فهرست موضوعات:

پیش بینی نرخ آهن در روزهای آینده

پیش‌ بینی عرضه و تقاضای آهن در روزهای آینده سال 1402

پیش‌ بینی نرخ آهن آلات در روزهای آینده بازار جهانی (2023)

پیش بینی نرخ آهن در سال 1402

پیش‌ بینی قیمت آهن در روزهای آینده

برای اینکه این مقاله درمورد پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده سال 1402 جامع و فراگیر باشد، سعی کرده‌ایم از زوایای مختلفی به تحلیل بنیادی بازار آهن بپردازیم. عوامل بنیادی بسیار تأثیرگذاری مانند قیمت جهانی آهن و فولاد، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات ارزی، تورم و روند رشد اقتصادی کشور می‌توانند در پیش بینی قیمت آهن درروزهای آینده تعیین‌کننده باشند. از دید تکنیکال هم به تحلیل نرخ آهن و فولاد در سال 1402 به بررسی نمودار سنگ آهن گلگهر و شمش فولادی اصفهان به‌عنوان نمونه می‌پردازیم ولی به دلیل تأثیرگذاری کمتر تحلیل تکنیکال نسبت به تحلیل فاندامنتال به دلیل خبر محور بودن بازار و شرطی شدن آن به نوسانات دلار، بیشترین تمرکز این مقاله بر تحلیل بنیادی قیمت آهن و مقاطع فولادی خواهد بود. در ادامه به بررسی هریک از این موارد می‌پردازیم.

   

پیش بینی نرخ آهن در روزهای آینده

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده تأثیر به سزایی در فعالیت اقتصادی و عملکرد فعالان حوزه صنعت دارد. چه فعالانی که مستقیماً درگیر خریدوفروش مقاطع فولادی هستند و چه مهندسان و صنعتگرانی که قیمت آهن آلات می‌تواند در هزینه و سود اقتصادی محصولات آن‌ها تأثیرگذار باشد. به‌عنوان نمونه پیش بینی قیمت میلگرد و پیش بینی قیمت تیرآهن برای مهندسان ساختمان و پیش بینی قیمت ورق برای صنعتگران بسیار پراهمیت و حیاتی است.

 

تورم و رکود در بازار ایران

تورم افسارگسیخته، ادامه تحریم‌های اقتصادی و اختلال در گردش‌های مالی، محدودیت در منابع انرژی مانند برق و گاز طبیعی، روند منفی رشد اقتصادی و افزایش نرخ مواد اولیه باعث افزایش بهای تمام‌شده فولاد می‌شود. نرخ بالای تورم در ایران و در ادامه آن رکود در صنایع مصرف‌کننده فولاد با کاهش میزان تقاضا در داخل همراه خواهد بود که بی‌شک پس از هر رشد قیمتی ناشی از شوک دلار، باعث رکود در بازار داخلی فولاد سال 1402می‌شود. صادرات فولاد می‌تواند کاهش تمایل تولیدکنندگان به عرضه مقاطع فولادی را از بین ببرد ولی وضع تعرفه‌ها و قوانین صادراتی ماهانه توسط دولت این معادله را پیچیده‌تر از قبل کرده است.

پیش بینی نرخ آهن در روزهای آینده  

پیش‌ بینی عرضه و تقاضای آهن در روزهای آینده سال 1402

برطبق آمار مرکز جهانی فولاد، برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، تولید فولاد ایران در ده ماهه اول سال 1402، تقریبا با ده ماهه اول 1401 برابر بوده است. اما مشکل اصلی در تولید آهن اسفنجی و مقاطع و محصولات ثانویه فولادی است که به دلیل کمبود برق در تابستان و گاز طبیعی در زمستان با کاهش تولید روبرو بوده اند. بنابراین التهاب در بازار و کمبود مقاطع فولادی در صورت حل نشدن مشکل انرژی و قطعی برق و گاز در بخش تولید در سال 1402 هم باقی خواهد ماند. با توجه به عملکرد دولت مسلما در تابستان و زمستان 1402 با مشکلات در تولید مقاطع فولادی و التهاب در بازار مقاطع فولادی روبرو خواهیم بود.

   

مساله دیگر این نکته است که حتی در صورت افزایش تولید مقاطع، رکود در بخش تقاضا و صنایع مصرف کننده باعث رکود در بازار 1402 مانند تابستان 1401 می شود. بنابراین افزایش تقاضا باعث رونق در بازار می شود که با توجه به شرایط کشور هیچ یک از عوامل افزایش تقاضا حداقل در سال 1402 تحقق پیدا نمی کنند.

عواملی که باعث افزایش تقاضای داخلی می‌شوند:

 • رشد اقتصادی مثبت و پایان تورم (که مطمئناً در سال 1402 امکان‌پذیر نیست)
 • پایان رکود در صنایع مصرف‌کننده مانند صنعت ساختمان
 • شروع پروژه‌های دولتی ساخت و ساز
 

به دلیل رکود در بازارهای داخلی، بدون شک مصرف داخلی فولاد از میزان تولید آن کمتر بوده و بیشترین امید تولیدکنندگان به درآمد ارزی و صادراتی از مازاد فولاد تولیدی است؛ هم چنین التهاب و افزایش افسارگسیخته قیمت مقاطع فولادی در اواخر سال 1401 باعث شده است که بخش تقاضا تا چندین ماه بازار را پیش خور کرده باشد. این امر در صورت ثبات قیمت ارز باعث رکود بازار آهن در اوایل سال 1402 خواهد شد. هرچند با عملکرد دولت مسلما افزایش نرخ ارز و شوک افزایش قیمت ناشی از آن در سال 1402 هم اتفاق خواهد افتاد.

 

قیمت دلار

به نظر می رسد قیمت دلار و نوسانات ارزی مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر اقتصاد، بازار فولاد ایران و نحوه پیش‌ بینی قیمت آهن آلات در سال 1402 است. اولین و مهم‌ترین تأثیر افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت مواد اولیه و درنتیجه افزایش قیمت تولید است. دومین تأثیر افزایش قیمت دلار سوق دادن تولیدکنندگان به صادرات مقاطع فولادی و کسب درآمد دلاری است که باعث کاهش مقاطع در بازار ایران و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود. تاثیر روانی افزایش نرخ ارز هم بر افزایش قیمت مقاطع فولادی بسیار تأثیرگذار است. هم‌چنین افزایش قیمت دلار، قیمت‌های پایه‌ای عرضه آهن آلات در بورس کالا را افزایش داده و درنتیجه باعث افزایش نرخ آهن آلات و مقاطع فولادی در بازار 1402 می‌شود.

 

افزایش صد درصدی قیمت دلار در سال 1401 از سالی پر از نوسان در 1402 خبر می دهد. تاثیرات افزایش نرخ دلار در چند ماه اول 1402 در همه صنایع رکود و تورم بالایی را ایجاد خواهد کرد. مسلما با افزایش قیمت دلار در سال1402 بازار آهن دوباره دچار التهاب و افزایش قیمت می شود. ولی به نظر می رسد در شش ماه اول سال 1402 قیمت مقاطع فولادی اصلاح کوچکی کرده و به ثبات برسد و شاهد بازاری با رکود سنگین باشیم. بر طبق سالیان گذشته اختلاف نرخ دلار نیمایی و آزاد هم جز افزایش اختلاف قیمت آهن آلات در بازار و بورس و قدرت‌گرفتن دلال‌های وابسته نتیجه دیگری نخواهد داشت.

   

پیش‌ بینی نرخ آهن آلات در روزهای آینده بازار جهانی (2023)

قیمت جهانی فولاد، یک فاکتور بسیار تأثیرگذار در پیش‌ بینی قیمت آهن آلات و محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد، قیمت نبشی و قیمت ورق‌های فولادی در بازار داخلی است. جهان در شش ماه اول سال 2022 شاهد کاهش قیمت جهانی آهن و فولاد بود. در ادامه با نگاهی به میزان تولید جهانی فولاد تا پایان سال 1401 می‌توان نتیجه گرفت، بهبود چشم‌انداز بازار (به دلایل کنترل تورم، پایان محدودیت‌های کرونایی در چین) و شروع پروژه های ساخت و ساز چین منجر به افزایش تولید و تقاضای جهانی فولاد شده و درنتیجه باعث افزایش قیمت جهانی آهن و فولاد در اواخر سال 1401 شده است.

در ادامه باید دید عوامل افزایش نرخ کامودیتی ها و مواد اولیه مانند جنگ اوکراین، پایان محدودیت‌های کرونایی چین، کاهش تورم و رکود در صنایع چگونه عمل می‌کنند. براساس همین روند آیا اختلال در زنجیره تأمین، افزایش قیمت انرژی و مواد خام باعث تداوم افزایش بهای تمام‌شده فولاد در جهان مانند اواخر 1401 می‌شود یا نه.

 

عواملی که باعث رشد قیمت جهانی فولاد در شش ماه دوم سال 1401 شده است :

 • پایان محدودیت‌های کرونایی در چین و بهبود رشد اقتصادی چین و سایر کشورها
 • شروع پروژه های زیرساختی چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده فولاد
 • کاهش و ثبات قیمت انرژی در جهان
 • موفق بودن سیاست کشورهایی مانند آمریکا در کنترل تورم پساکرونایی در جهان
 • رشد صنایع مصرف‌کننده فولاد مانند ساختمان و خودرو
 

قیمت انرژی و سوخت

افزایش قیمت انرژی و سوخت باعث افزایش قیمت فولاد هم در مرحله تولید و هم افزایش قیمت در مرحله حمل و نقل و افزایش هزینه فرآوری قراضه آهن می‌شود. البته این به شرطی اتفاق می‌افتد که افزایش قیمت انرژی به دلایل رشد اقتصادی و افزایش تقاضا باشد و نه به دلیل عوامل محیطی. همان‌طور که در پیش‌ بینی قیمت جهانی گفتیم پایان کرونا و کنترل تاثیرات جنگ روسیه و اوکراین و به دنبال آن ثبات و کاهش قیمت انرژی و سوخت در دنیا باعث کاهش تورم در کشورها شده است که این کاهش تورم، باعث افزایش در بخش تقاضا و افزایش قیمت جهانی فولاد در اواخر سال 1401 برخلاف اوایل آن شده است. قیمت مقاطع فولادی به نرخ آهن خام و شمش فولادی بستگی دارد. در ادامه با بررسی این مقاطع اولیه به تحلیل پیش‌ بینی قیمت اهن و مقاطع ثانویه فولادی در سال 1402 می‌پردازیم.

   

پیش بینی نرخ آهن در سال 1402

تحلیل تکنیکال پیش‌ بینی قیمت شمش فولادی در سال 1402

برای تحلیل قیمت آهن در سال 1402 شمش فولاد ۱۵۰*۱۵۰ اصفهان گرید 5SP به‌عنوان نمونه انتخاب شده است. شمش فولادی ماده اولیه تولید مقاطع طویل فولادی مانند میلگرد و تیرآهن است. همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید؛ قیمت شمش مقاومت محدوده قیمتی 16750 تومان دو بار در اوایل سال 1401 تست کرده و برگشت می خورد. اما بالاخره در شش ماهه دوم و دی 1401 این مقاومت را با تاثیر افزایش قیمت دلار شکست و به دلیل فشرده شدن دوساله و کنترل دستوری زیر این قیمت، جهش قیمتی بی سابقه ای را تا 26650 تومان تجربه کرد. به نظر پس از این رشد شاهد اصلاح قیمت‌ها تا 23750 و 22000 تومان باشیم و پس از یک دوره نوسان قیمت شمش در سال 1402 دوباره به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت کند.

"قیمت تمام شده مقاطع فولادی به قیمت شمش عرضه شده در بازار بستگی دارد"

پیش بینی نرخ آهن در روزهای آینده  

تحلیل تکنیکال پیش‌ بینی قیمت آهن اسفنجی در سال 1402

برای تحلیل قیمت آهن 1402 محصول اولیه آهن اسفنجی کارخانه گل گهر به‌عنوان نمونه انتخاب شده است.

همان‌طور که در تحلیل پیش‌ بینی قیمت آهن اسفنجی در بالا مشاهده می‌کنید قیمت آهن اسفنجی پس از فشرده شدن شش ماهه در زیر قیمت 88500 تومان با فشار زیادی این مثلث مقاومتی را شکسته و به سمت قیمت‌های 150 هزار تومان جهش کرده است. احتما در سال 1402 شاهد اصلاح قیمت تا محدوده 130 هزار تومان بوده و پس از کف سازی و یک دوره نوسان چندماهه، قیمت به سمت اهداف بالاتر رشد کند. قیمت تمام شده شمش به قیمت مواد اولیه مانند اهن اسفنجی عرضه شده در بازار بستگی دارد

 

همان‌طور که می‌دانید مخصوصاً در داخل کشور، تحلیل تکنیکال باید در کنار سایر عوامل بنیادی قرار بگیرد تا بتواند بهترین چشم‌انداز از پیش‌ بینی قیمت مقاطع فولادی در سال 1402 را در اختیارتان قرار دهد.

پیش بینی نرخ آهن در سال 1402  

در ادامه پیش‌ بینی قیمت آهن سال 1402 باید عنوان کنیم که در اقتصاد بیمار حال حاضر، پس از هر افزایش قیمتی در بازار آهن ناشی از شوک دلار، بازار آهن دچار یک رکود سنگین و اصلاح محدود قیمتی می شود تا دوباره با جهش قیمت دلار افزایش یابد.

 

نکاتی که هر تحلیل گری باید بداند

دقت کنید برای دقیق‌تر شدن پیش‌ بینی قیمت آهن آلات در 1402 باید همواره موارد زیر را زیر نظر بگیرید.

 • تاریخچه عملکرد قیمتی بازار در دوران مختلف
 • بررسی تکنیکال نمودارهای قیمت آهن
 • پیگیری اخبار اقتصادی و سیاسی تأثیرگذار مانند جنگ‌ها و تحریم‌ها
 • بررسی دقیق عوامل بنیادی و پارامترهای فاندامنتال در بازار آهن
 • پیش‌ بینی تغییر عوامل تأثیرگذار مانند چگونگی روند دلار
 • توجه به معاملات آهن اسفنجی، سنگ آهن و شمش فولادی در بازار بوس کالا
 

صحبت پایانی

به‌صورت کلی تورم بالای 40 درصد، کنترل دستوری قیمت‌ها ، رشد 100 درصد نرخ دلار و باقی ماندن مشکلات خط تولید مانند تحریم‌ها و قطع گاز طبیعی و برق برای تولیدکنندگان منجر به کاهش تولید و افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی می‌شود. ازاین‌رو با فرض ثابت بودن یا کاهش میزان تولید فولاد و افزایش یا ثابت ماندن میزان صادرات و مصرف فولاد، ادامه تحریم‌ها، تورم بالا و افزایش قیمت دلار و سایر کالاهای اساسی در سال 1402، باید برای پیش‌ بینی قیمت آهن آلات بگوییم که پس از یک رکود دوباره در بازار آهن با افزایش قیمت مقاطع فولادی تا پایان سال 1402 روبرو خواهیم بود.

 

این مقاله تنها یک پیش‌ بینی بازار آهن و فولاد براساس شواهد بنیادی و الگوهای تحلیلی بوده و مسلماً قطعی نیست.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۶دیدگاه)ارسال دیدگاه
 1. avatarمحسن

  این سیاست های انقباضی امریکا مد نظر بگیرین تا پایان ابانما 15درصد دیکه کل بازارهای جهانی خواهد ریخت

  1. avatarhamed golshahiدر جواب:‌محسن

   درسته، کاملا احتمال ریزش بیشتر وجود داره ولی بزرگترین ترس رکود تورمی بعد از این ریزش هاست.به نظر می رسه آمریکا تونسته جلوی رشد تورم داخلی خودش رو بگیره و باید منتظر موند که با شروع فصل سرما و امکان شیوع دوباره کرونا و اهمیت پیدا کردن دوباره انرژی و تحریم های روسیه اقتصاد دنیا چه پاسخ هایی پیدا می کنه. و مساله دیگه اینه که بازار آهن ایران توی این سالها در ریزش ها تاثیر کمتری از کاهش قیمت های جهانی گرفته چون د رمقابل محرک های داخلی تورمی بسیار زیادی بر روی قیمت های داخلی تاثیر میذارن. ممنون از نظرتان

 2. avatarasghar

  حالا که کرونا داره زیاد میشه قیمتا چی میشه؟

  1. avatarhamed golshahiدر جواب:‌asghar

   یکی از مهم ترین دلایل کاهش قیمت جهانی فولاد بیماری کرونا و شروع محدودیت هاش در چین و باقی کشورهاست. در ایران هم با تبعیت از قیمت جهانی باعث کاهش قیمت میشه. اما در صورت پایان کرونا و شروع فعالیت ها میتونیم شاهد افزایش یمت باشیم

 3. avatarاسماعیل

  پس چرا داره اینقد قیمت ها کم میشه

  1. avatarhamed golshahiدر جواب:‌اسماعیل

   اصلی ترین دلیل کاهش قیمت در ایران با توجه به افزایش قیمت ارز، علاوه بر کاهش قیمت جهانی فولاد، کنترل قیمت توسط دولت از طریق بارارسازی و وضع تعرفه صادراتی است. تجربه نشون داده هر کنترل قیمتی در دوران تورمی، با جهش قیمت درآینده نزدیک روبرو میشه. البته برای افزایش قیمت شرایطی مثل پایان رکود در قسمت مسکن، پایان محدودیت های کرونایی در جهان و بخصوص چین و پایان جنگ اوکراین و افزایش قیمت جهانی فولاد و ایجاد رونق در قسمت مصرف کننده فولاد نیاز است.

دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟