فهرست موضوعات:

مزایا و معایب فولاد کم کربن

خواص فولاد کم کربن

کاربرد فولاد کم کربن

خبر قبلخبر بعد

فولاد کم کربن چیست؟

فولاد کم کربن یکی از رایج ترین انواع فولاد است که مقدار کمی کربن دارد. به طور معمول این مقدار، در محدوده 0.05٪ تا 0.3٪ می باشد. مقدار کم كربن دراین فولاد، باعث شده كه نسبت به ساير فولادها ، چکش خواری و شکل پذیری بهتری داشته باشد. علاوه بر این، این نوع فولاد کمتر در معرض خوردگی قرار می‌گیرد. فولاد کم کربن نیز به عنوان فولاد نرم شناخته می شود. به دلیل انعطاف پذیری بالای فولاد کم کربن، این فولاد برای کاربردهایی که نیاز به دقت بالایی دارد ، ایده آل است. در صورت افزودن کربن بیشتر از این ، این فولاد به عنوان چدن طبقه بندی می شود.

 

فولاد کم کربن چگونه ساخته می شود؟

فولاد نرم یا فولاد کم کربن، به روشی مشابه سایر فولادهای کربنی ساخته می شود. روش معمول این کار، ترکیب سنگ آهن و ذغال سنگ است. هنگامی که ذغال سنگ و سنگ آهن از زمین استخراج می شوند ، در کوره انفجار ذوب می شوند. پس از ذوب شدن، برای از بین بردن ناخالصی های موجود در مذاب، به کوره دیگری انتقال می یابند. در این مرحله، اصلاحات لازم در ترکیب شیمیایی فولاد کم کربن نیز ایجاد می شود.

در نهایت به شکل مستطیل منجمد می شود. و پس از آن فولاد را تحت نورد گرم و کار سرد به صورت ورق هایی از فولاد کم کربن در می آورند.

 

تفاوت فولاد کم کربن و فولاد پر کربن

فولاد کربن در اصل فولادی است که با کربن آلیاژ شده است. همچنین ممکن است حاوی مقادیر کمی از منگنز ، مس یا سیلیکون باشد. فولاد کربن معمولاً در یکی از دو دسته زیر قرار می گیرد:

 فولاد کم کربن و فولاد پر کربن.

گفتیم که فولاد کم کربن معمولاً دارای کربن بین 0.05 تا 0.30 درصد است ، در حالی که این مقدار در فولاد پر کربن معمولاً بین 0.55 تا 0.95 درصد است.

فولاد کم کربن ، که بعضاً به عنوان کربن ساده یا فولاد نرم از آن یاد می شود ،در مقایسه با فولاد پر کربن ارزان است و می توان برای پروژه های متعدد و برنامه های کاربردی از این فولاد استفاده کرد. فولاد نرم انعطاف پذیری بیشتر ولی استحکام کششی کمتری دارد، اگرچه برای افزایش استحکام و سختی آن می توان عملیات حرارتی انجام داد یا این فولاد را کربوریزه کرد.

 

low carbon steel

 

مزایا و معایب فولاد کم کربن

هرچه کربن بیشتری در فولاد وجود داشته باشد ، در هنگام گرما سخت تر و مستحکم تر می شود. اما انعطاف پذیری کمتری پیدا می کند و این بدان معنی است که هنگام تغییر شکل، استحکام و شکل پذیری خود را از دست می دهد. مقدار کربن بیشتر در فولاد، باعث می شود کمتر قابل جوشکاری شده و نقطه ذوب پایین‌تری داشته باشد. در واقع میزان کربن است که به خواص فولاد کم کربن، ویژگیهای منحصر به فرد می‌بخشد.

 

فولادهای کم کربن به طور کلی حاوی کمتر از 0.25٪ کربن هستند. این میزان کربن سبب شده تا عملیات حرارتی فولاد سخت شود. بنابراین با این روش نمی توان آنها را تقویت کرد (تقویت فقط با کار سرد انجام می شود). ماده کم کربن نسبتاً نرم و ضعیف است ، اما از خاصیت انعطاف پذیری و مقاومت بالایی برخوردار است. علاوه بر این ، قابل ماشین کاری ، جوشکاری و تولید آن نسبتاً ارزان می باشد.

از دیگر مزایای فولاد کم کربن می توان به  مدول الاستیک بالا و ویژگی های خوب جذب انرژی اشاره کرد.

که این باعث شده فولاد کم کربن به عنوان محبوب ترین فولاد برای مصرف کنندگان انتخاب شود.

 

خواص فولاد کم کربن

از آنجا که درصد کربن فولاد کم کربن نسبتاً کم است ، خواص مختلفی دارد. این خواص آن را از فولاد پر کربن و فولاد آلیاژی متمایز می کند.

- این فولاد نسبت به فولاد پرکربن قابلیت انعطاف پذیری و ماشین کاری بهتری دارد. در واقع جوشکاری فولاد کم کربن به دلیل درصد کربن کمتر آن، بسیار خوب است.

- سخت شدن و استحکام فولاد کم کربن در طول گرما دادن و کوینچ کردن،تقریبا غیر ممکن است.

- درصد کربن فولاد کم کربن و سایر عناصر آلیاژی در آن، از نقوص خطی جلوگیری می کنند که این باعث استحکام کششی کمتر میشود.

- مقدارآهن و فریت زیاد، به فولاد مورد نظر خاصیت مغناطیسی می بخشد.

- اگر سطح این فولاد به درستی پوشش داده نشود ، در معرض اکسیداسیون قرار می گیرد.

- در مقایسه با سایر فولاد ها نسبتا ارزان است.

برای دریافت قیمت و خرید انواع ورق های فولادی کم کربن با کارشناسان فولاد ایرانیان تماس بگیرید.

 

کاربرد فولاد کم کربن

انواع فولاد کم کربن کاربردهای متنوعی دارد. این فولادها به طور معمول در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • فولاد ساختمانی
  • ناخن های مصنوعی
  • ماشین ها
  • سیم ها
  • فنس ها
  • مبلمان و دکوراسیون
برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟