فهرست موضوعات:

مشخصات تیرآهن IPE

ویژگی تیرآهن های IPE

جدول وزن تیرآهن IPE

کاربرد تیرآهن IPE چیست؟

 خرید و ثبت سفارش

خبر قبلخبر بعد

تیرآهن IPE چیست ؟

یکی از متداول­ ترین اشکال تیرآهن، تیرآهن­ هایی با مقطع به شکل حرف I می­باشد. این تیرآهن ها در کشور ما بسیار پر مصرف میباشد. بخش عمودی این سازه را جان تیرآهن و دو بخش افقی آن را دو بال آن می نامند. معمولا از روش نورد گرم جهت تولید این محصولات از شمش­های آهنی استفاده می­شود. از استانداردهای تیرآهن که در بازار رایج هستند، می توان به IPE، IPB و INP اشاره کرد. در ادامه به تشریح مشخصات استاندارد تیرآهن IPE و تفاوت­های آن با دیگر محصولات این رده پرداخته می­شود.

 

مشخصات تیرآهن IPE

این تیرآهن یکی از متدوال ترین تیرآهن­ های مورد استفاده در مصارف گوناگون است که طبق استاندارد اروپا تولید وعرضه می گردد. جالب است بدانید این محصول فولادی سبک ترین نوع تیرآهن فولادی با ابعاد اروپایی است که تولید میشود. مرکز تیرآهن I شکل، که به عنوان جان شناخته می شود، این اطمینان را به مصرف کننده می دهد که مقاومت در برابر نیروهای برشی وجود دارد. بجز جان، مشخصات تیرآهن IPE شامل بال‌هایی است که به طرفین باریک می شوند. بالها در هر دو طرف جان قرار دارند. بالها مقاومت در برابر خمش را برای تیرآهن فراهم میکند. عرض بال این تیرهای پر استفاده، حدود نیمی از ارتفاع این تیرآهن ها می‌باشد.  

 

ویژگی تیرآهن های IPE

تیرآهن مذکور در ایران نیز به صورت رایج و استاندارد مورد استفاده قرار گرفته است. جالب است بدانید که این تیر محبوبیت بیشتری در بازار دارد. ویژگی ساختاری این تیرآهن ضخامت ثابت بال­های آن از ابتدا (محل اتصال به جان تیرآهن) تا انتها (لبه) است. این ویژگی تیرآهن IPE که آن را از تیرآهن های INP متمایز می کند. در تیرآهن INP، ضخامت بال آن­ها ثابت نبوده و با دور شدن از جان تیرآهن به تدریج کم می‌شوند. نازک بودن لبه‌ی بال­ها و ضخیم شدن آن در انتها مشخص ترین وجه تمایز تیرآهنINP با IPE می­باشد. تیرآهن‌های INP از استانداردهای تیرآهن کشورهای چین و روسیه است. این تیرآهن، نسبت به تیرآهن دیگر از محبوبیت کمتری در بازار ایران برخوردارست. همچنین در مقایسه این دو تیر آهن پرمصرف، می توان به تفاوت دیگری نیز اشاره کرد. اینکه تیرآهن IPB به شکل H بوده و طول بال­های آن نسبت به تیر IPE بلندتر است. IPB نسبت به دو نوع قبلی سنگین تر و مقاومتر می­باشد. انواع تیرآهن­ IPE در ابعاد مختلف در دسترس می باشند.

 

تیرآهن IPE و IPB

 

جدول وزن تیرآهن IPE

تیرآهن مورنظر با توجه به ضخامت بال و جان، دارای وزن های مختلفی است. در این قسمت از این مطلب، با جدول وزن تیرآهن IPE آشنا می شوید. تیرآهن را با توجه به اندازه جان آن نام گذاری میکنند. به عنوان مثال، تیری که دارای جان 80 متری باشد، با تیر 80 شناخته میشود. تناسب یکنواختی بین قسمتهای مختلف این تیرآهن وجود دارد. به این صورت که هرچه جان تیرآهن بیشتر شود، به همان نسبت بال و ضخامتهای بال و جان هم افزایش می‌یابد. تیرآهن ipe 14 از انواع پرکاربرد این تیرآهن است.

جدول وزنی تیرآهن IPE

کاربرد تیرآهن IPE چیست؟

تیرآهن­‌ها مقاطع  فولادی اساسی و پرمصرفی هستند که در ابعاد و اشکال مختلف جهت ساخت سازه های فلزی ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو قیمت تیرآهن در بازار بر برآورد هزینه ساخت سازه تاثیر بسزایی دارد. این سازه­ها می­توانند مقاطعی با اشکال مختلف داشته باشند. از جمله معروف­ترین این اشکال حروف لاتین I، H، T و U هستند که هر یک با ارائه­ی ویژگی­های مختلف در مصارف خاصی مورد استفاده قرار می­گیرند. وظیفه تیرآهن­ها تحمل تنش­های حاصل از نیروهای برشی و لنگر خمشی است که می تواند به سازه وارد شود. از کاربرد تیرآهن IPE، استفاده از آنها، بصورت ستون، خرپا، تیر و نعل درگاه در ساخت انواع سازه­های ساختمانی و صنعتی می توان اشاره کرد.

 

 خرید و ثبت سفارش

فولاد ایرانیان از گذشته تا به امروز، در زمینه تامین انواع تیرآهن‌ IPE فعالیت داشته است. این تیرآهن ها در سایزهای دلخواه مشتریان فراهم میشود. اگر قصد خرید تیرآهن IPE دارید، اما اطلاعاتی در زمینه قیمت، کیفیت و مشخصات آن ندارید، کارشناسان فولاد ایرانیان پاسخگو شما خواهند بود.  شماره تماس ارتباط با این مجموعه 42214-021 می باشد.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟