فهرست موضوعات:

ورق آجدار چیست ؟

انواع ورق آجدار

ورق آجدار چیست ؟ انواع ورق آجدار طبق 3 دسته بندی متفاوت

ورق های آجدار به سبب جلوگیری از سر خوردن و لغزش بر روی سطوح مختلف توسعه داده شدند. این ورق ها از مواد مختلفی شامل فولاد، آلومینیوم، استیل و گاهی در حالت گالوانیزه تولید می شوند و وجه تمایز آنها با ورق های ساده فولادی که آنها را تحت عنوان ورق سرد و ورق گرم می شناسیم، در نقش و نگارها و برآمدگی هایی است که بر روی سطح ورق های آجدار وجود دارند. این برآمدگی ها عامل اصلی در ایجاد اصطکاک بین جسم قرار گرفته بر روی ورق آجدار و ورق زیرین هستند تا سبب کاهش میزان لغزش بر روی سطح این ورق ها شوند. در این مقاله به بررسی انواع ورق آجدار از نظر جنس، شکل ظاهری و فرآیند تولید خواهیم پرداخت. به منظور مشاهده قیمت ورق آجدار به این لینک مراجعه نمایید.

   

ورق آجدار چیست ؟

ورق آجدار یا ورق طرح دار نوعی ورق فلزی سبک است که در یک طرف آن طرح هایی به صورت برآمده وجود دارد. این برآمدگی ها را اصطلاحا آج گویند و به همین دلیل ورق های فلزی دارای چنین نقش هایی به ورق آجدار معروف هستند. این طرح ها خود میتوانند به صورت های مختلفی نظیر الماسی، عدسی شکل، لوزی و شطرنجی و... باشند. استفاده از ورق آجدار سبب شده تا اجسام و افراد در مکان هایی که احتمال سر خوردن و لغزش در آنها بالاست، تعادل خود را حفظ کرده و مانع سر خوردن می شوند.

   

انواع ورق آجدار

برای طبقه بندی ورق های آجدار، پارامترهای مختلفی وجود دارد که مهم ترین آنها شامل جنس، شکل ظاهری و روش تولید می شوند. بر اساس این پارامترها، ورق های آجدار در طرح های مختلف و متناسب با نیاز، در جنس های مختلفی تولید می شوند که هر یک برای کاربردی خاص، مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن اینکه روش های تولید نیز که شامل دو روش اصلی پرسی و فابریک می شوند، خواص متفاوتی را برای ورق های آجدار به دنبال دارند. قیمت ورق آجدار تا حد زیادی به همین پارامترها بستگی دارد.

 

انواع ورق آجدار از نظر جنس

بر اساس اینکه ورق های آجدار از چه ماده ای تولید می شوند، آنها را می توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. رایج ترین فلزات مورد استفاده در فرآیند تولید ورق آجدار شامل فولاد، آلومینیوم و استیل می شوند.

 

ورق آجدار فولادی

این نوع ورق آجدار که تحت عنوان ورق آجدار آهنی نیز شناخته می شود، به روش فابریک یا همان نورد گرم تولید می شود. این نوع ورق آجدار از فولاد آلیاژی کم کربن ساخته شده است. برخی از استانداردهای تولیدی ورق آجدار فولادی شامل St37-2، St52-3 و St44-2 می شوند. با توجه به اینکه ورق آجدار فولادی از ورق سیاه تولید می شود، قیمت ورق سیاه بر قیمت ورق آجدار فولادی تاثیر مستقیم خواهد داشت.

 

ورق آجدار آلومینیومی

ورق آجدار آلومینیومی یکی از محبوب ترین انواع ورق های آجدار برای مصارف روزمره است که به سبب بهره مندی از آلومینیوم، در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است. همچنین، ورق آجدار آلومینیومی به دلیل ظاهر درخشان و زیبا در کاربردهای تزئینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ورق های آجدار آلومینیومی به دلیل برخورداری از ساختار شکننده عموما به صورت رول شده عرضه نمی شوند. قیمت ورق آجدار آلومینیومی بستگی به عوامل مختلفی نظیر کیفیت و ابعاد آن داشته اما نباید از تاثیر کیفیت های تولیدی توسط برندهای مختلف بر قیمت ورق آجدار آلومینیومی چشم پوشید.

 

برای تولید ورق آجدار آلومینیومی عموما از آلیاژهای آلومینیوم سری 1000، 3000، 5000، 6000 و 8000 استفاده می شود. ضمن اینکه، عملیات حرارتی هایی نظیر آنیل، H22، H24، H26، H32 و H34 ممکن است بر روی ورق های آجدار آلومینیومی انجام شود.

ورق اجدار آلومینیومی  

ورق آجدار استیل

ورق آجدار استیل ورقی حاوی فولاد ضد زنگ است که نام آن هم از نام همین ماده یعنی استنلس استیل گرفته شده است. ورق آجدار استیل دارای استحکام بالاتری نسبت به هم نوع آلومینیومی خود بوده و قابلیت ضد زنگ بودن نیز آن را برای کاربرد در محیط های خورنده و سخت مناسب می گرداند. ضمن اینکه این ورق آجدار کمترین الزامات نگهداری را دارا است. ورق آجدار استیل معمولا قیمت بالاتری از ورق های آجدار فولادی داشته که این امر البته بسته به سایز، ضخامت، استاندارد و برند تولیدی متفاوت است.

ورق آجدار استیل  

ورق آجدار گالوانیزه

ورق آجدار گالوانیزه به دلیل بهره مندی از پوششی از جنس روی، دارای سطحی تقویت شده است که آن را در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم می کند. وجود استحکام بالا توام با ویژگی های سطحی مطلوب سبب شده ورق آجدار گالوانیزه یکی از پر مصرف ترین ورق های آجدار باشد. قیمت ورق آجدار گالوانیزه عموما بیشتر از سایر ورق های آجدار است که این امر ناشی از وجود پوشش روی بر روی سطح آن است که خواص ویژه ای را برای آن به ارمغان می آورد.

 

انواع ورق آجدار از نظر ظاهر

ورق های آجدار در هر جنسی، دارای ظاهری متفاوت هستند. این ظاهر متفاوت از الگوهای متفاوتی که در یک سمت از این نوع ورق ها وجود دارد، ناشی می شود. بر اساس شکل ظاهری و نوع نقش های به کار رفته در ورق های آجدار، این ورق ها به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • ورق آجدار شطرنجی
  • ورق آجدار بادامی
  • ورق آجدار عدسی
  • ورق آجدار قطره ای
  • ورق آجدار الماسی
 

هر یک از الگوهای بالا می توانند به صورت خط های تکی، الگوهای دو خطی و یا الگوهای پنج خطی باشند.

انواع ورق آجدار  

انواع ورق آجدار از نظر روش تولید

دو روش کلی برای ساخت ورق های آجدار از ورق های فلزی معمولی فولادی، آلومینیومی و یا استیل وجود دارد. این روش ها شامل روش پرسی و روش فابریک می شوند.

 

ورق آجدار پرسی

ورق آجدار پرسی از یک سری فرآیندهای شکل دهی شامل نورد گرم و یا سنبه زنی ایجاد می شود. در این حالت، طرح های ایجاد شده بر روی ورق توسط الگوهایی که غلتک های نورد و یا سنبه ها دارند، ایجاد می شوند و فقط در بخش هایی از ورق پستی و بلندی ایجاد می شود. پرس کردن الگوهای مذکور بر روی ورق فولادی و یا آلومینیومی و استیل، سبب شده تا این روش به روش پرسی شناخته شود و ورق های تولیدی به این روش را ورق آجدار پرسی می گویند.

 

ورق آجدار فابریک

ورق آجدار فابریک از اتصال الگوها به ورق فولادی، استیل و یا آلومینیومی ساده که بدون هیچ گونه طرحی هستند، ساخته می شود. این فرآیند شامل پرس الگوهای مورد نظر به ورق ساده است که در نتیجه آن، ورق های آجدار فابریک تولید می شوند و چون الگوها از خود ورق نیستند، وزن ورق های آجدار فابریک معمولا از وزن ورق های آجدار پرسی بیشتر است. این فرآیند به دلیل اینکه ورق اصلی بدون هیچ گونه عملیات و دست نخورده باقی می ماند، به روش فابریک شناخته می شود. تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک را در این لینک مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول

1- ورق آجدار چیست؟

ورق های آجدار نوعی ورق فولادی، استیل، آلومینیومی و گالوانیزه هستند که طرح هایی به شکل شطرنجی، الماسی، عدسی شکل و غیره به اسم آج بر روی آنها وجود دارد.

 

2- انواع ورق آجدار کدام اند؟

ورق های آجدار بر اساس جنس، ظاهر و فرآیند تولید به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟