فهرست موضوعات:

پروفیل z چیست؟

مشخصات فنی پروفیل زد

چرا پروفیل Z را انتخاب می کنیم؟

مزایای پروفیل

کاربرد پروفیل z

خبر قبلخبر بعد

پروفیل z یا پرلین z شکل چیست؟

پروفیل Z ، ورق فولادی مسطح نورد شده بین 1 و 3 میلی متر فولاد است. این پروفیل، برای ساخت سقف و دیوارها به منظور تقویت ساختمان استفاده می‌شود. دسته‌ای از غلطک‌ها برای شکل دادن ورق مسطح به شکل پرلین مورد نیاز استفاده می‌شوند. پروفیل زد  ، با استفاده از فولاد گالوانیزه کششی با کیفیت بالا ساخته می‌شوند. دلیل نامگذاری آن‌ها به این اسم این است که به شکل حرف انگلیسی Z می‌باشند.همانطور که در مقالات پیش راجب به انواع پروفیل اشاره کردیم، پروفیل های به دسته های باز و بسته تقسیم بندی میشوند که پروفیل زد را میتوان در دسته پروفیل های باز جایگذاری کرد. در ادامه این پست سعی کردیم تا اطلاعاتی مفیدی راجب مشخصات این پروفیل و کاربرد های آن به شما عزیزان ارائه کنیم.

 

پروفیل z چیست؟

سازه‌های فلزی مدرن، برای سالن‌های فولادی سبک، اغلب از پروفیل‌های ساده به شکل Z تشکیل شده‌اند. پروفیل Z ، از ورق فولادی گالوانیزه نورد سرد ساخته شده است. از این پروفیل، به دلیل استحکام و مقاومت آن، می‌توان در ساختارهای مختلف به عنوان تکیه گاه استفاده کرد. این پروفیل، لوازم جانبی محصولات برای بام و روکش ساختمان‌های سبک، معمولاً صنعتی، تجاری یا اداری می‌باشند.

 

این پروفیل ها ، تیرآهن‌های افقی هستند که به منظور شکل گیری اتصالات سقف و دیواره پوسته ساختمان طراحی شده‌اند. آن‌ها بین ورق‌های بام و ساختمان می‌نشینند؛ و به عنوان تکیه گاه ورق عمل می‌کنند تا از محکم بودن و ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنند. این پروفیل پوشیده شده از روی، با استحکام بالا ساخته شده است تا یک ساختار سبک، کارآمد و اقتصادی برای تحمل بام و دیوار فراهم کند. معمولاً در مقطع عمق اسمی 100، 150، 200، 250 موجود می‌باشد. با ایجاد سوراخ بر روی پروفیل، می‌توان نصب آن را با پیچ یا پرچ آسان‌تر کرد. عمل سوراخ کردن، در چندین نوع مختلف انجام می‌شود؛ که مشتری ممکن است در صورت لزوم انتخاب کند.

 

این پروفیل‌ها از پیش سوراخ شده و سریع نصب می‌شوند. پروفیل‌های مذکور برای بام و دیوارهای عایق بندی شده و عایق نشده مناسب هستند. لازم به ذکر است که ضخامت و ارتفاع پروفیل انتخابی به طول و بارگیری آن بستگی دارد.

 

مشخصات فنی پروفیل زد

پروفیل Z ، از فولاد گالوانیزه با ضخامت 1.50 تا 3.00 میلی متر ساخته شده است. این پروفیل نورد شده، بسته به کاربرد و نیازهای خاص معمولاً نیازی به محافظت اضافی ندارد. اما برخی از عملیات‌های سطحی مانند روکش با رنگ و غیره بر روی آن امکان پذیر می‌باشد. پروفیل‌های امگا که از ورق گالوانیزه با ارتفاع 20، 30 و 50 میلی متر و ضخامت 0.5 تا 2 میلی متر تولید می‌شوند؛ می‌توانند به عنوان توری کمکی یا نبشی فولادی مورد استفاده قرار گیرند.

 

این پروفیل به دلیل ظرفیت بسیار بالای تحمل بار، در مقایسه با سازه‌های فلزی سنگین، دارای مزیت می‌باشد. همچنین با توجه به سهولت تولید، تهیه، حمل و نقل و مونتاژ، قیمت پروفیل زد مقرون به صرفه‌تر می‌شود.

 

این پروفیل شکل گرفته با غلطک، اغلب در سازه‌ها به عنوان ضربدری، دیواری یا تیروشیب (تیرک اتصال) سقف استفاده می‌شود. با استفاده از ضخامت مواد بین 0.060 in و  0.135 in ، محدوده عرض مقطع استاندارد بین 6 "تا 14" است.

 

در صورتی که نیاز به خرید پروفیل z را دارید ، و یا نیاز به دریافت قیمت انواع پروفیل و دریافت مشاوره فروش را دارید با ما در تماس باشید.

 

چرا پروفیل Z را انتخاب می کنیم؟

1-سیستم بسیار متغیر

2-وزن سبک

3-سوراخ‌های از قبل ایجاد شده برای نصب، در انواع مختلف با توجه به نیاز مشتری

4-نصب سریع و ساده

 

مزایای پروفیل

محکم و قابل اطمینان:

 پروفیل Z ، برای ساختمان‌های صنعتی، ایوان‌ها و گاراژها مناسب‌ترین گزینه هستند. همچنین، در هر کجا که یک سازه‌ فولادی نیاز باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وزن سبک:

 پروفیل های z شکل، دارای وزن سبک هستند که می‌توان آن‌ها را به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد. این پروفیل، عمر طولانی و استحکام زیادی دارد. پروفیل های سوراخ شده، معمولاً با استفاده از فولاد کششی بالا ساخته شده و باعث دوام و اطمینان می‌شوند.

 

نصب آسان:

نصب این پروفیل، مستلزم صرف زمان زیادی نیست. امروزه ماشین آلات، زمان لازم برای نصب تجهیزات را کاهش داده‌اند. همچنین، برخی از شرکت‌ها خدمات فوق العاده سریعی را ارائه می‌دهند.

 

قیمت رقابتی:

 پروفیل z ، در مقایسه با فولاد سازه با نرخ رقابتی ارائه می‌شود. نمایندگان فنی شرکت، کلیه جزئیات در مورد قیمت محصول نهایی را ارائه می‌دهند. برخی از شرکت‌ها شامل هزینه‌های نصب نیز می‌شوند.

 

کاربرد پروفیل z

اگر بخواهیم راجب به تمام کاربرد های این پروفیل باز صحبت کنیم قطعا ناتوان خواهیم بود ، نمیتوان حد و مرزی برای کاربرد پروفیل زد یا حتی دیگر مقاطع مشخص کرد ، مهندسان پروژه های صنعتی و ساختمانی هر کجا که نیاز به کاربرد های این پروفیل داشته باشند قادر خواهد بود از آن برای پیش برد روند پروژه خود استفاده کنند. موارد زیر تعدادی از متداول ترین کاربرد های پروفیل زد میباشد :

1-ساخت و ساز صنعتی

2-ساخت سالن و انبار

3-تعمیم ساخت و سازها و نوسازی

4-ساخت روکش‌ها و پارتیشن‌های جانبی.

5-سازه‌های سقفی، شامل تیروشیب سقفی

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟