02142214

آلیاژهای مونل

آلیاژهای مونل، سوپرآلیاژهای بر پایه نیکل هستند که حاوی 29 تا 33 درصد مس هستند. این فلز به افتخار مدیر سابق نیکل بین المللی این نام نهاده شد. از انواع گرید مونل رایج می توان به مونل 400 اشاره کرد.  قیمت آلیاژ مونل را میتوانید از طریق سایت ‌های معتبر داخلی، استعلام بگیرید. چگالی مونل برای گریدهای مختلف آن در محدوده 8.8 تا 9 متغیر است.

 

 انواع مونل

شش نوع مونل وجود دارد. همه انواع مونل، شامل درصد زیادی نیکل (تا 67٪)، به همراه مقداری آهن، منگنز، کربن و سیلیکون است. افزودن عناصر دیگری مانند آلومینیوم و تیتانیوم، به خصوص در دماهای بالا، استحکام را افزایش می دهند، ، و آن را در صنعت هوا فضا کاربردی میکند.

 

خواص فلز مونل

از خواص فلز مونل که بسیار مورد توجه است، مقاومت بینظیر این آلیاژ در محیطهای شیمیایی و دریایی است. از خصوصیات دیگر آن میتوان به حفظ مقاومت در محدوده دمایی گسترده اشاره کرد.

 

کاربرد آلیاژ مونل

مونل در محدوده وسیعی از شرایط و محیطها مانند: از آب خالص تا اسیدهای معدنی غیر اکسید کننده، نمک و محیط قلیایی در برابر خوردگی مقاوم است. در نتیجه، آلیاژهای مونل در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، فرایندهای شیمیایی، پتروشیمی و پالایشگاه ها مورد استقبال قرار میگیرند.

همه کاربرد آلیاژ مونل قبل از پیدایش فولادهای ضد زنگ بوده است. هرچند هنوز هم درکنار فولادهای ضد زنگ از این سوپرآلیاژها در ساخت محصولاتی مانند مبدلهای حرارتی، سیستم های لوله کشی، مخازن سوخت وتانکرهای آب، سینک های آشپزخانه و مصالح بام خانه استفاده می‌شود.

همانطور که پیش از این ذکر شد، آلیاژ مونل در صنعت های مختلف استفاده میشود. تقاضای آلیاژ مونل به دلیل راحتی در جوشکاری و لحیم کاری شود. این به خاطر خصوصیات زیر است:

 
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی در محیط اسیدی و قلیایی
 •  استحکام مکانیکی بالا
 •  شکل پذیری خوب
 • کم هزینه
 •  در دسترس بودن در اشکال مختلف از جمله ورق نورد گرم و سرد، صفحات، میلگرد و لوله
 • ظاهر و نمای جذاب
 

گریدهای آلیاژ مونل

گریدهای آلیاژ مونل دارای خواص متفاوتی است. این گریدها برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند. در این بخش با انواع رایج این آلیاژ آشنا می‌شوید. خواص فلز مونل برای هرکدام از این گریدها به تفصیل شرح داده شده است.

 
 1. مونل 400  (MONEL 400)

آلیاژ مونل 400 همچنین به عنوان سوپرآلیاژ مونل شناخته می شود. این آلیاژ در برخی از اشکال استاندارد مانند شش گوش، گرد، لوله، پروفیل، ورق، نوار، صفحه و مفتول موجود است. چگالی مونل 400 برابر است با 8.8 گرم بر سانتی متر مکعب. از آنجایی که این گرید از این فلز بسیار پر استفاده است، داشتن خواص مکانیکی مونل 400 درباره آن خالی از لطف نیست.

 

جدول خواص مکانیکی مونل 400

 

ماشینکاری مونل 400 دشوار است. روشهای معمول ماشینکاری آلیاژهای آهن برای این آلیاژ می تواند مورد استفاده قرار گیرد. روشهای جوشکاری از جمله گاز قوس، جوشکاری زیر پودری، جوشکاری قوس الکتریکی توصیه می شود. روشهای جوشکاری از جمله گاز قوس، جوشکاری زیر پودری، جوشکاری قوس الکتریکی توصیه می شود.

 

از کاربرد آلیاژ مونل 400 می توان به اتصالات دریایی، پمپ ها، شیرها و سیستم های لوله کشی برای صنایع آبی، تجهیزات کارخانه شیمیایی، فریم عینک، کاربردهای هواشناسی و آلات موسیقی اشاره کرد. استاندارهای زیر، نامهای دیگری است که برای مونل 400 استفاده میشود.

AMS 4574

AMS 4675

AMS 4731

ASTM B163

ASTM B165

ASTM F96

UNS N04400

 
 1. مونل 401  (MONEL 401)

مونل 401 برای استفاده در کاربردهای الکتریکی و الکترونیکی خاص طراحی شده است. شکل های معمول این آلیاژ، نوار و سیم است. چگالی مونل 401 برابر است با 8.89  گرم بر سانتی متر مکعب. استفاده از جوشکاری قوس گاز تنگستن در این آلیاژ، رایج است.  لازم است بدانید که جوشکاری مقاومت یک روش رضایت بخش برای این آلیاژ است.

استاندارد دیگر برای نامگذاری این فولاد عبارتست از: UNS N04401

 
 1. مونل 404  (MONEL 404)

مونل 404 دارای محتوای مس نسبتا بالا است. از این رو  کاربرد مونل 404 در مصارف الکتریکی و الکترونیکی مناسب است. چگالی مونل 400 برابر است با 8.91 گرم بر سانتی متر مکعب. جوشکاری رایج در این آلیاژ، روشهای جوشکاری معمول است.  نامهای دیگری که برای  آلیاژ مونل 404 استفاده می شود، به صورت زیر است:

 • UNS N04404
 • ASTM F96
 
 1. آلیاژ مونل 500  (MONEL K 500)
 2. فلز مونل 405  (MONEL R 405)
 

این گرید آلیاژ مونل، شکل پذیری عالی و ماشینکاری خوبی از خود نشان میدهد. از کاربردهای مونل R 405 میتوان به استفاده از آنها در دستگاه پیچ برای ساختن اتصالات اشاره کرد.

 

جدول ترکیبات آلیاژ مونل

 

مونل با استانداردهای زیر نیز شناخته میشود:

AMS 4674

ASTM B164 CLASS B

ASTM F467

ASTM F468

QQ N281

برای استعلام قیمت مونل با شماره 42214-021 تماس حاصل فرمایید.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.