فهرست موضوعات:

خواص مکانیکی ورقst52 

کاربرد ورق st52 رول

انواع ورقst-52  رول

خرید ورق ST52

ورق ST52 چیست؟

ورق ST52 ، ورق فولادی  با استحکام کششی بالا و محتوای کربن کم می‌باشد. از مشخصات ورق ST52 رول به استحکام کششی و سختی خوب ، قابلیت انعطاف پذیری قابل توجه و قابلیت پردازش بسیار خوب می‌توان اشاره کرد. این ورق در سازه هایی که فرآیند جوشکاری در آن دخیل است ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. البته هنگام خرید ورق ST52  در بازار، آن را به عنوان ورق سیاه نیز می‌شناسند. لازم به ذکر است که خاصیت ارتجاعی این ورق به دلیل وجود عنصر آلیاژی منگنز است.

 

 این نوع فولاد که به عنوان فولاد منگنز کم کربن نیز شناخته می شود از مقاومت بالا در برابر ضربه (همچنین در دماهای زیر صفر) برخوردار بوده و در شرایط مختلف به راحتی قابل جوشکاری است. فولاد کم آلیاژ نسبتا چگالی پایین تری دارد. بنابراین هنگامی که کاهش وزن سازه در اولویت باشد می توان این فولاد را در کاربردهای سازه ای بکار برد.ورقst52  به شکل‌های مختلف عرضه می‌شود. از مقاطع رایج و پرکاربرد این ورق میتوان به تسمه و چهارپهلو اشاره کرد.

 

خواص مکانیکی ورقst52 

خواص مکانیکی این نوع فولاد را می توان با پرداختن به دو پارامتر تنش تسلیم و مقاومت کششی بررسی کرد. در اصل ، مقاومت کششی با حداکثر استرس اندازه گیری می شود که فولاد در هنگام کشش یا کشیدن قبل از شکستن در برابر آن مقاومت می کند و تنش تسلیم حداکثر استرس است که می تواند قبل از شروع دائمی تغییر شکل اعمال شود که تقریبی از حد الاستیک فولاد است. این نوع فولاد دارای خواص مکانیکی تنش تسلیم برابر با 355 نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت در برابر کشش 490 تا 630 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. این ماده در مقایسه با معادل کم کربن آن ، دارای خاصیت عالی در شکل گیری سرد است. ST52-3 معادل S355JR و S355J2 است.

 

این فولاد علاوه بر ویژگی هایی که در بالا ذکر شد از خصوصیت های مورد توجه دیگری مانند مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی بهره مند است. به همین دلیل از این ورق در کاربردهای زیربنایی مختلفی در صنایع مهم استفاده می شود. در ادامه این مطلب و در بخش بعدی با کاربرد ورقst52  در صنایع آشنا خواهید شد.

 

st52 plate

 

کاربرد ورق st52 رول

از موارد استفاده این نوع ورق می توان به ساخت سازه های فلزی  ( بدلیل قابلیت جوش پذیری خوب) ، لوله کشی یا ساخت خطوط لوله انتقال، ساخت مخازن مخازن تحت فشار ، ساخت و ساز های عمرانی و مهندسی سازه های زیرزمینی ، سازه های پل ، سازه های دریایی ، ساخت انواع کانتینر ، ساخت خودرو و ماشین سازی، ساخت جرثقیل ها؛ اجزای پلت فرم ها؛ تجهیزات بالابر، توربین های بادی و ساخت و سازهایی که احتیاج زیادی به  جوشکاری دارند اشاره کرد.

 

انواع ورقst-52  رول

رایج ترین نوع ورقst52  رول، گرید st52-3 است که ترکیب شیمیایی این آلیاژ را می توان به صورت تقریبی با داشتن کمتر از 22/0 درصد کربن، کمتر از 55/0 در صد سیلیسیم، کمتر از 6/1 درصد منگنز، کمتر از 025/0 درصد فسفر، کمتر از 025/0 سولفور، کمتر از 05/0 درصد وانادیم، کمتر از 03/0 درصد نیوبیم، کمتر از 03/0 درصد تیتانیوم و مابقی آهن تعریف کرد.

 

ورق کربن استیل  ST52 در انواع تولید داخل و فولاد وارداتی در بازار فولاد ایران عرضه شده و به فروش می رسد. این ورق ها معمولا در ضخامت های 8 تا 150 میلیمتر، عرض های از 1100 تا 4500 میلیمتر و طول های از 2500 تا 24000 میلیمتر عرضه می شوند که عموما در ایران صرف صنایع مخزن سازی و ساختمانی می گردند.

 

ورق ST52 رول در اصل یک فولاد سازه ای با آلیاژ کم و با استحکام بالا است که می تواند با سایر فولادهای قابل جوشکاری جوش داده شود. این صفحات فولادی مطابق تقاضا و نیاز مشتری در اشکال و اندازه های مختلف موجود است. به دلیل کم بودن کربن این ورق فولادی، این ورق دارای خاصیتی مانند مقاومت در برابر خوردگی است. این صفحات معمولا در حالت نورد یا نرمال عرضه می شود. لازم است بدانید که این ورق سیاه، عملکرد بسیار خوبی را در دمای بالا و پایین دارد.

 

خرید ورق ST52

اگر قصد خرید این ورق را دارید، برای استعلام قیمت ورق ST52 ، با شماره تماس 42214-021 از همکاران ما در مرکز مجموعه فولاد ایرانیان مشاوره بگیرید.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟