فهرست موضوعات:

میلگرد ساده چیست ؟

انواع میلگرد ساده

کاربرد میلگرد ساده چیست ؟

ابعاد و وزن میلگرد ساده

میلگرد ساده چیست و انواع و کاربردهای آن

شاید کمتر کسی به این مورد دقت کند که میلگرد ساده چیست ؟ اگرچه میلگردها پرمصرف ترین مقاطع فولادی هستند اما خود انواعی دارند که میلگرد ساده یکی از آنهاست. میلگرد ساده محصولی طویل و با قطر متغیر است که سطح مقطع آن کاملا گرد بوده و این سطح مقطع گرد بدون هیچ گونه برآمدگی، در سرتاسر طول میلگرد امتداد یافته است. به همین دلیل، این نوع میلگردها که فاقد هیچ گونه آج بر روی سطح بیرونی خود هستند را میگرد ساده می گویند.

 

میلگردهای ساده برحسب فاکترهای مختلفی تقسیم بندی می شوند اما همگی آنها با استاندارد روسی A1 قابل تشخیص است. در این مقاله با این نوع میلگرد بیشتر آشنا خواهیم شد. قیمت میلگرد ساده و لیست کامل محصولات آن از همه کارخانه ها و در همه سایزها در سایت هر روز بروزرسانی میشود، که برای مشاهده قیمت ها و خرید میتوانید از این لیست استفاده کنید.

   

میلگرد ساده چیست ؟

به طور کلی، میلگردها عبارتند از یک قطعه با طول زیاد که دارای سطح مقطع گرد هستند. این مقاطع می توانند از جنس های مختلفی نظیر آهن، فولاد، استیل، آلومینیوم و... تولید شوند. انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری به دو دسته آجدار و بدون آج یا میلگرد ساده تقسیم می شوند. میلگردهای ساده دارای سطحی صاف در تمام طول خود بوده و به همین سبب ساده نامیده می شود. استاندارد قدیمی روسی مربوط به میلگردها، میلگرد ساده را با نماد A1 معرفی می کند.

 

میلگردهای ساده معمولا از جنس فولاد آن هم از نوع کم کربن بوده که به دلیل وجود کربن کم در ترکیب شیمیایی آنها، قابلیت شکل پذیری و انعطاف پذیری مطلوبی دارند. از این نوع میلگردها در صنعت تحت عنوان میلگرد نرم نیز یاد می شود. میلگردهای ساده طبق استاندارد ملی نیز با علامت "س240" و حداقل استحکام تسلیم 240 مگاپاسکال و حداقل استحکام کششی 360 مگاپاسکال تولید می شوند.

 

کارخانجات تولید کننده میلگرد ساده در ایران

این میلگرد به سبب کاربرد فراوانی که در صنایع مختلف دارد، توسط کارخانجات داخلی و به میزان قابل قبولی تولید و عرضه می شود تا پاسخگوی نیاز صنعت باشد. ازجمله کارخانه های تولید کننده میلگرد ساده در ایران می توان به برندهایی همچون ذوب آهن اصفهان، آیین صنعت، کویر کاشان، نورد متین، آذر گستر سدید و فولاد خراسان اشاره کرد.

   

انواع میلگرد ساده

حال پس از اینکه مشخص شد میلگرد ساده چیست ، باید دید که چه انواعی دارد. فاکتورهای مختلفی برای طبقه بندی میلگردهای ساده وجود دارد که روش تولید و جنس مواد به کار رفته در تولید آن دو نمونه از این فاکتورها هستند.

 

انواع میلگرد ساده براساس جنس

میلگردهای ساده برحسب اینکه از چه نوع موادی ساخته می شوند، قابل طبقه بندی هستند. رایج ترین میلگردهای ساده در متریال های زیر موجود اند:

 

میلگرد ساده استنلس استیل

میلگرد A1 از نوع استیل به سبب خواص مطلوبی همچون مقاومت به خوردگی بسیار خوب،نسبت به دیگر انواع قیمت میلگرد ساده موجود در بازار بیشتر است. همچنین، این میلگرد بهترین نوع میلگرد برای کاربردهای مختلف است.

 

میلگرد ساده پر کربنی

میلگرد ساده پر کربن که از آن تحت عنوان میلگرد سیاه نیز یاد می شود، به دلیل مقاومت کم آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی، استفاده از آن در شرایط نامساعد جوی توصیه نمی شود اما استحکام قابل قبولی را ارائه می کند.

 

میلگرد ساده اروپایی

این نوع میلگرد مقدار قابل توجهی منگنز در ترکیب شیمیایی خود داشته و به سبب قیمت بسیار مناسب، از محبوبیت بالایی برخوردار است. اگرچه که استفاده از آن در ساخت و ساز مناطق زلزله خیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود چراکه مقاومت کمی را داراست.

 

میلگرد ساده اپوکسی

میلگردهای سیاه یا همان ساده کربنی به سبب مقاومت کم در برابر خوردگی، در برخی کاربردهای در معرض رطوبت، دچار محدودیت می شوند. بنابراین با روکشی از اپوکسی پوشش داده می شوند و تحت عنوان میگرد اپوکسی یا میلگرد ساده روکش اپوکسی به فروش می رسند.

  میلگرد ساده اپوکسی  

میلگرد ساده فایبرگلاس

این نوع نیز به سبب برخورداری از ترکیبی که مشابه با فیبرهای کربنی است، مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی دارد.

 

میلگرد ساده گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه به منظور بهبود خواص خوردگی، با روکشی از روی پوشش داده شده است. این امر سبب بهبود استحکام و خواص مقاومت به خوردگی در این نوع میلگرد حتی بیشتر از میلگرد ساده با روکش اپوکسی می شود. در نتیجه، قیمت میلگرد گالوانیزه نیز بیشتر از نوع اپوکسی است.

 

میلگرد ساده آلومینیومی

میلگردهای گرد آلومینیومی سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی هستند و تراش و برش آن ها ساده است. استفاده به عنوان تریم، شفت، براکت، پین و رولپلاک همه از کاربردهای محبوب میلگردهای ساده آلومینیومی هستند.

 

میلگرد ساده برنجی

در صورت نیاز به برق، رسانایی الکتریکی، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر جرقه، از میلگردهای برنجی استفاده می شود. برنج هنگام برس زدن، درخشندگی فریبنده ای از خود نشان داده و به راحتی ماشین کاری می شود. سخت‌افزار دریا، ابزارآلات و بست‌ها چند نمونه از استفاده از میلگرد برنجی هستند.

 

انواع میلگرد ساده براساس روش تولید

روش تولید میلگردهای ساده سبب تنوع در خواص و کاربرد آنها می شود. همچنین، در برخی موارد، روش تولید بر قیمت تمام شده میلگرد نیز تاثیرگذار است. بر اساس روش تولید میلگرد های ساده به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 

میلگرد ساده نورد سرد

میلگرد ساده نورد سرد برای کاربردهایی استفاده می شود که نیاز به سطح عالی و ابعاد دقیق دارند.

 

میلگرد ساده نورد گرم

میلگرد ساده نورد گرم معمولا در کاربردهای ساختمانی استفاده می شود که در آن به پایان کامل و ابعاد دقیق نیازی نیست.

روند کلی تولید میلگرد ساده فولادی بدین شکل بوده که ابتدا شمش های فولادی تا دمایی نزدیک به 1000 تا 1100 درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند تا نرم شده و آماده شکل دهی شوند. سپس در مرحله بعد شمش های حرارت دیده نورد می شوند تا قطر و عرض آنها کاهش یافته و در عوض به طول آنها افزوده شود. در انتها نیز میلگردها در طول های 6 یا 12 متری برش داده می شوند.

   

کاربرد میلگرد ساده چیست ؟

میلگردهای ساده به سبب سطح صافی که دارند، به عنوان دورپیچ در آرماتوربندی به کار برده می شوند. این میلگردها با وجود استحکام مناسبی که دارند، اما از آنها چندان در ساخت بتن مسلح استفاده نمی شود. دلیل این امر از عدم وجود آج در این میلگردها ناشی می شود. میگردهای آجدار وقتی در بتن قرار می گیرند، آج آنها در بتن یک حالت قفل مانند ایجاد کرده و بتن را محکم در اطراف خود نگه می دارد. اما میلگرد ساده به دلیل نداشتن آج، معمولا برای استحکام دهی بتن به کار برده نمی شود.

 

میلگردهای ساده که به میلگردهای نرم نیز معروفند، به دلیل شکل پذیری مناسب و قابلیت خمکاری و برشکاری، در کاربردهایی از این دست مورد استفاده واقع می شوند. استفاده به عنوان میلگرد حرارتی، میلگرد بستر و میلگرد زیگزاگ از دیگر کاربردهای میلگرد ساده A1 است.

  کاربرد میلگرد ساده    

ابعاد و وزن میلگرد ساده

میلگردهای ساده در دو حالت شاخه ای و کلاف شده به بازار عرضه می شوند. در این بین، سایزهای 5، 5/5، 5/6، 8، 10 و 12 در حالت کلاف موجود بوده که بازهم در میان آنها سایزهای 8 و 10 بیشترین عرضه و تقاضا را دارا هستند. میلگردهای ساده شاخه ای نیز در سایزهای 8 تا 40 موجود اند. میلگردهای ساده به دلیل عدم برخورداری از آج، دارای وزن کمتری نسبت به میلگردهای آجدار هستند. اما این وزن کمتر به معنای کیفیت پایین تر آنها نیست. چراکه کارایی هر یک با دیگری متفاوت است.

 

سوالات متداول

1- میلگرد ساده چیست؟

مقطعی طویل و با سطح مقطع گرد که هیچ گونه برآمدگی موسوم به آج بر روی سطح آن وجود ندارد را میلگرد ساده می گویند.

 

2- استاندارد میلگرد ساده چیست؟

میلگردهای ساده طبق استاندارد قدیمی روسی GOST 5781 با عبارت A1 مشخص می شوند. این میلگردها مطابق با استاندارد ملی 3132 و عنوان "س240" هستند.

 

3- پرمصرف ترین سایزهای میلگرد ساده کدام اند؟

سایزهای 8 و 10 در هر دو حالت کلاف و شاخه ای جزو پر فروش ترین سایزهای میلگرد ساده هستند.

 

4- بزرگترین تولید کنندگان میلگرد ساده در ایران کدام اند؟

میلگرد ساده کارخانجاتی نظیر ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان و کویر کاشان در بین تولیدکنندگان میلگرد ساده در ایران دارای کیفیت بالا و قیمتی مناسب هستند.

 

5- میلگرد ساده چگونه تولید می شود؟

محصول اولیه این میلگرد شمش های فولادی بوده که با انجام نورد گرم و یا نورد سرد بر روی این شمش، میلگرد ساده تولید می شود. همچنین، اکستروژن از دیگر روش های تولید میلگرد ساده است.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟