فهرست موضوعات:

اهمیت خاموت در ساختار بتن

سایز میلگرد خاموت

کاربرد خاموت در صنعت

انواع خاموت

بررسی قیمت خاموت

خبر قبلخبر بعد

خاموت چیست ؟ بررسی نقش مهم خاموت در انواع سازه

خاموت‌ها قاب‌هایی (چارچوب‌هایی) هستند که از مفتول فولادی با مقاومت بالا ساخته می شوند. این چارچوب، با استفاده از نوعی ماشین خم می شوند و به یک قفس آرماتور تبدیل می شود.  خاموت به عنوان آرماتور عرضی که عمود بر آرماتور طول است، در طول ستون های بتنی قرار میگیرند. بسته به کاربرد خاموت، در انواع مختلف ساخته می شود. این مقطع مهم فولادی، از بتن حمایت کرده و آن را در یک شکل نگه می دارد. قیمت خاموت بسته به نوع میلگرد و مقداری که در آن استفاده می شود، متفاوت است.

 

شکل خاموت

خاموت یک حلقه بسته از میلگرد است که برای نگهداری میلگردهای اصلی در ساختار بتن استفاده می شود. در یک ستون بتنی، وظیفه خاموت حمایت میلگردهای اصلی در برابر لرزش می‌باشد. هنگامی که در تیرآهن مورد استفاده قرار می گیرد، این حلقه ها به عنوان میلگرد عرضی یا متقاطع شناخته می شود زیرا از مقاومت برشی جلوگیری می کند. بسته به نوع طراحی و شکل اجزای تحمل بار، شکل خاموت می تواند متفاوت باشد. مدور، چند ضلعی و خاموت U شکل. با این حال شکل معمولی استفاده شده در سازه معمولی، مستطیل یا مربع است. اندازه خاموت با توجه به کاربرد آن تغییر میکنید.

 

خاموت یکی از انواع میلگرد است. میلگردها را بر اساس کاربرد و شکل ظاهری به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام در صنعت ساختمان کاربرد خاص خود را دارند. با انواع میلگرد و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

شکل ظاهری خاموت

 

اهمیت خاموت در ساختار بتن

ستون های بتنی را با اضافه کردن خاموت می توان قوی تر ساخت. وظیفه خاموت افزودن قدرت به ستون های بتنی است. اگر چه بتن خودش قوی است، اما با میلگردهای فولادی که در طول آن به کار می‌رود، قوی ترهم می شود.

 

برای اطمینان از اینکه این ماده مرکب تا حد ممکن قوی است، مهندسین از فولاد ضد زنگ برای ساخت خاموت استفاده می کنند. این کار به استحکام بتن مخلوط در برابر شکست کمک می‌کند. با توجه به نقش خاموت در تیرآهن و بتن لازم است که در خرید این مقطع فولادی اطلاعات بیشتری داشته داشته باشید.

خاموت در ساختار بتن

 

سایز میلگرد خاموت

خاموت اغلب همراه با میلگرد فولادی استفاده می شود. این میلگرد در داخل قالب قرار داده میشود ، به طوری که هنگامی که بتن داخل  آن ریخته می شود، میلگردها به عنوان استخوان های فولادی بتن شناخته میشوند. میلگردها توسط خاموت در یک جا قرار میگیرند. وجود خاموت در ساختار میلگرد تضمین می کند که میلگرد راست باشد و حداکثر مقدار استحکام را به ستونی که در آن قرار دارد، می دهد. سایز میلگرد خاموت بسته به نوع کاربرد نیز متفاوت است. 

 

کاربرد خاموت در صنعت

در ادامه‌ ی این بخش، نکات قابل توجهی که چرا در صنایع ساخت و ساز از خاموت استفاده می شود را مطالعه خواهید کرد. همانطور که گفته شد، از خاموت برای نگهداری میلگردهای اصلی در ساختار بتن استفاده می شود. به این صورت باعث افزایش مقاومت کلی و تقویت ساختمان یا سازه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله ضوابط کاشت میلگرد در بتن را مطالعه کنید.

کاربرد خاموت در صنعت

 

مقاومت فشاری ستون را افزایش می دهد.

خاموت‌ها مقاومتی را فراهم می کنند که از استحکام مهمتر است. بتن و میلگرد، باری که  از بالا به روی ستون وارد می شود را تحمل  میکنند. از خاموت ها در تیرآهن‌ها هم استفاده می‌شود.درواقع نقش خاموت در تیرآهن، در استحکام بخشی به ستونهاست.

 

 انعطاف پذیری ستون را بهبود می‌بخشد.

خاموت ها مانع از شکسته شدن ستونها می شود و ازاین طریق به بهبود انعطاف پذیری آنها کمک میکنند.

 

مانع از خم شدن میلگرد اصلی در ستون می شود.

خاموت در طول میلگردهای اصلی، در برابر نیروی برشی مقاومت کرده و از خمش میلگرد ها جلوگیری میکند.

 

در زمان بتن ریزی از حرکت میلگرد اصلی جلوگیری میکند

در هنگام ساختن ستون، ابتدا میلگردهای اصلی قرار داده می شوند، و سپس بتن ریخته می شود. به همین دلیل ممکن است میلگردها از جای خود حرکت کنند. استفاده از خاموت در ساختار ستون، میلگردها را محکم نگه داشته و  از حرکت میلگردها جلوگیری می کند.

 

عملکرد میلگرد موجود در ستون را بهبود میبخشد.

میلگردها به تنهایی ممکن است نتوانند تمام نیروی وارد بر ستون را تحمل کنند. به همین دلیل از خاموت استفاده می شود. جالب است بدانید که خاموت‌ها مانند تاندون عمل می کنند، زمانی که فشار و پیچش وجود دارد، همه چیز را باهم نگه می دارند.

 

انواع خاموت

خاموت ها بر اساس تغییر در سطح مقطع ستون‌ها، تعداد میلگردهای طولی،  و ظرفیت تحمل بار طراحی شده اند. انواع خاموت های اصلی استفاده شده در ستون عبارتند از :

خاموت مارپیچ

خاموت عرضی

 

خاموت مارپیچی چیست ؟

خاموت مارپیچی با خاموت عرضی متفاوت است. ستون ساخته شده با خاموت مارپیچ، انعطاف پذیری بیشتری در مقایسه با خاموت عرضی را فراهم می کند. این خاموت ها کارایی بیشتری را در حمایت از میلگرد طولی ارائه می دهند. مقاومت در برابر خمش ستون هم با استفاده از این نوع خاموت بیشتر خواهد شد. (شکل 1a)

 

خاموت عرضی چیست ؟

خاموت‌های عرضی حلقه‌های جداگانه‌ای از میلگردها هستند، که با فاصله ثابت بین هر پیوند شکل میگیرند. (شکل 1c)

شکل خاموت

خاموت U شکل مربعی، مستطیلی، دایره ای، U شکل و ضربدری از رایج ترین انواع خاموت مورد استفاده مربعی یا مستطیلی است. همه این خاموت ها به شیوه های مختلف و برای اهداف مختلف ساخت و ساز در ستون ها استفاده می شود.

 

بررسی قیمت خاموت

برای استعلام از قیمت خاموت، با شماره 42214-021 تماس حاصل فرمایید و نیاز خود را با کارشناسان این مجموعه در میان بگذارید.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟