فهرست موضوعات:

ورق آجدار چگونه ساخته میشود؟

ورق آجدار آلومینیومی 3003-H22

ورق آجدار آلومینیوم 6061-T6

کفپوش استیل ضد زنگ

کفپوش استیل

خبر قبلخبر بعد

انواع ورق آجدار استیل و آلومینیومی

فولاد ضد زنگ 304 یا (18-8) ترکیبی از خواص مکانیکی با مقاومت عالی در برابر خوردگی و حرارت است. فولاد ضد زنگ به دلیل ظاهر زیبا و نقره ای سفیدش در محدوده وسیعی کاربرد دارد یکی از کاربردهای استیل 304 در تولید ورق آجدار است. ورق آجدار، صفحات فلزی سبک هستند که ضد لغزش هستند و ویژگی تزئینی خوبی دارند. یک طرف ورق آجدار الماس یا خط هایی هستند که به طور منظم بلند شده اند و طرف دیگر آن مسطح است. از ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر آب و هوا اشاره کرد. نمای سطحی زیبا نیز، آن را برای مصارف معماری در فضای باز مناسب می کند.

 

ورق آجدار را پیش از این ورق الماسی می‌نامیدند. این ورق را هنگامی که به مقاومت در برابر لغزش نیاز است، در زیر پا (محل عابر پیاده) استفاده می‌کنند. سلامتی و ایمنی یکی از مهمترین نکات در هنگام ساخت و ساز است ، به همین دلیل ورق آجدار همیشه متقاضیان بسیاری دارد. این مقطع فولادی با الگوی تکراری و جذاب الماس یا خطوطی که به آن درخشش خاصی می بخشد ، فوراً قابل تشخیص است.

حتماً بر روی صفحه آج دار در پیاده روها، پله ها و آسانسورها قدم برداشته اید. نه تنها این صفحه را میتوان به راحتی پاک کرد بلکه، حداقل خوردگی و سختی در آن مشهود است.

 

ورق آجدار چگونه ساخته میشود؟

الگوی برجسته خطوط ، آج یا الماس به ورق آجدار تیزی می دهد. این الگو در یک طرف صفحه فلزی برجسته شده است، و پشت صفحه کاملا مسطح است. این امر از طریق فرایند نورد گرم اتفاق می افتد، که از طریق ترکیب فشار و گرما، به طور دائمی طرح را در سطح فلز چاپ می‌کند.

 

کاربرد ورق آجدار

ورق آجدار برای پله ها، پیاده روها، سکوها، اماکن ساختمانی، پلها، پلکان‌ها، تجهیزات بازی، ظروف، آسانسور، کشتی سازی، تاسیسات دریایی، وسایل نقلیه تجاری، روکش فلزی و هر جای دیگر که به یک سطح ایمن و بدون لغزش نیاز دارد استفاده می‌شود.

 

انواع ورق آجدار

ورق آجدار هم بسته به آلیاژ و فلزی که در ساخت آن استفاده میشود انواع مختلفی دارد. هرکدام از این ورق‌ها دارای کاربردهای مختلف هستند. از انواع رایج ورق آجدار میتوان به ورق آجدار آلومینیومی، استیل و ضد زنگ اشاره کرد.

 

انواع ورق آجدار آلومینیومی رایج

ورق آجدار آلومینیومی 3003-H22 و ورق آجدار آلومینیوم 6061-T6 از ورق های آجدار رایج آلومینیومی هستند. صفحه آجدار آلومینیومی از ورق آجدار استیل سبکتر است و برای مواردی مناسب است که نیاز به وزن کمتر دارد.

 

ورق آجدار آلومینیومی 3003-H22

ورق آجدار آلومینیومی بسیار صیقلی، مقاوم در برابر لیز خوردن، با دوام و اقتصادی است. با توجه به درخشش استثنایی ، از آن در کاربردهای تزئینی و معماری استفاده می شود. به دلیل شکل پذیری خوب ، حفاری و قابلیت جوشکاری ، ساخت آن بسیار آسان است.

 

ورق آجدار آلومینیوم 6061-T6

اگرچه سطح پرداخت  آن به اندازه 3003 براق نیست ، اما این محصول هم در برابر لغزش و خوردگی  مقاوم است. علاوه بر این، از دوام و استحکام بالایی برخوردار است. از این ورق در کاربردهای صنعتی از جمله کفپوش ، بارگیری رمپ و پله آسانسور استفاده کرد. در حالیکه جوش پذیری و ماشین کاری آن آسان است، این محصول دارای قابلیت شکل پذیری محدود است.

 

کفپوش استیل ضد زنگ

کفپوش استیل ضد زنگ ، همچنین به عنوان ورق آجدار الماسی ضد زنگ شناخته می شود. دارای طرح برجسته ای از الماس است. این طرح مقاومت عالی در برابر لیز خوردن را برای محدوده گسترده ای از مواردی که مقاومت در برابر خوردگی مهم است فراهم می کند.

استانداردها: AISI 304، ASTM A793، سطح پرداخت بدون جلا

کاربرد: کفپوش تریلر و کامیون، رمپ ها ، پیاده روها، سکوها، پله و غیره

قابلیت کار: جوشکاری ، برشکاری، فرم پذیری و ماشینکاری آسان با تجهیزات مناسب

خواص مکانیکی: نقطه کششی = 85000، نقطه تسلیم= 34000

 

کفپوش استیل

کفپوش استیل به عنوان ورق آجدار فولادی نیز شناخته می شود. دارای طرح  برجسته از الماس است که مقاومت در برابر لغزش عالی را برای محدوده وسیعی از کاربردها فراهم می کند.

استانداردها: ASTM A-786

کاربردها: کفپوش تریلر و کامیون، رمپ ها، پیاده روها، سکو، پله‌ها و غیره

قابلیت کار: به راحتی قابل جوشکاری، برش کاری، فرم پذیری و ماشینکاری است

خواص مکانیکی: نقطه کششی = 60000، نقطه تسلیم= 33000

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟