فهرست موضوعات:

برش، جوشکاری و خمکاری ولدوکس

انواع ورق ولدوکس

خبر قبلخبر بعد

ورق فولادی ضد سایش ولدوکس (WELDOX)

WELDOX مانند فولاد ضد سایش هاردوکس یک فولاد با کیفیت است که برای مواردی کاربرد دارد که نیاز به استحکام بالایی میباشد. فولاد ولدوکس برای کلیه انواع ماشینکاری مانند برش لیزر ، برش پلاسما ، خم شدن ، خمش رول و جوش کاری مناسب است.   ولدوکس به منظور فراهم آوردن قابلیت جوشکاری عالی ، همراه با استحکام و مقاومت بالا ساخته شده است. فولادهای با مقاومت بالا ولدوکس، از قابلیت خم شدن و قابلیت ماشین پذیری عالی برخوردار هستند. با توجه به استحکام بالای فولاد ، محصولات نهایی می توانند قوی اما سبک باشند و این امر باعث کاهش قابل توجهی در هزینه مواد ، جوشکاری و حمل و نقل می شود. صافی خوب و کیفیت عالی سطح نیز از ویژگی های بارز ورق ولدوکس است.

 

فولاد با استحکام ولدوکس در ضخامت هایی از 4 تا 130 میلی متر و با استحکام تسلیم تضمین شده بین 700 مگاپاسکال تا 1300 مگاپاسکال تولید می شود. خمکاری ورق ولدوکس بسیارآسان تر است. درواقع استحکام بالای آن باعث می شود بتوان به راحتی با ورق‌های باریکتر و سبک تر کارکرد. این کار بدون اینکه تأثیر منفی بر ظرفیت تحمل بار آن داشته باشد، اتفاق می افتد.

استاندارد ورق ولدوکس با استاندارد EN 10025-6 مطابقت دارند. با این حال ،   Weldox 1100 و  Weldox 1300 هیچ معادل استاندارد ندارند.

 

فولادی که برای تولید WELDOX استفاده می شود بسیار خالص است و دارای مقدار بسیار کمی از سایر عناصر است. این خلوص در کلیه روشهای ماشینکاری و کار با آن، که گرمای زیاد روی مواد اعمال میشود، یکی از مزیتهای ورق ولدوکس است.

در طی فرآیند تولید ، به خواص ماده توجه زیادی می شود، یکی از این خواص تلورانس در ضخامت مواد است. در این نوع ورق، ماشین های خاصی فولاد را تا زمانی که بسیار یکنواخت باشد ، به شکل رول درمی‌آورند. کنترل مداوم رایانه کمترین تلورانس را با توجه به ضخامت ماده، برای ورق ولدوکس تضمین می کند.

 

برش، جوشکاری و خمکاری ولدوکس

برش فولاد ولدوکس با استفاده از تمام روش های رایج برش امکان پذیر است - گاز ، پلاسما ، لیزر و واترجت. برش ولدوکس نسبت به سایر فولادهای با استحکام بالاتر آسان تر است. این صفحه روی تخت برش حرکت نمی کند زیرا فشارهای داخلی آن کمتر است و یکنواخت تر توزیع شده است.جوشکاری ولدوکس با روشهایی که برای سایر فولادها استفاده میشود، انجام پذیر است. برای افزایش اطمینان در برابر ترک خوردگی هنگام جوشکاری ، ممکن است نیاز به پیش گرم کردن مواد باشد. لازم نیست دمای پیش گرم این مقطع فولادی  به اندازه دمای جوشکاری سایر فولادها باشد. دلیل این امر این است که فولاد خاص ولدوکس از عناصر آلیاژی کمتری برخوردار است.

 

از آنجا که ولدوکس از فولاد معمولی قوی تر است ، برای خم کردن مواد نیاز به نیروی بیشتری وجود دارد. اما به لطف قوی تر شدن ولدوکس ، نیازی به ضخامت صفحه نیست. این بدان معنی است که در عمل ، نیروی خمشی کمتری مورد نیاز است.

در صورتی که در پروژه های ساختمانی و صنعتی خود نیاز به ورق های آلیاژی مثل ولدوکس دارید ، جهت خرید و استعلام قیمت ورق ولدوکس با کارشناسان فولاد ایرانیان ارتباط برقرار کنید.

 

انواع ورق ولدوکس

ولدوکس 700

یکی از انواع رایج ولدوکس این گرید است که مصرف بسیاری دارد. ولدوکس 700 یک سازه عمومی با حداقل استحکام تسلیم 650 - 700 MPa است (این مقدار با ضخامت تغییر میکند). ولدوکس 700 عموما در دو نوع گرید F و E مورد توجه است. ولدوکس E 700  در ضخامت 4 - 160 میلی متر و Weldox 700 F در ضخامت 4 - 130 میلی متر در بازار موجود است. هر دو گرید تا عرض 3350 میلی متر و طول 14630 میلی متر در دسترس هستند.

ترکیب شیمیایی ولدوکس  700 را در جدول زیر مشاهده میکنید:

 

ترکیب شیمیای ولدوکس

 

خصوصیات مکانیکی ولدوکس 700 به صورت زیر  است:

این ورق فولادی دارای استحکام تسلیم 700 و استحکام کششی 780-930 مگاپاسکال است. فرایند جوشکاری ولدوکس 700 با استفاده از تمام روشهای معمول قوس الکتریکی قابل جوشکاری است . برای جوشکاری سیم مفتول شار ولدوکس 700 ، سیم E110T5-K4 استفاده میشود.

 

کاربرد ولدوکس 700

کاربرد ولدوکس 700 بسیار گسترده است. این ورق از صنایع و کارگاههای کوچک تا تجهیزات صنایع بزرگ استفاده میشود. نمونه ای از کاربرد این ورق عبارت است از: کامیون کمپرسی ، جرثقیل متحرک ، کامیون های صنعتی ، لودر ، کامیون ، بیل مکانیکی ، بولدوزر ، سطل ، جرثقیل ،واگن ، فن ، پمپ ، تجهیزات بالابری ، لوله ها ، پل ها ، سازه های فلزی ، دریایی ، سازه ها و غیره

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟