فهرست موضوعات:

کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

مهم ترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

بهترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه در ایران

معمولا ورق سیاه نخستین محصول تولیدی از فولاد است که هم به صورت ورق سیاه و هم به صورت محصول پایه، در تولید سایر مقاطع فولادی به کار می رود. همواره نیز سهم زیادی از خرید و فروش بازار ورق در ایران و جهان به ورق سیاه اختصاص دارد. از این رو، ورق سیاه به عنوان مهم ترین نوع ورق فولادی مطرح است و قیمت ورق سیاه به عنوان یک فاکتور مهم در تعیین قیمت دیگر ورق های فولادی و یا سایر مقاطع بسیار تاثیرگذار است. در نتیجه، کارخانه های تولید کننده ورق سیاه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در ادامه مهم ترین تولید کنندگان ورق سیاه در ایران را معرفی خواهیم کرد.

   

کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

ورق سیاه که از آن تحت عنوان ورق گرم نیز یاد می شود، محصول نورد گرم صفحات، بیلت و اسلب های فولادی است. این محصول به جهت فرآیند تولید ساده و ارزان، پرمصرف ترین ورق فولادی است. از کاربردهای مهم ورق سیاه می توان به ساخت انواع مقاطع فولادی، ورق های گالوانیزه و رنگی و روغنی، ساخت تانکر و مخازن و غیره اشاره کرد. اینکه دقیقا ورق سیاه چیست و چگونه تولید می شود را می توانید در این لینک مطالعه نمایید.

 

به دنبال مصرف فراوان این نوع ورق در ایران، کارخانه های متعددی اقدام به تولید و تجاری سازی این محصول نمودند؛ به گونه ای که برخی از آنها با تولید ورق های سیاه با کیفیت و مطابق استانداردهای جهانی، سهم به سزایی در صادرات این محصول دارند. کارخانه های تولید کننده ورق سیاه در ایران به همراه حالت محصول تولیدی آنها به شرح زیر هستند:

 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان: رول و شیت
 • فولاد کاویان: فقط شیت
 • اکسین اهواز: فقط شیت
 • فولاد گیلان: فقط رول
 • کارخانه نورد و تولید قطعات فولادی: فقط شیت
 • نورد و لوله اهواز: فقط رول
 • فولاد خرم آباد: فقط شیت
 • فولاد اصفهان (قائم): فقط شیت
   

مهم ترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

5 کارخانه مهم تولید کننده ورق سیاه در بالا معرفی شد. در ادامه هر یک از تولید کنندگان ورق سیاه در داخل کشور را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

 

فولاد مبارکه اصفهان ، برترین کارخانه تولید کننده ورق سیاه

از فولاد مبارکه تحت عنوان بزرگ ترین کارخانه تولید کننده ورق سیاه در ایران یاد می شود که محصولات ورق سیاه آن به هر دو صورت شیت و رول به بازار عرضه می شوند. این کارخانه با تکیه بر توانایی های مهندسین خود توانسته است که صفر تا صد تولید ورق سیاه را انجام دهد و خود را به عنوان برترین تولید کننده ورق سیاه در ایران معرفی کند. ورق های سیاه فولاد مبارکه در ضخامت های 1 تا 16 میلی متر توید و عرضه می شوند.

 

دو نمونه از انواع ورق های سیاه تولیدی این کارخانه، ورق های HB و HC هستند که به ترتیب در ضخامت های زیر 6 و بالای 8 میلی متر تولید می شوند. ورق های سیاه HB و HC فولاد مبارکه دارای طول 6 و 12 متری هستند. برای مشاهده قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه کلیک کنید.

فولاد مبارکه برترین تولید کننده ورق سیاه  

ورق سیاه کارخانه فولاد کاویان

کارخانه فولاد کاویان که به صورت تخصصی در زمینه نورد گرم فعالیت دارد، اولین کارخانه تولید کننده ورق های فولادی در ابعاد بالا است. محصولات ورق سیاه این کارخانه در ضخامت های 8 تا 20 میلی متر و مطابق با استاندارد DIN17100 تولید می شوند. کارخانه فولاد کاویان ظرفیت تولید سالانه 840000 تن ورق سیاه را داراست.

فولاد کاویان تولید کننده ورق سیاه  

ورق سیاه کارخانه فولاد اکسین اهواز

کارخانه فولاد اکسین اهواز یکی دیگر از مهم ترین تولید کنندگان ورق سیاه در کشور است که به سبب بهره مندی از تجهیزات به روز، محصولات با کیفیتی را روانه بازار می کند. محصولات ورق سیاه این کارخانه معمولا ضخامتی بالای 6 میلی متر دارند و عرض آنها نیز در حدود 2 متر است. ورق ST37، ورق ST52، ورق A283 و ورق A516 نمونه هایی از مهم ترین محصولات ورق فولادی هستند که در کارخانه اکسین اهواز تولید می شوند. برای مطالعه بیشتر پیرامون اینکه ورق ST37 چیست و چه کاربردی دارد ، به این لینک مراجعه کنید.

فولاد اکسین تولید کننده ورق سیاه  

کارخانه فولاد گیلان

از این کارخانه به عنوان بزرگ ترین کارخانه تولید کننده ورق سیاه در بخش خصوصی یاد می شود. ورق های سیاه فولاد گیلان مطابق با استانداردهای DIN، ASTM، EN و... در ابعاد 1 و 5/1 متر و ضخامت های 2 تا 40 میلی متری تولید می شوند. لازم به ذکر است که ظرفیت تولید سالیانه این کارخانه در حالت نورد گرم 5/2 میلیون تن و در حالت نورد سرد 500 هزار تن است. عرضه ورق سیاه با قیمتی مناسب در کنار کیفیتی رقابتی، ازجمله مهم ترین عوامل در معرفی این کارخانه به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان ورق سیاه در ایران است.

فولاد گیلان از تولید کنندگان ورق سیاه  

کارخانه نورد و تولید قطعات فولادی

این کارخانه به عنوان قدیمی ترین کارخانه تولید کننده ورق سیاه در کشور مطرح است که در سال 1347 و با هدف ایجاد کارخانه تولید ورق گرم و ساخت تجهیزات صنعتی تاسیس شد. محصولات ورق سیاه این کارخانه در ضخامت های 8 تا 25 میلی متر و در ابعاد 1250 و 6000 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. ظرفیت تولید این کارخانه در حدود 14 هزار تن در سال است.

نورد و تولید قطعات تولید کننده ورق سیاه  

جمع بندی

به دلیل استفاده فراوان و تخصیص بخش زیادی از معاملات در بازار و بورس کالا به ورق سیاه فولادی، این نوع، ورق پر فروش ترین محصول فولادی است که در تولید سایر ورق ها نظیر ورق گالوانیزه، روغنی، رنگی و... نیز به کار می رود. از این رو آشنایی با برخی تولید کنندگان مهم ورق سیاه در ایران می تواند اطلاعات مفیدی را پیرامون محصولات ورق سیاه تولیدی آنها در اختیار قرار دهد تا با آگاهی بیشتر اقدام به خرید انواع ورق سیاه نمایید.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟