02142214

ورق نسوز چیست ؟

ورق های نسوز یکی از محصولات پرمصرفی است که در مواردی استفاده میشود که مقاومت دربرابر گرما مورد نیاز باشد.از ویژگیهای ورق نسوز به مقاومت آن در دماهای بالا میتوان اشاره کرد. مقاومت به گرما یعنی فولاد در مقادیر بالای 500 درجه سانتیگراد مقاوم است و گرما را جذب میکند.

 

این ورق ها در برابر تماس کوتاه و بلند مدت با گازهای داغ و محصولات قابل احتراق در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد از خود مقاومت نمایش میدهد. از کابردهای ورق های نسوز به پروژهای ساختمانی یا صنعت ماشین سازی میتوان اشاره کرد. در این مقاله نگاهی به ورق های نسوز ، نحوه تولید آن و گرید های رایج در بازار خواهیم داشت.

   

بررسی ورق های نسوز

سطح مقاومت حرارتی این نوع ورق در شرایط محیطی مختلف که در آن استفاده میشوند بستگی دارد. میزان مقاومت دربرابر حرارت این ورق را نمی توان با یک تست سنجید. حداکثر دمای که این نوع ورق ها میتوانند تحمل کنند حدود 1150 درجه سانتیگراد است.

 

البته لازم است بدانید که بسته به مقدار آلیاژ با توجه به عناصری چون سولفور – بخارآب یا خاکستر این مقاومت میتواند کاهش یا افزایش یابد. در فولادهای مقاوم در برابر حرارت، دو عنصر مهم کروم (برای مقاومت در برابر اکسیداسیون) و نیکل (برای مقاومت و انعطاف پذیری) نقش اساسی دارند. اثر عناصر آلیاژهای مختلف در زیر شرح داده شده است.

   

طبقه بندی ورق نسوز بر اساس عناصر

کروم : کروم یکی از عناصر موجود در تمام فراورده های فولادهای مقاوم در برابر حرارت است. این عنصر علاوه بر افزودن مقاومت دربرابر اکسیداسیون، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر خوردگی نیز می افزاید.

 

نیکل : نیکل هنگامی که به فولادهای مقاوم در برابر حرارت افزوده می شود، قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت دربرابر حرارت بالا نیز ایجاد میکند.

 

کربن : کربن مهمترین عنصر تقویت کننده در فولاد است. بیشتر فولادهای مقاوم در برابر حرارت شامل 0.05٪ تا 10.10٪ از کربن میباشند. فولاد مقاوم در برابر خوردگی معمولا 0.35٪ تا 0.75٪ کربن دارد. لازم است بدانید که کربن در آلیاژ حل شده و باعث مقاومت می شود.

 

نیتروژن : این عنصر در فولادهای مقاوم در برابر حرارت به مقدار کم  وجود دارد. وجود نیتروژن سبب تقویت فولاد مارتنزیتی و آستنیتی میشود.

 

سیلیکون : حلالیت کربن در فلز را کاهش می دهد، که یک متغیر مهم در فرآیند ساخت فولاد است. میزان این عنصر تقویت کننده ، معمولا بیش از 0.04٪ در فولاد است. اکسیداسیون سیلیکون مقاومت در برابر خوردگی و همچنین مقاومت در برابر جذب نیتروژن را در این نوع ورق ها بهبود میبخشد .

 

گوگرد : این عنصر به عنوان ناخالصی محسوب می شود و معمولا به عنوان حد بالا در فولادهای مقاوم در برابر حرارت مشخص می شود. گوگرد برای جوش پذیری مضر است، اما ماشینکاری را بهبود می بخشد.

 

سایر عناصر آلیاژی : از عناصر آلیاژی دیگری نیز در این نوع ورق ها استفاده میشود که هر کدام خواص مختلفی را بسته به نوع ورق درخواستی ایجاد میکند.

   

انواع ورق نسوز

ورق نسوز استیل 304

این نوع ورق ها حدودا تا 900 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و در برار اکسید شدن از خود مقاومت نشان میدهند.

 

ورق نسوز استیل گرید 309

این نوع ورق ها نیز تا حرارت حدود 1100 درجه سانتیگراد را تحمل کرده و در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم هستند.

 

ورق نسوز استیل گرید 310

این ورق ها به حرارتی معادل 1250 درجه سانتیگراد از خود مقاومت نشان میدهد.

 

ورق نسوز استیل گرید 330

حد تحمل این نوع ورق ها تا دمای معادل 2000 درجه سانتی گراد است. البته فولاد های نسوز گرید های بسیار زیادی دارد که در اینجا به چند گرید رایج در بازار آهن فولاد داخل کشور اشاره کردیم برای تهیه ورق های نسوز و اطلاع از قیمت ورق نسوز میتوانید با 42214-021 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.