02142214

چرا میلگرد 14 پر فروش ترین سایز میلگرد است؟

میلگرد 14 برای کارفرمایان و مهندسان سازه از نان شب هم واجب‌تر است. درواقع تصور اینکه سازه‌ای ساخته شود بدون اینکه بتوان ردپایی از میلگرد 14 در آن یافت، تقریباً غیرممکن است. شاید بگویید در سازه‌های فلزی که اسکلت آن‌ها از تیرآهن‌های فولادی ساخته می‌شود، میلگرد و مخصوصاً میلگرد سایز 14 کارایی ندارد. اما باید خدمتتان عرض کنم که فونداسیون این سازه‌های فولادی نیز از شبکه‌ای از آرماتورها ساخته می‌شود که میلگرد سایز 14 هم یکی از سایزهای رایج برای ساخت چنین فونداسیونی است. چه چیزی باعث شده میلگرد 14 به چنین جایگاهی برسد و نتوان جایگزینی برای آن در نظر گرفت؟ دلیل حجم سرسام‌آور معاملات پیرامون خریدوفروش میلگرد چهارده چیست؟ یا این‌گونه بگوییم که چه چیزی باعث شده میلگرد 14 به پر فروش ترین سایز میلگرد در بازار تبدیل شود؟

   

دلیل اهمیت میلگرد 14

میلگرد حاوی بیشترین تنوع در سایز نسبت به دیگر مقاطع فولادی است اما چرا از بین آن‌ها، بیشترین حجم خریدوفروش در بازار به میلگرد چهارده اختصاص یافته است؟ دلیل اهمیت میلگرد 14 چیست و چرا تا این حد کارفرمایان به دنبال قیمت میلگرد چهارده به‌صورت لحظه‌ای هستند؟ دلیل این امر را می‌توان در خواص مطلوب و متعادلی که این محصول ارائه می‌کند یافت.

میلگرد 14 دارای استحکام بسیار خوبی است که وقتی در ستون یا فونداسیون در تعامل با دیگر میلگردها به‌صورت یک شبکه به‌هم‌پیوسته قرار می‌گیرد، قادر است نیروهای کششی، فشاری و خمشی را تا مقدار بسیار قابل قبولی تحمل کند. از طرفی، این میلگرد وزن مناسبی داشته و در رده میلگردهای سبک قرار می‌گیرد. درواقع نسبت استحکام به وزن مناسب این میلگرد آن را به گزینه‌ای بی‌رقیب در ساخت‌وساز بدل کرده است. ضمن اینکه، میلگرد چهارده قیمت مناسبی هم داشته و مجموعه این عوامل سبب شده است تا این محصول به پر فروش ‌ترین سایز میلگرد در بازار بدل شود.

پر فروش ترین سایز میلگرد  

مشخصات فنی میلگرد چهارده

این میلگرد دارای قطر 14 میلی‌متر و طول استاندارد 12 متر است و 14.5 کیلوگرم وزن دارد. میلگرد 14 همچون دیگر سایزهای میلگرد در گریدهای A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شود. از بین این موارد، گرید A2 به دلیل برخورداری از میزان کربن متعادل، قابلیت شکل‌دهی مناسب، استحکام بسیار خوب و جوش‌پذیری مناسب، محبوبیت بیشتری داشته و در کنار گرید A3 که استحکام بالاتر و سختی بیشتری دارد، پرفروش‌ترین گریدها هستند.

این محصول به روش‌هایی همچون ترمکس و آلیاژی قابل تولید است. در روش ترمکس، میلگرد تولیدی سختی بیشتری داشته اما میلگردهای تولیدشده به روش میکروآلیاژی به دلیل استحکام بالا توام با انعطاف‌پذیری مناسب، برای مناطق زلزله‌خیز مناسب‌ترند. روش تولید میلگرد 14 با حروف مشخصه T و U به ترتیب برای ترمکس و آلیاژسازی روی بدنه آن درج می‌شود. با توجه به اینکه میلگرد چهارده در چهار گرید مختلف تولید می‌شود، میزان استحکام کششی این گریدها متفاوت از یکدیگر بوده و هرکدام برای کاربرد خاصی مناسب هستند. مشخصه‌های مکانیکی میلگرد 14 عبارت‌اند از:

  • استحکام تسلیم 240 MPa ، استحکام کششی 360 MPa و تغییر طول 25 درصد برای گرید A1
  • استحکام تسلیم 340 - 350 MPa ، استحکام کششی 500 MPa و تغییر طول 19 درصد برای گرید A2
  • استحکام تسلیم 400 - 420 MPa ، استحکام کششی 600 MPa و تغییر طول 14 درصد برای گرید A3
  • استحکام تسلیم 500 - 520 MPa ، استحکام کششی 650 MPa و تغییر طول 8 درصد برای گرید A4
میلگرد سایز 14 گرید A3  

مزایا و معایب استفاده از میلگرد 14

میلگرد 14 یک محصول ایده‌آل برای ساخت‌وساز است. چراکه مجموعه‌ای از خواص برتر را ارائه می‌کند که مقاومت و وزن مناسب، تنوع در گرید و قابلیت جوشکاری ازجمله این موارد هستند. ضمن اینکه، قیمت میلگرد 14 در قیاس با مشخصه‌هایی که دارد، بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و به همین دلیل این محصول، پر فروش ترین سایز میلگرد بازار است.

اما در کنار مزایای یادشده، میلگرد چهارده یک سری معایب نیز دارد که مهم‌ترین آن محدودیت در خم‌کاری و جوشکاری برای برخی گریدهای آن است. میلگرد 14 گرید A2 تنها در مواقع ضروری قابلیت خم‌کاری دارد و انجام جوشکاری روی گریدهای A3 و A4 به‌طورکلی ممنوع است. چراکه این گریدها به دلیل برخورداری از کربن بالا، شکننده هستند و در صورت جوشکاری دچار ترک و شکست و درنتیجه منجر به تخریب بتن می‌شوند.

   

کاربردهای میلگرد سایز 14

از میلگرد سایز 14 در گرید A3 به‌عنوان میلگردهای طولی در آرماتوربندی و ساخت فونداسیون سازه‌های بتنی و فولادی و نیز ساخت ستون‌های بتنی استفاده می‌شود. اگر ارتفاع هر ستون بیش از طول استاندارد میلگرد باشد، از میلگردهای 14 آجدار A2 استفاده کرده و با فورجینگ یا جوش سربه‌سر آن‌ها، این مقاطع را در ستون قرار می‌دهند. ضمن اینکه، این حالت ممکن است برای ساخت فونداسیون نیز پیش آید.

دیگر کاربرد میلگرد 14، ساخت خاموت و میلگردهای رکابی، ادکا، عصایی، سنجاقی، خرک و راستا است. برای این منظور، از میلگرد چهارده در گریدهای A1 و در برخی مواقع از گرید A2 استفاده می‌شود. میلگرد 14 گرید A1 به دلیل اینکه فاقد آج است نباید به‌عنوان میلگرد طولی در بتن قرار گیرد چراکه گیرش و قفل مکانیکی بین بتن و میلگرد به‌خوبی اتفاق نیفتاده و موجب حرکت میلگرد در بتن به هنگام وارد آمدن تنش می‌شود. درنتیجه، شکست بتن اتفاق خواهد افتاد.

پرکاربردترین میلگرد کدام است؟  

چرا میلگرد 14 پر فروش ‌ترین سایز میلگرد است؟

سازه‌های بتنی به دلیل هزینه تمام‌شده کمتری که در پی دارند نسبت به سازه‌های فلزی ترجیح داده می‌شوند. ازآنجایی‌که اغلب سازه‌های بتنی، ساختمان‌های مسکونی 1 تا 5 طبقه هستند، برای ساخت آن‌ها نیاز به میلگردهای با سایز بالا نیست. چراکه ارتفاع سازه به‌گونه‌ای است که میلگرد سایز چهارده می‌تواند به‌خوبی بارهای عمودی وارده بر سازه را تحمل کند. علاوه بر آن، میلگرد 14 نسبت به سایزهای بالاتر، سبک‌تر است و منجر به کاهش وزن سازه می‌شود. تمامی این موارد در کنار قیمت مناسب این محصول، میلگرد 14 را به پر فروش ترین میلگرد بازار تبدیل کرده است.

 

سؤالات متداول

1- کدام گرید میلگرد 14 پرفروش‌تر است؟

میلگرد چهارده گرید A2 و A3 پرفروش‌ترین محصولات از خانواده میلگرد در بازار هستند.

 

2- از میلگرد سایز 14 در چه مواردی استفاده می‌شود؟

ساخت فونداسیون، ساخت ستون، ساخت میلگردهای خاموت، ادکا، رکابی، عصایی، سنجاقی، خرک و راستا ازجمله کاربردهای میلگرد چهارده هستند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.