فهرست موضوعات:

پیش بینی عرضه و تقاضای آهن در سال 1401

پیش بینی قیمت جهانی آهن در سال 1401(2023)

تحلیل تکنیکال قیمت آهن آلات

خبر قبلخبر بعد

پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401

پیش بینی قیمت آهن آلات تأثیر به سزایی در فعالیت اقتصادی و عملکرد فعالان حوزه صنعت دارد. چه فعالانی که مستقیماً درگیر خرید و فروش مقاطع فولادی هستند و چه مهندسان و صنعتگرانی که قیمت آهن آلات می‌تواند در هزینه و سود اقتصادی محصولات آن‌ها تأثیرگذار باشد. به‌عنوان نمونه پیش بینی قیمت میلگرد و پیش بینی قیمت تیرآهن برای مهندسان ساختمان و پیش بینی قیمت ورق برای صنعتگران بسیار پراهمیت و حیاتی است.

برای اینکه این مقاله درمورد پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401 جامع و فراگیر باشد، سعی کرده‌ایم از زوایای مختلفی به تحلیل بنیادی بازار آهن بپردازیم. عوامل بنیادی بسیار تأثیرگذاری مانند قیمت جهانی آهن و فولاد، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات ارزی، تورم و روند رشد اقتصادی کشور می‌توانند در پیش بینی قیمت آهن تعیین‌کننده باشند.

از دید تکنیکال هم به تحلیل قیمت میلگرد و تیرآهن ذوب آهن به عنوان نمونه می‌پردازیم ولی به دلیل تأثیرگذاری کمتر تحلیل تکنیکال نسبت به تحلیل فاندامنتال به دلیل خبر محور بودن بازار، بیشترین تمرکز این مقاله بر تحلیل بنیادی قیمت آهن و مقاطع فولادی خواهد بود. در ادامه به بررسی هریک از این موارد می‌پردازیم.

 

تورم و رکود در بازار ایران

ادامه تحریم‌های اقتصادی و اختلال در گردش‌های مالی، روند منفی رشد اقتصادی و افزایش نرخ مواد اولیه باعث افزایش بهای تمام‌شده فولاد می‌شود. نرخ بالای تورم در ایران و در ادامه آن رکود در صنایع مصرف‌کننده فولاد با کاهش میزان تقاضا در داخل همراه خواهد بود که بی‌شک باعث رکود در بازار داخلی فولاد می‌شود. هرچند امکان صادرات می‌تواند گزینه کاهش تولید را از انتخاب‌های تولیدکنندگان دور کند ولی وضع تعرفه‌های صادراتی توسط دولت این معادله را پیچیده‌تر از قبل کرده است.

   

پیش بینی عرضه و تقاضای آهن در سال 1401

برطبق آمار مرکز جهانی فولاد، تولید فولاد ایران در دو ماهه اول سال 1401، حدوداً 600 هزارتن کمتر از دو ماهه اول در سال 1400 بوده است.

جدول تولید جهانی فولاد

هرچند التهاب در بازار و کمبود مقاطع فولادی در بازار داخلی، می‌تواند ناشی از این کاهش تولید باشد، اما بنا به نظر برخی از فعالان بازار، این کمبود می‌تواند با هدف افزایش قیمت آهن و مقابله با بازار دستوری، به‌طور مصنوعی به وجود آمده باشد. البته شایعات ناشی از تعطیلی مراکز تولیدکننده فولاد به علت قطعی برق در تابستان 1401 نیز به این آشفتگی دامن خواهد زد.

 

عواملی که باعث افزایش تقاضای داخلی می‌شوند:

 • رشد اقتصادی مثبت و پایان تورم (که مطمئناً تا آینده‌ای نزدیک امکان‌پذیر نیست)
 • پایان رکود در صنایع مصرف‌کننده
 • شروع پروژه‌های دولتی ساخت و ساز

به دلیل رکود در بازارهای داخلی، بدون شک مصرف داخلی فولاد از میزان تولید آن کمتر بوده و بیشترین امید تولیدکنندگان به درآمد ارزی و صادراتی از مازاد فولاد تولیدی است؛ اما وضع عوارض صادراتی، ظهور رقیبان جدیدی در بازار آسیا مانند روسیه، اختلال در تولید و مشکلات در صادرات، مواردی هستند که می‌توانند باعث تصمیم به کاهش تولید و در نتیجه رکود بازار در دو طرف عرضه و تقاضا شود.

 

قیمت دلار

قیمت دلار و نوسانات ارزی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر اقتصاد، بازار ایران و نحوه پیش بینی قیمت آهن است. اولین و مهم‌ترین تأثیر افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت مواد اولیه و درنتیجه افزایش قیمت تولید است. دومین تأثیر افزایش قیمت دلار سوق دادن تولیدکنندگان به صادرات مقاطع فولادی و کسب درآمد دلاری است که باعث کاهش مقاطع در بازار ایران و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود. هم‌چنین افزایش قیمت دلار، قیمت‌های پایه‌ای عرضه آهن آلات در بورس کالا را افزایش داده و درنتیجه باعث افزایش قیمت آهن آلات مانند افزایش قیمت پروفیل ها در بازار می‌شود.

   

پیش بینی قیمت جهانی آهن در سال 1401(2023)

قیمت جهانی فولاد، یک فاکتور بسیار تأثیرگذار در پیش بینی قیمت آهن آلات و محصولات فولادی مانند خرید میلگرد، نبشی و ورق‌های فولادی در بازار داخلی است. با نگاهی به میزان تولید جهانی فولاد تا پایان سال 1400 می‌توان نتیجه گرفت، چشم‌انداز متزلزل بازار (به دلایل تورم، ادامه محدودیت‌های کرونایی در چین و جنگ اوکراین) منجر به کاهش تولید و تقاضای جهانی فولاد شده و درنتیجه باعث کاهش قیمت جهانی آهن و فولاد در اوایل سال 1401 شده است.

در ادامه باید دید عوامل بازدارنده جهانی مانند جنگ اوکراین، محدودیت‌های کرونایی چین، تورم و رکود در صنایع چگونه عمل می‌کنند. براساس همین روند اختلال زنجیره تأمین، افزایش قیمت انرژی و مواد خام باعث افزایش بهای تمام‌شده فولاد در جهان می‌شود. نرخ بالای تورم با کاهش میزان تقاضا یعنی افزایش تورمی قیمت فولاد که همراه با کاهش تقاضای فولاد منجر به رکود در بازار فولاد خواهد شد.

عواملی که باعث رشد قیمت جهانی فولاد می‌شوند:

 • پایان جنگ روسیه و اوکراین و بهبود زنجیره تأمین تولید فولاد
 • پایان محدودیت‌های کرونایی در چین و بهبود رشد اقتصادی چین و سایر کشورها
 • پایان تحریم‌ها علیه روسیه و کاهش قیمت انرژی در جهان
 • موفق بودن سیاست کشورهایی مانند آمریکا در کنترل تورم پساکرونایی در جهان
 • رشد صنایع مصرف‌کننده فولاد مانند ساختمان و خودرو

اتمام جنگ اوکراین و کاهش قیمت سوخت و سایر مواد خام مؤثر در تولید فولاد و بهبود رشد اقتصادی چین رونق را به بازار جهانی فولاد برمی‌گرداند و باعث افزایش تولید و مصرف فولاد خواهد شد. در صورت وقوع این رونق پس از رکود موقتی بازار، چشم‌انداز روشنی برای بازارهای جهانی فولاد و قیمت آهن آلات وجود دارد ولی تا آن روز مطمئناً قیمت جهانی آهن و فولاد روند صعودی نخواهد داشت.

 

قیمت انرژی و سوخت

افزایش قیمت انرژی و سوخت باعث افزایش قیمت فولاد هم در مرحله تولید و هم افزایش قیمت در مرحله حمل و نقل و افزایش هزینه فرآوری قراضه آهن می‌شود. البته این به شرطی اتفاق می‌افتد که افزایش قیمت انرژی به دلایل رشد اقتصادی و افزایش تقاضا باشد و نه به دلیل عوامل محیطی. همان‌طور که در پیش بینی قیمت جهانی گفتیم کرونا و جنگ روسیه و اوکراین و به دنبال آن افزایش قیمت انرژی و سوخت در دنیا باعث افزایش هزینه تولید و تورم در کشورها شده است که این تورم، کاهش تقاضا و رکود در بازار فولاد را به همراه داشته است. البته این موارد هنوز تغییر تأثیرگذاری بر قیمت نفت نگذاشته است، چراکه کشورهای توسعه‌یافته در حال کنترل تورم پساکرونایی هستند و به اشکال مختلف سیاسی و اقتصادی قیمت نفت را کنترل کرده‌اند.

هم‌چنین کشور چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت خام درگیر محدودیت‌های کرونایی است که باعث کاهش در بخش تقاضا شده است. بنابراین پایان محدودیت‌های کرونایی چین تقاضا برای نفت خام را بیشتر کرده و افزایش قیمت نفت خام و به دنبال آن در صورت بهبود سایر عوامل مانند پایان جنگ و کنترل تورم جهانی، افزایش قیمت جهانی فولاد و به دنبال آن افزایش قیمت فولاد درایران را به دنبال خواهد داشت.

   

تحلیل تکنیکال قیمت آهن آلات

تحلیل تکنیکال پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401

در این تحلیل میلگرد آجدار سایز 18 شرکت ذوب‌آهن به‌عنوان نمونه انتخاب شده است.

نمودار قیمت میلگرد در سال 1401

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید؛ شاهد سطوح حمایتی یک‌ساله در بازه قیمتی 17250 الی 17850 تومان هستیم که با یک خط روند شش‌ماهه نیز حمایت می‌شود. هرچند کمی دور از تصور است اما ازدست رفتن این حمایت‌ها به معنی سقوط قیمت میلگرد آجدار سایز 18 ذوب‌آهن تا 17000، 16450 و سپس 15450 تومان است.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن در سال 1401

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید؛ در صورت حمایت و برگشت از نقطه 17500 تومان به بالا، شاهد یک خط روند دوساله بسیار قوی هستیم که در بازه 19000 تا 19500 تومان به‌صورت مقاومت عمل خواهد کرد. اگر میلگرد آجدار 18 ذوب‌آهن، قیمتی بالاتر از 19500 تومان را ببیند و برای مدتی بالای آن تثبیت شود، حتماً قیمت‌هایی بالاتر از 20،000 هزار تومان را برای میلگرد آجدار سایز 18 ذوب‌آهن شاهد خواهیم بود.

 

تحلیل تکنیکال پیش بینی قیمت آهن (تیرآهن) در سال 1401

در این تحلیل قیمت تیرآهن سایز 18 شرکت ذوب‌آهن به‌عنوان نمونه انتخاب شده است.

 

نمودار قیمت تیرآهن در سال 1401

 

همان‌طور که در تحلیل بالا مشاهده می‌کنید قیمت در یک کانال صعودی شش ماهه در حال نوسان است. به این ترتیب در صورت شکستن کف کانال 6 ماهه، شاهد سطوح حمایتی یک‌ساله در بازه 16.000 الی 16.300 تومان هستیم.

نمودار قیمت تیرآهن ذوب آهن در سال 1401

در نمودار بالا از تیرآهن 18 در بازه دوساله شاهد الگوی مثلثی افزایشی هستیم و همان‌طور که می‌بینیم در صورت تکرار الگو با یک جهش قیمت حدوداً 4 هزارتومانی روبرو خواهیم بود.

 

همان‌طور که می‌دانید مخصوصاً در داخل کشور، تحلیل تکنیکال باید در کنار سایر عوامل بنیادی قرار بگیرد تا بتواند بهترین چشم‌انداز از قیمت آینده مقاطع فولادی را در اختیارتان قرار دهد.

 

صحبت پایانی

به‌صورت کلی تولیدکنندگان از وضع عوارض صادراتی، کنترل دستوری قیمت‌ها در بازار ناراضی هستند. این نارضایتی به همراه افزایش قیمت دلار و رشد تورم بدون سهولت در صادرات، منجر به کاهش تولید و افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی می‌شود. ازاین‌رو با فرض ثابت بودن یا کاهش میزان تولید فولاد و افزایش یا ثابت ماندن میزان صادرات و مصرف فولاد، ادامه تحریم‌ها، تورم بالا و افزایش قیمت دلار و سایر کالاهای اساسی در سال 1401، باید برای پیش بینی قیمت آهن آلات بگوییم که تا پایان سال 1401 با افزایش قیمت مقاطع فولادی روبرو خواهیم بود.

این مقاله تنها یک پیش بینی بازار آهن و فولاد براساس شواهد بنیادی و الگوهای تحلیلی بوده و مسلماً قطعی نیست.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۶دیدگاه)ارسال دیدگاه
 1. avatarمحسن

  این سیاست های انقباضی امریکا مد نظر بگیرین تا پایان ابانما 15درصد دیکه کل بازارهای جهانی خواهد ریخت

  1. avatarhamed golshahiدر جواب:‌محسن

   درسته، کاملا احتمال ریزش بیشتر وجود داره ولی بزرگترین ترس رکود تورمی بعد از این ریزش هاست.به نظر می رسه آمریکا تونسته جلوی رشد تورم داخلی خودش رو بگیره و باید منتظر موند که با شروع فصل سرما و امکان شیوع دوباره کرونا و اهمیت پیدا کردن دوباره انرژی و تحریم های روسیه اقتصاد دنیا چه پاسخ هایی پیدا می کنه. و مساله دیگه اینه که بازار آهن ایران توی این سالها در ریزش ها تاثیر کمتری از کاهش قیمت های جهانی گرفته چون د رمقابل محرک های داخلی تورمی بسیار زیادی بر روی قیمت های داخلی تاثیر میذارن. ممنون از نظرتان

 2. avatarasghar

  حالا که کرونا داره زیاد میشه قیمتا چی میشه؟

  1. avatarhamed golshahiدر جواب:‌asghar

   یکی از مهم ترین دلایل کاهش قیمت جهانی فولاد بیماری کرونا و شروع محدودیت هاش در چین و باقی کشورهاست. در ایران هم با تبعیت از قیمت جهانی باعث کاهش قیمت میشه. اما در صورت پایان کرونا و شروع فعالیت ها میتونیم شاهد افزایش یمت باشیم

 3. avatarاسماعیل

  پس چرا داره اینقد قیمت ها کم میشه

  1. avatarhamed golshahiدر جواب:‌اسماعیل

   اصلی ترین دلیل کاهش قیمت در ایران با توجه به افزایش قیمت ارز، علاوه بر کاهش قیمت جهانی فولاد، کنترل قیمت توسط دولت از طریق بارارسازی و وضع تعرفه صادراتی است. تجربه نشون داده هر کنترل قیمتی در دوران تورمی، با جهش قیمت درآینده نزدیک روبرو میشه. البته برای افزایش قیمت شرایطی مثل پایان رکود در قسمت مسکن، پایان محدودیت های کرونایی در جهان و بخصوص چین و پایان جنگ اوکراین و افزایش قیمت جهانی فولاد و ایجاد رونق در قسمت مصرف کننده فولاد نیاز است.

دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟