوع سازه مستعد پوسیدگی ، منحرف شدن یا موریانه نیستند.

 

خرپا ساختاری است که به دلیل پایداری ذاتی و توزیع وزن مثلث دارای مزایای زیادی است. جان این مثلثها میتوانند به یک دیگر متصل شوند. استفاده از این سازه منجر به توزیع استرس به طور مساوی در کل ساختار می‌شود. در نهایت این سازه به طرز چشمگیری سبک تر از دیواره های ایجاد شده از مواد قوی می‌شود.

 

انواع اصلی خرپا

خرپاها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. ساده، صفحه ای و مرکب.

خرپای ساده - این خرپا از یک مثلث ایجاد شده، که اغلب برای ساخت سقف های سبک تر ، پشتیبانی از سازه های سقفی ، یا استحکام قاب فلزی دوچرخه ها استفاده می شود.

خرپای صفحه ای - با اتصال مثلثهای خرپایی بیشتر ، به ساختارهای مسطح می رسیم که بارهایی را که بر روی آنها قرار می گیرد به اشتراک می گذارند. معمولاً طرح این خرپا از الگوی تکراری تشکیل شده و بیشترین استفاده از آن در ساخت و ساز سقف ها و پل ها است.

خرپای فضایی - طرح خرپا می تواند 3 بعدی باشد که خرپای چهارضلعی ساده ترین و رایج ترین خرپای فضایی است. این ترکیب از شش عنصر مجزا تشکیل شده است و وزن بسیار زیادی را تحمل میکند.

خرپا

انواع خرپا

 برای سازه های مختلف از انواع مختلف خرپای فولادی استفاده می شود. برخی از آنها در زیر ذکر شده است.

 

خرپای پرات

متداول ترین و اقتصادی ترین انواع خرپا که در سازه ها یافت می شود خرپای پرات است. در این نوع ، اجزایی که به صورت عمودی قرارگرفتند، برای تحمل فشار بوده و اجزای مورب به تنش پاسخ می دهند. این خرپا برای استفاده در ساختمانهایی که دارای دهانه حدود 20 تا 100 متر هستند ایده آل است.

 

خرپای وارن

در خرپای وارن ، اجزای مورب به صورت متناوب قرار می گیرند تا شکل W ایجاد کنند. از آنها می توان برای ساختمانها یا بناهایی استفاده کرد که حدود 20 تا 100 متر دهانه دارند.

 

خرپای فینک

خرپای فینک که معمولاً برای سقف استفاده می شود ، اجزا و قوس کوتاه تری دارند. تنظیم فشار و تنش به ساخت آن بستگی داشته و برای مکان هایی با دهانه کوتاه مفید است. همچنین به دلیل کوچک بودن، این خرپاها برای استفاده بسیار اقتصادی است.

 

خرپای شاه تیر

یکی از ساده ترین خرپاها برای ساختن ، خرپای شاه تیر یا تک تیر است. این نوع برای دهانه کوتاه‌تر از حدود 8 متر مورد استفاده قرار می گیرند ، بنابراین برای خانه‌های کوچک ایده‌آل هستند.

 

خرپای دستک دار یا عصایی

مانند نوع شاه تیر، خرپای عصایی نیز برای ساخت ساده است. کاربرد خرپا عصایی آن بسیار متنوع است. از این نوع می توان برای ساختن پل های سرپوشیده شده ، سقف و غیره استفاده کرد. این نوع سازه ها برای دهانه کوتاه تر از 10 متر قابل استفاده است. دو جز افقی دارای یک تیر در مرکز هستند که برای پشتیبانی متصل شده است.

 

خرپای هاو

خرپای هاو ترکیبی از چوب و فولاد است. استفاده از فولاد پشتیبانی و اطمینان بیشتری در ساخت و سازها فراهم می کند. همچنین ، آنها دارای یک دهانه وسیع هستند که می تواند در حدود 6 تا 30 متر را پوشش دهد. به دلیل تنوع، از این نوع سازه در ساخت پل ها استفاده می شود.

 

خرپا ی سقف نور شمالی

یکی از قدیمی ترین و مقاوم ترین خرپاها ، خرپا ی سقف نور شمالی است. دهانه‌ی آن  20 تا 30 متر بوده و به همین دلیل تهویه مناسبی فراهم می کند. خرپا ی سقف نور شمالی به دلیل دوام و تنوع در کاربرد آن در فضاهای بزرگ استفاده می شود و حداکثر نور را وارد فضا میکند.

 

خرپای چتری

طرحی ساده است که از فولاد ساخته شده و در پروژه های با دهانه بزرگتر و در حدود 10-15 متر استفاده می شود.

 

خرپای پارکر

خرپای پارکر نوعی خرپای پرات با قوس بالای چند ضلعی است. کاربرد خرپا برای دهانه های بیشتر از 30 متر است.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟