فهرست موضوعات:

تغییرات نرخ میلگرد در نیمه دوم 1401

عوامل مؤثر بر نرخ میلگرد در سه‌ماهه اول سال 1402

نمودار میلگرد اصفهان

نمودار قیمت میلگرد 16 شاهرود 1402

نمودار قیمت میلگرد 18 میانه 1402

نمودار قیمت میلگرد 16 آناهیتا 1402

نمودار نرخ میلگرد کارخانه‌ های داخل در سال 1402

در این مقاله به بررسی نمودار قیمت انواع میلگرد از برخی تولیدکنندگان محبوب تا سه‌ماهه اول سال 1402 می‌پردازیم. به تحلیل دلایل رشد قیمت تا سقف تاریخی 32000 تومان و دلایل نوسان نرخ میلگرد در سه‌ماهه اول 1402 می‌پردازیم. این بررسی می‌تواند به دریافت چشم‌اندازی از نرخ میلگرد در سه‌ماهه دوم و پایان سال 1402 کمک به سزایی کند. چالش‌های پیش روی بازار فولاد شامل نتیجه مذاکرات برجام و بازار شرطی شده دلار، رکود در صنایع مصرف‌کننده، ورود روسیه به بازارهای هدف ایران، مشکلات تولید و تورم است.

   

تغییرات نرخ میلگرد در نیمه دوم 1401

هرچند تا آذر 1401 عدم ثبات اقتصادی و وجود چشم‌انداز تاریک از آینده بازارها مانند بازار مسکن، باعث کاهش تقاضا و رکود در بازار میلگرد شده بود اما جهش ناگهانی دلار باعث شد که بازار آهن مانند سایر بازارها دچار التهاب و هرج‌ومرج شود و به دلیل کنترل دستوری قیمت جهش قیمت در بازار آهن آلات در نیمه دوم سال 1401 بسیار پررنگ بود. به‌گونه‌ای باید گفت تمام بازارها با نوسانات دلار شرطی شده‌اند و سایر پارامترها جز در جهت افزایش قیمت‌ها تأثیرگذاری چندانی ندارند. به همین دلیل پیش بینی قیمت میلگرد 1402 سخت و دشوار شده است.

   

عوامل مؤثر بر نرخ میلگرد در سه‌ماهه اول سال 1402

بازار فولاد مانند سایر بازارهای داخلی پس از جهش قیمتی متأثر از دلار در حال نوسان در بازه قیمتی مشخص است. بهتر است بگوییم در انتظار نوسان دلار به سمت قیمت‌های پایین‌تر از 50 یا بالاتر از آن است. می‌توان اضافه کرد که بازار با افزایش تقاضا در انتهای سال 1401 تا چند ماه میزان تقاضای میلگرد را پیش‌خور کرده است. در حال حاضر بهای میلگرد آجدار گرید 3 در سه‌ماهه اول 1402 در کانال 25 الی 29 هزار تومان در حال نوسان است. در ادامه به بررسی نمودار میلگرد امروز در چند برند معروف ازجمله نرخ میلگرد، میلگرد شاهرود، میلگرد آناهیتا و میلگرد میانه می‌پردازیم. باید اضافه کنیم تقریباً نمودار اکثر تولیدکنندگان شبیه به میلگرد بوده و می‌توان براساس آن، آینده بازار میلگرد را از لحاظ تکنیکال بررسی کرد. نکته جالب همسانی نمودار میلگردها با نمودار قیمت دلار است.

نکته: قیمت‌ها با 9 درصد ارزش افزوده محاسبه‌شده است

   

نمودار میلگرد اصفهان

کارخانه اصفهان هرچند باکیفیت‌ترین میلگرد بازار ایران را تولید می‌کند اما قیمت میلگرد اصفهان جزو قیمت متوسط‌های بازار به شمار می‌رود چرا که دولتی بودن باعث شده از آن برای کنترل قیمت‌ها استفاده شود. معمولاً بهای میلگرد اصفهان با سرعت و شدت کمتری نسبت به سایر میلگردها نوسان می‌کند؛ اما در انتهای سال پیش پس از شکستن سقف کانال نمودار 5 ساله قیمت میلگرد تا محدوه قیمتی 32 هزار تومان هم رشد کرد و با اصلاح قیمت دلار به سمت کانال 27 هزار تومان کاهش یافت.

نمودار 5 ساله نرخ میلگرد اصفهان  

همان طورکه در نمودار قیمت بالا مشاهده می‌کنید نرخ میلگرد اصفهان در یک کانال 5 ساله درحال نوسان بود که با شکستن قیمت در محدوده 19 هزار تومان تا 32 هزار تومان اوج گرفت. در حال حاضر همانند نمودار دلار در یک مثلث در حال فشرده شدن است و مسلماً مطابق با نمودار دلار به سمت بالا یا پایین از مثلث خارج خواهد شد.

   

نمودار سه‌ماهه اول میلگرد 14 اصفهان

نمودار میلگرد 14 اصفهان  

همان طورکه در نمودار میلگرد اصفهان در سه‌ماهه اول 1402 مشاهده می‌کنید، قیمت میلگرد 14 اصفهان پس از ثبت سقف تاریخی 32 هزار تومان در یک کانال 29 الی 24 هزار تومان در حال نوسان است.

 

نمودار یک ساله میلگرد 16 اصفهان

نمودار میلگرد 16 اصفهان  

شاهد فشرده شدن مثلث و احتمال شکسته شدن قیمت میلگرد 16 به یک سمت هستید. این شکت قیمتی نزولی یا صعودی مسلماً هم‌جهت با نوسانات دلار اتفاق می‌افتد.

 

نمودار یک ساله میلگرد 18 اصفهان

نمودار میلگرد 18 اصفهان  

شاهد فشرده شدن مثلث و احتمال شکسته شدن قیمت میلگرد 18 به سمت پایین یا بالا هستیم. این شکست قیمتی در جهت نوسانات دلار اتفاق می‌افتد و به نظر می‌رسد تا شش ماه اول به سمت اصلاح قیمتی حرکت کند.

نکته: معمولاً میلگرد به‌عنوان لیدر بازار محسوب شده و نمودار قیمت سایر تولیدکنندگان شبیه به این شرکت است. در ادامه نمودار قیمتی شش ماه نخست سایر میلگردهای داخلی را مشاهده می‌کنید.

 

نمودار قیمت میلگرد 16 شاهرود 1402

نمودار میلگرد 16 شاهرود  

قیمت میلگرد شاهرود پس از شکست سقف کانال 5 ساله در قیمت 19500 به سمت سقف تاریخی 29 هزار تومان رفته و تا کف 24 هزار تومان اصلاح کرده است. در حال حاضر نرخ میلگرد در این کانال مشخص شده در حال نوسان است.

 

نمودار قیمت میلگرد 18 میانه 1402

نمودار میلگرد 18 میانه  

بهای میلگرد میانه پس از ثبت سقف تاریخی 31 هزار تومان در یک مثلث در حال فشرده شدن است و می‌تواند به سمت 31 یا 23 هزار تومان حرکت کند. احتمال کاهش قیمت میلگرد میانه تا 23 هزار تومان با کاهش قیمت دلار تا 47 هزار تومان مسلم‌تر به نظر می‌رسد.

 

نمودار قیمت میلگرد 16 آناهیتا 1402

نمودار میلگرد 16 آناهیتا  

قیمت میلگرد آناهیتا سایز 16 بین کانال 29 الی 26 هزار تومان در حال نوسان است. قیمت 26 هزار تومان به عنوان یک حمایت قوی عمل کرده و بعید به نظر می‌رسد نرخ میلگرد آناهیتا به پایین از این خط اصلاح کند.

 

سؤالات متداول

1- چرا نمودار تغییرات نرخ میلگرد مهم است؟

نمودار قیمت می‌تواند الگوی حمایتی و مقاومتی بازار را به صورت تکنیکال در اختیار فعالان قرار دهد و براساس آن می‌توان مسیر قیمت‌ها را پیش‌بینی کرد.

 

2- تغییرات نمودار نرخ میلگرد به چه عواملی وابسته است؟

نرخ میلگرد با توجه به شرایط بنیادی بازار ازجمله شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، نوسانات ارز و میزان عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. در حال حاضر نوسانات دلار مهم‌ترین پارامتر در قیمت آهن آلات و به ویژه نرخ میلگرد به شمار می‌رود.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟