فهرست موضوعات:

برش میلگرد با چه روش هایی انجام میشود ؟

ابزارهای برش میلگرد با استفاده از روش‌ های سرد

ابزارهای برش میلگرد با استفاده از روش‌ های گرم

کدام یک از ابزارهای برش میلگرد مناسب‌ تر هستند؟

تهیه انواع میلگرد و مصالح فلزی از مجموعه فولاد ایرانیان

خبر قبلخبر بعد

برش میلگرد با چه روش ها و چه ابزارهایی انجام میشود ؟

برش میلگرد چگونه و با چه روش هایی انجام میشود ؟ برش میلگرد بنابر به نوع میلگرد ومیزان بودجه‌ای که در ساخت سازه وجود دارد، با روش ها و ابزار های متفاوتی انجام میشود. به طور کلی میلگردها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که می‌تواند ساده یا آجدار باشد. هم چنین این مصالح فلزی مهم در قطرهای گوناگونی هم تولید می‌شوند که با توجه به نوع سازه، هر کدام از آن‌ها ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند. اما همه انواع مختلف میلگرد در شاخه‌های بلند تولید می‌شوند تا هم بحث حمل و نقل آن‌ها آسان‌تر و سریع‌تر انجام بگیرد و هم در هنگام کار،‌ بنا به نیاز قطعه قطعه و از آن‌ها استفاده شود.
 
میلگرد یکی از مهم‌ترین مصالحی است که در ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اطلاع از قیمت میلگرد کلیک کنید.
 

برش میلگرد با چه روش هایی انجام میشود ؟

اگر بخواهیم روش‌های مختلف برش زدن میلگرد را بررسی کنیم، در آخر به دو روش جامع و کلی می‌رسیم. این دو مورد شامل روش‌های سرد برش میلگرد و روش‌های گرم برش میلگرد می‌شوند. این روش‌ها برای برش هر نوع میلگرد با ضخامت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت آن‌ها همان‌طور که از نامشان هم پیدا است، در گرم بودن و نبودن یا استفاده شدن یا نشدن از حرارت است.
 
با توجه به شرایط متفاوتی که در هنگام استفاده از هر کدام از این روش‌ها وجود دارد، ابزارهای برش میلگرد مناسبی که در هر یک از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند هم با هم تفاوت دارند. در ادامه ابزارهای گوناگون استفاده شده در هر یک از این روش‌ها برای برش میلگرد را توضیح خواهیم داد. 
 
میتوانید قبل از مطالعه این مقاله، با استفاده و کاربرد انواع میلگرد بیشتر آشنا شوید.
 

برش میلگرد با استفاده از روش های سرد

نام‌گذاری این روش‌ها بر این اساس است که در آن‌ها از حرارت برای برش میلگرد استفاده نمی‌شود. این موضوع باعث می‌شود که ساختار و خواص میلگرد در حین برش دادن ثابت مانده و تغییر نکند، ‌در نتیجه کیفیت بهتری داشته باشد.
 
استفاده از ابزارهای برش میلگرد که با روش سرد کار می‌کنند،‌ مزایای زیادی هم در پی دارند. از جمله مهم‌ترین این مزایا می‌توان به کیفیت سطحی میلگرد‌های برش خورده، توانایی تبدیل شاخه‌های میلگرد به قطعات یکسان دلخواه، جلوگیری از تولید گازهای خطرناک و کاهش ضایعات در هنگام برش میلگرد اشاره نمود.
 
با توجه به این مزایای مستقیمی که در روش‌های سرد برای برش میلگرد وجود دارد،‌ در اکثر موارد، کار با این روش‌ها انجام می‌شود. البته نقطه ضعف استفاده از روش سرد، در گران قیمت بودن ابزارهای آن و البته هزینه نسبتا بالای نگه‌داری آن‌ها است. اما اگر برای کارهای عمده بخواهید از آن‌ها استفاده کنید، این روش باز هم به صرفه است.
 
یکی از فرایندهای تولید فولاد برای بازار، نورد سرد نام دارد، با مطالعه مقاله لینک شده درباره آن بیشتر بدانید.
 

برش میلگرد با استفاده از روش‌ های گرم

به نوع دیگری از روش‌های برش میلگرد که در آن‌ها از حرارت و گرمای مستقیم استفاده می‌شود، روش گرم می‌گویند. در این گونه روش‌ها با استفاده از حرارت مستقیم، دمای میلگرد را به حدی بالا می‌برند که به نقطه ذوب خود می‌رسد. در نتیجه از نقطه‌ای که حرارت وارد می‌شود، اتصالات جدا شده و میلگرد بریده خواهد شد.
 
این روش هم مزایای دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرعت بالای برش میلگرد و ایجاد تراشه‌های کم‌تر اشاره کرد. اما در کنار این مزایا، معایب استفاده از ابزارهای برش میلگرد با روش گرم هم زیاد است. در واقع همان مزایایی که برای روش سرد بیان کردیم، دقیقا معایب استفاده از روش گرم هستند. برای مثال در این روش گازهای سمی تولید می‌شود، خرابی میلگرد زیاد است، خواص آن دستخوش تغییر می‌شود و دقت کم‌تری در برش وجود دارد.
 
حال که با روش‌های کلی برای برش میلگرد آشنا شدیم و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را فهمیدیم، قصد داریم ابزارهایی که در هر کدام از این روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند را بیان کنیم. 
 
میلگرد یکی از انواع گریدهای فولاد نورد گرم است. خواندن مقاله لینک شده به افزایش اطلاعات شما کمک میکند.
 

ابزارهای برش میلگرد با استفاده از روش‌ های سرد

همان طور که اشاره کردیم، با توجه به کیفیت بالاتر کار در هنگام استفاده از این روش‌ها، عمدتا برای برش میلگردها از ابزارهایی استفاده می‌شود که با روش سرد کار می‌کنند. اگر چه هزینه خرید و نگه‌داری این ابزارها بالاتر است، اما کاهش ضایعات و کار در سطح کلان می‌تواند این اختلاف را به تدریج جبران نماید. اکنون تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای برش میلگرد در روش سرد را بیان می‌کنیم.
 

برش میلگرد با اره آهن‌ بر دستی

این وسیله ابتدایی‌ترین ابزاری است که برای برش میلگرد از آن استفاده می‌شود. همان طور که از نام آن هم پیدا است، برای برش میلگرد باید از نیروی دست استفاده شود. به احتمال زیاد همه شما تا کنون حداقل یک بار از انواع اره‌های دستی آهن‌بر استفاده کرده یا حداقل آن‌ها را دیده‌اید.
 
برای بریدن میلگردهای با ضخامت کم‌تر از اره‌های با دندانه ریز و برای آن‌هایی که ضخامت بیش‌تری دارند، اره‌های دندانه درشت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای استفاده‌های جزئی مناسب بوده و در دسته ابزارهای برش میلگرد کم‌کاربرد قرار می‌گیرد. 
 
برش میلگرد با آهن بر دستی

برش میلگرد با فرز یا اره دیسکی

یکی دیگر از ابزارهای برش میلگرد که با روش سرد کار می‌کند، سنگ فرز است. از این ابزار هم در مواردی که کار زیاد لازم است، استفاده می‌شود. اما اره‌های دیسکی که ساختاری شبیه به فرز داشته ولی به طور معمول از قدرت و سایز بزرگ‌تری برخوردارند، بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اره‌ها در کارگاه‌های فروش آهن آلات که نیاز به برش مداوم انواع میلگرد وجود دارد، قابل مشاهده هستند.
 
هم چنین برای انجام کارهای ساختمانی متوسط مانند ساخت خانه‌ها یا سازه‌های یک تا چند طبقه نیز،‌ اره‌های دیسکی کاربرد مناسبی دارند. این نوع اره‌ها که از آن‌ها برای برش میلگرد استفاده می‌شود، هم ایمنی خوبی داشته و هم کار برش را با کیفیت بالایی انجام می‌دهند.
 
برش میلگرد با فرز | برش میلگرد با اره دیسکی
 

برش میلگرد با قیچی

این وسیله که برای برش میلگرد از آن استفاده می‌شود، خود در دو نوع قیچی دستی و قیچی هیدرولیکی موجود می‌باشد. برای برش دادن میلگردهای با ضخامت پایین از قیچی دستی استفاده می‌شود. از مزایای این وسیله می‌توان به سبک بودن، قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف و کار با نیروی دست و عدم نیاز به برق اشاره نمود.
 
اما از آن جایی که هم زور ما محدود است و هم توان این قیچی‌ها، برای برش میلگردهای ضخیم کارایی ندارد. قیچی‌های هیدرولیک نمونه دیگری از ابزارهای برش میلگرد هستند که هم با دست و هم با برق کار می‌کنند. این قیچی‌ها توان بالاتری دارند و می‌توان میلگردهای با ضخامت تا حدود 35 میلی متر را هم با آن‌ها برش داد. در کل قیچی‌ها از ابزارآلات پرکاربرد برای برش میلگرد محسوب می‌شوند.
 
برش میلگرد با قیچی
 

برش میلگرد با گیوتین

شاید نام این دستگاه را بیش‌تر به عنوان ابزاری برای کشتن افراد شنیده باشید تا وسیله‌ای برای برش زدن میلگرد، اما در واقع این استفاده هم از آن می‌شود. این دستگاه تقریبا نیمه اتوماتیک است و برای برش دادن میلگرد با آن نیاز به یک فرد وارد وجود دارد. از این دستگاه برای برش میلگردهایی استفاده می‌شود که ضخامت‌های بالایی دارند.
 
میلگردهایی تا ضخامت 40 را می‌توان به راحتی با دستگاه برش گیوتین قطع نمود. گیوتین در آن دسته از ابزارهای برش میلگرد قرار می‌گیرد که دقت آن چنان بالایی ندارد. برای قطع کردن دقیق انواع میلگرد، باید ابتدا فردی که با این ابزار کار می‌کند، محل برش میلگردها را علامت زده و سپس در همان نقطه آن‌ها را قطع کند. به طور کلی از این قطعه برای برش میلگردهای با ضخامت بالا استفاده می‌شود.
 
برش میلگرد با گیوتین
 

برش میلگرد با اره نواری

شاید بتوان مهم‌ترین و بهترین ابزارهای برش میلگرد در روش‌های سرد و گرم را اره نواری دانست. در واقع این وسیله ابزاری کاملا نوین است که کار برش میلگرد را با دقت بالایی انجام می‌دهد. هم چنین امکان برش میلگردهای با ضخامت بالا هم توسط این ابزار وجود دارد.
 
اره نواری در واقع دستگاهی تمام اتوماتیک است که می‌توانید برنامه لازم برای برش میلگرد را به آن بدهید تا خود این کار را به خوبی و با دقت بالایی برای شما انجام دهد. به عبارتی این دستگاه برای برش میلگرد نیاز به اپراتور نداشته و خود می‌تواند این کار را انجام دهد. دستگاه اره نواری امکان برش زاویه‌دار میلگرد را هم برای شما فراهم می‌کند. برای استفاده از روش برش سرد باید به وزن میلگرد توجه کرد  صفحه جدول وزنی میلگرد را مشاهده کنید.
 
برش میلگرد با اره نواری
 

ابزارهای برش میلگرد با استفاده از روش‌ های گرم

روش دیگر که برای برش میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش گرم یا استفاده از حرارت مستقیم است. اگر چه این روش کیفیت روش‌های سرد را ندارد، اما به هر حال به دلیل سرعت بالای کار و در برخی موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابزارهای برش میلگرد در روش‌های گرم هم از ویژگی‌های مختلفی برخوردارند و شرایط کار ویژه‌ای دارند.
 
کار با این گونه ابزارها در بسیاری از موارد حتی می‌تواند خطرناک‌تر از ابزارهای روش سرد باشد. بنابراین باید به طور کامل با ویژگی‌ها و چگونگی کار با آن‌ها آشنا شد. در ادامه مهم‌ترین ابزارهایی که در روش برش گرم استفاده می‌شوند را بیان می‌کنیم.
 

برش میلگرد با هوا برش

همان‌طور که از نام این روش هم می‌توانید متوجه شوید، برای برش میلگرد از هوای فشرده استفاده می‌شود. در واقع در این روش از یک مشعل مخصوص استفاده می‌شود که گاز خاص و فشرده را با سرعت بسیار بالا به سمت میلگرد پرتاب می‌کند. این موضوع سبب به وجود آمدن دمای بسیار بالا در این نقطه و در نتیجه ذوب شدن میلگرد خواهد شد.
 
این دستگاه در بین ابزارهای برش میلگرد با روش گرم تقریبا کم‌ترین دقت و البته کم‌ترین سرعت را دارد. با این حال در برخی موارد برای برش میلگرد از آن استفاده می‌شود. 
 
برش میلگرد با هوا برش
 

برش میلگرد با استفاده از اره‌های دیسکی آتشین

این روش تقریبا شبیه به برش میلگرد با اره دیسکی است که در روش‌های سرد از آن استفاده می‌شود. در واقع شاید بتوان گفت که دقیقا همان مدل است. چرا که یک اره دیسکی با سرعت بسیار بالایی می‌چرخد و کار برش انواع میلگرد را انجام می‌دهد. اما تفاوتی که در این مورد وجود دارد، وجود حرارت بسیار بالا در هنگام برش است که این روش را به نام اره آتشی معروف کرده است.
 
این روش نسبت به هوا برش از سرعت و دقت بالاتری در برش میلگرد برخوردار است. البته اره آتشی در بین آن دسته از ابزارهای برش میلگرد قرار می‌گیرد که کار با آن‌ها نیاز به وجود اپراتور دارد. با توجه به این که در بسیاری از موارد با شکسته شدن تیغه این اره، صدمه جدید به اپراتور وارد شده است، در حال حاضر دیگر این روش استفاده نمی‌شود یا این که به ندرت کاربرد دارد.
 
برش میلگرد با اره دیسکی آتشین
 

برش میلگرد به وسیله لیزر

روش دیگر از مجموعه روش‌های گرم که کار برش میلگرد به وسیله آن‌ها انجام می‌شود، استفاده از لیزر است. در این گونه موارد از قدرت و حرارت اشعه لیزر برای ذوب کردن و برش میلگرد استفاده می‌شود. با توجه به این که لیزر قابلیت کنترل بیش‌تر دارد،‌ دقت برش آن هم نسبت به روش‌های دیگر بالاتر است.
 
هم چنین کار برش میلگرد با استفاده از لیزر، با کیفیت بهتری نسبت به سایر ابزارهای برش میلگرد از طریق روش گرم انجام می‌گیرد. بنابراین، در صورتی که تمایل به استفاده از روش‌های گرم برای برش میلگرد دارید یا این که بنا به دلایل خاص، باید از این روش‌ها استفاده کنید، بهتر است استفاده از لیزر را انتخاب نمایید. در این صورت میلگردهای شما با آسیب ساختاری پایین‌تر و هم چنین ضایعات کم‌تر، برش داده می‌شوند.
 
برش میلگرد با لیزر
 

کدام یک از ابزارهای برش میلگرد مناسب‌ تر هستند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بسته به کار شما، هر کدام از این روش‌ها و ابزارهای برش میلگرد می‌توانند مناسب بوده و مورد استفاده قرار بگیرند. اما باید بدانید که در حال حاضر ابزارهای برش میلگرد ممکن است کارکرد دستی، ‌اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک داشته باشند. به طور کلی در هنگامی که شما قصد انجام کارهای کم و کوچک را دارید، می‌توانید از آن دسته ابزارها استفاده کنید که کارکرد دستی یا حتی نیمه اتوماتیک دارند.
 
اما برای پروژه‌های بسیار بزرگ که نیاز به برش میلگردهای فراوان وجود دارد، امروزه از ابزارهای تمام اتوماتیک استفاده می‌شود. چرا که اپراتورها توان انجام این سطح از کار را ندارند و اگر هم داشته باشند، نیاز به تعداد زیادی نیرو وجود دارد. در نهایت هم سرعت کم‌تر از ان چیزی خواهد بود که دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌دهند.
 
پس با توجه به نوع کار و پروژه باید دستگاه مورد نظر خود برای برش میلگرد را انتخاب کنید. هم چنین نکته دیگری که برای انتخاب ابزارهای برش میلگرد باید به آن توجه داشته باشید، سایز میلگرد است.
 
برخی ابزارها توان برش داده میلگردهایی با ضخامت کم را دارند و در صورت استفاده از آن‌ها برای برش میلگردهای ضخیم، ممکن است آسیب ببینند. برعکس برخی از این ابزارهای توان‌های بیش‌تری دارند و می‌توانند میلگردهای با ضخامت بالاتر را هم به راحتی برش دهند. پس توجه به توان این ابزارها نکته‌ای است که نباید آن را فراموش کنید.
 

تهیه انواع میلگرد و مصالح فلزی از مجموعه فولاد ایرانیان

با توجه به این که میلگرد یکی از مهم‌ترین مصالحی است که در ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، سعی کردیم انواع روش‌ها و ابزارهای برش میلگرد را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. با توجه و استفاده از این توضیحات به راحتی خواهید توانست ابزار مناسب برای برش میلگرد جهت امورات مختلف خود را تهیه نمایید.
 
هم چنین در صورت نیاز به میلگرد یا سایر مصالح فلزی مانند تیرآهن، ‌ناودانی و غیره می‌توانید با خیالی راحت از طریق مجموعه فولاد ایرانیان اقدام نماید. ما در این مجموعه مصالح فلزی شما را از بهترین کارخانه‌های تولیدی کشور تهیه کرده و به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید از طریق تماس با مشاوران ما در مورد انواع این وسایل اطلاعات کاملی کسب کرده و نسبت به خریداری موارد مورد نیازتان، ‌اقدام کنید. 
 
سوالات متداول
 

1. روش های برش میلگرد کدام است ؟

به طور کلی برای برش میلگرد از روش‌های گرم که نیاز به حرارت مستقیم دارد یا روش‌های سرد و بدون نیاز به حرارت،‌استفاده می‌شود.

2. روش های برش میلگرد کدام بهتر است ؟

روش‌های سرد با توجه به این که ساختار میلگرد را حفظ کرده،‌ ضایعات کم‌تر و سرعت بیش‌تری دارند، کارایی بهتری هم خواهند داشت.

3. ابزارهای برش میلگرد در هر کدام از روش‌های گرم و سرد کدام‌اند؟

در روش‌های سرد از ابزارهایی مانند اره دستی، اره دیسکی، اره نواری، فرز و قیچی استفاده شده و در روش‌های گرم هم هوا برش، اره آتشی و لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

4. آیا ابزارهای مورد استفاده برای برش میلگردهای ساده و آج دار یا میلگرد‌های با قطرهای گوناگون، متفاوت است؟

ابزارهای مورد استفاده برای میلگردهای ساده و آج دار تفاوتی ندارد، اما برای هر میلگرد با ضخامت خاص، باید از دستگاه‌هایی استفاده کنید که توان برش آن را داشته باشند.

5. میلگرد و سایر مصالح فلزی با کیفیت را چگونه تهیه نماییم؟

شما می‌توانید این موارد را به راحتی از طریق مجموعه فولاد ایرانیان سفارش داده و خریداری نمایید.
برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟