فهرست موضوعات:

ناودانی سبک چیست ؟

ناودانی سنگین چیست ؟

تفاوت اصلی ناودانی سبک و سنگین

خبر قبلخبر بعد

تفاوت ناودانی سبک و سنگین در چیست

ناودانی ‌ها بر حسب وزن آن ‌ها و رابطه بین وزنی که دارند با وزن موجود در جدول اشتال، به انواع ناودانی سبک و سنگین تقسیم می شوند که یکی از تفاوت های اصلی ناودانی سبک و سنگین همین مورد می باشد. همچنین تفاوت ناودانی سبک و سنگین تنها به وزن آنها منتهی نشده و مواردی از جمله روش تولید را نیز شامل می شود که بر این اساس ناودانی های سبک و سنگین به روش های پرسی و فابریک تولید می شوند. برای بررسی سایر تفاوت های ناودانی سبک و سنگین با ما همراه باشید. مقاله ناودانی چیست و انواع آن را مطالعه کنید و سپس ادامه دهید. 

 

ناودانی سبک چیست ؟

برای تمایز ناودانی ها و اطلاع دقیق از مشخصات ابعادی آنها، جدولی تحت عنوان جدول اشتال توسط یک استاندارد آلمانی تنظیم شده است. ناودانی سبک در واقع نوعی ناودانی بوده که دارای مقدار وزن کمتری نسبت به وزن درج شده در جدول اشتال مربوط به ناودانی ‌ها بوده و به همین دلیل به آن سبک می‌ گویند.

 تولید کنندگان اصلی ناودانی سبک، کارخانجات ایرانی و روسی هستند که این ناودانی ها را تحت استاندارد GOST 8240 تولید می کنند. این نوع ناودانی ‌ها به دلیل وزن سبکی که دارند در مصارفی از جمله ساخت پله، ترمیم بناها و ساخت تجهیزات ساختمانی کاربرد دارند چرا که این کاربردها حاوی تحمل بار کمی بوده و استفاده از ناودانی سبک که وزن و ضخامت کمی دارد، برای این اهداف مشکلی در پی نخواهد داشت.

 

ناودانی سنگین چیست ؟

برخلاف ناودانی سبک که گفته شد وزنی کمتر از وزن آورده شده در جدول اشتال دارند، ناودانی سنگین دارای وزنی مطابق با وزن درج شده در جدول اشتال داشته و به همین دلیل بخاطر اینکه از نوع قبلی سنگین ‌تر است، به آن ناودانی سنگین گفته می‌ شود. این نوع ناودانی به دلیل برخورداری از ضخامت و وزن بیشتر، اغلب مصارف صنعتی داشته و در ساخت تیرها، ستون، خرپا و... به کار برده می ‌شود.

ناودانی اروپایی نیز که در سال های اخیر در بازارهای ایران با این نام به به فروش می رسد، در واقع همان ناودانی سنگین بوده که به ناودانی UPN و UPE نیز معروفند. در همین راستا ناودانی سنگین UPN که طبق استاندارد DIN1026 در کشور ترکیه تولید می شود، به طور فراوانی به کشور وارد می شود که شامل سایزهای 40 الی 400 می باشد.

 

تفاوت اصلی ناودانی سبک و سنگین

وزن ناودانی سبک و سنگین

این تفاوت سایر تفاوت ها را رقم زده که به شرح زیر است:

1- برخورداری از ابعاد متفاوت 
2- تفاوت در قیمت آن‌ ها با توجه به وزنی که دارند
3- دارای کاربردها و مصارف متفاوت
3- کارخانه‌ های تولید کننده این دو مشابه نمی ‌باشند
4- دارای الگوی اشتال متفاوتی هستند
5- استاندارد تولید آن ‌ها متفاوت است
6- روش تولید آنها متفاوت است که شامل روش های پرسی و فابریک می شود
 

تفاوت در استاندارد تولید

ناودانی سبک طبق استاندارد ملی ایران به شماره‌ های 4477-1 و 4477-2 که معادل با استانداردهای GOST 8240 ، EN10279 و DIN 1026-12 است، تولید می ‌شود. در این خصوص شرکت ذوب آهن اصفهان مطابق با همین استانداردها، ناودانی‌ های سبک نورد گرم را تولید می‌ کند.
 
ناودانی های سنگین نیز طبق استاندارد UPN برای ناودانی های U شکل و UPE برای ناودانی های C شکل ساخته می شوند که هر دوی این استانداردها تحت استاندارد آلمانی DIN 1026 هستند.
 
سایر استاندارد ناودانی ها نیز به شرح زیر می باشند:
 1. استاندارد فرانسوی NF A45-255
 2. استاندارد ناودانی مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3 
 

تفاوت در نحوه ساخت

ناودانی ها و نبشی ها دارای فرآیند تولید مشابهی می باشند. بدین گونه که در کارخانه و با کمک دستگاه های مختلف از قسمت عرضی ورق را خم می کنند و سپس آن را پرس کرده تا به شکل ناودانی در بیاید. منتها وجه تمایز آن ها در این روش های تولید، شکل نهایی این دو محصول است که در نهایت ناودانی به شکل U یا C و نبشی به صورت V یا L تولید خواهد شد. در فرآیند تولید ناودانی، بسته به میزان انحنا و خم شدگی ورق، شکل ناودانی متفاوت خواهد بود و در اندازه و ابعاد آن تاثیر زیادی خواهد داشت.
 
تولید ناودانی به روش های مختلفی از جمله پرسی، فابریک، نورد گرم و نورد سرد انجام می شود. به دلیل متفاوت بودن خصوصیات مکانیکی، کاربرد و قیمت ناودانی ها با توجه به فرآیند تولید آنها، لازم است تا با  نحوه تولید آنها آشنا شویم. 
 

تولید به روش پرسی

در این روش، ورق فولادی به عنوان مواد اولیه برای ساخت ناودانی استفاده می شود. در مرحله اول ورقه ها با ضخامت مناسب و در اندازه مورد نظر برش داده‌ شده و در مرحله بعد ورق برش خورده از محل مشخص‌ خم شده و شکل ناودانی حاصل می‌گردد.

تولید به روش فابریک

خط تولید ناودانی فابریک از شمش فولادی آغاز شده و ابتدا شمش ‌های فولادی توسط کوره‌ های مخصوص ذوب ‌شده و سپس در طی مراحلی به ناودانی فابریک تبدیل می ‌شوند. باید توجه داشت که عبارت فابریک در اصطلاح فنی به معنی آنچه در کارخانه سازنده اصلی ساخته ‌شده باشد، اطلاق می شود. ناودانی فابریک خود نیز از دو روش نورد سرد و یا نورد گرم تولید می ‌گردد. 
 

جدول اشتال متفاوت ناودانی سبک و سنگین

جدول اشتال ناودانی سنگین در زیر آورده شده است. برخی از علائم به کار رفته در جدول عبارتند از: حرف h به معنای ارتفاع مقطع فولادی، d قطر، b عرض مقطع فولادی، s ضخامت جان مقطع، t ضخامت بال، r شعاع گوشه اتصال بال و جان مقطع، hi ارتفاع مقطع پس از برش. وزن ناودانی را مشاهده کنید. 
 
جدول اشتال ناودانی سنگین
 
همچنین جدول اشتال ناودانی سبک نیز به شرح زیر است:
 
جدول اشتال ناودانی سبک
 

کارخانه تولید کننده ناودانی سبک یا سنگین

 1. ناودانی شکفته مشهد: تولید انواع ناودانی های سبک نورد گرم شده طبق استاندارد های GOST 8240 ، EN10279 و DIN 1026-12 با طول 6 متر.
 2. ناودانی ناب تبریز: تولید انواع ناودانی های سبک و سنگین طبق استاندارد های گفته شده در بالا
 3. ناودانی فولاد البرز ایرانیان- فایکو: تولید هر دو نوع ناودانی سبک و سنگین
 4. مجتمع فولاد البرز غرب: ناودانی های UPN80، UPN100، UPN120 و UPN140 در طول های 6 و 12 متر
 5. کارخانه نورد یاوران زنجان: ناودانی‌های تولیدی این کارخانه در ابعاد متفاوت، دو طول ۶ و ۱۲ متری و دو گرید سبک و سنگین است.
 6. صنایع فولادی کوهپایه
 7. شرکت صبا فولاد منظومه

کاربرد متفاوت ناودانی سبک و سنگین

ناودانی آلومینیومی نیز دسته ای دیگر از این نوع پروفیل بوده که نسبت به سایر مواد سبک ‌تر می باشد و دارای خواصی از جمله مقاومت به خوردگی، استحکام، جوش‌پذیری بالا و شکل ‌پذیری می باشد که آن را برای ساخت اسکلت ساختمانی، شاسی تریلر و چارچوب در و پنجره مناسب کرده است. در تولید ناودانی ‌های آلومینیومی معمولا از آلیاژهای سری 6000 آلومینیوم استفاده شده و به سه صورت خام، رنگی و آبکاری شده عرضه می ‌شوند. 
 
کاربرد ناودانی سبک
 
همچنین ناودانی های سنگین به دلیل ویژگی تحمل وزن بالا، در ساخت تیرها، ستون‌ ها، ساخت خودروهای سنگین و یدک‌کش ‌ها، به عنوان متصل‌ کننده‌ و نگهدارنده بدنه، در باربند کامیون‌ها جهت استحکام بخی به اتاق باربند و... استفاده می‌شوند. 
 
کاربرد ناودانی سنگین
 

تفاوت در قیمت ناودانی سبک و سنگین

قیمت ناودانی نیز همانند سایر مقاطع فولادی، دارای نوساناتی بوده و در هر زمان ثابت نمی باشد. البته واضح است که ناودانی های سنگین به دلیل برخورداری از وزن بیشتر نسبت به ناودانی های سبک، از قیمت بیشتری برخوردار هستند. 
برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
  دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
  آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟