فهرست موضوعات:

ورق آلوزینک چیست ؟

ورق گالوانیزه چیست ؟

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه چیست ؟

جمع بندی

خبر قبلخبر بعد

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه که دانستن آنها برایتان صرفه اقتصادی خواهد داشت

از انواع ورق های فولادی به صورت مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود. با این که ورق ها دارای مقاومت و استحکام بالایی می باشند، اما در برابر برخی موارد مانند زنگ زدگی و خورده شدن آسیب پذیرند. برای رفع این ایراد ورق های فولادی سعی می شود با ایجاد پوشش هایی بر سطح آن ها، از زنگ زدگی و خورگی شان جلوگیری نمود. از جمله مهم ترین ورق هایی که با این روش تولید می شوند می توان به ورق های گالوانیزه و آلوزینک اشاره نمود که هر دو با روش مشابهی تولید می شوند.

 

اگر چه ورق های گالوانیزه و آلوزینک ، اما تفاوت هایی هم دارند. مهم ترین تفاوت این ورق ها در ماده ای است که برای پوشش دادن سطح آن ها و افزایش مقاومتشان در برابر خوردگی استفاده می شود. این ماده در ورق های گالوانیزه فلز روی می باشد که به چند طریق مختلف آن را پوشش می دهند. اما در ورق های آلوزینک علاوه بر فلز روی، عناصر دیگری هم استفاده می شود. همین موضوع موجب تفاوت ورق گالوانیزه و آلوزینک در ویژگی های گوناگون گردیده است. در ادامه به بیان این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

   

ورق آلوزینک چیست ؟

گاهی مواقع پوشش از فلز روی می باشد که به ورق تولیدی ورق گالوانیزه گفته می شود. اما گاهی اوقات این پوشش ترکیبی از روی و آلومینیوم می باشد که ورق تولیدی در این روش آلوزینک یا گالوانوم نامیده می شود. نام گذاری این ورق ها هم به این دلیل انجام شده و از آن جایی که فلز روی در لاتین زینک نامیده می شود، به این ورق ها که از پوششی با ترکیب آلومینیوم و زینک ایجاد شده اند، آلوزینک گفته می شود.

 

ورق گالوانوم چیست؟

اگر چه فلز روی مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدن داشته و فولاد را از این گونه آسیب ها محافظت می کند، اما دوام آن چندان بالا نیست. البته این موضوع تا حد زیادی به روش تولید ورق های گالوانیزه هم ارتباط دارد. اما به هر حال، استفاده از آلومینیوم در کنار روی می تواند چسپندگی این پوشش به ورق فولادی را افزایش داده و از جدا شدن آن حتی در بلند مدت جلوگیری کند. بنابراین، ورق های گالوانوم آن دسته از ورق ها می باشند که از پوششی با ترکیب آلومینیوم، روی و درصدی سیلیکون به وجود می آیند. در این پوشش آلومینیوم و سپس روی بیش ترین سهم را داشته و سیلیکون درصد کمی استفاده می شود.

 

کاربرد ورق آلوزینک

با توجه به ساختار و ویژگی های ورق آلوزینک یا گالوانوم، این ورق در قسمت های کاربرد دارد که احتمال خورده شدن یا زنگ زدگی ورق فولادی وجود داشته باشد. اگر چه ورق هایی که با سایر فلزها پوشش داده می شوند هم برای این کارکردها مناسب هستند، اما ترکیب آلومینیوم و روی بهتر از سایر فلزها و حتی استفاده جداگانه از هر یک از روی و آلومینیوم جواب می دهد. به عبارتی، هم مقاومت در برابر خوردگی و هم داوام ترکیب آلوزینک بیش تر خواهد بود. در ادامه تعداد از مهم ترین و رایج ترین موارد استفاده از ورق های آلوزینک را برای شما آورده ایم.

 
 • استفاده برای پوشش دادن دیوارهای موجود در محیط های مرطوب
 • استفاده در نرده ها و قاب های فولادی
 • در موارد مربوط به لوله کشی و زه کشی
 • جهت ساخت سقف مکان های بزرگ و سوله ها به خصوص در جاهایی مرطوب و پر بارش
 • استفاده در ساخت بسیاری از قطعات مهم خودرو
 • تولید برخی وسایل خانگی مانند اجاق گاز، آبگرمکن، کولر و یخچال
 • ایجاد دیگ های بخار
 

قیمت ورق آلوزینک

با توجه به این که در ساخت این ورق ها از فلز نسبت گران آلومینیوم استفاده می شود، قیمت آن ها هم نسبت به سایر ورق های با همین کاربرد بیش تر است. البته در ساخت این پوشش ها از روی و سیلیکون هم استفاده می شود که قیمتی نسبتا پایین دارند، اما درصد آن ها کم تر از آلومینیوم می باشد.

 

وزن مخصوص ورق آلوزینک

ورق آلوزینک دارای وزنی بسیار سبک تر نسبت به سایر پوشش ها است. چگالی فلز روی در حدود 7/14 بوده و چگالی آلومینیوم تنها برابر با 2/7 می باشد. از آن جایی که درصد بیش تر پوشش زینک را آلومینیوم تشکیل می دهد، وزن کلی این ترکیب هم کاهش می یابد. در نتیجه ورق هایی که از این ترکیب برای پوشش دادن آن ها استفاده می شود هم وزن پایین تری خواهند داشت. بنابراین، وزن مخصوص آلوزینک را می توان یکی از فاکتورهای مثبت آن در نظر گرفت.

 

ورق آلوزینک ساندویچ پانل

با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به تامین مسکن برای آن ها، باید از مصالح جدید و بهینه ای استفاده نمود. ساندویچ پانل یکی از این مصالح جدید می باشد که به دلیل قرار گرفتن یک لایه عایق در میانه دو لایه ورق فولادی به این نام معروف شده است. ورق های اطراف این پانل ها می توانند از جنس های گوناگونی قرار داده شوند.

 

در بسیاری از موارد از ورق های آلوزینک در ساخت ساندویچ پانل ها استفاده می گردد. این ورق ها به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و هم چنین استحکامی که دارند، برای این گونه پوشش ها بسیار مناسب هستند. نکته مهم در قیمت بالاتر این پانل ها نسبت به پانل هایی است که از سایر ورق ها در اطراف آن ها استفاده می شود. به این ترتیب، با توجه به اهمیت مورد مصرف می توان از ساندویچ پانل های ساخته شده با آلوزینک استفاده نمود.

  ورق آلوزینک چیست  

ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق گالوانیزه چیست ؟ ورق هایی هستند که از قرار داده شدن یک پوشش از فلز روی بر سطح ورق های فولادی ساخته شده در نورد سرد به وجود می آیند. این پوشش باعث می شود که ورق فولادی در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت شوند. از طرف دیگر به دلیل قیمت ارزان روی، استفاده فراوانی از این ورق ها در صنایع گوناگون می شود. ورق گالوانیزه با استفاده از روش های گوناگونی ساخته می شوند که در برخی از این روش ها چسپندگی روی کم بوده و امکان جدا شدن آن وجود دارد. به همین دلیل، در برخی موارد دوام چندان بالایی ندارند.

  ورق گالوانیزه چیست؟ تفاوت آن با ورق آلوزینک  

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه چیست ؟

ورق های گالوانیزه و آلوزینک هر دو نقش مشابهی داشته و برای کاربرد یکسانی مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین کاربرد هر دو آن ها هم محافظت از ورق های فولادی استفاده شده به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در صنعت، برابر زنگ زدن و خوردگی است. اما این ورق ها از جنبه های مختلف با هم متفاوت هستند. مهم ترین این تفاوت ها به نوع ماده استفاده شده در پوشش آن ها برمی گردد که همین موضوع باعث تفاوت در سایر ویژگی ها و کاربردهای آن ها گردیده است.

 

تفاوت در ظاهر

یکی از جنبه های تفاوت ورق گالوانیزه و آلوزینک در شکل ظاهری آن ها می باشد. اگر چه هر دو این ورق ها از ظاهری مناسب برخوردار هستند، اما سطح ظاهری ورق های آلوزینک هنوز از ورق های گالوانیزه بهتر و یک دست تر است.

 

علاوه بر این، به طور معمول وررق های آلوزینک را رنگ کرده و در ادامه مورد استفاده قرار می دهند. در حالی که ورق های گالوانیزه بیش تر با همان شکل ظاهری خود مورد استفاده قرار می گیرند. البته این امکان وجود دارد که ورق های گالوانیزه را هم رنگ آمیزی کرد، اما به دلیل ظاهر براق و درخشانی که دارند، کم تر این کار انجام می گیرد.

 

آلیاژهای به کار رفته در پوشش این ورق ها

مهم ترین تفاوت این ورق ها در این مورد بوده که سایر تفاوت ها را هم نتیجه می دهد. در تولید ورق های گالوانیزه تنها از فلز روی استفاده می شود. در حالی که برای ایجاد پوشش ورق های آلوزینک از آلومینیوم و سیلیکون هم علاوه بر روی استفاده می شود.

 

جالب این که درصد بیش تر این ترکیب را آلومینیوم تشکیل داده و سپس روی بیش ترین استفاده را در آن دارد. از سیلیکون هم به مقدار ناچیزی استفاده می شود. درصد معمول این عناصر در پوشش آلوزینک حدود 55 درصد آلومینیوم، 43 درصد روی و بیش از یک درصد سیلیکون می باشد. به این ترتیب، تفاوت آلیاژهای به کار رفته در پوشش این ورق ها، باعث تفاوت در ویژگی ها و کاربردهای ان ها هم گردیده است.

 

مقاومت در برابر خوردگی

از دیگر تفاوت های ورق گالوانیزه و ورق آلوزینک می توان به مقاومت آن ها در برابر خوردگی و زنگ زدن اشاره نمود. ورق های آلوزینک یا گالوانوم به این دلیل که در پوشش خود از فلز آلومینیوم برخوردار هستند، مقاومت بسیار مناسبی در برابر خوردگ دارند. اگر چه ورق های گالوانیزه هم مقاومت خوبی برابر خوردگی دارند، اما مقاومت ورق های آلوزینک در این مورد از ورق های گالوانیزه بیش تر است.

 

بنابراین، از ورق های آلوزینک در بخش هایی که از حساسیت بالاتری در این مورد برخوردار هستند، استفاده می شود. میزان مقاومت این ورق ها به گونه ای است که حتی با ایجاد خراش بر روی سطح خود، باز هم خاصیت ضد خوردگی شان را از دست نخواهند داد.

 

قیمت و هزینه های تولید

بدون شک ورق های آلوزینک دارای قیمت بالاتری نسبت به ورق های گالوانیزه هستند. دلیل آن هم استفاده از عنصر تقریبا گران آلومینیوم در پوشش آن ها می باشد. البته باید به نوع و کیفیت ورق پایه استفاده شده در ساخت ورق گالوانیزه یا آلوزینک دقت نمود.

 

این مورد زمانی صحیح است که ورق پایه استفاده شده در هر دو این مقاطع با کیفیت یکسانی باشد. چرا که در تعیین قیمت این گونه ورق ها تنها قیمت ورق پایه و هزینه تولید پوشش سطح ورق اهمیت دارد. به این ترتیب، از آن جایی که قیمت پوشش آلوزینک از پوشش روی خالص بیش تر است، قیمت این ورق ها هم بیش تر خواهد بود.

 

ابعاد

ورق های گالوانیزه و آلوزینک از نظر ابعاد هم با یک دیگر تفاوت هایی دارند. اگر چه مهم ترین عامل در تعیین ابعاد این ورق ها، ابعاد ورق پایه ای است که جهت تولید آن ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما باز هم در برخی موارد کنترل هایی بر روی این ابعاد وجود دارد. ابعاد این ورق ها بیش تر به کارخانه سازنده آن ها بستگی دارد، اما به طور معمول این ورق ها را در عرض های 1، 1.25 و 1.5 متری تولید می کنند. طول آن ها هم می تواند 1.5 تا 2 متر بوده و در برخی موارد هم طول بسیار بیش تری داشته که آن ها را به صورت کلاف جمع می کنند.

 

بیش ترین تفاوت این ورق ها از نظر ابعادی به ضخامت شان برمی گردد. ورق های گالوانیزه معمولا ضخامت خیلی بیش تری از ورق های آلوزینک دارند، به خصوص اگر در فرآیند گالوانیزه گرم تولید شده باشند. معمولا ضخامت ورق های آلوزینک بین 0.4 تا 0.8 میلی متر قرار دارد. حال این که ضخامت ورق های گالوانیزه از 0.5 میلی متر شروع شده و تا 2 میلی متر هم می رسد. در نتیجه می توان گفت که این ورق ها از نظر ابعاد طولی و عرضی تفاوت چندانی با یک دیگر ندارند، اما ضخامت ورق های آلوزینک از گالوانیزه کم تر است.

   

طول عمر

ورق های آلوزینک یا گالوانوم از نظر دوام و طول عمر هم نسبت به ورق های گالوانیزه مزیت دارند. با توجه به این که پوشش آلوزینک که از آلومینیوم، روی و سیلیکون تشکیل شده مقاومت بسیار بالایی هم در برابر خوردگی و هم در برابر زنگ زدگی دارند، به راحتی آسیب نمی بیند.

 

در نتیجه، دوام و طول عمر زیادی خواهند داشت. اما ورق های گالوانیزه نسبت به آلوزینک دارای مقاومت کم تری بوده و به طور معمول طول عمر کم تری دارند. از طرف دیگر، در برخی موارد مشاهده می شود که پوشش گالوانیزه از سطح ورق فولادی جدا می گردد، حال این که پوشش آلوزینک چسپندگی بیش تری داشته و به راحتی جدا نمی شود.

   

جمع بندی

ورق های گالوانیزه و آلوزینک هر دو از ورق های بسیار مهم و کاربردی در صنایع گوناگون هستند که به دلیل خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگی که دارند، مشهور هستند. با وجود این، ورق های گالوانیزه و آلوزینک از جنبه های گوناگونی هم با یک دیگر تفاوت دارند. از جمله مهم ترین وجه تفاوت این ورق ها که باعث تفاوت در سایر ویژگی ها و کاربردهای آن ها گردیده است، پوشش سطحی شان می باشد.

 

در ورق های آلوزینک از آلومینیوم، روی و سیلیکون به عنوان پوشش استفاده می شود، حال این که در ورق های گالوانیزه تنها از فلز روی به عنوان پوشش سطحی استفاده می گردد. با توجه به این موضوع، ورق های آلوزینک نسبت به ورق های گالوانیزه هم دارای مقاومت بهتری بوده و هم طول عمر بیش تری دارند. از طرف دیگر، قیمت آن ها هم بالاتر خواهد بود. بنابراین، باید از این ورق ها در قسمت هایی استفاده شود که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حساسیت زیادی در برابر خوردگی و زنگ زدن وجود داشته باشد.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟