فهرست موضوعات:

افزایش نرخ تیرآهن در بازار رکودی

عوامل مؤثر بر نرخ تیرآهن در نیمه اول سال 1402

نمودار نرخ تیرآهن امروز از تولیدکنندگان داخلی

نمودار نرخ تیرآهن امروز در سال 1402

تیرآهن مانند میلگرد به‌طور مستقیم با صنعت ساخت‌وساز در ارتباط است و در پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از نکته‌های جالب این روزهای بازار آهن‌آلات نوسانات چندمیلیونی نرخ تیرآهن همراه با نوسانات دلار است. بلاتکلیفی مذاکرات برجام، افزایش رکود در صنایع مصرف‌کننده مانند ساختمان‌سازی در سطح کشور به همراه شرطی شدن بازار دلار پیش‌بینی نرخ تیرآهن را بسیار دشوار کرده است. در ادامه به بررسی عوامل رشد نرخ تیرآهن در شش‌ماهه دوم 1401 و اوایل 1402 می‌پردازیم و نمودار نرخ تیرآهن شامل تیرآهن اصفهان، تیرآهن اهواز، تیرآهن فایکو، تیرآهن یزد احرامیان و تیرآهن ظفر بناب را تحلیل می‌کنیم. به منظور خرید تیرآهن، پیشنهاد می‌شود که حتماً راهنمای خرید تیرآهن را مطالعه نمایید.

   

افزایش نرخ تیرآهن در بازار رکودی

مشاهده نمودار تیرآهن امروز 1402 در سایزهای پرفروش نشان‌دهنده افزایش 70 الی 100 درصدی نرخ تیرآهن نسبت به پاییز سال 1401 است. تیرآهن برخلاف میلگرد مازاد تولید ندارد و درنتیجه با مهندسی عرضه‌های قطره‌چکانی و به دلیل تقاضای بیشتر و ایجاد نرخ رقابتی شاهد رشد نرخ تیرآهن هستیم. هم‌چنین دولت از طریق کنترل قیمت‌ها باعث کنترل دستوری قیمت‌ها به مدت طولانی می‌شود و که پس از شکستنان قیمت شاهد جهش‌های قیمتی بالایی هستیم. به همین دلیل هرچند پیش‌بینی قیمت تیرآهن 1402 هرچند دشوار است ولی درنهایت افزایشی خواهد بود.

   

مشکلات در زنجیره تأمین به سبب تحریم‌ها

مهم‌ترین تأثیرات شکست مذاکرات برجام در صنعت فولاد شامل کمبود مواد اولیه برای تولید، از دست دادن بازار جهانی و افزایش نرخ ارز است که هرکدام به تنهایی و این قابلیت را دارند که باعث افزایش نرخ آهن‌آلات در بازار شوند. البته در حال حاضر مهم‌ترین و تأثیرگذارترین پارامتر آهن آلات در بازار نوسانات دلار بوده و قیمت‌ها به دلار وابستگی شدیدی پیدا کرده‌اند به گونه‌ای که سایر عوامل تأثیرشان را از دست داده‌اند.

   

عوامل مؤثر بر نرخ تیرآهن در نیمه اول سال 1402

بازار آهن مانند سایر بازارهای موازی داخل کشور تحت تأثیر زمزمه توافقات هسته‌ای با آمریکا قرار دارد. همه فعالان اقتصادی کشور منتظر سرانجام مذاکرات و عکس‌العمل بازار شرطی شده دلار به این اخبار هستند. علاوه بر این مطلب باید اشاره کنیم که رونق در بخش سخت و ساز عامل دیگری است که می‌تواند رکود در بازار میلگرد و تیرآهن را از میان بردارد و با توجه به چشم‌انداز اقتصاد ایران حداقل تا پایان سال 1402 امیدی به از میان رفتن این رکود کلی وجود ندارد. نتایج سیاست‌های ضد رکود اقتصادی جهان در چین و امریکا، نرخ ارز و سیاست‌های وزارت صمت و دولت دیگر گزینه‌های مؤثر بر نرخ تیرآهن در نیمه اول 1402 است. در حال حاضر نرخ تیرآهن سایزهای پرفروش در اوایل نیمه دوم 1402 در کانال 28 الی 34 هزار تومان در حال نوسان است که برخی تولیدکنندگان سقف قیمتی بالای 40 هزار تومان را در اواخر 1401 ثبت کرده‌اند. به‌طور کلی در یک اقتصاد تورمی و معیوب، همه بازارها و کالاها شاهد افزایش نرخ خواهند بود و نمی‌توان از بازار آهن برخلاف سایر بازارها انتظار کاهش نرخ داشت. در ادامه نمودار تیرآهن امروز برخی کارخانه‌های داخلی را بررسی می‌کنیم. قیمت تیرآهن 18 ، 16 و 14 مهم‌ترین نرخ‌های میلگرد در بازار هستند.

   

نمودار نرخ تیرآهن امروز از تولیدکنندگان داخلی

نکته 1: نرخ‌ها با 9 درصد ارزش افزوده محاسبه ‌شده است

نکته 2: به جز ذوب آهن، وزن تیرآهن سایر کارخانه‌ها غیر استاندار و مختلف است. به همین دلیل استفاده از جدول وزن تیرآهن کمک می‌کند تا تیرآهن مورد‌نیاز خود را از هم جوانب بررسی کنید.

   

نمودار کلی نرخ تیرآهن اصفهان 1402

نمودار تیرآهن ذوب آهن به این علت مهم است که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد اشتال تولید می‌شوند و از همین رو جزو محبوب‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات فولاد داخلی به شمار می‌روند. در ادامه به تغییرات و نوسانات این محصول بیشتر می‌پردازیم. نمودار قیمت تیرآهن اصفهان را در اینجا مشاهده کنید

نمودار تیرآهن ذوب آهن

 

محدوده‌های نوسانی نرخ تیرآهن میان 12 الی 17 هزار تومان و در ادامه 22 الی 27 هزار تومان و در سه‌ماهه اول 1402 در کانال 29 الی 35 هزار تومان در حال نوسان است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید پس از شکست خط مقاومت در هر کانال با جهش قیمتی زیادی روبرو بوده‌ایم که ناشی از کنترل دستوری قیمت‌ها در درازمدت است.

 

نمودار نرخ تیرآهن اصفهان 1402

نمودار تیرآهن 14 اصفهان

محدوده نرخ 27 هزار تومان یک حمایت بسیار مهم است که بعید است قیمت به زیر آن سقوط کند. در اوایل سال 1402 نرخ تیرآهن اصفهان بین 29 الی 34 هزار تومان در حال نوسان است.

نکته 1: قیمت‌ها با 9 درصد ارزش افزوده محاسبه ‌شده است

 

نمودار نرخ تیرآهن یزد احرامیان 1402

نمودار تیرآهن یزد احرامیان

قیمت تیرآهن یزد در یک کانال شش‌ماهه از بهمن سال پیش در محدود قیمتی با کف 24 و سقف 31 هزار تومان در حال نوسان است. بعید به نظر می‌رسد قیمت پایین‌تر از 24 هزار تومان را دوباره ببیند.

نکته 1: قیمت‌ها با 9 درصد ارزش افزوده محاسبه ‌شده است.

 

نمودار تیرآهن اهواز 1402

نمودار تیرآهن اهواز

قیمت تیرآهن اهواز در یک مثلث با مقاومت 28 هزار تومان در حال فشرده شدن است که در ادامه افزایش خواهد یافت. قیمت تیرآهن 14 هم‌جهت با نوسانات دلار عمل کرده و درنهایت مقاومت 28 هزار تومان را به سمت سقف تاریخی خود خواهد شکست.

نکته 1: قیمت‌ها با 9 درصد ارزش افزوده محاسبه ‌شده است

 

نمودار تیرآهن ظفر بناب

نمودار تیرآهن ظفر بناب

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت تیرآهن ظفر بناب یک حمایت قوی در 26 هزار تومان دارد. هم‌چنین قیمت 28 هزار تومان یک مقاومت تشکیل شده که در حال حاضر قیمت در زیر آن در حال نوسان است.

 

نمودار تیرآهن فایکو 1402

نمودار تیرآهن فایکو

قیمت تیرآهن فایکو پس از ثبت سقف قیمتی 34 هزار تومان در اسفند 1401، در سه‌ماهه اول 1402 در یک کانال قیمتی 27 الی 28 هزار تومان در حال نوسان است. قیمت تیرآهن 16 و 18 به دلیل تقاضای بالا نوسانات بیشتری را تجربه می‌کند.

 

سخن پایانی

آگاهی از نمودار نرخ تیرآهن و آشنایی با الگوهای تکرارشونده این محصول به خریداران و به‌خصوص مهندسان و پیمان‌کاران و فعالان حوزه فولاد کمک می‌کند تا در بهترین زمان ممکن، برای خرید تیرآهن و شروع پروژه ساختمانی خود اقدام کنند. در این دوران قیمت‌ها به‌شدت به نوسانات دلار وابستگی پیدا کرده‌اند. هیجانات عرضه و تقاضا ناشی از افزایش تورمی دلار می‌تواند مهم‌ترین عامل تغییر نرخ تیرآهن در سال 1402 به شمار رود. در این مقاله به بررسی نمودار سه‌ماهه اول و تا حد امکان پیش‌بینی نرخ تیرآهن در نیمه دوم سال 1402 پرداختیم

 

سؤالات متداول

1- پیش‌بینی نمودار نرخ تیرآهن در شش‌ماهه دوم 1402 چیست؟

به‌طور کلی بازار آهن‌آلات در حال حاضر منتظر سرانجام برجام و نوسانات ارز است.

 

2- چه عواملی در نرخ تیرآهن‌ تأثیرگذار هستند؟

رکود در بازارهای مصرف‌کننده محصول مانند مسکن، میزان تورم، نرخ دلار آزاد و دلار نیمایی، میزان عرضه و تقاضا، ادامه رکود در اقتصاد چین و آمریکا، نرخ جهانی فولاد و نرخ نفت ازجمله این عوامل هستند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟