02142214

ورق ck45 چیست

به ورق CK45 ، فولاد AISI 1045 نیز گفته می شود. فولاد CK45 یک فولاد با استحکام کششی متوسط است که در شرایط نرمال یا نورد گرم تهیه می شود. این فولاد استحکام کششی 570 تا 700 مگاپاسکال و سختی برینل بین 170 و 210 دارد. فولاد ck45  دارای قابلیت جوش پذیری و ماشینکاری مطلوب، استحکام و مقاومت بالا دربرابر ضربه در شرایط نرمال و یا گرم است.

این فولاد داراي قابليت سختي پذیری پايينی می باشد، در نتیجه مقاطع با ابعاد حدود 60 ميليمتر براي تمپر و سخت شدن مي باشد. برای سخت کردن سطح این فولاد، از روش‌های القایییا شعله ای استفاده می‌شود. این فولاد به دلیل نداشتن عناصر آلیاژی مناسب،  به فرایند ازت دهی واکنش نشان نمی دهد.

 

ماشینکاری

ورقck45  در حالت نرمال و همچنین شرایط نورد گرم از خواص ماشینکاری مطلوبی برخوردار است. در نتیجه دستگاه، فرایندهایی مانند فرز، برش، حفاری، تراشکاری، سوراخکاری و اره  بر روی این ورق با استفاده از ابزار و سرعت مناسب قابل انجام است.

 

جوشکاری

هر نوع فولادی دربرابر جوشکاری رفتارخاصی از خود نشان می دهد که آلیاژ مذکور، از این قاعده مستثنا نیست. برخی از نکات مربوط به جوشکاری فولاد CK45 به صورت زیر است:

در صورتی که از روش درست استفاده شود، این ورق به راحتی قابل جوشکاری است. جوشکاری این ورق فولادی در شرایط سخت شده، تمپر شده توصیه نمی شود. به طور کلی الکترودهایی با میزان هیدروژن پایین برای جوشکاری  فولاد CK45 ترجیح داده می شود.برای جوشکاری این فولاد باید ابتدا آن را تا دما 200-300 درجه سانتیگراد پیش گرم شود. در هنگام جوشکاری در دمای پیش گرم نگه داری شود.بعد از اتمام فرایند جوشکاری، به وسیله ماسه یا خاکستر به آرامی خنک شود.تنش‌زدایی در دمای 550 - 660 درجه سانتیگراد انجام شود.

 

عملیات حرارتی

شرایط انجام عملیات حرارتی به روی فولاد ck45 برای فرایندهای متفاوت به شرح زیر است.

 
  • فورجینگ (آهنگری)
  • آنیل کردن
  • نرماله کردن
  • تنش زدایی
  •  سخت کردن
  • تمپر کردن
 

فورجینگ

هنگام انجام فورجینگ (آهنگری ) ، فولاد تا دمای 850 - 1250 درجه سانتی گراد حرارت داده ‌می‌شود.نگهداری تا زمانی که دمای قطعه یکنواخت شود.هنگام سردسازی، این کار در کوره انجام شود.

 

آنیل کردن

هنگام آنیل کردن ، فولاد تا دمای 800 - 850 درجه سانتی گراد حرارت داده ‌می‌شود.نگهداری تا زمانی که دمای قطعه یکنواخت شود.سردسازی را در کوره انجام دهید.

 

نرماله کردن

برای نرماله کردن، قطعه تا دمای 870- 920 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود.نگهداری تا زمانی که دمای قطعه یکنواخت شود.غوطه وری فولاد به مدت 10 تا 15 دقیقه و در جریان هوای آرام خنک شود.

 

تنش زدایی

برای تنش زدایی قطعه ، تا دمای 550 - 660 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود.نگهداری تا زمانی که دمای قطعه یکنواخت شود. به ازای هر 25 میلیمتر به مدت یک ساعت غوطه ور شده و در جریان هوای آرام خنک می‌شود.

 

سخت کردن

دمای مورد نظر برای سخت کردن  820 - 850 درجه سانتی گراد می‎باشد.نگهداری تا زمانی که دمای قطعه یکنواخت شود. به ازای هر 25 میلیمتر به مدت یک ساعت غوطه ور شده و در جریان هوای آرام خنک می‌شود.

تمپر کردن

در صورت نیاز به تمپر کردن تا دمای 400 - 650 درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود.نگهداری تا زمانی که دمای قطعه یکنواخت شود. به ازای هر 25 میلیمتر به مدت یک ساعت غوطه ور شده و در جریان هوای آرام خنک می‌شود.

 

کاربرد CK45

این آلیاژ برای کاربردهای صنعتی که نیاز به استحکام و مقاومت در برابر سایش بالا دارد مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل قیمت ورق ck45 از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاربردهای متداول CK45 به شرح زیر است:

میخ، شفت، ابزارهای کشاورزی، محور ماشین، پیچ ها، میل های رابط،‌کوپلینگ ها، میل لنگ، چرخ دنده، ابزار دستی، انبردست، شفت، واشر کف گرد، پیچ چرخ ها

فولاد ایرانیان با داشتن انواع مختلفی از استانداردهای فولادی، در خدمت تامین قطعات فولادی کشور می باشد. اگر قصد خرید ورق فولادیCK45  را دارید و یا نیاز به دریافت قیمت ورق را دارید با شماره 42214-021 با کارشناسان تیم فولاد ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.