فهرست موضوعات:

ورق اسید شویی چیست ؟

خواص ورق اسید شویی

کاربرد ورق اسید شویی چیست ؟

مشخصات و ابعاد ورق اسید شویی

استاندارد تولید ورق اسید شویی

ورق اسید شویی چیست ؟ خواص و کاربرد آن

آیا تابه‌حال نام ورق اسید شویی به گوش شما رسیده است؟ ورق اسید شویی چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود؟ انواع گریدهای ورق اسید شویی کدام‌اند؟ چگونه ورق اسید شویی استاندارد و مناسب بخریم؟ این‌ها مجموعه‌ای از سوالاتی است که ممکن است برای کسانی که تابه‌حال با ورق‌های اسید شویی سروکار نداشته‌اند پیش بیاید.

ورق اسید شویی از انواع ورق‌‌های فولادی است. با حذف و از بین بردن یک سری ناخالصی‌ ورق‌های نورد گرم با استفاده از اسیدهای مختلف، ورق اسید شویی تولید می‌شود. به همین دلیل به ورق‌های تولیدی از این روش ورق اسید شویی گفته می‌شود. فرآیند اسید شویی سبب بهبود کیفیت ورق‌های حاصل از فرآیند نورد گرم می‌شود. قیمت ورق اسید شویی در سایت روزانه به‌روزرسانی می‌شود.

   

ورق اسید شویی چیست ؟

ورق‌های اسید شویی دسته‌ای از ورق‌های فولادی نورد گرم هستند که با انواع اسیدها مورد شست‌وشو قرار می‌گیرند. فرآیند اسید شویی به این دلیل انجام می‌شود تا برخی ناخالصی‌ها، اکسیدها و عواملی ازاین‌دست که ممکن است در حین فرآیند تولید بر روی سطح این ورق‌ها ایجاد شوند، از بین بروند. به منظور آشنایی با فرآیند تولید ورق اسید شویی به این لینک مراجعه نمایید.

ورق اسیدشویی چیست؟    

خواص ورق اسید شویی

ورق‌های اسید شویی نسبت به ورق‌های سیاه دارای سطح صیقلی و صاف‌تری هستند؛ بنابراین در مصارفی که به ورق‌هایی با کیفیت سطحی مناسب نیاز است، کارایی دارند. ورق‌‌های اسید شویی قیمتی گران‌تر از ورق‌‌‌های سیاه دارند؛ چراکه علاوه بر داشتن همه ویژگی‌های این نوع ورق، به دلیل استفاده از اسید، سطحی صاف و باکیفیت دارند. از طرف دیگر، مواردی چون ناخالصی‌ها یا پوسته‌پوسته شدن بر روی آن‌ها مشاهده نمی‌شود. البته قیمت این ورق‌ها از ورق‌های روغنی با نورد سرد کم‌تر است. درواقع قیمتی میان دو نوع مهم ورق‌ها یعنی ورق سیاه و روغنی دارند.

 

اگرچه با اسید شویی کردن ورق‌های تولیدشده از فرآیند نورد گرم تقریباً همه ناخالصی‌های موجود بر روی سطح آن‌ها ازجمله زنگ‌زدگی‌ و خوردگی‌ها برطرف می‌شوند، اما در ادامه ممکن است مجدداً با این مشکل مواجه شوند. یعنی درصورتی‌که این ورق‌ها برای طولانی‌مدت در معرض رطوبت یا آب قرار بگیرند، امکان زنگ زدن یا خوردگی‌شان وجود خواهد داشت. به همین دلیل در اکثر موارد از یک لایه روغنی یا سایر پوشش‌ها که در مقابل رطوبت مقاوم هستند، بر روی آن‌ها استفاده می‌شود.

   

کاربرد ورق اسید شویی چیست ؟

ورق‌ اسید شویی درواقع از ورق سیاه یا نورد گرم تولیدشده و همه خاصیت‌های آن‌ را دارد؛ درنتیجه، امکان استفاده از ورق اسید شویی در هرجایی که از ورق سیاه استفاده می‌شود، وجود خواهد داشت. علاوه بر خواص ورق سیاه، ورق‌های اسید شویی قابلیت‌های بیش‌تری هم دارند. بنابراین حتی امکان استفاده از آن‌ها در برخی مصارفی که ورق روغنی کاربرد دارند هم وجود دارد.

 

نکته مهم در مورداستفاده از این ورق‌ها قیمت پایین‌تر آن‌ها نسبت به ورق‌های روغنی است. این ویژگی‌ها باعث ایجاد کاربردهای فراوانی برای ورق اسید شویی شده است. تعدادی از مهم‌ترین کاربردهای این ورق‌ها عبارت‌اند از:

 
  • استفاده در مصارف ساخت‌وساز و ساختمانی برای تولید لوله و پروفیل
  • ساخت قطعاتی مهم ازجمله بدنه، شاسی، چرخ و سایر قطعات در حوزه خودروسازی
  • استفاده برای تولید مخازن گاز مایع و مخازن تحت‌فشار دیگر که نیاز به مقاومت بالایی دارند
  • فرم دادن مجدد این ورق‌ها برای ساخت مخازن گازی
  • استفاده جهت ساخت انواع لوله‌های موردنیاز برای انتقال آب، گاز و نفت در صنعت ساخت لوله
  • فرم دادن مجدد این ورق‌ها برای تولید محصولات گالوانیزه
  کاربرد ورق های اسیدشویی    

مشخصات و ابعاد ورق اسید شویی

ورق‌های اسید شویی هم به‌صورت رول و هم به‌صورت شیت یا ورق‌های تخت تولید می‌شوند. اندازه و مشخصات تولیدی این ورق‌ها متنوع ست، اما به‌طورمعمول در کشور ما این ورق‌ها در چند مشخصه خاص تولید می‌شوند. برای مثال ورق اسید شویی رول در عرض‌های 100 و 125 سانتی‌متر تولید می‌شوند. هم‌چنین این ورق‌ها ضخامت‌هایی بین 1.5 تا 6 میلی‌متر دارند. ورق‌های شیت هم که خود در دو نوع فابریک و برشی تولید می‌شوند. ورق‌های برشی را می‌توان در هر اندازه‌ دلخواه برش زد.

 

ورق‌های اسید شویی فابریک هم به‌طورمعمول در اندازه‌های 1000 * 2000 میلی‌متر و 1250 * 25000 میلی‌متر تولید می‌شوند. یعنی به ترتیب این ورق‌ها در دو عرض 1 و 1.25 متر و طول 2 و 2.5 متر دارند. البته همان‌طور که گفتیم، امکان تولید ورق‌های اسید شویی در مشخصات دیگر هم وجود دارد، اما این‌ها مشخصات و اندازه‌های معمول تولید این ورق‌ها در کشور هستند.

انواع ورق اسیدشویی    

استاندارد تولید ورق اسید شویی

ورق‌های اسید شویی ازنظر استاندارد تولید هم در چند دسته متفاوت قرار دارند. به عبارتی این ورق‌ها با استانداردهای گوناگونی تولید می‌شوند. نوع آن‌ها هم با توجه به استانداردی که کارخانه سازنده برای تولید این ورق‌ها انتخاب کرده است، معین می‌شود. اما دو نمونه از این استانداردها بسیار رایج‌تر بوده و به‌طورمعمول برای تولید ورق‌ها اسید شویی از آن‌ها استفاده می‌شود. این دو مورد شامل استانداردهای DIN 1614 و BS EN 10111 می‌شوند.

 

استاندارد DIN 1614 در تولید ورق اسید شویی

این استاندارد ورق‌های اسید شویی را به چهار گرید مختلف تقسیم می‌کند. این گریدها در استاندارد DIN 1614 شامل ورق اسید شویی StW22، USt23، RRStW23 و StW24 می‌شوند. این گریدها بیش‌تر در تولید قطعات فولادی غیر آلیاژی کاربرد دارند که با استفاده از قالب‌گیری و کشش سرد تولید می‌شوند. در ادامه آنالیز شیمیایی ورق اسید شویی با استاندارد DIN 1614 را برای شما آورده‌ایم.

استاندارد دین 1614 ورق اسیدشویی  

استاندارد BS EN 10111 در تولید ورق اسید شویی

این استاندارد هم ورق‌های اسید شویی را به چهار گرید مختلف تقسیم می‌‌نماید. گرید‌های استاندارد BS EN 10111 شامل ورق اسید شویی DD11، DD12، DD13 و DD14 می‌باشند. این نوع گرید بندی هم شباهت زیادی با استاندارد DIN 1614 داشته و در بسیاری از موارد گریدهای مختلف این دو استاندارد را معادل یکدیگر می‌دانند. در ادامه آنالیز شیمیایی ورق اسید شویی استاندارد BS EN 10111را هم برای شما آورده‌ایم.

استاندارد اروپایی ورق اسیدشویی  

ازجمله ورق‌های سخت و ضد سایش که در برابر خوردگی مقاوم هستند می‌توان به ورق‌های SAPH370, SAPH310 و SAPH440 اشاره کرد. ازآنجایی‌که از بین این فولادها، ورق اسیدشویی گرید SAPH440 اهمیت بسیاری در صنعت، بخصوص صنعت اتومبیل دارد، آشنایی با خواص شیمیایی و فیزیکی این فولاد خالی از لطف نیست.

 

ورق‌ های معادل ورق اسید شویی

ورق اسید شویی STW22 در استاندارد دین DIN معادل SPHC استاندارد ژاپن JIS ، DD11 استاندارد اروپا EN ، ورق اسید شویی STW23 معادل SPHD استاندارد ژاپن JIS ، DD12 استاندارد اروپا ، ورق اسید شویی STW24 در استاندارد دین DIN معادل SPHE استاندارد ژاپن JIS و همچنین DD13 استاندارد اروپا ورق‌های اسید شویی STE و QSTE است.

 

سؤالات متداول

 

1. ورق اسید شویی چیست؟

همان ورق تولیدشده از فرآیند نورد گرم یا ورق سیاه است که طی فرآیندی آن را با اسید شست‌وشو می‌دهند. با این کار ناخالصی‌های روی سطح ورق جداسازی شده و براق و صیقلی خواهد شد.

 

2. ورق اسید شویی چه کاربردی دارد؟

از ین ورق در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. رایج‌ترین موارد استفاده از این ورق‌ها در ساختمان‌سازی، لوله‌سازی، خودروسازی، ساخت مخازن و محصولات گالوانیزه است.

 

3. ورق‌های اسید شویی تحت چه استانداردهایی تولید می‌شوند؟

رایج‌ترین استانداردهای تولید ورق‌های اسید شویی شامل استاندارد DIN 1614 و استاندارد BS EN 10111 می‌باشند. هرکدام از آن‌ها دارای چهار گرید مختلف هستند که در بیش‌تر موارد آن‌ها را معادل می‌دانند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟