فهرست موضوعات:

فرآیند اسید شویی ورق‌ ها به چه صورت انجام می‌ گیرد؟ تولید ورق اسید شویی

دلیل اسید شویی ورق‌های فولادی چیست؟

رسیدن به کیفیت مناسب جهت مصرف

ورود به فرآیند نورد سرد

کاربرد های ورق اسید شویی

مشخصات و ابعاد ورق ‌های اسید شویی

استانداردهای تولید ورق ‌های اسید شویی

انواع اسید مورد استفاده در اسیدشویی ورق فولادی

خرید ورق اسید شویی

خبر قبلخبر بعد

ورق اسید شویی چیست ؟ کاربرد و ویژگی های آن

ورق اسید شویی از انواع ورق‌ های فولادی است. با حذف و از بین بردن یک سری ناخالصی‌ ورق های نورد گرم ، با استفاده از اسیدهای مختلف ورق اسید شویی تولید میشود. به همین دلیل به ورق‌های تولیدی از این روش ورق اسید شویی گفته می‌شود که سبب بهبود کیفیت این ورق های حاصل از فرآیند نورد گرم میشود.
 
این ورق‌ها نسبت به ورق‌های سیاه دارای سطح صیقلی و صاف‌تری هستند؛ بنابراین در مصارفی که به ورق‌هایی با کیفیتی سطحی مناسب نیاز است، کارایی دارند. ورق‌ های اسید شویی قیمتی گران‌تر از ورق‌‌ های سیاه دارند؛ چرا که علاوه بر داشتن همه ویژگی‌های این نوع ورق، به دلیل استفاده از اسید، سطحی صاف و با کیفیت دارند. از طرف دیگر، مواردی چون ناخالصی‌ها یا پوسته پوسته شدن بر روی آن‌ها مشاهده نمی‌شود. البته قیمت این ورق‌ها از ورق‌های روغنی با نورد سرد کم‌تر است. در واقع قیمتی میان دو نوع مهم ورق‌ها یعنی ورق سیاه و روغنی دارند.
 
اگر چه با اسید شویی کردن ورق‌های تولید شده از فرآیند نورد گرم تقریبا همه ناخالصی‌های موجود بر روی سطح آن‌ها از جمله زنگ زدگی‌ و خوردگی‌ها برطرف می‌شوند، اما در ادامه ممکن است مجددا با این مشکل مواجه شوند. یعنی در صورتی که این ورق‌ها برای طولانی مدت در معرض رطوبت یا آب قرار بگیرند، امکان زنگ زدن یا خوردگی‌شان وجود خواهد داشت. به همین دلیل در اکثر موارد از یک لایه روغنی یا سایر پوشش‌ها که در مقابل رطوبت مقاوم هستند، بر روی آن‌ها استفاده می‌شود. 
 

انواع ورق اسید شویی

 

فرآیند اسید شویی ورق‌ ها به چه صورت انجام می‌ گیرد؟ تولید ورق اسید شویی

 

حذف پوسته‌ ها و ناهمواری‌ های بزرگ

در اولین مرحله از فرآیند اسید شویی ورق‌ های فولادی ، آن‌ها را از حالت رول خارج کرده و به حالت تخت در می‌آورند. برای انجام این کار، یک سر ورق‌ها با استفاده از تجهیزات مخصوص کشیده شده تا ورق کاملا به حالت تخت درآید. در همین هنگام ورق از بین غلتک‌هایی عبور داده می‌شود که تعدادی از آن‌ها زیر ورق قرار داشته و برخی هم بر روی آن قرار می‌گیرند. با فشاری که از طریق غلتک‌ها به ورق وارد می‌شود، پوسته‌ها و ناهمواری‌های بزرگی که بر روی سطح ورق قرار دارند، برطرف خواهند شد.
 

متصل شدن ورق‌ ها به یک‌ دیگر

در ادامه برای این که ورق‌ها به سمت خط اسید شویی بروند،‌آن‌ها را به هم متصل می‌کنند. این اتصال در زمانی بسیار کوتاه برای هر دو ورق متوالی با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می‌گیرد. برای این کار از جوش دادن انتهای یک ورق به ابتدای ورق دیگر استفاده می‌شود. بعد از جوش هم دستگاه‌های برش برآمدگی‌های حاصل از جوش کاری را به سرعت پاک می‌کنند. بنابراین، ورق‌ها به صورت پیوسته به سمت خط اسید شویی حرکت خواهند کرد.
 

حذف پوسته‌ های ریز

بعد از این که ورق‌های فولادی به هم متصل شدند، یک بار دیگر باید در میان غلتک‌ها عبور کنند. البته این بار هم فشار اعمالی بر روی ورق‌ها بیش‌تر است و هم تعداد بیش‌تری غلتک وجود دارد. در این مرحله ان دسته از پوسته‌ها و ناهمواری‌هایی که در مرحله اول از روس سطح ورق رفع نشده‌اند، برداشته خواهند شد. خاصیت دیگر این مرحله هم هم سطح کردن محل‌های جوش کاری ورق‌ها و حذف برآمدگی آن‌ها می‌باشد.
 
در ادامه و پس از عبور از این مرحله، ورق‌ها به سمت وان‌های اسید شویی حرکت داده می‌شوند. برای تولید ورق قلع اندود ، عملیات اسید شویی ورق فولادی نورد گرم، اولین مرحله ی آغاز این فرآیند است.
 

ورود به وان‌ اسید شویی

این مرحله مهم‌ترین مرحله‌ای است که ورق اسید شویی باید طی کند. پس از این که پوسته‌های ریز این ورق‌ها هم جداسازی شد، باید وارد وان‌ اسید شویی شوند. این وان به طور معمول از چند مخزن تشکیل می‌شود که پشت سر هم قرار گرفته‌اند. این مخازن از اسید مورد استفاده در فرآیند که به طور معمول هیدروکلریک اسید می‌باشد، در غلظت مناسب پر شده‌اند.
 
ورق‌های فولادی از یک طرف وارد وان اسید شویی شده و از طرف دیگر خارج می‌شوند. بعد از این که ورق ‌های اسید شویی از وان اسید خارج می‌شوند، با استفاده از افشانه آب شسته شده و به وسیله هوا خشک می‌شوند. اکنون ورق‌های فولادی به سطحی صاف و رنگ مات و نقره‌ای دست پیدا کرده‌اند. 
 

برش و بررسی ورق اسید شویی

پس از این که ورق‌ها از وان اسید خارج می‌شوند، برای یکسان‌سازی عرضی این ورق‌ها، لبه‌های اضافی از دو طرف آن‌ها برش داده می‌شود. در ادامه با استفاده از تجهیزات مناسب که از اشعه ایکس استفاده می‌کنند، بررسی‌ها در مورد یکنواختی و کیفیت اسید شویی در قسمت‌های گوناگون ورق انجام می‌گیرد؛ در صورت تایید ورق‌ های اسید شویی، وارد مرحله بعدی خواهند شد.
 

روغن کاری و رول کردن ورق‌ ها

این مرحله در واقع مرحله آخر تولید ورق اسید شویی می‌باشد. همان طور که اشاره کردیم، برای این که این ورق‌ها را در برابر زنگ زدگی محافظت کنند، آن‌ها را روغن کاری می‌کنند. در مرحله آخر نسبت به روغن کاری این ورق‌ها اقدام می‌شود. این کار با استفاده از بارهای الکتریکی انجام می‌گیرد تا فرآیند جذب روغن به سرعت انجام شود. در ادامه محل‌های جوش ورق‌ها با استفاده از قیچی‌های هیدرولیکی برش داده شد و ورق‌ها به صورت رول در می‌آیند.
 
اکنون فرآیند اسید شویی ورق‌ها تمام شده و می‌توان آن‌ها را برای مصارف مربوطه یا جهت انجام فرآیند نورد سرد،‌ به مراحل بعدی انتقال داد. روغن‌کاری ورق اسید شویی در مرحله آخر می‌تواند تا حدود شش ماه از آن به خوبی در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت کند. به طور معمول در این مدت ورق‌ها وارد فرآیند‌های بعدی خواهند شد.
 

دلیل اسید شویی ورق‌های فولادی چیست؟

رسیدن به کیفیت مناسب جهت مصرف

اولین دلیل اسید شویی کردن ورق‌ های فولادی به دست آوردن کیفیتی مناسب برای مصرف آن‌ها می باشد. همان طور که گفتیم، ورق اسید شویی دارای یک سطح صاف، صیقلی و مرغوب است که می‌توان از آن در زمینه‌های مختلف استفاده کرد. در واقع با زدوده شدن انواع ناخالصی‌های موجود بر روی این ورق‌ها و رسیدن به شکل ظاهری براق و مناسب، امکان استفاده از آن‌ها در بخش‌هایی از بازار مصرف که شکل و ظاهر اهمیت دارد، میسر می‌گردد.
 

ورود به فرآیند نورد سرد

یکی دیگر از دلایل اسید شویی کردن ورق‌ها، استفاده از آن‌ها در فرآیند نورد سرد می‌باشد. در بسیاری از موارد ورق‌های فولادی برای تبدیل شدن به ابزار و تجهیزاتی جدید، در فرآیند نورد سرد قرار می‌گیرند. برای حضور در این فرآیند لازم است که ورق‌های از هر گونه سختی و لایه‌های اضافی بر روی سطح خود پاک‌سازی شده باشند.
 
چرا که ذرات یا پوسته‌های موجود بر روی این ورق‌ها از سختی بسیار بالایی برخوردارند؛ در نتیجه در هنگام ورود به فرآیند نورد سرد، ‌می‌توانند بر روی غلتک‌ها خراش ایجاد کرده و در ادامه باعث ساییدگی آن‌ها شوند. یا حتی این غلتک‌ها را از تعادل خارج کرده و باعث ایجاد دردسر در این فرآیند شوند. در نتیجه از ورق اسید شویی در فرآیند نورد سرد استفاده می‌شود تا از بروز این آسیب‌ها هم جلوگیری گردد.
 

کاربرد های ورق اسید شویی

ورق‌ اسید شویی در واقع از ورق سیاه یا نورد گرم تولید شده و همه خاصیت‌های آن‌ را دارد؛ در نتیجه، امکان استفاده از ورق اسید شویی در هر جایی که از ورق سیاه استفاده می‌شود، وجود خواهد داشت. علاوه بر خواص ورق سیاه، ورق ‌های اسید شویی قابلیت‌های بیش‌تری هم دارند. بنابراین حتی امکان استفاده از آن‌ها در برخی مصارفی که ورق روغنی کاربرد دارند هم وجود دارد.
 
نکته مهم در مورد استفاده از این ورق‌ها قیمت پایین‌تر آن‌ها نسبت به ورق‌های روغنی است. این ویژگی‌ها باعث ایجاد کاربردهای فراوانی برای ورق اسید شویی شده است. تعدادی از مهم‌ترین کاربردهای این ورق‌ها عبارتند از:
 1. استفاده در مصارف ساخت و ساز و ساختمانی برای تولید لوله و پروفیل
 2. ساخت قطعاتی مهم از جمله بدنه، شاسی، چرخ و سایر قطعات در حوزه خودرو سازی
 3. استفاده برای تولید مخازن گاز مایع و مخازن تحت فشار دیگر که نیاز به مقاومت بالایی دارند
 4. فرم دادن مجدد این ورق‌ها برای ساخت مخازن گازی
 5. استفاده جهت ساخت انواع لوله‌های مورد نیاز برای انتقال آب، گاز و نفت در صنعت ساخت لوله
 6. فرم دادن مجدد این ورق‌ها برای تولید محصولات گالوانیزه
 

مشخصات و ابعاد ورق ‌های اسید شویی

ورق ‌های اسید شویی هم به صورت رول و هم به صورت شیت یا ورق‌های تخت تولید می‌شوند. اندازه و مشخصات تولیدی این ورق‌ها متنوع ست، اما به طور معمول در کشور ما این ورق‌ها در چند مشخصه خاص تولید می‌شوند.
 
برای مثال ورق اسید شویی رول در عرض‌های 100 و 125 سانتی متر تولید می‌شوند. هم چنین این ورق‌ها ضخامت‌هایی بین 1.5 تا 6 میلی متر دارند. ورق‌های شیت هم که خود در دو نوع فابریک و برشی تولید می‌شوند. ورق‌های برشی را می‌توان در هر اندازه‌ دلخواه برش زد.
 
ورق ‌های اسید شویی فابریک هم به طور معمول در اندازه‌های 1000 * 2000 میلی متر و 1250 * 25000 میلی متر تولید می‌شوند. یعنی به ترتیب این ورق‌ها در دو عرض 1 و 1.25 متر و طول 2 و 2.5 متر دارند. البته همان طور که گفتیم، امکان تولید ورق‌ های اسید شویی در مشخصات دیگر هم وجود دارد، اما این‌ها مشخصات و اندازه‌های معمول تولید این ورق‌ها در کشور هستند.
 

استانداردهای تولید ورق ‌های اسید شویی

ورق ‌های اسید شویی از نظر استاندارد تولید هم در چند دسته متفاوت قرار دارند. به عبارتی این ورق‌ها با استانداردهای گوناگونی تولید می‌شوند. نوع آن‌ها هم با توجه به استانداردی که کارخانه سازنده برای تولید این ورق‌ها انتخاب کرده است، معین می‌شود. اما دو نمونه از این استانداردها بسیار رایج‌تر بوده وبه طور معمول برای تولید ورق‌ها اسید شویی از آن‌ها استفاده می‌شود. این دو مورد شامل استانداردهای DIN 1614 و BS EN 10111 می‌شوند.
 

استاندارد DIN 1614 در تولید ورق اسید شویی

این استاندارد ورق‌ های اسید شویی را به چهار گرید مختلف تقسیم می‌کند. این گریدها در استاندارد DIN 1614 شامل ورق اسید شویی StW22، USt23، RRStW23 و StW24 می‌شوند. این گریدها بیش‌تر در تولید قطعات فولادی غیرآلیاژی کاربرد دارند که با استفاده از قالب‌گیری و کشش سرد تولید می‌شوند. در ادامه آنالیز شیمیایی ورق اسید شویی با استاندارد DIN 1614 را برای شما آورده‌ایم.
 
آنالیز شیمیایی ورق اسید شویی با استاندارد din-1614
 

استاندارد BS EN 10111 در تولید ورق اسید شویی

این استاندارد هم ورق ‌های اسید شویی را به چهار گرید مختلف تقسیم می‌‌نماید. گرید‌های استاندارد BS EN 10111 شامل ورق اسید شویی DD11، DD12، DD13 و DD14 می‌باشند. این نوع گرید بندی هم شباهت زیادی با استاندارد DIN 1614 داشته و در بسیاری از موارد گریدهای مختلف این دو استاندارد را معادل یک دیگر می‌دانند. در ادامه نالیز شیمیایی ورق اسید شویی استاندارد BS EN 10111را هم برای شما آورده‌ایم.
 
آنالیز شیمیایی ورق اسید شویی
 
از جمله ورق های سخت و ضدسایش که در برابر خوردگی مقاوم هستند میتوان به ورق های SAPH370, SAPH310 و SAPH440 اشاره کرد. از آنجایی که از بین این فولادها، ورق اسیدشویی گرید SAPH440 اهمیت بسیاری در صنعت، بخصوص صنعت اتومبیل دارد، آشنایی با خواص شیمیایی و فیزیکی این فولاد خالی از لطف نیست.
 

ورق های معادل ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی STW22 در استاندارد دین DIN  معادل SPHC استاندارد ژاپن JIS ، DD11 استاندارد اروپا EN ، ورق اسیدشویی STW23 معادل SPHD استاندارد ژاپن JIS ، DD12 استاندارد اروپا ، ورق اسید شویی  STW24  در استاندارد دین DIN معادل SPHE استاندارد ژاپن JIS و همچنین DD13 استاندارد اروپا ورق های اسیدشویی STE و QSTE است.
 

انواع اسید مورد استفاده در اسیدشویی ورق فولادی

هیدروکلریک اسید

مهم‌ترین مزایای استفاده از هیدروکلریک اسید:

 1. به این دلیل که محلول‌های اسیدی در دمای اتاق استفاده می‌شوند، هزینه گرمایش کاهش پیدا کمی‌کند
 2. هیدروژن کم‌تری از طریق انتشار رسوب می‌کند
 3. نمک‌های آهن بر روی سطح اسید شویی کم‌تر رسوب می‌کنند
 

معایب استفاده از هیدروکلریک اسید :

 1. خارج شدن بخار در دمایی بالاتر از دمای محیط
 2. گران بودن سیتم‌های بازیابی اسید
 3. ایجاد خوردگی بیش‌تر برای تجهیزات
 4. هزینه بیش‌تر برای دفع منیزیوم نسبت به اسید سولفوریک
 

سولفوریک اسید

مهم‌ترین مزایای استفاده از سولفوریک اسید:

 1. امکان تجدید راحت آن وجود دارد
 2. افزایش دما باعث می‌شود که اسید در غلظت پایین شستشو موثر را انجام دهد
 3. سولفات آهن به راحتی بازیابی می‌شود
 4. میزان اسیدشویی را می‌توان با درجه حرار کنترل کرد
 

معایب استفاده از سولفوریک اسید :

 1. نفوذ زیاد اسید در فولاد
 2. نفوذ هیدروژن بیش‌تر به فولاد
 3. چسپنده بودن باقی‌ مانده‌های اسید شویی
 4. الزام به گرم کردن محلول اسیدی
 

استفاده از کدام اسید برای اسید شویی مناسب‌ تر است؟

در گذشته بیش‌تر از سولفوریک اسید برای اسید شویی ورق‌های فولادی استفاده می‌شد. اما در حال حاضر، هیدروکلریک اسید به دلیل مزایای زیادی که دارد، نسبت به آن ترجیح داده می‌شود. مهم‌ترین این مزیت‌ها شامل صرفه اقتصادی استفاده از هیدروکلریک اسید می‌باشد؛ چرا که قیمت این اسید نسبت به سولفوریک بسیار پایین‌تر است. مزایای دیگر استفاده از این اسید نسبت به سولفوریک شامل موارد زیر هستند:
 
 1. نرخ اسید شویی هیدروکلریک اسید چندین برابر سولفوریک است.
 2. هیدروکلریک اسید اکسید بیش‌تری را در خود حل می‌کند و در نتیجه فولاد را تمیزتر خواهد کرد.
 3. هیدروکلریک اسید نسبت به سولفوریک حمله کم‌تری به فولاد دارد؛ بنابراین، فرسایش کم‌تری دارد.
 4. اسید کلریک در دمای پایین‌تری کار شست و شوی فولباد را انجام می‌دهد.
 5. کارایی بالای این اسید سبب استفاده کم‌تر اسید در مخازن اسید می‌شود.
 

خرید ورق اسید شویی

ما در مجموعه فولاد ایرانیان انواع ورق‌های فولادی از جمله ورق اسید شویی که توسط بهترین کارخانه‌های کشور تولید شده را برای شما عزیزان ارائه می‌کنیم. شما می‌توانید به راحتی از طریق مجموعه ما، نسبت به خرید آنلاین ورق‌ های اسید شویی جهت مصارف مربوطه اقدام کنید. هم چنین این امکان برای شما فراهم است که از طریق تماس با مشاورین ما، از قیمت روز ورق‌ های اسید شویی آگاهی یافته و برای مصارف خود از آن‌ها مشورت بگیرید.
 
در صورت وجود هر گونه سوال یا پیشنهاد هم می‌توانید در پایین همین متن نظرات خود را ارائه دهید. ما سعی می‌کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن کامنت‌های شما را بررسی کرده و پاسخ مناسب شما را ارائه دهیم.
 
سوالات متداول

1.ورق اسید شویی چیست؟

همان ورق تولید از فرآیند نورد گرم یا ورق سیاه می‌باشد که طی فرآیندی آن را با اسید شست و شو می‌دهند. با این کار ناخالصی‌های روی سطح ورق جداسازی شده و براق و صیقلی خواهد شد.

2.دلایل انجام اسید شویی بر روی ورق‌های فولادی چیست؟

با این کار ناخالصی‌هایی مانند پوسته، زغال و زنگ زدگی از روی سطح ورق‌های فولادی برداشته می‌شود. در ادامه هم برای مصارف مختلف مناسب هستند و هم امکان قرار دادن آن‌ها در فرآیند نورد سرد برای تولید تجهیزات جدید وجود دارد.

3.ورق اسید شویی چه کاربردی دارد؟

از ین ورق در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. رایج‌ترین موارد استفاده از این ورق‌ها در ساختمان‌سازی، لوله‌سازی، خودروسازی، ساخت مخازن و محصولات گالوانیزه می‌باشد.

4.ورق‌ های اسید شویی تحت چه استانداردهایی تولید می‌شوند؟

رایج‌ترین استانداردهای تولید ورق ‌های اسید شویی شامل استاندارد DIN 1614 و استاندارد BS EN 10111 می‌باشند. هر کدام از آن‌ها دارای چهار گرید مختلف هستند که در بیش‌تر موارد ان‌ها را معادل می‌دانند.

5.چه اسید هایی برای اسید شویی ورق‌ های فولادی مناسب هستند؟

به طور معمول برای این کار از دو اسید هیدروکلریک اسید و سولفوریک اسید استفاده می‌شود. اما در حال حاضر، هیدروکلریک اسید به دلیل مزایای زیادی که دارد، به سولفوریک اسید ترجیح داده می‌شود.
برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟