فهرست موضوعات:

بررسی نکات ضروری مهم برای خریدی مطمئن

شناخت تیرآهن های وارداتی

معرفی بهترین نوع تیرآهن

محاسبه وزن تیرآهن

آخرین قیمت های تیرآهن

خرید از فروشگاه اینترنتی فولاد ایرانیان

خبر قبلخبر بعد

راهنمای خرید تیرآهن ، بررسی اطلاعات ضروری برای خریدی مطمئن

تیرآهن از مقاطعی فولادی بسیار مهم است که به وسیله کاربرد فراوان خود به خصوص در ساختمان سازی و ایجاد سازه‌های بزرگ معروف می‌باشد. تیرآهن‌ها در واقع نقش اصلی را در استحکام ساختمان ایفا می‌کنند و از آن‌ها در بخش‌های مختلف یک سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد می‌تواند شامل استفاده از تیرآهن برای ستون‌های اصلی ساختمان، ستون‌های رابط و تیرها و تیرچه‌ها باشد. برای هر کدام از این موارد، از تیرآهن‌هایی با ویژگی‌های خاص و مورد نیاز هر بخش استفاده می‌شود.

 

با توجه به این که تیرآهن‌ها از جنبه‌های گوناگون دارای تفاوت و تنوع می‌باشند، برای استفاده از بهترین نوع آن‌ها جهت کاربرد مورد نظر، باید اطلاعات لازم را در مورد این مقاطع فولادی داشته باشید. این تفاوت در تیرآهن‌ها شامل ویژگی‌های گوناگون‌شان از جمله سایز تیرآهن، شکل ظاهری، جنس مورد استفاده و حتی نام آن‌ها می‌شود. از طرف دیگر، کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن هم تفاوت دارند. با توجه به این که کارخانه‌های گوناگون از استانداردهای مختلفی هم در ساخت تیرآهن‌های خود استفاده می‌کنند، محصول نهایی آن‌ها از کیفیتی متفاوتی برخوردار خواهد بود. به همین دلیل، استفاده از یک راهنمای خرید تیرآهن مناسب می‌تواند کمک زیادی به شما انجام دهد.

 

بررسی نکات ضروری مهم برای خریدی مطمئن

نام گذاری تیرآهن ها

تیرآهن‌ها را بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله استانداردهای مورد استفاده در تولید آن‌ها و شکل ظاهری‌شان نام گذاری می‌کنند. با توجه به این که استانداردهای مورد استفاده در تولید تیرآهن‌ها دارای تنوع زیادی است، در نتیجه انواع نام گذاری برای این مقاطع را هم شاهد هستیم. اما به طور کلی، یکی از این استانداردها یعنی استاندارد اروپایی بیش‌تر از مابقی مورد توجه قرار گرفته و در همه کشورها هم قابل استناد است.

 

طبق این استاندارد تیرآهن‌ها را در دو نمونه تیرآهن I و تیرآهن H نام گذاری می‌کنند. تیرآهن‌های I خود در دو نوع مختلف با نام‌های INP و IPE تولید می‌شوند. تیرآهن H نیز با نام دیگر IPB هم شناخته می‌شود. نمونه دیگری از تیرآهن‌ها هم وجود دارد که به آن‌ها تیراهن‌های لانه زنبوری گفته می‌شود. این نوع نام گذاری بر مبنای شکل ظاهری تیرآهن‌ها انجام می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تیرآهن inp ipe ipb  

سایز تیرآهن ها

تیرآهن‌ها هم چنین در سایزها و اندازه‌های گوناگونی هم تولید می‌شوند تا بتوان از ان‌ها در قسمت‌های مختلف استفاده نمود. سایز تیراهن‌ها با اندازه عرض بدنه یا جان تیرآهن مشخص می‌شود. این اندازه‌گیری‌ها هم با واحد سانتی متر انجام می‌گیرد. برای مثال، زمانی که از تیراهن 20 نام برده می‌شود، به این معنی است که عرض بدنه یا جان تیراهن 20 سانتی متر می‌باشد.به طور معمول، در کشور ما و البته در بیش‌تر سازه‌های موجود در سراسر دنیا، از تیرآهن‌هایی با سایز بین 8 تا 60 استفاده می‌کنند.

 

تیرآهن‌های با سایز بزرگ‌تر برای ایجاد ستون‌های اصلی سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از تیرآهن‌های با سایز کم‌تر هم جهت تیرهای ارتباطی و تیرچه‌ها در اسکلت‌های فلزی استفاده می‌شود. البته سایز مورد نیاز تیرآهن کاملا به ساختمان، اندازه آن و تعداد طبقاتش بستگی دارد. در همین ارتباط، بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که برای ستون‌های اصلی برخی از ساختمان‌ها از تیرآهن‌هایی با سایز کوچک هم استفاده می‌شود. دلیل این کار هم کوچک بودن ساختمان و بار کم موجود بر روی آن می‌باشد.

 

شکل ظاهری تیرآهن ها

 

شکل تیرآهن تاثیر زیادی در ویژگی‌ها و کاربردهای آن خواهد داشت. به طور کلی، تیرآهن‌ها به چند دسته مهم از نظر شکل و ظاهر تقسیم می‌شوند. این موارد شامل تیرآهن‌ها I، تیراهن‌های H و تیرآهن‌های لانه زنبوری هستند. هر کدام از این انواع گوناگون تیراهن‌ها بر اساس یک سری استانداردها ساخته شده و در موارد خاصی هم کاربرد دارند.

 

تیرآهن‌های I دارای عرض بدنه بیش‌تر نسبت به بال‌ها هستند و به همین دلیل شکلی شبیه به I انگلیسی دارند. این تیرآهن‌ها خود در دو نمونه مختلف تولید می‌شوند که به آن‌ها INP و IPE گفته می‌شود. در تیرآهن‌های INP با دور شدن از بدنه تیر، ضخامت بال‌ها کاهش می‌یابد اما در نوع IPE ضخامت بال‌ها در همه قسمت‌ها ثابت است. تیرآهن‌ های نوع H دارای بال‌هایی مساوی با جان می‌باشند. به همین دلیل، شکلی شبیه به H انگلیسی ایجاد می‌کنند. تیراهن‌های لانه زنبوری هم دارای حفره‌های به شکل چند ضلعی هستند که همین مورد باعث نام گذاری ان‌ها شده است.

 

تیرآهن‌ IPE عمدتا بر اساس استانداردهای اروپا ساخته می‌شوند و در کشور ما نیز بیش‌تر از این نمونه استفاده می‌شود. زیرا کارخانه‌های داخلی تیرآهن‌های I خود را با این استاندارد تولید می‌کنند. در صورتی که بیش‌تر تیرآهن‌های وارداتی از نوع INP هستند. البته هر دو نوع این مقاطع از مقاومت بالایی برخوردار هستند. تیرآهن‌های H هم به دلیل ضخامت و مقاومت بالا، بیش‌تر برای ایجاد ستون‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیرآهن‌‌های لانه زنبوری به دلیل حفره‌هایی که دارند، مقاومت‌شان نسبت به تیر H کم‌تر است، اما وزن‌ سبک‌تری دارند.

   

برندهای تولیدکننده تیرآهن

با توجه به این که هر شرکت یا کارخانه تولید تیرآهن محصولات خود را بر اساس یک سری استاندادرهای خاص تولید می‌کند، در نهایت این محصولات کیفیت متفاوتی خواهند داشت. البته عوامل دیگری مانند نوع و به روز بودن تجهیزات تولید و کیفیت مواد اولیه مصرفی هر یک از این کارخانه‌ها هم در کیفیت محصول نهایی‌شان نقش دارد. به همین دلیل، در هنگام خرید تیرآهن باید این مورد را حتما مد نظر داشته باشید.

 

تولیدکنندگان تیرآهن

تعدادی از برند های داخلی تولیدکننده تیرآهن به شرح زیر است:

 
 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • تیرآهن ظفر بناب
 • تیرآهن تولیدی کرمانشاه
 • تیرآهن فایکو
 • تیرآهن یزد
 • تیرآهن آرین فولاد
 • تیرآهن ماهکار اشتهارد
 • تیراهن ناب تبریز
 

شناخت تیرآهن های وارداتی

علاوه بر این که تعدادی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کارخانه‌های کشور کار تولید تیرآهن را انجام می‌دهند، باز هم کار واردات این مقاطع فولادی انجام می‌گیرد. معمولا تیرآهن‌های واراداتی دارای استانداردهای متفاوتی با تیرآهن‌های تولید داخل هستند.

 
 • تیرآهن‌های وارداتی از کشور روسیه یا تولیدشده با استانداردهای روسی
 • تیراهن‌های کره‌ای
 • تیراهن‌ترک
 • تیراهن‌های وارداتی از سایر کشورها
 

معرفی بهترین نوع تیرآهن

تیرآهن‌ها خود دارای انواع بسیار متنوعی از نظر سایز، شکل ظاهری و استاندادرهای ساخت هستند. بنابراین، نمی‌توان یک یا چند نوع تیرآهن را به عنوان بهترین‌های این برند معرفی نمود. زیرا انواع تیرآهن علاوه بر این که در کیفیت‌های گوناگونی ساخته می‌شوند، کاربردهای مختلفی هم داشته و هر کدام برای قسمت‌هایی از سازه مناسب هستند.

 

توجه داشته باشید ؛ برای این که بهترین نوع تیرآهن را انتخاب کنید، باید ابتدا به مورد مصرف خود توجه نمایید. بعد از این که ویژگی‌های مورد نیاز برای مصرف خود را بررسی کردید، می‌توانید متناسب‌ترین نوع تیرآهن را برای کار خود انتخاب کنید. البته در این جا کیفیت تیرآهن هم اهمیت پیدا خواهد کرد. برای تهیه بهترین نوع تیرآهن که هم متناسب با مصرف شما بوده و هم کیفیت خوبی داشته باشد، می‌توانید از متخصصین خبره در این زمینه کمک بگیرید. این امکان برای شما فراهم است که از طریق تماس تلفنی با مجموعه فولاد ایرانیان، از راهنمایی مشاوران ما بهره‌مند شوید.

 

محاسبه وزن تیرآهن

شما قرار است بهای تیرآهن را بر اساس مقدار وزن‌شان پرداخت نمایید. به طور معمول، تیرآهن‌های تولیدی در کارخانه‌های مختلف دارای وزن یکسانی نیستند. یک راه مناسب برای محاسبه وزن انواع تیرآهن، استفاده از جدول اشتال است. در این جدول وزن تیرآهن‌ هایی که با استفاده از این استاندارد تولید می‌شوند، در ابعاد گوناگون قرار داده شده است. بنابراین، به راحتی و با در دست داشتن ابعاد یک تیراهن، می‌توانید به وزن آن پی ببرید.

 

اما راه دیگری هم برای محاسبه وزن تیرآهن‌ها وجود دارد که البته مقداری سخت‌تر و پیچیده‌تر است. این روش استفاده از محاسبات ریاضی برای محاسبه وزن است. در این روش علاوه بر ابعاد تیراهن، نیاز به دانستن برخی ویژگی‌های ذاتی تیرآهن از جمله چگالی آن هم وجود دارد. در صورتی که تیرآهن‌های مورد نظر شما از استانداردهای جدول اشتال پیروی نکنند، می‌توانید برای محاسبه وزن آن‌ها از روش ریاضی استفاده نمایید. در غیر این صورت، جدول اشتال در زمانی سریع‌تر و با دقت بیش‌تری وزن این مقاطع را در اختیار شما قرار خواهد داد. در ادامه این جدول را برای شما اورده‌ایم تا در صورت نیاز بتوانید از ان استفاده کنید.

محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از جدول اشتال  

آخرین قیمت های تیرآهن

قیمت تیرآهن به عوامل گوناگونی وابسته است و با ایجاد تغییر در هر کدام از این موارد، می‌تواند دچار نوساناتی شود. از جمله مهم‌ترین این عوامل می‌توان به قیمت پایه آهن و فولاد، نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا و نرخ جهانی فولاد اشاره کرد. به همین دلیل، نمی‌توان یک قیمت ثابت برای آن در نظر گرفت. با توجه به این نوسانات، آخرین قیمت‌های تیرآهن را به صورت روزانه مشخص می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ما، از قیمت روزانه این مقاطع فولادی اگاه شوید. در این بخش از سایت فولاد ایرانیان علاوه بر قیمت روز تیرآهن، قیمت ماه‌های قبل آن هم برای شما قرار داده شده است.

 

خرید از فروشگاه اینترنتی فولاد ایرانیان

ما در مجموعه فولاد ایرانیان انواع تیرآهن‌های گوناگون از نظر شکل و استانداردهای مختلف را که توسط بهترین کارخانه‌های تولیدی ساخته شده‌اند، ارائه می‌کنیم. بنابراین شما می‌توانید به راحتی تیراهن مورد نیاز برای مصرف خود را انتخاب نموده و خریداری نمایید. نکته مهم دیگر که در خرید از فولاد ایرانیان وجود دارد، فروش اینترنتی آن است. به این ترتیب، شما می‌توانید به صورت آنلاین تیراهن‌های مورد نیاز خود را سفارش داده و در مکان مورد نظر تحویل بگیرید. هزینه خرید تیراهن از مجموعه ما هم کاملا مناسب و شفاف بوده تا هیچ گونه ابهامی از این بابت برای شما وجود نداشته باشد.

 

انتخاب تیرآهن مناسب برای پروژه

موضوع بسیار مهم دیگر که باید آن را در راهنمای خرید تیرآهن عنوان کنیم، بحث انتخاب تیراهن مناسب برای پروژه است که البته در بخش‌های قبل هم به صورت مختصر اشاره‌ای به این موضوع داشتیم. از آن جایی که هر پروژه با توجه به اندازه و حجمی که دارد، نیازمند استفاده از نوعی تیرآهن خاص است، باید بتوان به خوبی این مورد تشخیص داد. استفاده از تجربه و دانش افراد متخصص در این حوزه می‌تواند جهت این امر کمک کننده باشد. شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی با مشاورین ما در این زمینه صحبت کرده و از راهنمایی‌های آن‌ها برای استفاده از تیرآهن مناسب در پروژه خود بهره‌مند شوید.

 

سوالات متداول

1 . توجه به چه نکاتی در هنگام خرید تیرآهن اهمیت دارد؟ با توجه به اهمیت این مقاطع در سازه‌ها، باید قبل از خرید آن‌ها به مواردی از جمله نوع تیرآهن، سایز آن، استاندارد ساخت و برند تولیدکننده تیرآهن توجه شود.

2. انواع گوناگون تیرآهن موجود در بازار کدام‌اند؟ چند نمونه مهم از تیراهن‌ها شامل انواع I، H و لانه زنبوری آن‌ها می‌شود. تیرآهن‌های I خود دارای دو نوع INP و IPE هستند که به ترتیب بیش‌تر شامل تریاهن‌های وارداتی و تیراهن‌های تولید در داخل کشور می‌شوند.

3. تیرآهن‌ها در چه سایزهای تولید می‌شوند و این اندازه‌ها چگونه به دست می‌آید؟ سایز تیراهن‌ها با اندازه عرض بدنه یا جان آن‌ها مشخص می‌شود. در کشور ما بیش‌تر از سایز 8 تا 60 تیرآهن‌ها استفاده می‌شود.

4. برندهای تولیدکننده تیرآهن کدام‌اند؟ در کشور ما کارخانه‌های بزرگ از جمله ذوب آهن اصفهان،‌فایکو، فولاد ناب تبریز کار تولید تیرآهن‌ را انجام می‌دهند. اما گاهی اوقات کار واردات تیراهن‌های روسی، ترک و کره‌ای هم در کنار آن انجام می‌گیرد.

5. چگونه می‌توان بهترین نوع تیرآهن را انتخاب کرد؟ برای این که بهترین نوع تیرآهن را انتخاب کنید، باید ابتدا به مورد مصرف خود توجه نمایید. که البته کیفیت تیرآهن از فاکتورهای مهم برای خرید است.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۲دیدگاه)ارسال دیدگاه
 1. avatarع.بهاری

  سلام.راهنمایی ها تون مفید بودن ولی کافی و جوابگوی کامل سوالات مهم من نبودن.انشاء ا.. مطالب پربارتر وتکمیلی در مورد کیفیت ها و برندهای برتر بخصوص برای کاربر انی که برای مصرف ساختمانی شخصی نیاز دارند،زودترمنتشر نمایید. باتشکر

  1. avatarمدیر سایتدر جواب:‌ع.بهاری

   سلام ، ممنون از نظرتون ، حتما در بروزرسانی های آینده مطلب کامل قرار خواهیم داد.

دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟