فهرست موضوعات:

افزایش قیمت تیرآهن در بازار رکودی

مشکلات در زنجیره تأمین به سبب تحریم‌ها

عوامل مؤثر برقیمت تیرآهن در نیمه دوم سال 1401

نمودار قیمت تیرآهن از تولیدکنندگان داخلی

نمودار قیمت تیرآهن در سال 1401

تیرآهن به مانند میلگرد به طور مستقیم با صنعت ساخت‌وساز در ارتباط است و در پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از نکته‌های جالب این روزهای بازار آهن‌آلات رشد قیمت تیرآهن در برابر سقوط قیمتی میلگرد است. به بن‌بست رسیدن مذاکرات برجام، افزایش رکود در صنایع مصرف‌کننده مانند ساختمان‌سازی، افزایش نرخ ارز، شروع فصل سرد و اضافه شدن محدودیت‌های اینترنتی درسطح کشور به این عوامل، برگشت رونق به بازار آهن‌آلات را در نیمه دوم 1401 عملاً غیرممکن کرده است. در ادامه به بررسی عوامل رشد قیمت تیرآهن در نیمه اول 1401 می پردازیم و نمودار قیمت تیرآهن شامل ذوب آهن، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، یزد احرامیان و تیرآهن ظفر بناب را تحلیل می‌کنیم. به منظور خرید تیرآهن، پیشنهاد می‌شود که حتما راهنمای خرید تیرآهن را مطالعه نمایید.

   

افزایش قیمت تیرآهن در بازار رکودی

مشاهده نمودار قیمت تیرآهن نسبت به میلگرد در سایزهای پرفروش نشان‌دهنده افزایش 10 الی 15 درصدی قیمت تیرآهن در برابر کاهش 10 الی 15 درصدی قیمت میلگرد است. احتمالاً مهم‌ترین علت در این عدم همخوانی نمودار قیمت تیرآهن و میلگرد تفاوت در بازار عرضه و تقاضای این دو محصول است. تیرآهن برخلاف میلگرد مازاد تولید ندارد و درنتیجه با مهندسی عرضه‌های قطره‌چکانی و به دلیل تقاضای بیشتر و ایجاد قیمت رقابتی شاهد رشد قیمت تیرآهن هستیم. هم‌چنین دولت از طریق دست‌کاری در فرمول قیمت پایه بورس کالا سعی در حمایت از تولیدکنندگان در این بازار رکودی دارد. فروش اعتباری در بورس کالا عامل دیگری است که مانع از روند طبیعی تغییرات قیمت آهن‌آلات می‌شود.

   

مشکلات در زنجیره تأمین به سبب تحریم‌ها

مهم‌ترین تاثیرات شکست مذاکرات برجام در صنعت فولاد شامل کمبود مواد اولیه برای تولید، از دست دادن بازار جهانی و افزایش نرخ ارز است که هرکدام به تنهایی این قابلیت را دارند که باعث افزایش قیمت آهن‌آلات در بازار شوند. علاوه بر بخش تولید، فیلترینگ اینترنت اعمال شده توسط دولت، نحوه عرضه و فروش این محصولات را هم با مشکل روبرو کرده است.

   

عوامل مؤثر برقیمت تیرآهن در نیمه دوم سال 1401

باید اشاره کنیم که رونق در بخش سخت و ساز مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند رکود در بازار میلگرد و تیرآهن را از میان بردارد و با توجه به چشم‌انداز اقتصاد ایران حداقل تا پایان سال 1401 امیدی به ازمیان رفتن این رکودکلی وجود ندارد. نتایج سیاست‌های ضد رکود اقتصادی جهان در چین و امریکا، قیمت ارز و سیاست‌های وزارت صمت و دولت دیگر گزینه‌های مؤثر بر قیمت تیرآهن در نیمه دوم 1401 است.

 

در حال حاضر قیمت تیرآهن سایزهای پرفروش در اوایل نیمه دوم 1401 در کانال 17 الی 18 هزار تومان در حال نوسان است که برای برخی تولیدکنندگان این خط روند، سقف قیمتی محصول به شمار می‌رود. به طور کلی در یک اقتصاد تورمی و معیوب، همه بازارها و کالاها شاهد افزایش قیمت خواهند بود و نمی‌توان از بازار آهن برخلاف سایر بازارها انتظار کاهش قیمت داشت.

   

نمودار قیمت تیرآهن از تولیدکنندگان داخلی

به جز ذوب آهن، وزن تیرآهن سایر کارخانه‌ها غیر استاندار و مختلف است. به همین دلیل استفاده از جدول وزن تیرآهن کمک می‌کند تا تیرآهن مورد‌نیاز خود را از هم جوانب بررسی کنید.

 

نمودار قیمت تیرآهن 14، 16، 18 و 20 ذوب آهن

نمودار قیمت تیرآهن اصفهان به این علت مهم است که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد اشتال تولید می‌شوند و از همین رو جزو محبوب‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات فولاد داخلی به شمار می‌روند. در ادامه به تغییرات و نوسانات این محصول بیشتر می‌پردازیم.

قیمت تیرآهن 14 اصفهان  

محدوده قیمتی میان 18000 الی 17800 تومان به عنوان خطوط حمایتی فعال هستند.

قیمت تیرآهن 16 ذوب آهن  

محدوده قیمت 19000 تومان تقاطع دو حمایت روند شش ماهه و سه ماهه است و امکان افزایش قیمت از این نقطه بسیار زیاد است.

تیراهن 18 اصفهان  

قیمت بر روی خط روند حمایتی 18250 قرار داشته و افزایش قیمت از این نقطه وجود دارد.

نمودار تیرآهن اصفهان  

طبق انتظار قیمت در حمایت یک‌ساله و خط روند شش ماهه در محدوده قیمت 18600 حمایت شد و به سمت مقاومت 19500 حرکت کرده است.

 

نمودار قیمت تیرآهن یزد احرامیان سایز 16 با وزن 180 kg

نمودار قیمت تیراهن 16 یزد   نمودار تیرآهن یزد احرامیان  

قیمت در یک کانال شش ماهه با کف 16700 الی 17000 تومان تا 17600 در حال نوسان است.

 

تیرآهن گروه ملی صنعتی فولاد ایران با وزن 130 kg

قیمت تیرآهن گروه ملی صنعتی  

نمودار زیر مقاومت 18250 تومان در حال نوسان است.

 

تیرآهن 14 ظفربناب با وزن 125 kg

قیمت تیرآهن 14 ظفربناب  

نمودار در قیمت 16000 حمایت‌شده و برگشته است. در قیمت 18000 تومان شاهد یک مقاومت قوی هستیم.

 

سخن پایانی

آگاهی از نمودار قیمت تیرآهن و آشنایی با الگوهای تکرارشونده این محصول به خریداران و به خصوص مهندسان و پیمان‌کاران و فعالان حوزه فولاد کمک می‌کند تا در بهترین زمان ممکن، برای خرید تیرآهن و شروع پروژه ساختمانی خود اقدام کنند. در دوران رکود این‌چنینی معمولاً قیمت‌ها در یک کانال مدت‌دار، نوسان قیمتی خواهند داشت. هیجانات عرضه و تقاضا ناشی از افزایش قیمت تورمی می‌تواند مهم‌ترین عامل تغییر قیمت تیرآهن در شش ماهه دوم 1401 به شمار رود. در این مقاله به بررسی نمودار شش ماهه اول و تا حد امکان پیش‌بینی قیمت تیرآهن در نیمه دوم سال 1401 پرداختیم.

 

سؤالات متداول

1- پیش‌بینی نمودار قیمت تیرآهن در شش ماهه دوم 1401 چیست؟

به طور کلی بازار آهن‌آلات در حال حاضر در حالت رکود و انتظار به سر می‌برد. در این میان تیرآهن به دلیل عرضه محدودتر دچار کاهش قیمت نشده است و انتظار می‌رود تا پایان سال 1401 شاهد این وضعیت رکودی باشیم.

 

2- چه عواملی در قیمت تیرآهن‌ تاثیرگذار هستند؟

رکود در بازارهای مصرف‌کننده محصول مانند مسکن، میزان تورم، نرخ دلار آزاد و دلار نیمایی، میزان عرضه و تقاضا، ادامه رکود در اقتصاد چین و آمریکا، قیمت جهانی فولاد و قیمت نفت ازجمله این عوامل هستند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟