فهرست موضوعات:

چشم انداز قیمت میلگرد 1402

عوامل بنیادی تاثیرگذار بر پیش‌ بینی قیمت میلگرد 1402

قیمت جهانی آهن و فولاد در سال 1402

میزان عرضه و تقاضای میلگرد در بازار 1402

تحلیل تکنیکال نرخ میلگرد در 1402

پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402

قیمت میلگرد از جمله پارامترهای مهم در تعیین نرخ مسکن و برآورد هزینه‌های ساختمان سازی است. قیمت میلگرد در سال گذشته سال پرنوسان و پرفراز و نشیبی را طی کرد. در اوایل سال به سرعت تا کانال 18 هزار تومان رشد کرد و در فصل تابستان بین تمام مقاطع فولادی بیشترین ریزش را تا کانال 15 هزار تومان تجربه کرد. حتی روزهایی را شاهد بودیم که در بازار آزاد پایین‌تر از قیمت بورس کالا معامله شد؛ اما پس از این رکود و با افزایش افسارگسیخته قیمت دلار، قیمت میلگرد در اواخر 1401 قیمت‌ها و رکوردهای جدیدی را تا کانال 32 هزار تومان ثبت کرد. در این مقاله به پیش‌ بینی قیمت میلگرد در سال 1402 می‌پردازیم. به تحلیل تکنیکال میلگردهای کارخانه‌ ذوب آهن می‌پردازیم و عوامل بنیادی بازار آهن و میلگرد را تحلیل می‌کنیم.

 

چشم انداز قیمت میلگرد 1402

دورنمای کلی بازار میلگرد در سال 1402 ترکیبی از رکود و افزایش قیمت میلگرد خواهد بود. دوباره شاهد خواهیم بود که کنترل دستوری قیمت‌ها توسط دولت در برابر مهندسی عرضه‌ها توسط تولیدکنندگان به جدالی رکودی تبدیل خواهد شد که مهم‌ترین نکته یعنی تعیین قیمت میلگرد از طریق بازار آزاد در آن لحاظ نمی‌شود. طبق سالیان پیش در سال 1402 هم شاهد آشفتگی و اخلال در بخش تولید در کنار هیجان و التهاب در بخش مصرف‌کنندگان خواهیم بود که نتیجه‌ای جز سود دلالان و ضرر مصرف‌کنندگان نهایی در پی نخواهد داشت. البته بازار میلگرد یک تفاوت بزرگ با سایر مقاطع فولادی دارد و آن اشباع بودن میزان تولید توسط کارخانه‌های داخلی است. این امر باعث می‌شود که همواره در اصلاح قیمتی بازار آهن، قیمت میلگرد بیشترین ریزش و رکود را تجربه کند. بنابراین هر رکود در این بازار دورخیزی برای جهش قیمتی میلگرد به شمار می‌رود.

 

عوامل بنیادی تاثیرگذار بر پیش‌ بینی قیمت میلگرد 1402

برای پیش‌ بینی قیمت میلگرد در سال 1402 باید در ابتدا به بررسی عوامل بنیادی بپردازیم که بر بازار آهن و قیمت میلگرد 1402 و سایر مقاطع فولادی تأثیر می‌گذارد. این عوامل مهم شامل موارد زیر می‌شود:

  • نرخ دلار و ارز
  • قیمت جهانی آهن و فولاد
  • میزان عرضه و تقاضا در بازار
  • رکود، تورم و سیاست‌های اقتصادی
  • تحلیل تکنیکال قیمت میلگرد در 1402
 

نرخ دلار و ارز

دلار در سال 1401 درکنار محدودیت‌های تولید به دلیل قطع گاز و برق، یکی از مهم‌ترین دلایل در افزایش قیمت میلگرد بوده است. افزایش قیمت دلار در وهله اول با افزایش التهاب و هیجان در بازار به صورت روانی باعث افزایش در بخش تقاضا و افزایش قیمت میلگرد می‌شود. مهم‌ترین علت این تأثیر تاریک بودن چشم انداز اقتصادی کشور است. پس از تأثیر روانی و در ادامه افزایش قیمت دلارباعث افزایش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده میلگرد می‌شود.

تأثیر دیگر نوسانات ارزی قیمت دلار نیمایی و اختلاف آن با قیمت دلار در بازار آزاد است. نکته اول اینکه قیمت پایه میلگرد در بورس کالا براساس دلار نیمایی محاسبه می‌شود و نکته دوم هم اینکه هرچه اختلاف دلار نیمایی و دلار آزاد بیشتر شود دامنه سود قیمت میلگرد هم بیشتر شده و دلالان را وارد این میدان می‌کند. این اختلاف قیمت باعث بازارسازی‌ها، عدم عرضه یا عرضه مستقیم در بازار و تمایل به صادرات در تولیدکنندگان میلگرد می‌شود.

نرخ دلار پس از جهش 100 درصدی در سال 1401 و جبران کسری دولت توسط سرمایه مردم، احتمالاً نرخ دلار در اوایل سال 1402 به تعادلی در کانال قیمتی 50 هزار تومان برسد. همراه با این تثبیت، قیمت میلگرد هم به ثبات کوتاه مدت خواهد رسید که به دلیل پیشخور شدن تقاضا در اواخر سال 1401، میلگرد در اوایل 1402 دچار رکود خواهد شد. به احتمال فراوان در ادامه سال 1402 نرخ دلار قیمت‌های بالای 60 هزار تومان را خواهد دید و به دنبال آن شاهد افزایش قیمت میلگرد و سایرمقاطع فولادی خواهیم بود.

 

قیمت جهانی آهن و فولاد در سال 1402

با کنترل تورم جهانی و افزایش تقاضای فولاد به دلیل آغاز پروژه‌های ساخت و ساز در چین و سایر نقاط جهان انتظار می‌رود که رونق به بازار جهانی فولاد بازگشته و قیمت جهانی ثبات و افزایش را تجربه کند.

 

تحلیل قیمت جهانی میلگرد فولادی

نمودار یک ساله قیمت میلگرد

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت جهانی میلگرد به تاریخ 1 مارس 2023 در مقاومت کانال دو‌ساله خود قرار دارد که در صورت شکست این مقاومت می‌تواند تا قیمت‌های 790 دلار و830 دلار رشد کند. در صورت برگشت از مقاومت 750 دلار، احتمال دارد قیمت تا 730 دلار و سپس تا 700 و 680 دلار اصلاح و کاهش یابد.

نمودار کلی قیمت میلگرد به دلار

در نمودار قیمت سالانه میلگرد مشاهده می‌کنیم که میلگرد می‌تواند تا سقف کانال 7 ساله خود یعنی 900 دلار رشد کند. در صورت اصلاح هم قیمت 635 دلار کف کانال است و بعید است که قیمت کمتر شود.

 

میزان عرضه و تقاضای میلگرد در بازار 1402

پیش‌ بینی قیمت میلگرد بدون توجه به میزان عرضه و تقاضای بازار در سال 1402 غیرممکن است. نکته مهم در بخش تولید میلگرد، میزان مازاد تولید میلگرد در شرایط عادی است اما مشکلات در زنجیره تأمین فولاد مانند قطعی گاز و برق و هم‌چنین دشواری تأمین مواد اولیه دامن بخش تولید میلگرد را هم می‌گیرد. هم‌چنین در بخش تقاضا به دلیل رکود در بازارهای موازی مانند مسکن در بخش تقاضا و مصرف‌کنندگان شاهد رکود خواهیم بود.

البته وعده‌های دولت در ساخت مسکن به وسیله شرکت‌های چینی می‌تواند به بخش تقاضای میلگرد در سال 1402 رونق ببخشد اما با توجه به عملی نشدن وعده‌های دولت امکان اجرایی نشدن پروژه‌ ساخت مسکن چینی بسیار بسیار بیشتر از اجرایی شدن آن است.

 

رکود، تورم و سیاست‌های اقتصادی

به دلیل مازاد تولید میلگرد در ایران یکی از سیاست‌هایی که می‌تواند در قیمت میلگرد سال 1402 تاثیرگذار باشد نحوه نگاه دولت به مساله صادرات میلگرد و تعرفه‌های صادراتی آن است. هم‌چنین رونق اقتصادی کشور به معنای رونق در بخش مصرف است ولی مسلماً رونق اقتصادی در آینده نزدیک امکان پذیر نیست؛ بنابراین علاوه بر افزایش تورمی قیمت‌ها، رکود تنها چیزی است که بازار میلگرد در سال 1402 با آن دست و پنجه نرم خواهد بود.

 

تحلیل تکنیکال نرخ میلگرد در 1402

برای تحلیل قیمت میلگرد در سال 1402، نمودار قیمتی میلگرد 16 ذوب آهن را به عنوان یک نمونه پر تقاضا انتخاب کرده‌ایم. همان‌طور که می‌دانید میلگردهای ذوب آهن با کیفیت‌ترین میلگردها در بازار آهن ایران هستند و معمولاً قیمت سایر میلگردها براساس قیمت میلگرد ذوب آهن تعیین می‌شوند.

نمودار دوساله قیمت میلگرد 16 ذوب آهن

همان‌طور که مشاهده می‌کنید فشرده شدن دوساله قیمت در زیر محدوده 18000-19000 تومان باعث شد که پس از شکستن این مقاومت، قیمت میلگرد جهشی 80 درصدی داشته باشد. این جهش نشان می‌دهد که کنترل دستوری قیمت‌ها نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کرده و باعث افزایش جهشی قیمت‌ها در بازه کوتاه می‌شود.

به نظر می‌رسد قیمت میلگرد در محدوده 32000 تومان توقف کرده و پس از اصلاح به سمت خطوط حمایتی قیمت‌های 29000، 25500 و 22500 تومان حرکت کند و پس از یک دوره نوسان و بازار رکودی که خواهد داشت دوباره به سمت محدوده 30000 تومان رشد می‌کند.

همان‌طور که در نمودارها مشاهده می‌کنید نمودار قیمت میلگرد جهانی و داخلی باهم تناسبی ندارند.

 

سخن پایانی

تورم بالای 50 درصد، افزایش نرخ دلار، مشکلات در تولید و زنجیره تأمین، رکود در صنایع مصرف‌کننده و چشم‌انداز تاریک از آینده اقتصاد باعث شده که برای پیش‌ بینی بازار میلگرد 1402 با گستره‌ای از پارامترها روبرو باشیم. آنچه احتمال دارد این است که بازار میلگرد 1402 در اوایل سال با رکود و اصلاح قیمت‌ها روبرو خواهد شد؛ اما در ادامه قیمت میلگرد 1402 نمی‌تواند از کانال 22 هزار تومان کمتر شود و دوباره به روند افزایشی خود و کانال 30 هزارتویمان ادامه خواهد داد.

تورم افسارگسیخته، ادامه تحریم‌های اقتصادی و اختلال در گردش‌های مالی، محدودیت در منابع انرژی مانند برق و گاز طبیعی، روند منفی رشد اقتصادی و افزایش نرخ مواد اولیه باعث افزایش بهای تمام‌شده فولاد می‌شود. نرخ بالای تورم در ایران و در ادامه آن رکود در صنایع مصرف‌کننده فولاد با کاهش میزان تقاضا در داخل همراه خواهد بود که بی‌شک پس از هر رشد قیمتی ناشی از شوک دلار، باعث رکود در بازار داخلی فولاد سال 1402 می‌شود. هرچند امکان صادرات می‌تواند گزینه کاهش تولید را از انتخاب‌های تولیدکنندگان دور کند ولی وضع تعرفه‌ها و قوانین صادراتی ماهانه توسط دولت این معادله را پیچیده‌تر از قبل کرده است.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟