فهرست موضوعات:

ورق گالوانیزه چیست ؟

نکات قابل توجه قبل از خرید ورق گالوانیزه

خرید ورق گالوانیزه

خبر قبلخبر بعد

راهنمای خرید ورق گالوانیزه ، انتخاب ورق متناسب با نوع مصرف

ورق‌های گالوانیزه دارای یک سری ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از سایر ورق‌های فولادی مجزا می‌کند. از مهم‌ترین این ویژگی‌ها که کاملا در این ورق‌ها مشهود است، می‌توان به خاصیت ضد زنگ بودن آن‌ها اشاره نمود. این ویژگی باعث شده است که از ورق گالوانیزه در بسیاری از موارد مصرف که به خاصیتی این چنینی نیاز است، استفاده شود.

 

با توجه به این که روز به روز موارد استفاده از ورق گالوانیزه افزایش پیدا می‌کند، اهمیت خرید مناسب این ورق‌ها هم بیش‌تر خواهد شد. به همین دلیل، یک راهنمای خرید ورق گالوانیزه مناسب می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. زیرا ورق‌های گالوانیزه از جنبه‌های مختلف از جمله ضخامت، ابعاد و کیفیت دارای تنوع زیادی هستند. حتی روش ساخت ورق‌های گالوانیزه هم با یک دیگر متفاوت است. ورق‌ها ساخته شده در هر روش هم از نظر ضخامت و هم از نظر هزینه با هم تفاوت داشته و در نتیجه قیمت متفاوتی هم خواهند داشت.

   

ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق‌های گالوانیزه در واقع همان ورق‌های فولادی تولید شده در نورد سرد هستند که طی فرآیندهایی، پوشش دیگر به آن‌ها اضافه می‌شود. این پوششش جدید یک لایه روی می‌باشد که طی روش‌های مختلفی بر سطح ورق فولادی قرار می‌گیرد. بنابراین، این ورق‌ها همه خاصیت‌های ورق‌های فولادی نورد سرد از جمله استحکام و مقاومت در برابر زنگ زدگی را دارند. از طرف دیگر، ویژگی‌های جدید و مناسبی هم به آن‌ها اضافه می‌شود.

 

مهم‌ترین ویژگی ورق گالوانیزه ، مقاومت بالای آن‌ها در برابر رطوبت و زنگ زدگی است. دلیل آن هم دقیقا همان پوشش روی موجود بر سطح این ورق‌ها می‌باشد. زیرا امکان نفوذ رطوبت و آب و تماس با بدنه اصله ورق را از بین می‌برد. به همین دلیل، از این ورق‌ها بیش‌تر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که در مجاورت رطوبت یا آب قرار دارند. یکی از کاربردهای رایج ورق‌های گالوانیزه در این رابطه، استفاده برای ساخت مخازن و تانکرهای آب است.

   

نکات قابل توجه قبل از خرید ورق گالوانیزه

توجه به برخی از نکات به شما کمک خواهد کرد که با هزینه‌ای مناسب، بهترین ورق‌های گالوانیزه را خریداری نمایید. از جمله مهم‌ترین این موارد می‌توان به روش ساخت ورق‌ها، نوع کاربرد و برندهای سازنده این ورق‌ها اشاره نمود. در این میان کارایی نقش بسیار کلیدی در انتخاب این ورق‌ها دارد. به همین دلیل، ابتدا روش‌های ساخت این ورق‌ها را توضیح داده و در ادامه به فاکتورهای انتخاب ورق گالوانیزه بر اساس کارایی خواهیم پرداخت.

 

روش‌ ساخت ورق گالوانیزه

به طور کلی، دو روش برای ساخت ورق گالوانیزه وجود دارد. یکی استفاده از حوضچه‌های روی است که ورق‌های تولید شده در نورد سرد را در این حوضچه‌ها قرار می‌دهند. به این ترتیب، روی بر سطوح هر دو طرف این ورق‌ها به یک اندازه نشسته و ورق گالوانیزه ایجاد می‌شود.

 

روش دیگر که برای تولید ورق‌های گالوانیزه از آن‌ استفاده می‌شود، روش الکترولیت است. در این روش فرآیند گالوانیزاسیون با استفاده از محلول الکترولیت انجام می‌گیرد که روی و ورق فولادی به عنوان کاتد و آند ایفای نقش می‌کنند. در این روش ساخت ورق‌های گالوانیزه می‌توان ضخامت روی موجود بر سطح ورق‌ها را کنترل کرد؛ در صورتی که این امکان در روش استخر روی وجود ندارد. در این روش حتی این امکان وجود دارد که میزان ضخامت روی در سطوح مختلف ورق متفاوت باشد که در نهایت باعث بهینه شدن تولید و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

 

انتخاب ورق مناسب با پروژه بر اساس کارایی

موضوع مهم دیگر که اهمیت دارد انتخاب متناسب ورق گالوانیزه با پروژه شما است. ورق‌های گالوانیزه از نظر برخی ویژگی‌های ظاهری، ابعاد، ضخامت، کیفیت و برند سازنده با هم تفاوت دارند.

 

ضخامت ورق‌ها

میزان ضخامت ورق‌های گالوانیزه موضوع مهمی است که در قیمت این ورق‌ها تاثیر داشته و در نتیجه می‌تواند هزینه تمام شده خریداری ورق‌های گالوانیزه توسط شما را کنترل کند. این ورق‌ها در ضخامت‌های 0/18 تا 6 میلی متر تولید می‌شوند که ضخامت‌ ورق‌های تولید داخل عموما بیش از 3 میلی متر است. چند مورد مهم در تعیین ضخامت این ورق‌ها تاثیر دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ضخامت ورق‌های پایه جهت ساخت ورق گالوانیزه و میزان روی موجود بر سطح ورق اشاره نمود. از آن جایی که با توجه به کاربرد، از ورق‌های فولادی با ضخامت گوناگون جهت تولید ورق گالوانیزه استفاده می‌شود، این ورق‌ها هم ضخامت مختلفی از این جهت دارند.

 

از طرف دیگر، میزان روی موجود بر سطح این ورق‌ها هم می‌تواند در تعیین ضخامت آن‌ها تاثیرگذار باشد. در روش‌های مختلف تولید ورق گالوانیزه، این میزان روی هم تفاوت داشته و در نهایت باعث تغییر در ضخامت ورق‌ها می‌شود. به طور معمول، هر چه ضخامت ورق‌های گالوانیزه بیش‌تر باشد، قیمت بیش‌تری هم خواهد داشت.

 

اندازه و ابعاد

شما چه قصد استفاده مستقیم از این ورق‌ها را داشته و چه این که بخواهید به صورت غیرمستقیم از آن‌ها استفاده کنید، باید اندازه را جوری مد نظر داشته باشید که با کم‌ترین ضایعات همراه باشد. چون در بسیاری از موارد مصرف، استفاده از این ورق‌ها با ابعاد ثابتی انجام می‌گیرد. بنابراین، باید تا جایی که امکان دارد اندازه ورق‌هایی که خریداری می‌کنید به آن ابعاد نزدیک باشند. ورق‌های گالوانیزه به طور معمول در عرض 100 و 150 و طول 200 و 250 تولید می‌شوند. البته گاهی هم ورق‌ها با همین عرض‌ها به صورت رول تولید شده و طول زیادی دارند.

 

نوع کاربرد و استفاده

باید دقت داشته باشید که همیشه نیاز به خریداری بهترین ورق موجود در بازار ندارید. چرا که هر چه کیفیت ورق گالوانیزه بهتر باشد، قیمت بالاتری هم دارد و باید هزینه بیش‌تری هم برای آن پرداخت شود. در واقع شما قبل از خرید، باید به مورد استفاده خود توجه نموده و ببینید که آیا کیفیت اهمیت دارد یا این که بیش‌تر ظاهر کار مورد توجه است. برای مثال، ورق خریداری شده جهت استفاده در خودروسازی یا ساخت مخازن باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا در آینده مصرف کننده را با مشکل مواجه نسازد. اما در صورتی که قصد خرید ورق‌ گالوانیزه برای مصارف تزئینی وجود دارد، نوع با کیفیت پایین‌تر این ورق‌ها هم می‌تواند جواب‌گو باشد. در نتیجه، با خریداری این نوع ورق‌ها هزینه شما هم کاهش پیدا خواهد کرد.

 

ظاهر ورق‌های گالوانیزه

به دلایل مختلف، بعد از تولید ورق‌های گالوانیزه بر روی سطح آن‌ها گل‌های ایجاد می‌شود. با توجه به ناخالصی‌هایی که در روی استفاده شده وجود دارد و هم چنین سرعت سرد کردن این ورق‌ها، شکل این گل‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در برخی مواقع این گل‌ها کاملا درشت و واضح هستند که به این ورق‌ها، گالوانیزه گل درشت گفته می‌شود. برخی مواقع هم گل‌ها بسیار ریز بوده یا اصلا معلوم نیستند که در این موارد هم به آن‌ها گالوانیزه ریز گل یا بدون گل گفته می‌شود.

 

برای مثال، در ساخت بیش‌تر مخازن آب از ورق‌های گل درشت استفاده می‌شود. یا این که در برخی از ورق‌های گالوانیزه که جهت تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند، از ورق گل ریز استفاده می‌شود. البته دقت داشته باشید که شکل گل‌ها در بسیاری از موارد ارتباطی با کیفیت ورق نداشته و نمی‌توان بر این اساس کیفیت را تشخیص داد. چیزی که اهمیت دارد، انتخاب ورق‌های با ظاهر مناسب با کاربردهای مشخص است. در ارتباط با علت شوره ورق گالوانیزه و روش های رفع آن بدانید.

 

کیفیت ورق‌ها

گوناگونی بر کیفیت این ورق‌ها تاثیر دارند که با بررسی آن‌ها می‌توان به درک کیفیت ورق‌های گالوانیزه رسید. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به ورق پایه استفاده شده در ساخت ورق گالوانیزه اشاره نمود. از آن جایی که ورق‌های پایه بدنه اصلی ورق‌های گالوانیزه هستند، هر چه کیفیت بیش‌تری داشته باشند، ورق گالوانیزه تولیدی هم با کیفیت‌تر خواهد بود.

 

بعد از نوع ورق پایه، روش قرار دادن پوشش روی، میزان آن و فرآیندهای انجام شده در این ارتباط هستند که کیفیت ورق گالوانیزه را تعیین خواهند کرد. برای مثال، هر چه میزان روی قرار گرفته بر سطح ورق بیش‌تر باشد، مقاومت بالاتری هم در برابر خوردگی و زنگ زدگی خواهد داشت. از طرف دیگر، فرآیند سرد کردن ورق‌های گالوانیزه بعد از خارج نمودن آن‌ها از حمام روی هم می‌تواند در کیفیت ورق‌ها تاثیر گذار باشد. هم چنین، استفاده از ترکیبات دیگر مانند نیکل و آلومینیوم در کنار روی بر سطح این ورق‌ها هم باعث تغییر در کیفیت خواهد شد.

 

برندهای تولیدکننده

شرکت‌ها و کارخانه‌های گوناگون ورق‌های خود را با ویژگی‌های مختلفی و تحت استانداردهای متفاوتی تولید می‌کنند. حتی روش تولید این ورق‌ها هم در کارخانه‌های گوناگون با هم متفاوت است. این موضوعات باعث می‌شود که ورق‌های تولیدی هر یک از آن‌ها دارای کیفیت‌های متنوعی هم باشد که شما با توجه به کیفیت مورد نظر خود، می‌توانید ورق هر برند را انتخاب کنید.

 

نکته مهم که در تعیین کیفیت ورق‌ گالوانیزه برندهای مختلف به آن توجه می‌شود، میزان روی قرار گرفته بر سطح ورق فولادی است. این فاکتور بر اساس وزن روی به کار رفته روی در واحد متر مربع اندازه‌گیری می‌شود که در اصطلاح رایج این حوزه به آن Coating گفته می‌شود. قطعا هر چه وزن روی به کار رفته در واحد متر مربع یا Coating ورق بیش‌تر باشد، مقاومت آن هم در برابر زنگ زدگی و خوردگی بالاتر است. بنابراین، مهم‌ترین فاکتوری که می‌تواند کیفیت برندهای ورق گالوانیزه را برای شما مشخص کند، همین مورد است.

 

نحوه محاسبه ورق‌های گالوانیزه

وزن ورق‌های گالوانیزه فاکتوری مهم در تعیین قیمت آن‌ها است که باید در راهنمای خرید ورق گالوانیزه به آن پرداخته شود. با توجه به اهمیت این فاکتور، بسیاری از افراد دنبال راه‌هایی برای اندازه گیری و محاسبه وزن این ورق‌ها هستند. برای این کار هم می‌توان از روش‌های ریاضی استفاده نمود و هم می‌توان از جدول‌هایی که بر اساس استانداردهای خاص ایجاد شده‌اند، استفاده کرد. استفاده از روش‌های ریاضی نیازمند طی کردن مراحل سخت و پیچیده است. البته باید از برخی ویژگی‌های این ورق‌ها مانند چگالی روی و ورق و هم چنین ضخامت روی استفاده شده، آگاهی داشته یا حداقل وزن مخصوص ورق را دانست. در ادامه فرمول ریاضی ساده شده محاسبه وزن این ورق‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

حجم * وزن مخصوص = وزن ورق

طول * عرض * ضخامت * وزن مخصوص = وزن ورق

 

اما استفاده از جداول استاندارد کار محاسبه وزن را برای شما بسیار راحت می‌کند. در این مورد کافی است ابعاد و ضخامت ورق گالوانیزه مورد نظر را بدانید. در نتیجه، با استفاده از این اطلاعات و جدول، خواهید توانست وزن ورق را محاسبه کنید. در ادامه این جدول را برای دو دسته ابعاد مختلف که بیش‌‌تر در بازار موجود هستند را آورده‌ایم. در نتیجه، با استفاده از این جحدول خواهید توانست وزن ورق گالوانیزه با ابعاد و ضخامت مورد نظر خود را در زمانی کوتاه به دست اورید.

 

نحوه قیمت گذاری ورق های گالوانیزه

قیمت این ورق‌ها بر مبنای عوامل گوناگونی تعیین می‌شود که مهم‌ترین آن ها به قیمت ورق پایه استفاده شده در ساخت ورق گالوانیزه‌ برمی‌گردد. در نتیجه، قیمت پایه فولاد و آهن و حتی عوامل تاثیر گذار بر آن‌، در تعیین قیمت نهایی ورق گالوانیزه تاثیر دارد. از طرف دیگر، روش تولید این ورق‌ها، میزان روی استفاده شده بر سطح آن‌ها، ضخامت، ابعاد و کیفیت هم در این قیمت گذاری تاثیر دارند. بنابراین، با ایجاد تغییر در هر یک از این فاکتورها، امکان تغییر قیمت ورق گالوانیزه هم وجود خواهد داشت. به طور معمول، قیمت این ورق‌ها هم مانند سایر مقاطع فولادی به صورت روزانه تعیین می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ما از آخرین قیمت این ورق‌ها اطلاع پیدا کنید.

   

خرید ورق گالوانیزه

شما می‌توانید با روش‌های گوناگون نسبت به خرید ورق گالوانیزه اقدام نمایید. از جمله مهم‌ترین آن‌ها شامل روش‌های خرید حضوری و مراجعه به کارگاه‌های فروش این ورق‌ها یا روش‌های خرید اینترنتی و آنلاین می‌شوند. ما در مجموعه فولاد ایرانیان، ورق‌های گالوانیزه با کیفیت‌های مناسب را در ضخامت‌های گوناگون به صورت اینترنتی عرضه می‌کنیم. قیمت ورق گالوانیزه را مشاهده کنید.

   

سوالات متداول

  • در خرید ورق گالوانیزه باید به چه نکاتی توجه نمود؟ قبل از خرید این ورق‌ها باید مواردی هم‌چون روش ساخت، کیفیت، ابعاد و ضخامت این ورق‌ها توجه شده و آن‌ها را متناسب با نیاز انتخاب کرد.
 
  • ورق‌های گالوانیزه در چه ضخامت‌هایی تولید می‌شوند؟ این ورق‌ها معمولا در ضخامت‌هایی بین 18/0 تا 6 میلی متر تولید می‌شوند که ورق‌های داخلی به طور معمول ضخامتی بیش از 3 میلی متر دارند.
 
  • ورق گالوانیزه در چه ابعاد تولید می‌شوند؟ این ورق‌ها به طور معمول در عرض های 100 و 125 سانتی متری ایجاد شده و طول‌های 200 و 250 سانتی متری برش داده می‌شوند.
 
  • چگونه کیفیت ورق‌های گالوانیزه را تشخیص دهیم؟ برای این کار باید به چندین مورد از جمله کیفیت ورق پایه استفاده شده، ضخامت روی، برند تولیدکننده و روش تولید توجه شود.
 
  • محاسبه وزن ورق‌های گالوانیزه به چه صورت انجام می‌گیرد؟ برای محاسبه وزن این ورق‌ها می‌توان از روابط ریاضی استفاده نمود یا این که از جدول‌های استاندارد کمک گرفت. در این جا هر دو مورد را برای شما توضیح داده‌ایم.
برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟