فهرست موضوعات:

مهم ترین تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

بررسی تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک ؛ کدام ورق بهتر است

حتما تا به حال به ورق های فولادی کف پل هوایی، لبه سکوی مترو، محل اتصال واگن های قطار و غیره دقت کرده اید. این ورق ها دارای برآمدگی هایی بر روی سطح خود هستند که به آنها آج می گویند. این ورق ها نیز براساس روش تولید، به دو حالت پرسی و فابریک تولید می شوند. حال باید دانست که تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک چیست و کدام یک برای استفاده در محل های یادشده مناسب تر است.

 

بررسی فرآیند تولید این ورق ها می تواند پاسخگوی این سواات متداول در حوزه استفاده و خرید انواع ورق های آجدار باشد. برای داشتن انتخابی مناسب و به صرفه، درک تفاوت های انواع ورق آجدار پرسی و فابریک می تواند دید روشنی به ما دهد. مشاهده قیمت ورق آجدار.

   

ورق آجدار پرسی

ورق آجدار پرسی از طریق نورد گرم ورق های فولادی و یا استیل تولید می شود. بدین گونه که پس از اینکه ورق مورد نظر به ضخامت مطلوب و مورد نیاز رسید، با عبور ورق یاد شده از بین غلتک هایی شامل انواع طرح های شطرنجی، الماسی، قطره ای، لوزی و غیره، الگوهای منظمی بر روی این ورق ها ایجاد می شود که همان آج ها هستند. این آج ها می توانند به صورت طرح های دارای یک ردیف، دو ردیف و یا پنج ردیفه باشند. همچنین، استفاده از سنبه زنی و یا دستگاه های مخصوص که الگوهای یاد شده را بر روی ورق های فلزی ایجاد کنند نیز متداول است.

   

ورق آجدار فابریک

برخلاف ورق آجدار پرسی که توسط نورد و یا دستگاه هایی دارای طرح می شوند، اما در ورق آجدار فابریک، ورق اصلی بدون تغییر باقی مانده و در اینجا الگوهای مورد نظر به سطح ورق متصل می شوند. بنابراین هیچ گونه پستی و بلندی در ورق زیرین ایجاد نخواهد شد و ورق فلزی به صورت فابریک باقی خواهد ماند.

   

مهم ترین تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

انواع ورق آجدار از تولید گرفته تا موارد مصرف، تفاوت های زیادی باهم دارند که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:
  • تفاوت در وزن
  • تفاوت در شکل ظاهری
  • تفاوت در قیمت
  • تفاوت در کاربرد

در ادامه به بررسی مفصل هر یک از این فرق های ورق آجدار پرسی و فابریک خواهیم پرداخت.

   

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

توجه داشته باشید روش تولید، فاکتور بسیار حیاتی در تعیین خواص و درنهایت قیمت یک محصول است که در ورق های آجدار هم چنین موضوعی مطرح است. بنابراین تولید ورق آجدار به روش پرسی و فابریک زمینه ساز ایجاد تفاوت هایی در این محصولات شده است که در قیمت ورق آجدار بسیار تاثیرگذار است.

 

تفاوت در وزن

اولین تفاوت ورق های آجدار پرسی و فابریک، تفاون در وزن آنها است. همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، در تولید ورق آجدار پرسی، آج ها و یا الگوهای مورد نظر به ورق اصلی متصل می شوند اما در تولید ورق آجدار پرسی، الگوهای یاد شده از جنس همان ورق هستند و در واقع هیچ عامل خارجی به ورق افزوده نشده است. در نتیجه، به سبب افزوده شدن آج ها در نوع فابریک، ورق آجدار فابریک دارای وزن بیشتری نسبت به ورق آجدار پرسی است.

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک  

تفاوت در ظاهر

تولید ورق آجدار به روش پرسی که استفاده از نورد و یا دستگاه های مخصوص است، سبب می شود تا طرح های نقش بسته بر روی ورق در یک سمت ورق برآمدگی و در سمت دیگر آن فرو رفتگی ایجاد کنند. بنابراین، هر دو طرف ورق های آجدار پرسی دارای نقش است. اما ورق آجدار فابریک به دلیل اینکه توسط اتصال آج ها به یک ورق پایه ایجاد می شوند، دارای سطح کاملا صاف در طرف دیگر این ورق هستند.

 

تفاوت در قیمت

قیمت یک محصول به فاکتورهای مختلفی بستگی داشته که جنس و مواد به کار رفته در تولید آن محصول، یکی از اصلی ترین این فاکتورها است. در اینجا نیز اینکه ورق آجدار از چه جنسی است، تفاوت مشخص و واضحی در قیمت آنها ایجاد می کند اما روش تولید نیز می تواند به گونه ای بر روی قیمت ورق آجدار تاثیرگذار باشد.

 

قبلا گفته شد که ورق های آجداری که به روش فابریک تولید می شوند، دارای مقدار وزن بیشتری نسبت به ورق های آجدار پرسی هستند. وزن هم به نوبه خود به صورت مستقیم در محصولات فلزی تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین انتظار می رود که ورق های آجدار فابریک دارای قیمت بیشتری نسبت به ورق های آجدار پرسی باشند. این گفته برای وقتی صادق است که جنس ورق آجدار و نیز کیفیت تولید آن برابر باشد.

فرق ورق آجدار پرسی و فابریک  

تفاوت در کاربرد

ورق های آجدار فابریک به دلیل وزن بیشتری که دارند، استحکام بالاتری را نیز ارائه می دهند و گذشته از آن، نقش و نگارهای روی آن دچار فرو رفتگی نمی شوند. به همین دلیل مناسب کاربردهایی نظیر سطوح شیبدار، سطوح پل عابر و نیز محل های جلوگیری از لغزش هستند. اما ورق های آجدار پرسی به دلیل اینکه سبک تر هستند و نیز امکان له شدن برآمدگی های آنوجود دارد، بیشتر در کاربردهای تزئینی شامل طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها و یا نمای وسایل و تجهیزات و نیز سطوحی که کمتر در تماس هستند به کار برده می شوند.  

جمع بندی

انواع ورق های آجدار پرسی و فابریک به دلیل تفاوت در فرآیند تولید، دارای فرق هایی اساسی هستند که این تفاوت ها در ظاهر، قیمت و کاربرد آنها نیز نمایان می شود. ورق های آجدار پرسی از لحاظ وزن، سبک تر از نوع فابریک بوده و استحکام آنها نیز کمتر است. همچنین، قیمت ورق های آجدار پرسی نیز کمتر از فابریک است.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟