02142214

میلگرد کامپوزیت چیست؟

ماده ای که به طور سنتی برای تولید میلگردهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد فولاد است. تفاوت میلگرد کامپوزیت با میلگرد فولادی این است که از میله های غیر فلزی تشکیل شده است. با توجه به مزایای و ویژگی های منحصر به فرد، این محصول فولادی در زمینه صنعت ساخت و ساز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت میلگرد کامپوزیت با توجه به جنس و نوع ساختش با میلگرد فولادی معمولی متفاوت است.

 

در ساخت و ساز با سیمان همیشه نیازی به استفاده از میلگرد کامپوزیت (FRP) نیست، اما بهبود قدرت و افزایش طول عمر، دلایل قانع کننده ای برای پیمانکاران برای استفاده از آن است. میلگرد کامپوزیت ( پلیمرفایبرگلاس تقویت شده ) یک میله تقویت کننده سازه ای پیچیده است که از ترکیب رشته های فایبر گلاس و رزین ونیل استر ساخته شده است. میلگرد کامپوزیت به عنوان یک جایگزین غیر خورنده برای فولاد در تقویت بتن است و برای هر کاربرد ساختاری یا معماری که در آن مواد مورد نیاز مقاوم در برابر خوردگی، سبک وزن یا غیر رسانا مورد نیاز است، مناسب می باشد.

 

انتخاب رزین ونیل استر برای این میلگرد مهم است. تحقیقات گسترده نشان داده است که رزین پلی استر مقاومت طولانی مدت در برابر مواد شیمیایی خوردگی در بتن ندارد، در حالیکه میلگرد ساخته شده با رزین وینیل استریل، اگر با استانداردهای به رسمیت شناخته شده، مورد استفاده قرار گیرد عمر مفید 50 ساله دارد.اگر چه هزینه اولیه میلگرد کامپوزیت عمدتا بالاتر از میلگرد فولادی استاندارد است و تقریبا با میلگرد فولادی پوشش داده شده با اپوکسی قابل مقایسه است، اما با توجه به هزینه طول عمر(LCC) می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.

 

تفاوت‌های میلگرد کامپوزیت با میلگرد فولادی

دو تفاوت بزرگ در مقایسه میلگرد کامپوزیت با میلگرد فولادی وجود دارد.

اول، میلگرد کامپوزیت خیلی سبک تر از میلگرد فولادی است، تا 7 برابر!

دوم این است که میلگرد کامپوزیت بسیار سفت و سخت است، یا از لحاظ فنی، میلگرد کامپوزیت یا FRP یک مدول الاستیسیته دارد که 5 برابر کمتر از فولاد است.

 

مزایای استفاده از میلگرد کامپوزیت

دلایل مختلفی برای استفاده از میگرد کامپوزیت ها وجود دارد که این نوع میلگردها را مهم می سازد. برای شروع، میلگرد کامپوزیت زنگ نمی زند و یا خوردگی ندارد، بنابراین برای غوطه ور شدن درآب نمک یا آب شیرین در عملیات ها مانند اسکله، عرشه ها، ستون ها، جداره ها، تیغه ها، سکوهای دریایی، استخرهای شنا و آکواریوم به صورت دوره ای یا طولانی مدت مناسب است. استفاده از میلگرد کامپوزیت در اجزای ریل برای قطارهای با سرعت بالا و راه آهن زیرزمینی بسیار مناسب می باشد.

 

انواع میلگرد کامپوزیت به نمک جاده و دیگر مواد شیمیایی ضد یخ ایمن است. این باعث می شود که  برای جاده ها و پل ها، سازه های پارکینگ، باند فرودگاه، دیوارها و پایه های نگهداری انتخاب بادوامی باشد و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز داشته باشد. علاوه بر این، میلگرد کامپوزیت مقاومت گسترده ای در برابر تعدادی از مواد شیمیایی دیگر موجود در تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب، مکانهای زباله های جامد، دستگاههای پتروشیمی، کارخانه های کاغذ سازی و پالایشگاه، خطوط لوله، مخازن، برج های خنک کننده و دودکش ها و همچنین محیط قلیایی خود بتن از خود نشان می دهد.یکی دیگر از مزیت های میلگرد کامپوزیت این است که مقاومت کششی میلگرد کامپوزیت معمولا 1.5 تا 2 برابر بیشتر از میلگرد فولادی است. این همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر فرسودگی ایجاد می کند و آن را برای موقعیت هایی که بار چرخه ای تحمل می کنند مناسب می کند(مانند جاده ها و پل ها).اگر چه هزینه اولیه میلگرد کامپوزیت عمدتا بیشتر از میلگرد فولادی استاندارد است، اما با توجه به هزینه های دوره عمر، می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.

 

مزایای میلگرد کامپوزیت را به طور کلی به صورت زیر می توان نام برد:

 
  • استحکام کششی آن بزرگتر از فولاد است
  • از نظر الکتریکی و گرمایی غیر رسانا است
  •  بسیار سبک وزن است -
  •  هرگز خورده نمی شود. طول عمر بیش از 100 سال برآورد شده است
 

انواع گرید میلگرد کامپوزیت

همه میلگردهای کامپوزیت یکسان نیستند. در ارائه گسترده ترین و بالاترین گریدهای GFRP (میلگرد کامپوزیت شیشه ای) Nycon قادر به ارائه بهترین عملکرد با بهترین هزینه است. خواص مکانیکی و فیزیکی میلگرد FRP در تعیین پایداری و دوام بلند مدت بسیار مهم هستند.  تنها میلگرد کامپوزیت موجود در بازار Nycon  است که مطابق با هر سه گرید(40GPa، 50GPa و 60Gpa) به عنوان CSA S-807 می باشد.

 

آیا میلگرد کامپوزیت را میتوان به راحتی خریداری نمود؟

این نوع میلگرد ها به دلیل فرایند تولید پیچیده و همچنین نیاز به تجهیزات مناسب برای راه اندازی خط تولید آن ساخت میلگرد ها را مشکل ساخته است ، البته که این محصول مصرف کنندگان خاص خود را نیز دارد و هر کسی نیاز به استفاده از میلگرد کامپوزیتی را ندارد ، در هر صورت تولید کنندگان زیادی برای این نوع میلگرد وجود ندارند و نمیتوان گفت که میتوان به راحتی آن را خریداری نمود.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.