فهرست موضوعات:

عوامل موثر بر نوسانات قیمت مقاطع فولادی

خبر قبلخبر بعد

نوسانات قیمت مقاطع فولادی و عوامل موثر بر آن

عوامل موثر بر نوسانات قیمت مقاطع فولادی

در هفته‌ی گذشته، قیمت میلگرد و سایر مقاطع با نوسانات قابل توجهی روبرو بود. در ابتدای هفته قیمت این مقاطع کاهشی و در اواخر هفته افزایشی بود. لازم است بدانید که بازار فولاد متاثر از دو عامل بسیار مهم بود. 1) نرخ ارز   2) نشست کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور  . در ادامه از این مطلب به تاثیر هرکدام از این عوامل بر نرخ مقاطع فولادی در بازار میپردازیم.

 
  1. نرخ ارز

طی دو سال گذشته و با خروج آمریکا از برجام، قیمت بسیاری از کالاها متاثر از تغییرات قیمت ارز بوده است. از مهمترین کالاها، مقاطع فولادی هستند که تحت تاثیر این مساله در نوسان هستند. در پاییز سال گذشته که نرخ ارز به اوج خود در این سالها رسید، قیمت مقاطع فولادی نیز به به اوج خود در این سالها رسید. در چندماه اخیر، بر خلاف افزایش تحریم و فشار آمریکا روی اقتصاد ایران،  بانک مرکزی نقش چشمگیری در کنترل نرخ ارز داشته است. این کنترل در تیرماه سال جاری با کاهش قیمت دلار احساس شد.  در نهایت در روزهای آخر تیر، نرخ ارز کاهش یافت و در انتهای هفته و روزهای اول مرداد این نرخ صعودی شد.

در تمامی این نوسانات، نرخ ارز تغییرات قیمت مقاطع فولادی را رهبری می‌کرد. به این صورت که در ابتدای هفته، قیمت های اعلامی توسط مبادی تولیدکننده میلگرد و پروفیل ثابت بود. نکته قابل توجه رسیدن قیمت میلگرد به مرز 4000 تومان (محدوده 4020 تا 4380 تومان) بود. در کنار این قیمتها، قیمت نبشی وناودانی با 150 تومان کاهش در کارخانجات شکفته و ظهوریان همراه بود.

روزهای یکشنبه و دوشنبه باوجود عدم عرضه مقاطع در بورس کالا، و با توجه به افزایش قیمت دلار، قیمت میلگرد نیز با اندکی افزایش (20 تا 30 تومان) همراه بود.

قیمت پروفیل تا روز دوشنبه شاهد کاهش و ورود به کانال 5000 تومان بود. اما روز سه شنبه با افزایش 150 تومانی قیمت دلار، قیمت پروفیل هم افزایش یافت و مجددا وارد کانال 6000 تومان شد. روز چهارشنبه هم این مقطع فولادی مهم با افزایش روبرو بود تا اینکه روز پنجشنبه ثابت اعلام شد.

 
  1. نشست کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور

روز دوشنبه روز مهمی برای عرضه کنندگان فولادی بود. در این روز کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور  برای تعیین نرخ پایه میلگرد جلسه ای را تشکیل داد. طبق مصوباتی که در این جلسه صادر شد، میانگین نرخ رقابتی دو هفته گذشته شمش فولادی به اضافه ۷ درصد؛ ملاک نرخ پایه میلگرد آجدار در بورس کالا قرار گرفت. بر این اساس قیمت پایه پیشنهادی برای میلگرد در روز سه شنبه 37806 ریال اعلام شد. اما اتفاقی که در بورس افتاد، برخلاف تصور، به ضرر عرضه کنندگان بود. قیمت مصوب، از نظر خریداران جذاب نبود و تقاضای بسیار کمی را شاهد بود. بر همین اساس، سبد میلگرد ذوب آهن به دلیل عدم تقاضای کافی معامله نشد. سبدهای تیرآهن ذوب آهن و میلگرد آذر فولاد امین و فولاد کاوه تیکمه داش نیز با اندکی تغییر با قیمت پایه معامله شد. در کنار این عرضه ها، سبد میلگرد فولاد آذربایجان و فولاد خراسان نیز در مچینگ معامله شد. روز بعد نیز معاملات با همین تقاضای کم و تغییر قیمت اندک با قیمت پایه همراه بود.

با توجه به دو عامل بالا و محدود شدن صادرات فولاد از انتهای مراد 98، فعالان حوزه فولاد معتقدند که آرامش بازار فولاد بیشتر از گذشته و وارد رکود سنگینی شود. خریداران در حال حاضر بیشتر از گذشته نظاره گر معاملات هستند. به گفته عده ای از این خریداران، در صورت ورود آنها به بورس کالا، و با توجه به کاهشی بودن نرخ ارز و قیمت فولاد، آنها بیشتر از هرکس دیگر متضرر خواهند شد. معاملات صورت گرفته در این دو روز نشان دادند که بیشتر از قیمت اعلامی عرضه کنندگان، تقاضای خریدار است که بازار را جذاب میکند. البته باید توجه داشت که مسائل تاثیر گذار بر روی قیمت مقاطع، بیشتر از نرخ ارز، مسائل بنیادین مانند حجم عرضه و تقاضا است.

به طور کلی تغییرات قیمت میلگرد  در تیرماه سال 98 با یک روند جسته و گریخته کاهشی؛ توام با حدود ۳۵۰ تومان کاهش نرخ متوسط این حوزه روبرو بود.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟