فهرست موضوعات:

ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی چگونه تولید می‌ شود؟

انواع ورق رنگی

کاربرد ورق رنگی

خبر قبلخبر بعد

ورق رنگی چیست و چگونه تولید می شود ؟

ورق‌ رنگی بر پایه ورق‌های گالوانیزه و از طریق اعمال رنگ‌های متنوع بر روی آن‌ها تولید می‌شود. تنوع در رنگ، شکل و خواص مطلوب ورق‌های رنگی سبب کاربرد فراوان آن‌ها در زمینه‌های مختلف ازجمله انواع سقف‌ها شده است و بدین ترتیب، قیمت ورق رنگی تحت تاثیر این پارامترها متنوع است و شما می‌توانید متناسب با کاربرد، خواص و قیمت موردنظر، اقدام به خرید آن نمایید. در این مقاله، با نگاهی جامع، به بررسی ورق رنگی از تولید تا مصرف آن می‌پردازیم.

   

ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی نوعی ورق فولادی و دارای رنگ‌های متنوع است که به‌طور مستقیم از ورق گالوانیزه تولید می‌شود. این ورق‌ها علاوه بر برخورداری از خواص مقاوم به خوردگی ورق‌های گالوانیزه، از ظاهری جذاب نیز بهره می‌برند که آن‌ها را علاوه بر کاربردهای ساختاری، برای مصارف تزئینی هم مناسب می‌کند. در همین راستا، پیشنهاد می‌شود که مقاله ورق گالوانیزه چیست را مطالعه نمایید.

 

ورق گالوانیزه که ورق رنگی از آن تولید می‌شود، خود نوعی ورق سیاه است که بر روی آن پوشش روی اعمال‌شده است. درنتیجه، ورق رنگی هم به‌طور غیرمستقیم به ورق سیاه برمی‌گردد. ورق‌های رنگی در 15 رنگ مختلف و در ضخامت‌های 0.16 تا 1 میلی‌متر تولید می‌شوند. همچنین، ضخامت رنگ در این نوع ورق‌ها بین 20 تا 25 میکرون متغیر است.

   

ورق رنگی چگونه تولید می‌ شود؟

همان‌طور که گفته شد، ورق‌های رنگی از طریق اعمال لایه‌های رنگ بر روی ورق گالوانیزه تولید می‌شوند. این امر، بهبود خواصی هم‌چون مقاومت به خوردگی را برای ورق‌های رنگی به دنبال دارد و ظاهری جذاب به آن‌ها می‌بخشد. اما تولید این ورق‌ها مستلزم انجام یک سری آماده‌سازی قبل از انجام رنگ نیز هست. به‌طورکلی، نحوه تولید ورق‌های رنگی شامل سه مرحله است:

 

1- فرآیند چربی زدایی و پاک سازی ورق گالوانیزه

این کار به‌منظور پاک‌سازی سطح ورق گالوانیزه زیرین انجام می‌شود. با چربی زدایی سطح ورق، رنگ‌ها به خوبی زیرلایه ورق گالوانیزه می‌چسبند و دوام و پایداری مطلوبی خواهند داشت. بدین منظور، دو روش چربی زدایی سرد یا الکتریکی و چربی زدایی با شست و شوی گرم با مواد قلیایی وجود دارد. روش دوم خود به دو صورت غوطه‌وری و پاششی قابل انجام است. به دلیل مقرون به‌صرفه بودن و صرفه‌جویی در وقت و نیز حفظ کیفیت ورق، امروزه استفاده از روش دوم مرسوم‌تر است.

فرآیند تولید ورق رنگی  

2- فرآیند شست و شو و کروماته کردن

این مرحله شامل شست‌وشو و خشک‌کردن ورق‌ها پس از چربی زدایی است. فرآیند کروماته‌کردن هم پس از خشک شدن ورق‌ها صورت می‌پذیرد. اگرچه که چربی زدایی نقش مهمی در پاک‌سازی آلودگی‌ها از سطح دارد و زمینه‌ساز ایجاد پیوند خوب بین رنگ و ورق زیرین می‌شود؛ اما عامل اصلی چسبندگی مطلوب، کروماته کردن است. هم‌چنین با این کار، مقاومت به خوردگی و زنگ‌زدگی نیز در ورق رنگی افزایش می‌یابد. در انتها و قبل از اعمال رنگ اصلی، باید که یک رنگ پلی‌استری به ورق اعمال شود و با قرارگیری در کوره و سپس خنک‌سازی، برای اعمال رنگ اصلی آماده شود.

 

3- اعمال رنگ الکترواستاتیک

آخرین مرحله در تولید ورق رنگی، اعمال رنگ الکترواستاتیک با ضخامتی بین 15 تا 20 میکرون بر روی سطح ورق فولادی است. این رنگ‌ها می‌توانند از جنس‌هایی هم‌چون پلی‌استر، پلی اورتان و غیره باشند. در انتهای این مرحله، یک ورق رنگی با مقاومت به خوردگی بسیار خوب و ظاهری زیبا حاصل می‌شود. به منظور آشنایی بیشتر با فرآیند پوشش دهی ورق رنگی این مقاله را مطالعه نمایید.

   

انواع ورق رنگی

باوجوداینکه ورق‌های رنگی در 15 رنگ متفاوت عرضه می‌شوند، اما طبقه‌بندی آن‌ها بر اساس شکل ظاهری و نوع سطح مقطع عرضی ورق انجام می‌شود. بر این اساس، انواع ورق‌های رنگی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ورق رنگی سینوسی (کرکره‌ای)
 • شادولاین
 • ذوزنقه
 • طرح سفال پالرمو
 • طرح ژنوا
ورق رنگی طرح پالرمو  

کاربرد ورق رنگی

ورق‌های رنگی ترکیبی از خواص مطلوب و کاربردی را دارا هستند. شاید ظاهر زیبا و جذاب و تنوع رنگ باعث شود که فکر کنید این ورق‌ها بیشتر جنبه تزئینی و دکوری دارند اما باید گفت مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد چرا که پایه این نوع ورق‌ها، ورق گالوانیزه است و یک لایه رنگ هم بر روی سطح آن اعمال می‌شود. ،. به همین علت این ورقدر کاربردهای ساختاری نیز به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین کاربردهای ورق رنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سقف ساختمان، سقف‌های کاذب، سقف شیروانی، سوله‌ها و...
 • بدنه انواع لوازم‌خانگی مانند لباسشویی، یخچال، آبگرم کن و...
 • ساخت نمای دکوراتیو، بدنه انبار و کارگاه‌ها، سردخانه‌ها و...
 • صنایع الکترونیک و صنایع حمل‌ونقل
کاربرد ورق رنگی  

مزایا

این نوع ورق‌ها به دلیل ضخامت کمی که دارند، سبک هستند و تنوع رنگ و شکل نیز، آن‌ها را بسیار محبوب کرده است. بنابراین، برای ایجاد یک نما یا جزء ساختاری زیبا و مستحکم و درعین‌حال سبک، یک گزینه عالی محسوب می‌شوند. دیگر مزایای ورق رنگی به شرح زیر است:

 • طول عمر مفید زیاد
 • مقاوم در برابر رطوبت، زنگ‌زدگی و خوردگی
 • قیمت مناسب
 • ثبات رنگ در شرایط مختلف آب و هوایی
 • قابلیت نصب سریع و آسان
 • سبک و زیبا
 

جمع بندی

ورق‌های رنگی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف پاسخگوی نیاز شما در زمینه ساخت انواع سقف‌ها، نما و غیره هستند. تولید ورق رنگی از ورق گالوانیزه سبب بهره‌مندی این نوع ورق هم از خواص ورق گالوانیزه شامل مقاومت به خوردگی و هم مزایای ناشی از رنگ‌های متنوع شده است. ورق رنگی سینوسی یا کرکره‌ای، شادولاین، ذوزنقه، طرح سفال پالرمو و طرح ژنوا از بهترین انواع ورق‌های رنگی هستند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟