فهرست موضوعات:

انواع فولاد

مشخصات آهن

خبر قبلخبر بعد

آهن چیست؟

آهن يكي از عناصر اساسی است كه به شکل خالص هم می‌توان با آن کار کرد. اگر میخواهید بدانید آهن چیست همراه ما باشید. در این جا چند نکته درباره تاریخچه آهن با هم بررسی خواهیم کرد. شکل خالص عنصرآهن حدود 5000 سال پیش شناخته شد. نام آهن از زبان آنگلوساکسون و اسکاندیناوی"iarn" از فلزات گرفته شده است. آهن در زمان ماقبل تاریخ شناخته شده بود اما ماهییت آن هنوز شناسایی نشده بود. احتمالا آهن از کلمات قبل از آن به معنی "فلز مقدس" به دلیل آن که در شمشیر مورد استفاده در جنگ های صلیبی قرار می گرفت مشتق شده است. مقدار بسیار عظیمی از آهن به فولاد، آلیاژ آهن و کربن تبدیل می شود. فولاد به طور معمول بین 0.3% و 1.5 درصد کربن، بسته به ویژگی های موردنظر آن است.

 

انواع فولاد

انواع مختلف فولاد با ویژگی‌های مختلف و با کاربرد فراوان وجود دارد. فولاد نوعی کربن معمولی است که از آلیاژ آهن، کربن (0.1% برای فولاد کم کربن تا 2% برای فولادهای با کربن بالا) و مقدار کمی از دیگر عناصر تشکیل شده است .

فولاد ضد زنگ دربرابر خوردگی بسیار مقاوم است. این فولاد شامل حداقل 10.5٪ کروم و فلزات دیگر مانند نیکل، مولیبدن، تیتانیوم و مس است که به منظور افزایش استحکام و کارایی اضافه می‌شوند. این مقطع فلزی در معماری،  ساختمان سازی و پل سازی یاطاقان، کارد و چنگال، وسایل جراحی و جواهرات استفاده می شود.

آهن غیرسمی بوده و از عناصر ضروری برای همه اشکال زندگی است. انسان به طور متوسط دارای حدود 4 گرم آهن است. بسیاری از این مقدار آهن در هموگلوبین در خون است.

علاوه بر این، افزودن سایر عناصر به فولاد خواص مفید به آنها می دهد. افزودن مقدار کمی کروم به فولاد، به آن استحکام بخشیده و مانع از زنگ (فولاد ضد زنگ) میشود. نیکل باعث استحکام آهن شده و مقاومت دربرابر حرارت و محیط اسیدی را افزایش می دهد. منگنز استحکام و  مقاومت دربرابر سایش را افزایش می دهد. مولیبدن استحکام و مقاومت در برابر حرارت را افزایش داده و تنگستن سختی در دمای بالا را حفظ میکند. در نهایت وانادیوم سبب افزایش استحکام آن میشود.  

آهن علاوه بر کمک به ساخت جهان انسانها، به زنده ماندن گیاهان و حیوانات کمک میکند. آهن نقش مهمی در ایجاد کلروفیل در گیاهان داشته و بخش مهمی ازهموگلوبین میباشد. آهن حامل اکسیژن در داخل سلول های قرمز خون بوده و سولفات آهن برای درمان کم خونی استفاده می شود.

آهن یکی از مهمترین عناصر روی زمین بوده که حدود 5.6٪ از پوسته زمین و تقریبا کل هسته زمین را تشکیل داده است. آهن چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین است که اغلب در محیط هایی که اکسیژن کم است، پدید می آید. 

 

مشخصات آهن

از خصوصيات آهن به پایدار بودن میتوان اشاره کرد. آهن سنگین ترین عنصری است که از طریق سوزاندن سیلیکون ستارگان داغ ایجاد می شود است. کوهی در روسیه به نام ماگنیتوگورسک وجود دارد که تقریبا به طور کامل از آهن ساخته شده است.

سلاح های ساخته شده از آهن قبل از توسعه ذوب وجود داشته است. منبع آهن شهاب سنگ آهن بود. برنز به طور کلی سخت تر از آهن است اما یه دلیل فراوانی و همچنین اسان بودن کار با آن نسبت به برنز در سلاح سازی نیز آن راعنصر برتر کرده است.

مهندسین کانادا پوشیدن یک حلقه آهن (يا فولاد) در انگشت کوچک دست کار/غالب خود را به عنوان نماد و یادآوری از تعهدات و اخلاق مرتبط با حرفه خود میدانستند.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟