فهرست موضوعات:

ورق گالوانیزه چیست ؟

پوشش روی در ورق های گالوانیزه

خواص ورق گالوانیزه

انواع ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه چیست ؟

مزایای ورق گالوانیزه

عمر مفید ورق گالوانیزه چقدر است ؟

استاندارد تولید ورق گالوانیزه

خبر قبلخبر بعد

ورق گالوانیزه چیست ؟ استاندارد و عمر مفید ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست و چرا یکی از مهم ترین ورق های فولادی محسوب می شود؟ چه عاملی سبب شده است تا قیمت ورق گالوانیزه نسبت به سایر ورق ها گران تر باشد؟ مهم ترین خواص و کاربرد ورق گالوانیزه چیست و چه عاملی منجر به این خواص می شود؟ پرسش هایی از این قبیل و دانستن پاسخ صحیح آنها می تواند دید روشنی برای خرید ورق گالوانیزه به دست دهد. در ادامه به بررسی انواع ورق گالوانیزه از جهت خواص، کاربرد، استانداردها و فرآیند تولید پرداخته می شود.

   

ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق های گالوانیزه نوعی ورق فولادی بوده که به وسیله عنصر روی و از طریق فرآیند گالوانیزاسیون پوشش داده شده اند. این ورق ها شامل طیف وسیعی از ورق های فولادی گالوانیزه گرم و الکترو گالوانیزه می باشند. پوشش روی با ایجاد یک مانع مداوم، اجازه نمی دهد تا رطوبت و اکسیژن به فولاد برسند. در نتیجه پوشش روی با جو واکنش می دهد تا از فولاد پایه محافظت کند. ورق های گالوانیزه علاوه بر برخورداری از مقاومت مطلوب در جدا شدن و ترکیب پوشش با سطح فولاد، به دلیل داشتن سطح براق و شکل پذیری عالی نیز معروف هستند. در ادامه به بررسی دقیق اینکه ورق گالوانیزه چیست و ویژگی های آن پرداخته می شود.

   

پوشش روی در ورق های گالوانیزه

ورق های گالوانیزه شامل هسته فولادی و همچنین لایه آلیاژی بین فلزی و لایه ای از عنصر روی بر روی هر دو سطح خارجی آن می باشند. علاوه بر لایه بیرونی روی (که لایه اتا خوانده می شود)، شامل لایه های گاما، دلتا و زتا نیز است.

 

سختی لایه های گاما، دلتا و زتا از پوشش روی، همانطور که در DPN (عدد هرم الماس) بیان شده است، بیشتر از فولاد زیرین است. با توجه به سختی بالاتر پوشش روی نسبت به زیرلایه فولادی، این لایه ها محافظ بسیار خوبی در برابر آسیب های مکانیکی نظیر سایش می باشند.

 

ضخامت پوشش های گالوانیزه گرم با ضخامت لایه های آلیاژ روی و آهن که هنگام واکنش فولاد با روی ایجاد می شود، تعیین می شود. این لایه به طور معمول حاوی 95% آلیاژ و 5% آهن است. همچنین روکش های گالوانیزه ضخیم تر، دوام بیشتر و استحکام کششی بیشتری را ارائه می دهند.

 

سطح مقطع پوشش روی در ورق گاوانیزه

لایه اتا در پوشش روی، دارای سختی کمی بوده و کاملا شکل پذیر است و پوشش را در برابر ضربه مقاوم می کند. لایه های آلیاژی زتا، دلتا و گاما نیز در واقع سخت تر از فولاد پایه هستند و در نتیجه مقاومت برجسته فولاد در برابر سایش و آسیب مکانیکی را گالوانیزه می کنند.

 

شرایط ساینده یا بارگذاری سنگین در سرویس می تواند لایه نسبتا نرم اتا روی را از سطح گالوانیزه حذف کند، اما لایه بسیار سخت آلیاژی زتا برای مقاومت بیشتر در برابر سایش و بارهای سنگین در معرض دید قرار می گیرد. ضمن اینکه وجود لایه آلیاژی برای دستیابی به پیوند خوب جهت اتصال بین فولاد و پوشش روی حیاتی است.

   

خواص ورق گالوانیزه

ویژگی های اساسی ورق های گالوانیزه که آنها را از دیگر ورق های فولادی متمایز می کند عبارتند از: مقاومت در برابر خوردگی، ظاهر خوب سطح، شکل پذیری مناسب. برای برآوردن نیازها در کاربرهای کشش عمیق، رنگ پذیری خوب به شرط انجام عملیات پیش تصفیه مناسب و قابلیت جوش خوب، سختی، شکل پذیری و چسبندگی با هم ترکیب شده و از پوشش گالوانیزه در برابر آسیب در حین برخورد خشن به خوبی محافظت می کند. نحوه تشخیص ورق گالوانیزه از سایر ورق ها را در اینجا مطالعه نمایید.

 

ضخامت پوشش نیز متناسب با جرم پوشش است. ضخامت پوشش های گالوانیزه گرم با ضخامت لایه های آلیاژ روی و آهن که هنگام واکنش فولاد با روی ایجاد می شود، تعیین می شود. ضخامت بالای پوشش فولاد گالوانیزه باعث مقاومت بهتر در برابر خوردگی و دوام بیشتر می شود؛ با این حال، می تواند منجر به شکل پذیری پایین فولاد نیز شود.

 

استحکام کششی لایه پوشش داده شده با روی با افزایش ضخامت افزایش می یابد. علاوه بر این، پوشش های گالوانیزه در گوشه ها و لبه ها کمی ضخیم تر هستند که مزیت مهمی نسبت به اکثر پوشش های آلی محسوب می شود که در برخی مناطق بحرانی نازک می شوند.

شکل پذیری ورق های گالوانیزه

   

انواع ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه با توجه به نوع فرآیند گالوانیزاسیون، در انواع حالت های ورق گالوانیزه گرم و سرد تولید می شوند. ورق گالوانیزه ذوزنقه ای یکی از انواع ورق گالوانیزه است.

 

ورق گالوانیزه گرم

ورق گالوانیزه گرم با فرآیند گالوانیزاسیون گرم که شامل غوطه وری ورق های فولادی در حمامی از عنصر روی مذاب تولید می شود. در طی این فرآیند ابتدا ورق های فولادی در کوره تا 120 درجه سانتی گراد حرارت دیده و سپس پوشش روی به شکل یک نوار پیوسته بر روی بستر فولادی، با عبور ورق های یاد شده از حمام روی مذاب با دمای 450 درجه سانتی گراد و با سرعت حدود 180 متر بر دقیقه تشکیل می شود.

 

در حمام پوشش روی، محصول فولادی به دور یک رول غوطه ور پیچیده می شود و با فلز مذاب روی واکنش داده و پوشش چسبنده را تشکیل می دهد و سپس در جهت عمودی خارج می شود. پس از خروج فولاد پوشش داده شده از حمام، هرگونه روی مذاب اضافی با استفاده از هوای با فشار بالا از سطح ورق حذف می شود تا ضخامت پوشش مورد نظر حفظ و کنترل شود. سرانجام، به فولاد اجازه داده می شود تا سرد شود و پوشش روی بر روی سطح آن سفت شود. جامد شدن فلز مذاب قبل از تماس با رول دیگر برای جلوگیری از آسیب یا تغییر شکل پوشش روی مهم است.

 

ورق گالوانیزه سرد

ورق گالوانیزه سرد نیز از طریق فرآیند گالوانیزه الکتریکی یا به عبارتی آبکاری، تولید می شود که در آن، روی به صورت الکترولیتی بر روی ورق فولادی رسوب می کند. به دلیل اینکه در این فرآیند دمایی به اندازه فرآیند گالوانیزه گرم به ورق فولادی اعمال نمی شود، به آن گالونیزه سرد گفته می شود و به تبع آن، به دلیل دمای پایین در حین فرآیند تولید، ساختار ورق فولادی دستخوش تغییر نشده و خواص یکنواخت و همگنی را برای ورق فولادی به ارمغان می آورد.

مزایای این فرایند این است که ضخامت پوشش را می توان به طور دقیق کنترل کرد در حالی که محدودیت این فرآیند این است که دستیابی به پوشش های ضخیم ارائه شده توسط فرایند گالوانیزه گرم معمولا با این روش امکان پذیر نیست. تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم را در اینجا بخوانید.

کاربرد ورق های گالوانیزه

   

کاربرد ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق های فولادی گالوانیزه به طور گسترده در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کاربردهای متداول آنها در زیر لیست شده است. اگر قصد تهیه و خرید این ورق ها را دارید قبل از خرید راهنمای خرید ورق گالوانیزه را مطالعه کنید.

 • ادوات و تجهیزات کشاورزی مانند سیلوهای غلات، سمپاش ها و...
 • بخش هایی از خودرو مانند بدنه خودرو، اتوبوس و کامیون، کف کابین ، فیلترهای هوا و روغن، مخازن سوخت و روغن و لوله های خروجی و ...
 • مصارف ساختمانی مانند سقف، دیوارهای جانبی، پارتیشن ها، پانل ها ، ناودان های کرکره ای، نرده ها،سقف های کاذب، دیوارهای جداکننده و مجاری، در های کرکره ای، سپرهای بزرگراه، زاویه های شکاف دار و ...
 • مصارف و تجهیزات خانگی مانند صندوق، جعبه یخ، وان، سطل، سطل های ذخیره، مخازن آب، ماشین های لباسشویی و درهای حمام و ...
 • وسایل برقی مانند کولر گازی، یخچال، فریزرها، تابلوهای الکتریکی و لامپهای تزئینی و ...
 • مبلمان و وسایلی مانند میز، کمد، کابینت، قفسه، صندلی های سبک وزن و ...
 • سایر مصارف عمومی مانند لوله کشی، ساخت بشکه ها، ظروف، روکش حرارتی، تابلوها و علائم جاده ای و ...
   

مزایای ورق گالوانیزه

استفاده از ورق های گالوانیزه دارای مزایای متعددی است که شامل:

 • ورق هایی کم هزینه هستند زیرا گالوانیزه کردن معمولا هزینه کمتری نسبت به سایر پوشش های محافظتی برای فولادها دارد
 • این ورق ها هزینه نگهداری کمتری نسبت به سایر ورق ها می باشند.
 • عمر ورق های فولادی گالوانیزه در محیط های روستایی، شهری و ساحلی بسیار بالا است. زیرا گالوانیزه کردن معمولا طبق استانداردها انجام می شود و حداقل ضخامت های پوشش اعمال می شود و بنابراین عمر و عملکرد پوشش قابل اطمینان و قابل پیش بینی است.
 • پوشش گالوانیزه دارای ساختار متالورژی منحصر به فردی است که به آن مقاومت فوق العاده ای در برابر آسیب های مکانیکی در حمل و نقل، نصب و سرویس می دهد و از سختی خیلی خوبی برخوردار است.
 • از آنجا که پوشش گالوانیزه به راحتی توسط چشم ارزیابی می شود، می توان از روش های ساده غیر مخرب، ضخامت آن را تعیین کرد.
 • فرایند گالوانیزه کردن بستگی به شرایط آب و هوایی ندارد.
 • سطح ورق فولادی گالوانیزه از نظر زیبایی نیز مناسب است.
   

عمر مفید ورق گالوانیزه چقدر است ؟

ورق های گالوانیزه به صورت کویل یا ورق راه راه تولید می شوند. اینها محصولات فولادی با ارزش افزوده هستند که محکم، سبک وزن، دارای رنگ روشن، مقاوم در برابر خوردگی و حمل و نقل آسان هستند. معمولا ورق های گالوانیزه در محدوده ضخامت 12/0 میلی متر تا 2 میلی متر و عرض تا 1830 میلی متر تولید می شوند.

همچنین وزن پوشش روی از 100 گرم بر متر مربع تا 750 گرم بر متر مربع متغیر است. وزن پوشش روی با ضخامت ورق فولادی و کاربرد ورق فولادی گالوانیزه متفاوت است. عمر مفید ورق گالوانیزه در شرایط مختلف جوی در جدول زیر آورده شده است.

عمر مفید ورق های گالوانیزه

   

استاندارد تولید ورق گالوانیزه

استانداردهای تولید ورق گالوانیزه شامل اصول کلی فرآیند تولید نظیر ترکیب شیمیایی، نوع فولاد مورد استفاده، کیفیت سطح، عملیات سطحی مورد نیاز و سطح نهایی و تمام شده ورق گالوانیزه می شوند و اکثر کارخانجات تولید کننده این نوع ورق، ورق های گالوانیزه خود را با استانداردهای EN 10346 و EN 10346 تولید می کنند. برای مشاهده وزن ورق گالوانیزه به این لینک مراجعه نمایید.

سوالات متداول

1. ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق های گالوانیزه نوعی ورق فولادی بوده که به وسیله عنصر روی و از طریق فرآیند گالوانیزاسیون پوشش داده شده اند.

 

2. کاربرد ورق گالوانیزه چیست ؟

کاربرد اصلی ورق های گالوانیزه به دلیل پوشش از جنس عنصر روی در آنها، در زمینه های مقاومت به خوردگی و مقاوم به زنگ زدگی نظیر پوشش سقف ها و شیروانی ها و نیز به دلیل استحکام بسیار خوب، در بدنه خودروها و بسیاری از وسایل برقی خانگی است.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟