فهرست موضوعات:

تفاوت ورق گالوانیزه با ورق های معمولی

ویژگی های ورق گالوانیزه

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه از سایر ورق ها

خبر قبلخبر بعد

نکاتی که در مورد تفاوت ورق گالوانیزه با سایر ورق های باید بدانید

ورق های گالوانیزه اساسا ورق های فولادی هستند که با عنصر روی پوشش داده شده اند. این ورق ها شامل طیف وسیعی از ورق های فولادی گالوانیزه گرم و الکتروگالوانیزه می باشد. پوشش روی در ورق گالوانیزه همانند یک مانع پیوسته عمل کرده و اجازه نمی دهد رطوبت و اکسیژن به فولاد برسد. در واقع، این لایه روی از طریق واکنش با اتمسفر، از فولاد پایه محافظت می کند.

 

با گالوانیزه کردن، حفاظت از ورق های فولادی در برابر خوردگی چندین درجه بهبود می یابد. محافظت در برابر خوردگی که توسط پوشش‌ های مبتنی بر روی به دست می ‌آید، در نتیجه اثر گالوانیکی است، زیرا روی نسبت به آهن آندی است که باعث می ‌شود در محیط ‌های آبی یا مرطوب به عنوان یک فلز فداشونده عمل کند. با این حال، مقاومت در برابر سایش های سطحی را می توان با ادغام پوشش هایی بر روی سطح گالوانیزه شده افزایش داد.

 

ورق های فولادی گالوانیزه همچنین به دلیل برخورداری از سطح براق و ویژگی های شکل پذیری عالی شناخته شده اند. با این حال، برخی عیوب ممکن است کارایی ورق های گالوانیزه را محدود کند. بنابراین، نحوه تشخیص ورق گالوانیزه سالم از معیوب از اهمیت بالایی برخوردار بوده که منجر به صرفه جویی در هزینه و نیز بهبود عملکرد و خواص سازه ساخته شده با این نوع ورق ها می شود.

   

تفاوت ورق گالوانیزه با ورق های معمولی

ورق گالوانیزه را از جنبه های گوناگونی می توان از سایر ورق های فولادی متمایز کرد. اینها شامل فرآیند تولید، ترکیب شیمیایی، خواص، قیمت و کارایی می باشند. تمام ورق های فلزی از فرآیند نورد گرم یا نورد سرد تولید می شوند. با این حال، ورق های گالوانیزه پس از شکل دهی به صورت ورق، تحت فرآیند گالوانیزاسیون قرار می گیرند تا دارای پوشش روی شوند. این فرآیند پوشش دهی به دو صورت گالوانیزه داغ و الکتروگالونیزه انجام می شود. بنابراین، دومین تفاوت ورق گالوانیزه با سایر ورق های فولادی، در نحوه فرآیند تولید می باشد.

 

برخورداری از پوشش روی نیز سبب شده تا ترکیب شیمیایی ورق های گالوانیزه متفاوت از ورق های فولادی و استیل باشد که این مورد خود سبب تمایز در خواص و کاربرد این ورق پرکاربرد می شود. همچنین، ورق گالوانیزه به طور قابل توجهی ضعیف تر از ورق استیل است. از آنجایی که ورق گالوانیزه تنها حاوی یک لایه بیرونی از پوشش ضد زنگ است که به مرور زمان از بین می ‌رود، همانند ورق فولادی ضد زنگ که حاوی مخلوط محافظ کروم برای جلوگیری از زنگ ‌زدگی است عمل نکرده و برای مدت طولانی در برابر زنگ ‌زدگی حفاظتی ایجاد نمی‌کند.

 

دیگر تفاوت ورق گالوانیزه نسبت به سایر ورق ها، در کاربرد آن می باشد که به جهت پوشش روی، در کاربردهای ضد خوردگی و زنگ زدگی و در شرایط جوی نامساعد بسیار سودمند می باشد. با این حال، قیمت آنها نسبت به ورق های فولادی معمولی مقداری بیشتر است اما در مقایسه با ورق های استیل، هزینه کمتری را در پی خواهند داشت.

   

ویژگی های ورق گالوانیزه

برخی از خواص و ویژگی های ورق های گالوانیزه که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب میی گرداند به شرح زیر می باشند:

  • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • شکل پذیری مناسب
  • کیفیت سطحی بسیار خوب
  • قابلیت جوشکاری مناسب
  • برخورداری از قابلیت رنگ آمیزی آسان
 

قابلیت رنگ آمیزی آسان ورق گالوانیزه

   

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه از سایر ورق ها

روش های مختلفی برای تشخیص ورق های گالوانیزه از سایر ورق ها وجود داشته که برخی مهم ترین آنها عبارتند از:

 

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه با سایر ورق ها

ورق های گالوانیزه به سبب پوشش روی، دارای سطحی صاف و صیقلی هستند و نسبت به سایر ورق ها و خصوصا ورق های سیاه، از شفافیت بیشتری برخوردارند. ضمن اینکه، نحوه و سرعت سرد کردن این ورق ها پس از فرآیند گالوانیزاسیون سبب ایجاد تفاوت هایی در ظاهر ورق های گالوانیزه می شود؛ به گونه ای که برخی از آنها دارای سطحی به اصطلاح بدون گل، برخی دارای گل های ریز و برخی دیگر دارای گل های درشت می باشند.

 

اندازه گیری ضخامت پوشش

توجه به پوشش روی موجود بر روی ورق های گالوانیزه از دیگر راه های تشخیص این ورق می باشد. از طریق این روش، با استفاده از یک ضخامت سنج الکترونیکی، ضخامت پوشش غیرآهنی بر روی ورق فولادی اندازه گیری می شود. این روش به سبب غیر مخرب بودن و نیز ساده و ارزان بودن آن، یکی از راه های متداول تشخیص ورق گالوانیزه از سایر ورق های فولادی می باشد.

 

استفاده از تست های آزمایشگاهی

استفاده از تست های مختلف آزمایشگاهی نظیر طیف ‌سنجی ها، می ‌تواند در تجزیه و تحلیل وجود و یا عدم وجود پوشش روی و نیز مقدار آن بسیار کمک کند. این روش همچنین دقیق ترین و مطمئن ترین روش موجود می باشد اما زمان بر نیز هست. البته نتیجه این تست ها در برگه مربوط به آنالیز شیمیایی محصولات موجود بوده و از طریق درصد روی موجود در این نوع ورق ها می توان به وجود پوشش پی برد.

 

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه معیوب

یک ورق گالوانیزه سالم دارای ظاهری استاندارد و بدون هیچ گونه عیب می باشد. وجود هر گونه خراش، لکه، ناپیوستگی در پوشش، تفاوت رنگ و ... می تواند از وجود یک ورق گالوانیزه معیوب خبر دهد. نحوه تشخیص ورق گالوانیزه سالم از معیوب با آگاهی از ویژگی هایی که یک ورق مرغوب باید داشته باشد، امکان پذیر می شود. بدین گونه که با مقایسه ویژگی های ورق موجود با یک ورق گالوانیزه سالم و ایده آل، می توان به کیفیت و سالم یا معیوب بودن آن پی برد.

 

اولین راه تشخیص ورق گالوانیزه سالم و معیوب، توجه به برند سازنده آن می باشد. کارخانجات معتبر تولیدکننده ورق های گالوانیزه به سبب رعایت اصول و استاندارهای تولیدی مناسب، محصولات با کیفیتی نیز تولید و عرضه می کنند و بنابراین اگر ورق های گالوانیزه از یک کارخانه و یا شرکت معتبر خریداری شوند، به احتمال زیاد سالم و بدون عیب می باشند. برای داشتن تجربه خریدی مطمئن و لذت بخش راهنمای خرید ورق گالوانیزه را مطالعه کنید. البته باید از عدم وارد آمدن خسارات و صدمات ناشی از حمل و نقل ورق های گالوانیزه نیز اطمینان حاصل شود.

 

ورق گالوانیزه معیوب

 

دومین راه تشخیص ورق های گالوانیزه مرغوب، توجه به عدم وجود لکه های سیاه بر روی سطح آنها می باشد. این لکه های سیاه ممکن است در طی فرآیند گالوانیزه کردن و یا جوشکاری ورق گالوانیزه ایجاد شوند. ضمن اینکه، عدم وجود لکه های زرد و یا سفید رنگ در لابه لای ورق های گالوانیزه نشان از وجود ورقی مرغوب و با کیفیت دارد.

 

دیگر روش تشخیص مرغوبیت ورق گالوانیزه، توجه به گل های موجود بر روی سطح آنها می باشد. همانطور که گفته شد، ورق های گالوانیزه دارای انواع ظاهر بدون گل، گل های ریز و نیز گل های درشت می باشند که در این بین، آنهایی که گل های ریز و شفاف تری دارند از کیفیت و مرغوبیت بالاتری برخوردارند.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟