02142214

مشخصات هستلوی

اکثر سوپرآلیاژهای فولادی بر پایه نیکل در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارند که هستلوی بهترین آن­هاست. این سوپرآلیاژ از نیکل و درصدهای کوچک تعداد زیادی عنصر دیگر تشکیل می شود. مقاومت این آلیاژ در مقابل خوردگی طی کارکرد در شرایط مختلف بسیار بالا بوده و برای تحمل تنش های شدید و دماهای بالا مناسب است. علاوه بر مقاوت بالایی که این آلیاژ در مقابل انواع خوردگی از خود نشان می دهد، قطعات ساخته شده از این آلیاژ فلزی در مصارف شیمیایی متعددی که می تواند فلزات را اکسید کند نیز عملکرد بهینه ای دارند. دیگر عناصر مانند کروم یا مولیبدن به پروفیل های این آلیاژ اضافه می شوند که از استحکام برتر این آلیاژ اطمینان حاصل شود. برای گرفتن قیمت هستلوی C22 ، C276 با کارشناسان فولاد ایرانیان تماس بگیرید.

 

کاربردهای هستلوی

هستلوی به فرم های متنوعی از جمله شَفت، صفحه، ورق و حلقه می آید. بدون در نظر گرفتن شکل این آلیاژ، می توان از توان بالای این سوپرآلیاژ در دمای بالا در محیط یا خلا که از نظر شیمیایی استاتیک هستند یاد کرد. در مصارفی که شرایط ایجاد خوردگی مهیا است معمولا از هستلوی استفاده می شود زیرا نسبت قیمت هستلوی به کارکرد این آلیاژ برای کاربران بسیار جذاب است. آلیاژ هستلوی از هر آلیاژ دیگری از جمله نیکل - کروم - مولیبدن از نظر در اختیار گذاشتن مقاومت در برابر خوردگی قابل اطمینان تر است. در برخی محیطهای خورنده فقط تانتالین می تواند نسبت قیمت به کارکرد بهتری را در اختیار بگذارد. اندازه کردن این آلیاژ فاکتوری تعیین کننده است در اسفاده از قطعات ساخته شده از هستلوی در مصارف مختلف است. معمولا از عملیات الکتروپولیش به عنوان روش اندازه سازی این آلیاژ استفاده می شود زیرا این روش مقدار ثابتی از ماده را از سطح اجسام حتی با اشکال پیچیده جدا می کند. این روش باعث می شود اندازه سازی قطعات بدون احتیاج به تغییر شکل یا نسبت ابعاد انجام شود.

 

تولید هستلوی فرآیندی پیچیده است که شامل مخلوط کردن تعداد زیادی از عناصر از جمله تنگستن، کربن، تیتانیوم، آلومینیوم، منگنز، مس، کبالت، کروم و ... در ترکیبات اصلی فلز پایه که لزوما یک ماده بر پایه نیکل است می باشد. قطعات از جنس هستلوی یک ویژگی اصلی دارند بدین صورت که نه تنها می توانند دماهای بالا را تحمل کنند بلکه توانایی تحمل تنش های زیاد در شرایط محیط عادی یا شرایط محیط به شدت خورنده را دارا می باشند. این ویژگی باعث می شود هستلوی نسبت به دیگر آلیاژهایی که بخواهند در مصارف این چنینی مانند راکتورهای اتمی و توربین های گازی استفاده شوند، ترجیح داده شود. امروزه از هستلوی در مصارف متعددی از جمله محفظه های تحت فشار، راکتورهای شیمیایی و اتمی و در ساخت خطوط لوله و شیرها در صنایع شیمیایی استفاده می شود.

 

گریدهای هستلوی

این آلیاژ در گریدهای مختلفی تولید می شود. گریدهای هستلوی در ادامه به صورت خلاصه آمده است.

 

هستلوی B3

آلیاژ هستلوی B-3 یک عضو از خانواده آلیاژ هستلوی های نیکل – مولیبدن است. هستلوی B-3 آلیاژی از این دسته است که بهترین مقاومت را در برابر هیدروکلریک اسید از خود نشان می دهد.

 

هستلوی C276

آلیاژ هستلوی C-276 یک آلیاژ ساخته شده از نیکل – مولیبدن – کروم است که عموما به عنوان آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی عرضه می شود. هستلوی C-276 شناخته شده ترین گرید هستلوی جهت مصارف معمول در شرایط خورنده می باشد. هستلوی C-276 یک ورژن بهبود یافته هستلوی گرید C می باشد.

 

هستلوی C4

آلیاژ هستلوی C4 یک هستلوی نیکل – مولیبدن – کروم که در دمای بالا پایداری خوبی دارد. هستلوی C-4 یک گرید از هستلوی است که در مقابل تشکیل رسوبات دانه ای – مرزی در نواحی که تحت تاثیر دمای جوشکاری قرار گرفته اند مقاومت خوبی نشان می دهد. هستلوی C-4 همچنین مقاومت بالایی در مقابل کرکینگ تنشی – خوردگی و محیطهای اکسیدکننده دارد. هستلوی C-4 همچنین در محیطهای فرآیندهای شیمیایی متعددی استفاده می شود.

 

هستلوی G

آلیاژ هستلوی G یک آلیاژ نیکل – کروم – آهن – مولیبدن است که جهت ایجاد مقاومت در برابر خوردگی در هر دو نوع محیط اکسایشی و کاهشی توسعه یافته است. هستلوی G مقاومت خوبی در مقابل سولفوریک اسید و فسفریک اسید از خود نشان می دهد. هستلوی G می تواند هم در برابر سیالات اسیدی و هم باز مقاومت قابل توجهی داشته باشد.

 

هستلوی X

آلیاژ هستلوی X یک آلیاز نیکل – کروم – آهن – مولیبدن است که جهت داشتن ویژگی های مقاومت در برابر اکسایش، قابلیت ساخت  و  مقاومت در برابر دماهای بالا توسعه یافته است. هستلوی X در مصارف پتروشیمی نیز مقاومت قابل توجهی از خود نشان می دهد.

 

خرید ورق C22

تیم فولاد ایرانیان اطلاعات بسیار کاربردی درباره خرید سوپرآلیاژها و آلیاژهای هستلوی در اختیار شما قرار خواهد داد. به علاوه برای استعلام قیمت ورق هستلوی C22 ، C276 با شماره 42214-021 تماس حاصل فرمایید.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.