02142214

پیچ و مهره

پیچ‌ها اتصالات فلزی بلندی هستند که ازحفره‌های دو یا چند سطح عبور می‌کنند تا آنها را باهم نگه دارند. بعضی از پیچ‌ها را می‌توان به جای هرگونه تکیه گاه روی سطوح بست. در حالی که بعضی از پیچ‌ها به مهره و واشرنیاز دارند تا بتوانند به صورت ایمن استفاده شوند. پیچ از دو قسمت تشکیل شده است: سر (گل) و بدنه رزوه شده پیچ. اتصالات در طیف گسترده ای از مواد از فولاد معمولی تا تیتانیوم، پلاستیک و سایر مواد تولید می‌شود. اکثر پیچ و مهره‌ها از فولاد تشکیل شده اما ممکن است تغییراتی نیز داشته باشند. این تغییرات شامل مقاومت دربرابر آب که مقاوم تر از فولاد معمولی است. این مواد می‌توانند فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم باشند. این پیچ‌ها گزینه‌های خوبی برای استفاده از آنها در فضای باز یا هر چیز دیگری که در معرض هوا و یا شرایط مرطوب قرار می‌گیرند.

 

هنگام تعویض اتصالات، بهتر است با آنچه شما جایگزین می کنید، مطابقت داشته باشند. تعویض پیچ و مهره با نوع قوی تر همیشه امن نیست. پیچ و مهره های سخت تر شکننده تر هستند و ممکن است در کاربردهای خاص مناسب نباشند. همچنین بعضی از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که پیچ و مهره ها قبل از خرابی یا آسیب رساندن به موارد مهم، شکسته شوند. در برخی از محیط ها، مانند آب شور، خوردگی گالوانیکی نیز باید در صورت تغییر مواد اتصال دهنده مورد توجه قرار گیرد.

ابزار رایج برای باز و بسته کردن پیچ و مهره، آچار و پیچ گوشتی است.

 

جنس پیچ و مهره

پیچ و مهره باتوجه به کاربرد و شرایط مورد نظر با متریال مختلف ساخته می‌شود. در ادامه این بخش با جنس انواع پیچ و مهره آشنا خواهید شد.

 

پیچ و مهره ضد زنگ

فولاد ضد زنگ، آلیاژی از فولاد کم کربن و کروم برای افزایش خاصیت خوردگی است. از آنجا که خواص ضد خوردگی برای فلز ذاتی است، اگر در نصب یا استفاده از خراشیده شود، این مقاومت را از دست نخواهد داد. هر بخشی از دستگاه، حتی کوچکترین پیچ که در محیط خوردگی کار می کند، باید در برابر خوردگی مقاوم باشد. چون اتصالات صنعتی فولاد ضد زنگ این خواص را داراست، در محیط های دریایی و مواردی که مواد شیمیایی خورنده و یا دمای شدید وجود دارد، استفاده می شود. اتصالات ضد زنگ  توسط صنایع متعدد از جمله هوا فضا، نظامی، صنعتی و ساخت و ساز استفاده می شود.

 

بیشتر اتصالات فولادی ضد زنگ بسیار ارزانتر از اتصالات فولادی معمولی هستند، هرچند برخی از گریدها  کمی مغناطیسی هستند. گریدهای اتصالات صنعتی دو نکته را به کاربرد نشان میدهند. نکته اول این است که  چقدر قادر به تحمل استرس هستند. نکته دوم  بیان کننده این است که چه نوع ابزاری برای سفت کردن آنها باید استفاده شود.

 

پیچ و مهره ضدزنگ 8-18

18-8 به هر فولاد ضد زنگ حاوی حدود 18٪ کروم و 8٪ نیکل اشاره دارد. این استیل رایج ترین استاندارد فولاد ضد زنگ برای ابزارآلات است.

 

پیچ و مهره ضد زنگ 316

  • گرید بسیار مقاوم در برابر خوردگی
  • مناسب برای استفاده در محیط نمکی و کلرید
  • گران تر از 8-18
 

پیچ و مهره ضد زنگ 410

این آلیاژ سخت تر از فولاد ضد زنگ 8-18 است، اما نه به اندازه ای که در برابر خوردگی مقاوم باشد.

 

سیلیکون برنز

سیلیکون برنز، اغلب به عنوان فقط برنز نامیده می شود. این آلیاژ بیشتر از مس و قلع با مقدار کمی از سیلیکون ساخته شده است. از پیچ و مهره برنزی به دلیل مقاومت دربرابر خوردگی بالای آن به جای پیچ و مهره ضد زنگ استفاده می شود. همچنین از آنها به دلیل استحکام بالاتر به جای اتصالات برنجی استفاده میشود. رنگ برنز شبیه مس است و بعضی اوقات به دلیل ظاهرش در کارهای ظریف نجاری  استفاده می شود. اشکال اصلی برنز هزینه بالای آن است.

 

برنج

برنج، آلیاژی از  مس و روی است. برنج بسیار مقاوم در برابر خوردگی و هدایت الکتریکی می باشد. با این حال، استفاده از برنج  به دلیل نرمی نسبی، تا حدودی محدود است. در درجه اول برای ظاهر آن استفاده می شود.

 

فولاد

فولاد معمول ترین ماده تشکیل دهنده اتصال دهنده‌ها، از جمله پیچ و مهره است. پیچ و مهره فولادی به صورت ساده و یا سطوح مختلف مانند پوشش روی، گالوانیزه، و پوشش کروم در بازار موجود است.

پیچ و مهره های فولادی معمولا در 4 گرید در دسترس هستند: گرید 2، گرید 5، گرید 8 و فولاد آلیاژی موجود است. گریدهای  بسیار دیگری وجود دارد، اما کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. گرید 2، 5 و 8 معمولا با پوشش مایل به آبی یا زرد پوشانده می شود. این اتصالات  معمولا برای مقاومت در برابر خوردگی گالوانیزه می شوند.

 

تعیین گرید پیچ و مهره

تنوع در اتصالات تقریبا بی حد و حصر هستند. اشکال و اندازه های مختلف و کاربرد هر نوع مختلف می تواند گیج کننده باشد. پیچ ها به طور معمول بر روی سرعلامت دار می‌شوند، تا نشان دهند که چه نوع پیچی هستند.پیچ ها طبق جنس و اندازه بدنه و نوع سر آنها تقسیم بندی میشوند. در ادامه این بخش، با انواع متداول پیچ از جمله پیچ 5.6 ، پیچ 10.9 ، پیچ 8.8 که در صنعت کاربرد دارد آشنا می شوید.

 

گرید 2

این گرید معمول تریی و ارزانترین نوع اتصالات فولادی است. بجز یک علامت که ممکن است سازنده روی پیچ حک کند، پیچ های گرید 2 هیچ نشانه ای ندارند.

پیچ و مهره گرید 2

گرید 5 /گرید F

پیچ و مهره های گرید 5 برای افزایش استحکام استفاده می شوند و معمول ترین پیچ ها برای استفاده در صنعت خودرو هستند. پیچ  گرید 5 دارای 3 خط  روی سرآن است که با فاصله مساوی قرار گرفته اند. گرید F تقریبا معادل گرید 5 است. مهره های گرید F با پیچ گرید 5 استفاده می شود.

پیچ و مهره گرید 5

گرید 8 / گرید G

پیچ و مهره گرید 8 بیشتر از پیچ و مهره گرید 5 سختکاری شده است. بنابراین آنها قوی تر هستند و در موارد سخت مانند سیستم تعلیق خودرو استفاده می شود. مهره های درجه 8 دارای 6 شعاعی به طور مساوی بر روی سر هستند. گرید G تقریبا معادل با گرید 8 است. مهره گرید G با پیچ گرید 8 استفاده می شود.پیچ و مهره گرید 8

فولاد آلیاژی

پیچ و مهره فولاد آلیاژی از یک آلیاژ فولاد با استحکام بالا ساخته شده و بیشتر تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد. روی پیچ و مهره های فولاد آلیاژی معمولا پوشش قرار نمیگیرد. پیچ و مهره فولادی آلیاژ بسیار مستحکم اما شکننده است.

 

آلومینیوم

آلومینیوم یک فلز مقاوم در برابر خوردگی، سبک و نرم است. مقاومت در برابر خوردگی آلومینیوم،  مانند فولاد ضد زنگ ذاتی است. بنابراین، خراش ها و شکاف‌ها روی مقاومت خوردگی اثر نمیگذارد.

اتصال دهنده ها از انواع مختلفی از آلیاژهای آلومینیوم ساخته شده‌اند که عناصری مانند منگنز، سیلیکون، آهن، منیزیم، روی، مس و سیلیکون برای افزایش استحکام به آنها افزوده شده است.

 

پوشش های پیچ و مهره

آبکاری روی

بسیاری از اتصالات فولادی برای مقاومت دربرابر خوردگی بهتر، با روی آبکاری می شوند. اتصالات که روی اندود شده اند، ظاهر براق، نقره ای و یا طلایی دارند. آنها نسبتا در برابر خوردگی مقاوم هستند، اما اگر پوشش خراب شود یا در معرض محیط دریایی قرار گیرند، زنگ می زنند.

 

پیچ و مهره گالوانیزه گرم

گالوانیزه یک پوشش دیگر است که شامل استفاده از یک لایه روی و ضخیم ترین پوشش ممکن روی فلزات را ایجاد می کند. این لایه باعث مقاومت در برابر خوردگی می شود. با توجه به ضخامت پوشش، پیچ‌های گالوانیزه گرم شده، با مهره های دیگر سازگار نیست. پیچ و مهره‌های گالوانیزه گرم کمی بزرگتر از آجیل مهره های دیگراست تا این روکش را پوشش دهند. اتصالات گالوانیزه گرم، اغلب در خارج از منزل، به ویژه در محیط های ساحلی  استفاده می شود.

 

 فرایند گالوانیزه گرم پیچ و مهره‌ها

  • فرایند پوشش شامل غوطه ور شدن کامل پیچ‌ها در داخل یک مخزن حاوی 70 تن روی مذاب با دمای 840 درجه فارنهایت میباشد. ماده در مخزن باقی می ماند تا زمانی که روی به طور متالورژییکی به فولاد متصل شود. این زمان بسته به قطر، گرید فولاد و تعدادی از عوامل دیگر تغییر میکند.
  • یک جرثقیل در حالی که روی هنوز مایع است، ماده را از داخل حمام بالا میبرد. ابزار چرخشی با سرعت بالا مانند سانتریفیوژروی اضافی روی پیچ ها را حذف میکند. این باعث می شود پیچ با بالاترین کیفیت و بدون مشکل برای مهره مناسب تولید شود.
 

کروم

اتصالات برای ظاهر و نمایش با کروم روکش داده می شوند. پوشش کروم مقاومت دربرابر خوردگی مشابه پوشش روی ایجاد می کند. اشکال اصلی روکش کروم هزینه های بالای آن است. اگر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی لازم باشد، فولاد ضد زنگ را با کروم پوشش میدهند.

فولاد ایرانیان از بزرگترین تامین کننده های پیچ و مهره گالوانیزه گرم، فولادی و ضد زنگ است. کارشناسان این مجموعه با راهنمایی مشتریان سوابق درخشانی را در ارائه اتصالات با کیفیت داشته است. برای دریافت اطلاعات با شماره 42214-021 تماس حاصل فرمایید.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.