فهرست موضوعات:
خبر قبلخبر بعد

انواع کوره های ذوب

انواع مختلفی از کوره های ذوب وجود دارد که هرکدام از آنها دارای درجه های مختلفی از تکنولوژی هستند که در این مقاله باهم بررسی خواهیم کرد :

کوره کاپولا

یکی از قدیمی ترین کوره های ذوب، کوره کاپولا، دارای شکل بلند استوانه ای است. همانند کوره دمشی ((blast furance، کوره کوپولا یک پشته فولادی مقاوم در برابر آتش است که از 20 تا 35 فوت (6 تا 11 متر) بلند است و با یک پایه چدنی با چهار پایه فولادی استوار است.

برای سالهای زیادی، کاپولا روش اصلی ذوب شدن در ریخته گری آهن بود. کوره کاپولا دارای چندین ویژگی منحصر به فرد است که به عنوان یک واحد ذوب برای چدن به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

 
 • کاپولا یکی از تنها روش های ذوب شدن است که در عملیات ذوب پیوسته است.
 • نرخ ذوب آن بالا است
 • هزینه های عملیاتی نسبتا پایین است
 • عملیاتش آسان است
 

داخل این کوره ها با خاک رس، بلوک یا آجر پوشانده شده است که از گرما، سایش و اکسیداسیون داخلی کوره محافظت می کند. برای ذوب فلز در کوره، کارگران لایه های فلزی مانند فروآلیاژها، سنگ آهک و کک را اضافه می کنند. سنگ آهک با فلز واکنش می دهد و امکان شناور شدن ناخالصی ها در سطح فلز در حال ذوب را ممکن می کند.

 

کوره القایی

کوره های القایی جریان های متناوب را برای ایجاد گرمای لازم که برای ذوب فلز استفاده می شود، استفاده می کنند. پوشش آنها از موادی مانند آلومینا، سیلیس و منیزیم ساخته شده است. این کوره ها  برای ذوب فلزات مانند آهن و همچنین فلزات غیر آهنی به خوبی کار می کنند. درون کوره القایی کویل های مس قرار دارد که با آب سرد می شوند.

قاعده کلی ذوب القایی این است که یک منبع الکتریکی با ولتاژ بالا از کویل اولیه یک جریان بالا با ولتاژ پایین، در فلز یا کویل ثانویه را ایجاد می کند. گرمایش القایی به سادگی یک روش انتقال انرژی گرمایی است. کوره های القایی برای ذوب و آلیاژ کردن انواع مختلف فلزات با حداقل هدر رفتگی ذوب ایده آل می باشد، با این حال، می توان فلز فلز را کمی تصفیه کرد.

 

ویژگیهای کوره های القایی

 • یک کوره القایی الکتریکی نیاز به سیم پیچ الکتریکی برای تولید شارژ دارد. کویل حرارتی در نهایت جایگزین شده است.
 • بوته ای که در آن فلز قرار می گیرد، از مواد قوی تری ساخته شده  که می تواند در برابر حرارت مورد نیاز مقاومت کند. کویل الکتریکی خود را با یک سیستم آب سرد خنک می کند، به طوری که خودش گرم و یا ذوب نمی شود.
 • کوره القایی می تواند در اندازه های مختلف باشد، از یک کوره کوچک که برای آلیاژهای بسیار دقیق مورد استفاده قرار می گیرد، در وزنهای حدود یک کیلوگرم تا کوره‌های بسیار بزرگ تر ساخته شده و این کوره ها فلزات تمیز برای بسیاری از کاربردهای مختلف تولید می کند.

تمام مواد موجود در کوره القایی باید کاملا خشک شوند و باید مراقب بود تا شارژ به طور پیوسته به کوره تغذیه شود. سیستم های شارژ خودکار باید هر زمان که ممکن است استفاده شوند، زیرا به طور قابل ملاحظه ای باعث افزایش ایمنی می شوند که اجازه می دهد تا کوره ها از راه دور شارژ شوند و کارگران ریخته گری در فاصله یا پشت موانع محافظ قرار میگیرند. مواد شارژ مانند ظروف بسته بندی شده، مخازن پروپان، سیلندر گاز، قوطی های آئروسل، لوله های بریده شده یا لوله و مواد مشابه هرگز نباید در یک کوره قرار گیرد.

 

کوره الکتریکی

کوره های الکتریکی به کوره قوس الکتریکی هم معروف است. این کوره ها اغلب در کارخانجات فولاد و همچنین ریخته گری استفاده می شود. فلز و افزودنی ها به کوره ریخته می شود. مواد افزودنی به جدا سازی ناخالصی های موجود در فلز کمک می کند. کوره فلز را از طریق استفاده از گرانیت یا الکترودهای کربنی که قوس الکتریکی ایجاد می کند، ذوب می کند. به همین دلیل به این کوره ها، کوره قوس الکتریکی هم می گویند.

 

کوره  open hearth

کوره open hearth برای مقادیر کمی از فلزات غیر آهنی کار می کند. این کوره ها از گاز طبیعی یا الکتریسیته برای تولید گرما استفاده می کنند تا گرمای تولید شده، فلز را ذوب کند. کوره های open hearth یکی از انواع کوره ها هستند که کربن اضافی و سایر ناخالصی ها برای تولید فولاد از آهن چدن، سوخته می شوند. از آنجایی که با توجه به نقطه ذوب بالا، تولید فولاد دشوار است، سوخت های طبیعی و کوره ها کافی نبودند، کوره های open hearth برای غلبه بر این مشکل توسعه یافتند. از مزیت های اصلی این نوع کوره، اینست که فولاد را در معرض نیتروژن اضافی قرار نمی دهد.(که باعث می شود فولاد شکننده شود)، آسان تر می شود، و اجازه ذوب و پالایش مقدار زیادی از قراضه آهن و فولاد را می دهد.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟