فهرست موضوعات:

لوله مانسیمان چیست ؟

رده لوله مانیسمان چیست ؟

فرآیند تولید لوله مانیسمان

آنالیز و تست لوله مانیسمان

خبر قبلخبر بعد

آشنایی با رده لوله مانیسمان ؛ کاربرد و مشخصات آن

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز، نوعی لوله فولادی بوده که از فولاد ساده کربنی، فولاد آلیاژی، شمش فولاد ضد زنگ یا لوله جامد خالی ساخته می شود و به دلیل نوع خاص فرآیند تولید، دارای درز جوش نبوده که این امر آنها را برای کاربردهایی مانند حمل مایعات حساس بسیار مناسب می گرداند. لوله های بدون درز برتر از لوله های جوش داده شده تلقی می شوند زیرا با استفاده از شمش های فولادی یکپارچه که از استحکام مکانیکی ذاتی بالایی برخوردار هستند، ساخته می شوند. برای مشاهده قیمت لوله کلیک کنید.    

لوله مانسیمان چیست ؟

اولین بار دو برادر لوله هایی بدون درز را تولید کرده و نام این لوله از نام خانوادگی آنها یعنی مانیسمان گرفته شده است. لوله مانیسمان نوعی لوله فولادی بوده که از طریق فرآیند اکستروژن یا ریخته گری گریز از مرکز تولید می شود. در تولید این لوله از شمش های فولادی استفاده شده که در کنار استفاده از فرآیند اکسترود، یکپارچگی را برای این نوع لوله به همراه می آورند و باعث می شود این نوع لوله ها بدون درز تولید شوند.

 

لوله مانیسمان برخلاف سایر انواع لوله ها، قادر به تحمل فشارزیادی هستند که باعث می شود کمتر دچار ترم خوردگی و آسیب شوند. همچنین این لوله های بدون درز قابلیت محاسبه دقیق مقدار فشار را دارند که در نتیجه بعد از لوله کشی، مقیاس های دقیق تری حاصل شده و مشکلات کمی را به همراه دارند.

 

همچنین این لوله به دلیل برخورداری از خواصی از جمله قابلیت جوش پذیری بالا، استحکام بالا، طول عمر زیاد، مقاوم به خوردگی، عدم سمیت و مناسب جهت انتقال مواد سمی، تحمل دما و فشار بالا و کاهش مقدار رسوبات ایجاد شده درون لوله، دارای کاربردهای وسیعی در صنعت هستند.

   

کاربرد لوله مانیسمان

لوله مانیسمان بیشتر در صنعت ساختمان و صنایع نفت و پتروشیمی برای اهداف ساختاری، تحمل بار و انتقال میعانات استفاده می شود. این لوله سازه ای بسیار بادوام است و بنابراین از آن در موارد مختلفی که ضخامت دیوارهای بیشتری را نسبت به لوله های جوش داده شده نیاز دارند، استفاده می شود. لوله های مانیسمان بدون درز می توانند برای انواع مختلفی از برنامه ها استفاده شوند. برخی از کاربردهای لوله مانیسمان عبارتند از:

 
 • دکل های دریایی
 • تجهیزات میدان نفتی
 • لوله کشی و تاسیسات ساختمانی
 • مخازن تحت فشار
 • کشتی سازی
 • قطعات ماشین آلات
 • انتقال آب و فاضلاب
 • انتقال مواد سمی و اسیدی
   

مشخصات لوله مانیسمان

ابعاد لوله های مانیسمان متاثر از رده این لوله ها است. رده لوله مانیسمان در واقع پارامتری بوده که بر اساس استانداردهای موجود، این لوله ها را با معیارهای مختلف طبقه بندی می کند. دانستن تفاوت لوله درزدار و بدون درز شناخت بهتری از لوله بدون درز و مشخصات آن، به شما می‌دهد.

 

لوله های مانیسمان دارای شاخه هایی به طول 6 و 12 متر بوده که قطری در حدود 1/2 تا 36 اینچ را دارا هستند. همانطور که گفته شد، ابعاد این لوله ها بستگی به شماره رده آنها دارد به گونه ای که هرچه شماره رده بالاتر می رود، ابعاد لوله، ازجمله ضخامت آن، افزایش می یابد. اما رده لوله های مانیسمان چیست و چه رده هایی برای این لوله تعریف شده اند؟

 

رده لوله مانیسمان چیست ؟

رده لوله مانیسمان پارامتری وابسته به ضخامت بوده که بر اساس استانداردها، ضخامت و ابعاد لوله های مانیسمان را تعیین می کند. در همین راستا، سه روش طبقه بندی برای رده های لوله مانیسمان وجود دارد:

 

1- در این رده، بر اساس استانداردهای ANSI B36 و APL5L ، لوله های مانیسمان مطابق با ضخامت های مختلف برحسب اینچ یا میلی متر، طبقه بندی می شوند.

2- قرار دادن لوله های مانیسمان در 8 دسته مطابق با استاندارد ANSI

3- طبقه بندی لوله های مانیسمان بر اساس وزن به سه دسته شامل استاندارد (STD)، فوق استاندارد یا سنگین(XS) و دابل فوق استاندارد یا فوق سنگین (XXS). برای اطلاع از وزن لوله به این لینک مراجعه نمایید.

 

برای نام گذاری رده ها نیز از پارامتری به نام عدد اسکجول استفاده می شود که از رابطه زیر به دست می آید:

 

Sch = 1000 P/ S

 

در رابطه فوق، P فشار طراحی لوله مانیسمان و S نیز تنش تسلیم این لوله برحسب psi است. رده لوله های مانیسمان طبق رابطه فوق به دست آمده که معمولا شامل رده های 10، 20، 30، 40، 60، 80، 120 و 160 می شوند.

 

مشخصات لوله مانیسمان رده 80

لوله مانیسمان رده 80 دارای دیواره های ضخیم تری نسبت به سایر رده های این لوله است. آنها عمدتا در برنامه هایی که لوله ها باید در معرض دید قرار گیرند استفاده می شوند. از آنجا که رده 80 دارای مواد بیشتری در ساختار لوله است و نیز به دلیل هزینه تولید بالاتر، در مقایسه با سایر مواد کمی گران تر است.

  لوله مانیسمان رده 80

مشخصات لوله مانیسمان رده 40 

لوله مانیسمان رده 40 دارای کاربردهای گسترده تری نسبت به رده 80 است و در کاربردهای حساس نظیر صنعت نفت و گاز، لوله های آتشنشانی و ساخت مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های مانیسمان رده 40 معادل استاندارد STD هستند.

  لوله مانیسمان رده 40

فرآیند تولید لوله مانیسمان

برای تولید لوله مانیسمان و بدون درز، روش های متعددی وجود دارد که در ادامه به هر یک از آنها اشاره می کنیم.

 

فرآیند اکستروژن

در حال حاضر، لوله بدون درز از شمش گرد ساخته می شود، که از ناحیه مرکز سوراخ می شود و به صورت پوسته ای توخالی در می آید و سپس نورد یا اکسترود شده و به اندازه مورد نظر کشیده می شود. فرآیند تولید لوله بدون درز شامل مراحل اصلی زیر است:

 
 • ساخت پوسته لوله توخالی در عملیات اکستروژن
 • افزایش پوسته لوله توخالی با کاهش قطر و ضخامت دیواره آن
 • ساخت لوله نهایی در فرایند نورد سرد یا گرم
فرآیند تولید لوله مانیسمان  

فرآیند Mandrew Mill

این فرآیند برای ساختن اندازه های کوچکتر لوله بدون درز، معمولاً با قطر 1 تا 6 اینچ (25 تا 150 میلی متر) استفاده می شود.

 
 • شمش فولاد تا 2370 درجه فارنهایت (1300 درجه سانتی گراد) گرم می شود و سوراخ می شود.
 • یک سنبه در لوله وارد شده و مجموعه از طریق یک آسیاب نورد (مندریل) عبور می کند.
 • برخلاف آسیاب پلاگین، آسیاب مندریل با یک سری جفت غلطک منحنی که در زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند، ضخامت دیواره را به طور مداوم کاهش می دهد.
 • پس از گرم شدن مجدد، لوله از طریق آسیاب کاهنده کششی چند طرفه عبور داده می شود تا قطر آن به قطر نهایی کاهش یابد.
 • سپس لوله قبل از عملیات حرارتی، صاف شدن نهایی، بازرسی و آزمایش هیدرواستاتیک به طول مورد نظر بریده می شود.
 

فرآیند Plug Mill

این فرایند برای ساختن اندازه های بزرگتر لوله بدون درز، معمولاً با قطر 6 تا 16 اینچ (150 تا 400 میلی متر) استفاده می شود.

 
 • شمش فولادی با وزن حداکثر دو تن تا 2370 درجه فارنهایت (1300 درجه سانتی گراد) گرم شده و سوراخ می شوند.
 • سوراخ پوسته توخالی روی یک افزایش دهنده طول که به صورت دوار است، قرار گرفته و در نتیجه یک لوله کوتاه با دیواره ضخیم تولید می شود.
 • یک شاخه داخلی، قطر داخلی نهایی لوله را ایجاد می کند.
 • بیلت دوشاخه سپس بین رول های پلاگین آسیاب منتقل می شود.
 • چرخش رول ها ضخامت دیواره را کاهش می دهد.
 • برای اطمینان از گرد بودن لوله، در هر بار عبور از آسیاب پلاگین، 90 درجه می چرخد.
 • سپس لوله از آسیاب پیچشی و آسیاب کاهشی عبور داده می شود تا ضخامت دیواره یکنواخت شود و ابعاد نهایی تولید شود.
 • سپس لوله قبل از عملیات حرارتی، صاف شدن نهایی، بازرسی و آزمایش هیدرواستاتیک به طول مورد نظر بریده می شود.
 

فرآیند Pilgering

لوله زنی یکی از فرآیندهای بسیار مورد استفاده برای تولید لوله های بدون درز در محدوده سایز 1/4 تا 2 اینچ است، به ویژه هنگامی که ضخامت لوله ها باید کاهش یابد. فرآیند دیگری که می تواند لوله ها و لوله های بدون درز کوچک را تولید کند، کشش سرد است. به طور کلی، فرایند Pilgering دو هدف اصلی دارد:

 

اولی که مهمترین هدف است، فرآیند Pilgering ساختار دانه مواد را تا حد زیادی بهبود می بخشد. دوم اینکه این راهی برای کاهش سریع مقادیر زیاد قطر خارجی و قطر داخلی لوله قبلی است. نرخ کاهش در برخی از آلیاژها می تواند تا 90 درصد باشد. فرایند پالینگ آسیاب سرد با استفاده از قالب های حلقه ای و یک سنبه مخروطی سطح مقطع لوله را تا 90 درصد کاهش می دهد. فرآیند کشش سرد کار مشابهی با فرایند Pilgering انجام می دهد اما بسته به نوع آلیاژ میزان کاهش اندازه به طور کلی به 15 تا 35 درصد محدود می شود.

   

آنالیز و تست لوله مانیسمان

لوله ها به دلیل اینکه برای حمل و انتقال سیالات استفاده می شوند، باید قابلیت تحمل فشار و نیروهای وارده از جانب سیال و نیز عوامل خارجی نظیر سایش و خوردگی را داشته باشند. بدین منظور واجب است تا پس از تولید، لوله ها تحت عملیات بازرسی یا کنترل کیفی قرار گیرند تا از کیفیت آنها اطمینان حاصل شود.

 

تست سختی

به منظور تست سختی، از تست های Luo، Cloth و یا Victoria استفاده می شود که با دستگاه های سختی سنجی راکول، برینل و یا ویکرز، انجام می شوند. جهت اندازه گیری سختی لوله های مانیسمان، دستگاه سختی سنج بر روی سطح خارجی لوله قرار گرفته و یک فرو رونده وارد سطح لوله می شود. حال متناسب با نوع تست سختی سنجی، از محاسبه قطر اثر و یا عمق نفوذ فرو رونده، سختی لوله به دست می آید. هر چه ضخامت لوله بیشتر باشد، هزینه تست سختی سنجی کاهش خواهد یافت چون لوله های با ضخامت کمتر نیاز به حساسیت و دقت بالایی برای اندازه گیری دارند.

 

تست کشش 

بدین منظور از دستگاه تست کشش استفاده شده و لوله مانیسمان بین فک های دستگاه کشش بسته می شود. سپس با اعمال نیرو با سرعت ثابت، تا زمان شکستن لوله نیرو اعمال شده و استحکام کششی لوله از این طریق به دست می آید. همچنین استحکام تسلیم و تغییر طول نیز از طریق دستگاه کشش قابل اندازه گیری هستند.

 

تست فشار

به منظور انجام تست فشار بر روی لوله مانیسمان، یک دستگاه مخروطی شکل داخل لوله قرار گرفته و سپس با ایجاد انبساط در این دستگاه، لوله باید بتواند برای مدت زمان مشخص که از طریق استانداردها تعیین می شود ( برای مثال 5 ثانیه)، در برابر این انبساط مقاومت کند و دچار هیچ گونه ترک خوردگی نشود. لازم به ذکر است که تست فشار معمولا از ضعیف ترین قسمت لوله گرفته می شود.

 

تست خوردگی

به دلیل استفاده از لوله ها در انواع شرایط جوی و نیز زیر خاک که شامل رطوبت زیادی است و همچنین وجود مواد خورنده، لوله های مانسیمان باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشند. تست خوردگی با استفاده از محلول اسید نیتریک انجام شده که غلظت اسید نیتریک در این تست متناسب با ترکیب فولاد به کار رفته در لوله مانیسمان تعیین می شود.

 

سوالات متداول

 

1- لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان نوعی لوله فولادی جهت انتقال سیالات بوده که بدون درز تولید می شود. نام این لوله از نام دو برادر که ابداع کننده آن بودند گرفته شده است.

 

2- کاربرد لوله مانیسمان؟

این نوع لوله به دلیل اینکه فاقد درز است، برای حمل و انتقالات گاز و مایعات و مواد سمی و اسیدی استفاده می شود. همچنین استفاده در خطوط انتقال نفت، تولید مخازن تحت فشار، لوله های آتشنشانی و... از دیگر کاربردهای لوله مانیسمان هستند.

 

3- لوله مانیسمان رده 80 چیست؟

لوله مانیسمان رده 80 در سایزهای 5/0 تا 30 اینچ و در طول های 6 و 12 متر، یکی از پرکاربردترین رده های لوله مانیسمان بوده که به دلیل برخورداری از ضخامت بالار نسبت به سایر رده ها، قیمت بیشتری نیز دارد.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟