فهرست موضوعات:

چه محصولاتی از ورق در بورس کالا عرضه می شود؟

خرید ورق از بورس چه شرایطی دارد ؟ 

مراحل خرید ورق از بورس

مدارک لازم برای خرید ورق از بورس چیست؟

در چه روزهایی از هفته، ورق در بورس کالا عرضه می شود ؟

روش های خرید ورق از بورس کالا

قرارداد ها

مزایا و معایب خرید ورق از بورس

نکات مهم و قابل توجه در خرید ورق از بورس کالا

خبر قبلخبر بعد

نحوه خرید ورق از بورس کالا ، خرید ورق از بورس چه شرایطی دارد؟

ورق ها یکی از محصولات فولادی بسیار پر کاربرد می باشند که به مقدار زیاد در بازار بورس کالا معامله می شوند. استفاده در صنایع گوناگون از خودروسازی گرفته تا صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، سبب شده تا نیاز به این محصول پر مصرف همیشه وجود داشته باشد و حجم عظیمی از معاملات در بورس کالا به انواع ورق های فولادی اختصاص اختصاص داده شود. در این مقاله با نحوه خرید ورق از بورس کالا بیشتر آشنا خواهیم شد.

   

چه محصولاتی از ورق در بورس کالا عرضه می شود؟

ورق ها در زیرگروه اصلی با عنوان مقاطع تخت که خود زیرمجموعه ای از گروه اصلی تحت عنوان گروه فولاد می باشد، در بورس کالا عرضه می شوند. دسته بندی اصلی ورق ها شامل دو گروه ورق گرم و ورق سرد می باشد که هر کدام از آنها به دلیل بخورداری از خواص و ویژگی های گوناگون، انواع دیگری از ورق های فولادی را رقم می زنند. ورق های فولادی که در بورس کالا عرضه می شوند به شرح زیر می باشند:

 
 • ورق گرم
 • ورق سرد
 • ورق گالوانیزه : گستردگی کاربردهای ورق گالوانیزه در صنایع یکی از دلایل نوسانات بالای قیمت ، در این نوع ورق است.
 • ورق قلع اندود : ورق قلع اندود چیست ؟ تقاضای این ورق دربازار مدام در حال افزایش است. در مورد آن بیشتر بدانید.
 • ورق رنگی
 

این تقسیم بندی به صورت کلی بوده به گونه ای که برای مثال، ورق گرم در بورس کالا دارای انواع مختلفی شامل ورق گرم HB، ورق گرم HC، ورق گرم خودرو و ورق گرم نوردکاران می باشد. ورق سرد هم به دو شکل دیگر یعنی ورق سرد خودرو و ورق سرد لوازم خانگی در بورس کالا عرضه می شود. همچنین ورق گالوانیزه علاوه بر گالوانیزه معمولی، دارای دو نوع دیگر تحت عنوان ورق گالوانیزه خودرو و ورق گالوانیزه لوازم خانگی می باشد که در بورس کالا معامله می شوند. هرچند که بیشتر معاملات ورق ها در بورس کالا پیرامون همان 5 گروه اصلی یاد شده در بالا انجام می شود.

   

خرید ورق از بورس چه شرایطی دارد ؟ 

شرایط خرید و فروش ورق های فولادی در بورس کالا تحت تاثیر نوسانات و تفاوت در قیمت ورق فولادی اعلام شده از جانب تولیدکنندگان مختلف قرار می گیرد. تحت چنی شرایطی، سه حالت ممکن است رخ دهد. اول اینکه ممکن است برخی فروشندگان با ثابت نگه داشتن قیمت ها به دنبال جذب مشتری بیشتر به سمت خود می باشند. حالت دوم عبارتست از عدم انجام معامله از جانب فروشنده و عدم ذکر قیمت محصولات تا زمانی که شرایط مساعد و جوی پایدار در بازار حاصل شود. حالت سوم هم به همسان سازی قیمت ها توسط فروشندگان متناسب با قیمت های بازار مربوط می شود.

 

چه شرایطی بحرانی نامیده می شود ؟

ایجاد چنین شرایطی که سبب ناپایداری در قیمت ها و نیز عدم انجام معاملات مستمر و شفاف می شود را شرایط بحرانی می نامند. در چنین شرایطی رفتار های متفاوتی از جانب خریداران هم مشاهده می شود که برخی بدون توجه به شرایط، اقدام به خرید می کنند. برخی دیگر نیز در حد رفع نیاز خرید کرده و عده ای هم تا ثبات قیمت ها و اعلام نرخ نهایی آنها از انجام خرید در بورس کالا امتناع می کنند.

 

آخرین عرضه ورق در بورس کالا در چه تاریخی بوده است ؟

در تاریخ 12 بهمن 1400، ورق سرد فولاد مبارکه به میزان 27050 تن مورد معامله قرار گرفت. همچنین در این روز، ورق گرم B نورد و لوله اهواز به مقادیر مختلفی عرضه شد اما هیچ معامله ای پیرامون آن منعقد نشد. ورق گالوانیزه فولاد مبارکه نیز از دیگر ورق های معامله شده در این روز بود که به میزان 5000 تن خرید و فروش شد. ضمن اینکه ورق قلع اندود هم به حجم 6000 تن در این روز مورد معامله قرار گرفته است.

   

مراحل خرید ورق از بورس

خرید ورق از بورس کالا روند ساده ای داشته که می توان آن را در چهار مرحله خلاصه کرد:

 

اولین قدم در خرید ورق از بورس کالا، انتخاب یک کارگزاری می باشد تا به عنوان یک واسطه، خریدار را به فروشنده ربط دهد. این کارگزاری ها باید از کارگزاری های فعال بوده و نیز در زمینه خرید آهن آلات و ورق های فولادی در بورس کالا فعالیت کنند. این کارگزاری ها هستند که کد بورسی را در اختیار شما قرار می دهند.

 

گام دوم خرید ورق از بورس کالا، ثبت نام در سامانه سجام به منظور دریافت کد معاملاتی می باشد. این کد های معاملاتی زمینه انجام معاملات از طریق کارگزاری ها در بورس کالا را فراهم می آورند. مدارکی که برای انجام این امور مورد نیاز است در ادامه به طور مفصل تشریح خواهند شد.

 

گام سوم، دریافت و تکمیل برگه خرید از کارگزاری مربوطه می باشد. مواردی از قبیل میزان ورق درخواستی، تعداد ورق و مهم تر از همه، فیلد مربوط به حداکثر توان خریدار باید در این برگه خرید مشخص شوند. در بخش مربوط به حداکثر توان خریدار، باید اطلاعاتی نظیر قیمت درخواستی در ازای هر واحد از ورق ثبت شود. سپس لازم است که ده درصد از مبلغ فاکتور به ‌حساب کارگزاری واریز شود که این مبلغ به عنوان نوعی تعهدنامه از جانب خریدار تلقی می شود.

 

گام چهارم عبارتست از انجام معامله توسط کارگزاری و مطابق با درخواست خریدار که سرانجام به یک اطلاعیه تایید خرید منتهی می شود. ادامه و اتمام مرحله خرید مشروط بر واریز مابقی فاکتور خرید به حساب بورس تا حداکثر سه روز پس از دریافت اطلاعیه تایید خرید می باشد.

   

مدارک لازم برای خرید ورق از بورس چیست؟

مدارک مورد نیاز برای خرید ورق از بورس با توجه به نوع بازاری که قرار است معامله در بستر آن شکل گیرد، متفاوت می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقیقی ایرانی در بازار فیزیکی

 • اصل فرم درخواست کد حقیقی ایرانی
 • کپی برابر اصل شده کارت ملی و شناسنامه
 • ثبت نام در سامانه امور مالیاتی
 

مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقوقی ایرانی در بازار فیزیکی

 • اصل فرم درخواست کد حقوقی ایرانی
 • کپی برابر اصل شده کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل و تمام اعضاء هیات مدیره
 • اساسنامه
 • روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات اعضاء هیات مدیره و سایر روزنامه های رسمی مهم
 • صورت های مالی حسابرسی شده آخرین دوره
 • پروانه بهره برداری و سایر مجوزهای فعالیت که معتبر باشند.
 

مدارک گفته شده در بالا مربوط به خرید از بازار فیزیکی بورس کالا بوده اما فعالیت در بازار مشتقه بورس کالا نیازمند مدارک دیگری می باشد.

مدارک لازم برای مشتریان حقیقی در بازار مشتقه

 • اصل فرم درخواست کد با تائیدیه بانک مربوطه و کارگزار
 • کپی برابر اصل شده پشت و روی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه
 • فرم معرفی اطلاعات حساب های بانکی مشتری
 • اقرار نامه و بیانیه ریسک معاملات فراردادهای آتی
 

مدارک لازم برای مشتریان حقوقی در بازار مشتقه

 • اصل فرم درخواست کد با تائیدیه بانک مربوطه و کارگزار
 • کپی برابر اصل شده پشت و روی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه مدیر عامل، تمام اعضای هیات مدیره و نماینده شرکت
 • فرم مشخصات نماینده
 • فرم معرفی اطلاعات حسابهای بانکی مشتری
 • اقرار نامه و بیانیه ریسک معاملات فراردادهای آتی
 • آخرین تغییرات روزنامه رسمی شرکت که در آن سرمایه ثبتی شرکت درج شده باشد
 • اساسنامه
   

در چه روزهایی از هفته، ورق در بورس کالا عرضه می شود ؟

در بین انواع ورق های فولادی، ورق سرد معمولا در روزهای دوشنبه و یا سه شنبه هر هفته در بورس کالا عرضه می شود. اما عمده عرضه و معامله ورق های گالوانیزه،ورق قلع اندود و نیز ورق گرم، در روز سه شنبه هر هفته در بورس کالا انجام می شود. معاملات مربوط به ورق های فولادی در روز های یاد شده و در تالار محصولات صنعتی و معدنی و در ساعت 11 صبح به انجام می رسند.

  روزهای عرضه ورق فولادی در بورس    

روش های خرید ورق از بورس کالا

روش های خرید ورق از بورس کالا شامل دو حالت حراج حضوری و روش عرضه یکجا می باشد.

 

روش حراج حضوری

در عرضه ورق فولادی به روش حراج حضوری در بورس کالای ایران، ثبت سفارش، معاملات، تسویه، پایاپای و تحویل کالا مطابق با مقررات حاکم بر بازار فیزیکی بورس خواهد بود. در این نوع عرضه، اگر معامله کالا به میزان حداقل خرید جهت کشف نرخ به انجام نرسد، عرضه‌کننده تا پنج روز کاری پس از اولین عرضه، برای عرضه مجددکالای خود فرصت دارد. اگر در عرضه دوم نیز کالا به فروش نرود، عرضه مجدد کالا در بورس منوط به ارائه درخواست به بورس و طی کردن مجدد فرآیند پذیرش و عرضه خواهد بود.

 

روش عرضه یکجا

در این روش، تنها در صورتی که کارگزار فروشنده بتواند 3 درصد ارزش کالای مورد معامله را براساس قیمت پایه و به صورت نقدی یا ضمانت ‌نامة بانکی بدون قید و شرط از فروشنده دریافت کند و حسب مورد به حساب را به این اتاق تحویل دهد و نیز تاییدیة اتاق پایاپای را مبنی بر سپردن تضامین مربوطه به بورس ارائه کند، مجاز به عرضه کالا خواهد بود.

   

قرارداد ها

همچنین به منظور خرید ورق از بورس کالا چه به روش حراج حضوری و چه به روش عرضه یکجا، قراردادهایی وجود داشته که معاملات باید در راستای یکی از آنها انجام شوند. این قراردادها به شرح زیر هستند:

 

1-قرارداد نقدی: براساس قرارداد نقدی، پرداخت بهای کالای مورد معامله و تحویل آن در هنگام معامله و براساس دستورالعمل تسویه و به صورت پایاپای انجام می ‌شود.

2- قرارداد سلف: بر اساس این قرارداد، کالا با قیمت معین در زمانی مشخص در آینده تحویل داده خواهد شد و بهای آن در هنگام معامله و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای پرداخت می‌ گردد.

3- قرارداد نسیه: مطابق با قرارداد نسیه، کالا در هنگام معامله تحویل داده می شود و بهای آن در تاریخ سررسید و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای پرداخت می شود.

4- قرارداد آتی: قراردادی است که فروشنده براساس آن متعهد می ‌شود مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می شود، در سررسید معین به فروش رساند.

5- قرارداد سلف استاندارد: مطابق با این قرارداد، عرضه‌کننده مقدار معینی از دارایی پایه را مطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دورة معین به خریدار تحویل دهد.

6- قرارداد اختیار معامله: در این قرارداد، یک طرف اختیار خرید و یا فروش کالایی را از طرف دیگر خریداری می کند. قرارداد اختیار معامله حود نیز به دو نوع کلی اختیار خرید و اختیار فروش تقسیم می‌شود.

   

مزایا و معایب خرید ورق از بورس

همانند هر بستر معاملاتی دیگر، خرید ورق از بورس کالا نیز مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. انجام معاملات در یک بستر مطمئن و تحت نظر نهادهای دولتی، امکان استفاده از ابزارهای بهینه به منظور ثبت درخواست و انجام معاملات و نیز وجود قابلیت اطمینان به شرایط خریدار و فروشنده که آنها را ملزم به انجام درخواست ها و معاملات در چارچوب قوانین می کند، از جمله مزایای خرید ورق از بورس کالا می باشد.

 

ضمن اینکه این محیط دارای معایبی هم می باشد که مهم ترین آن، وجود محدودیت ‌های گوناگونی است که از طرف متصدیان اعمال می شوند. در این راستا می توان به انجام خرید و فروش ورق در یک تناژ مشخص اشاره کرد که امکان خرید کمتر از آن امکان پذیر نیست.

   

نکات مهم و قابل توجه در خرید ورق از بورس کالا

به منظور انجام معاملات مربوط به ورق های فولادی در بورس کالا، توجه به برخی نکات سبب شده تا با اطلاع کامل و آشنا به مقررات، معاملات به خوبی انجام شده و هیچ ضرری به طرفین درگیر در آن وارد نشود.

 

کارمزد

کارمزد کلیه کالاها که ورق نیز جزوی از آن است به شرح زیر می باشد. این مبالغ بر حسب ریال می باشند.

  سهم کارمزد خریدار و فروشنده ورق آهن در بورس  

مهلت تسویه

تا سه روز کاری بعد از انجام معامله، فرصت تسویه وجود دارد. همچنین، آخرین ساعت واریز وجه برای قراردادها، ساعت 13 روز سوم می باشد. لازم به ذکر است که کلیه فیش های واریزی و مدارک قراردادها باید که تا قبل از ساعت 15 هر روز از طریق سامانه جهت تسویه توسط کارگزاری مربوطه به اتاق پایاپای ارسال گردد.

 

درصد جریمه تاخیر روزانه

اگر قراردادهای منعقد شده تا حداکثر سه روز کاری پس از انجام معامله تسویه نشوند، این امکان به مشتری داده می شود که حداکثر تا 7 روز تقویمی پس از مهلت تسویه، نسبت به واریز وجوه و تسویه نهایی اقدام نماید اما به ازای هر روز تاخیر بر اساس روز تقویمی، خریدار موظف به پرداخت 25/0 درصد ارزش معامله به عنوان جریمه می باشد.

 

فسخ و شرایط فسخ معامله

چنانچه خریدار با وجود گذشت 7 روز تقویمی هم امور تسویه را انجام ندهد، معامله او فسخ شده و کارگزار خریدار مکلف است 5% ارزش معامله را به عنوان خسارت فسخ قرارداد به اضافه کارمزد طرفین قرارداد، واریز نماید.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟