فهرست موضوعات:

بافت مواد:

انحراف اندازه و سایز:

فرآیند تکنولوژیکی:

مراحل عملیات حرارتی برای لوله‌های بدون درز گوشت دار چیست؟

مزایای مرتبط با فناوری اکستروژن سرد لوله بدون درز گوشتی:

کارایی و توانایی لوله های بدون درز گوشت دار:

خبر قبلخبر بعد

لوله گوشت دار (thick walled pipe) چیست؟

لوله‌های گوشت دار، لوله‌هایی هستند که دارای قطر و ضخامت دیواره حدود 20 میلی متر می‌باشند. به همین دلیل به آن‌ها لوله‌ی دیواره ضخیم نیز گفته می‌شود. عمدتا برای حفاری، صنایع پتروشیمی لوله ترک، لوله دیگ بخار و بلبرینگ، تراکتور و هواپیما با ساختار لوله‌ای و دقت بالا استفاده می‌شود.

 

در ساخت این لوله، از فن آوری نورد گرم استفاده می‌شود. به طور کلی، قطر یا ضخامت دیواره برابر با 0.05، یک نقطه عطف از لوله فولادی گوشت دار و لوله فولادی نازک است. لوله فولادی گوشتی، در مقاطع توخالی برای کاربردهای فشار و خط لوله استفاده می‌شود.

 

این لوله فولادی، عمدتا در مهندسی آب شیرین، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنعت برق، کشاورزی و ساخت و ساز شهرها استفاده می‌شود.

 در توزیع مایعات: آبرسانی، زهکشی.

در حمل و نقل گاز: گاز، بخار، گاز نفت مایع.

برای اهداف ساختاری: به عنوان لوله ستون، تیوب برای پل، اسکله، سازه های ساختمانی و جاده‌ای.

 

بافت مواد:

مواد رایج مورد استفاده در این لوله عبارتند از:

# 1020Mn 42CrMo 36CrMo 40Cr 20Cr: 15CrMo 12Cr1Mov Q235A, Q235B1Cr17, 00Cr19Ni11, 0Cr13, 1Cr18Ni9, 0Cr18Ni11Nb, 16Mn, 45#, 20#, L245, L290, Q345, X42, X46, X70, and X80.

 

انحراف اندازه و سایز:

مطابق با استاندارد ملی GB / T17395  لوله فولادی بدون درز؛ از نظر اندازه، شکل، وزن و تحمل، می‌تواند به دو گرید استاندارد و غیر استاندارد تقسیم شود.

 

فرآیند تکنولوژیکی:

 1. بیلت
 2. گرمایش
 3. سوراخ کردن
 4. نورد عرضی سه غلتکی
 5. نورد یا اکستروژن
 6. لوله به قطر لوله (یا کاهش)
 7. خنک کردن
 8. صاف کردن
 9. تست فشار (یا آزمایش)
 10. علامت گذاری
 

مراحل عملیات حرارتی برای لوله‌های بدون درز گوشت دار چیست؟

تکنولوژی عملیات حرارتی سطح لوله گوشت دار 45، به طور مداوم در حال نوآوری است و فناوری فعلی آن بیشتر توسعه یافته است. در زیر به چندین روش پردازش این لوله بدون درز با ضخامت 45 اشاره شده است:

 
 1. سخت سازی سطحی
 2. عملیات حرارتی شیمیایی
 3. کوئنچ کردن گرمایش مقاومتی مستقیم یا تماسی
 4. کوئنچ گرمایش الکترولیتی
 5. عملیات حرارتی با لیزر
 

مزایای مرتبط با فناوری اکستروژن سرد لوله بدون درز گوشتی:

-در حال حاضر، قطعات اکستروژن سرد توسعه یافته در چین، به طور کلی دارای دقت ابعادی 8 تا 9 درجه هستند. اگر از روان کننده ایده آل استفاده شود، دقت در سطح صیقلی جایگاه دوم را دارد. بنابراین، قطعات ساخته شده با روش اکستروژن سرد، معمولاً نیازی به کار مجدد ندارند و تنها مقدار کمی به عملیات پرداخت نیاز دارند.

 

صرفه جویی در مواد اولیه:

میزان استفاده از قطعات اکستروژن سرد معمولاً می‌تواند به بیش از 80٪ برسد. به عنوان مثال، میزان استفاده از مواد ماشینکاری پیستون خودروی برند43.3 Jiefang ٪ است و این میزان در هنگام استفاده از اکستروژن سرد به 92٪ افزایش میابد. و اگر غلاف بلبرینگ مفصل، اکستروژن سرد شود، میزان استفاده مواد از 8/27٪ به 64٪ افزایش میابد. تولید قطعات مکانیکی با استفاده از اکستروژن سرد، می‌تواند موجب صرفه جویی زیادی در مواد فولادی و غیر فلزی شود.

 

سود بالا:

بهره وری در تولید قطعات مکانیکی، با استفاده از روش اکستروژن سرد بسیار بالا است. به خصوص در تولید قطعات با حجم زیاد، که می‌تواند چندین برابر، یا حتی چند صد برابر، با کارآیی حاصل از اکستروژن سرد باشد. به عنوان مثال، این روش برای پین‌های پیستون اتومبیل 3.2 برابر بیشتر از روش برش کاری است و در حال حاضر از پیستون اکسترود شده برای افزایش بیشتر بازده استفاده می‌شود. بهره وری از یک اتوماتیک اکستروژن سرد، معادل بهره وری از 100 ماشین تراش کاری معمولی یا 10 ماشین تراش کاری اتوماتیک چهار محوره است.

 

کارایی و توانایی لوله های بدون درز گوشت دار:

قابلیت ریخته گری لوله بدون درز گوشتی:

به توانایی مواد فلزی در قالب گیری و شکل گیری توسط ریخته گری اشاره دارد. خواص ریخته گری عمدتاً شامل سیالیت، کاهش و جداسازی می‌شود. سیالیت، به فلز مایعی اشاره دارد که قالب‌ها را پر می‌کند. قابلیت کاهش به میزان کاستن حجم در هنگام انقباض ریخته گری اشاره دارد. جداسازی به عدم یکنواختی ترکیب شیمیایی و چیدمان فلز در طی فرآیند خنک شدن و تراکم به دلیل تفاوت در تبلور اشاره دارد.

 

قابلیت فورج و شکل پذیری لوله ضد زنگ گوشتی:

به مواد فلزی اشاره دارد که می‌توان شکل آن‌ها را بدون ترک خوردگی در طی فرایند فشار تغییر داد. در حالت گرم یا سرد می‌توان آنها را چکش کاری، نورد، کشش یا پیچ داد. کیفیت فورج پذیری، در درجه اول به ترکیب شیمیایی مواد فلزی وابسته است.

 

قابلیت ماشین کاری لوله گوشتی (برش پذیری):

مواد فلزی با استفاده از یک ابزار، به قطعه کار مورد نظر تبدیل می‌شوند. قابلیت ماشین کاری این لوله خوب است و زبری سطح قطعه کار معمولاً پردازش می‌شود. با سرعت برش و میزان ساییدگی ابزار اندازه گیری می‌شود. این به عوامل بسیاری از جمله ترکیب شیمیایی، عملکرد مکانیکی، هدایت حرارتی و درجه سخت کاری مواد فلزی مرتبط است. معمولاً  با سختی و مقاومت در برابر ماشین پذیری قابل قضاوت است. به طور کلی، هرچه سختی مواد فلزی بالاتر باشد، برش آن سخت‌تر است. در واقع سختی زیاد نیست، اما مقاومت زیاد است و برش کاری آن دشوار می‌شود.

 

قابلیت جوش کاری (جوش پذیری):

به عملکرد معمول مواد فلزی برای پردازش جوش اشاره دارد. در مرحله اول، به دشواری بدست آوردن اتصالات جوش داده شده با کیفیت بالا در شرایط خاص فرآیند جوشکاری اشاره دارد. که شامل دو جنبه است: عملکرد ترکیبی، یعنی تحت شرایط خاص فرآیند جوشکاری، فلز مشخصی حساسیت نقص جوش را تشکیل می‌دهد و دوم کاربرد و عملکرد است، یعنی اتصالات جوشکاری فلز، دارای کاربرد قابل اجرا تحت شرایط خاص فرآیند جوشکاری هستند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟