فهرست موضوعات:

مشخصات فولاد هاردوکس

آغاز کار با هاردوکس

مقایسه گرید ها فولاد هاردوکس

خبر قبلخبر بعد

ورق هاردوکس چیست ؟

ورق هاردوکس در واقع نوعی ورق فولادی ضد سایش و بسیار مقاوم است,اولین ورق فولادی ضد سایش در سال 1974 تولید شده است از آنجا که این ورق ضد سایش است حتی تحت بار های مکانیکی بسیار بزرگ مقاوم است  ورق هاردوکس نیز به صفحه های ضد سایش نامیده میشود این ویژگی ضد فرسایش بودن برای شرکت های سنگ و ماسه شرکت های ساخت بیل مکانیکی یا بدنه تانکر ها بسیار مورد توجه قرار میگیرد.

 

مشخصات فولاد هاردوکس

ورق هاردوکس شامل موادی همچون- کربن- نیکل - سیلسیم - منگنز – کروم - مولیبدن فسفر - گوگرد و بور میباشد .

این مواد به یکنواختی , سختی بالا,  و قدرت خوب توصیف میشود وزن ساختار تولید شده به طور قابل توجهی کاهش پیدا میکند این ممکن است. زیرا ورق های فلزی نازک تر را قادر میسازد که مورد استفاده قرار گیرند هاردوکس مقاومت خود را حتی در دماهای بسیار پایین از دست نمیدهد از آنجا که این صفحه ها و ورق ها جوش پذیری و خواص مکانیکی بسیار خوبی دارد تعمیر و نگهداری های بعدی قطعات ساخته شده ازآن مشکل ساز نخواهد بود  .

 

با انتخاب این صفحات ضد سایش با سطوح سختی بالاتر امکان کاهش وزن یک ساختمان تا 15 درصد امکان پذیر است.هاروکس را به عنوان یک فولاد معتدل و خاموش نیز مینامند  درجه سختی و معتدل بودن ویژگی های آن را برجسته میکند اما اگه به طور نادرست استفاده شود میتواند این ویزگی ها را از دست بدهد بنا بر این اقدامات احتیاطی و حفاظتی باید در هنگام خمش , جوشکاری, برش وآسیاب کردن صورت پذیرد .

 

آغاز کار با هاردوکس

هاردوکسخم شدگی و تا پذیری

صفحاتی نظیر هاروکس با انعطاف پذیری بالا را میتوان خم کرد ,  به هر حال با داشتن انعطاف بالا باید این اطمینان را حاصل کرد که خمش و خم کاری به بهترین کیفیت ممکن صورت می پذیرد . نقص ها و رسوبات میتوانند انعطاف پذیری را کاهش دهند بنابراین قبل از خم کردن چنین نواقصی باید از بین برود در طول فرایند خمش اپراتور ماشین باید در کنار ترمز فشار قرار گیرد زیرا نیروی بالای که بر روی صفحه های فولادی  با استحکام بالا عمل میکند میتواند باعث ایجاد ترک در سطح ورق ها شوند و بخش هایی از سطح قطعه کار میتواند در جهت خمش به سمت پایین پرتاب شود.

 

امروزه فولاد هاردوکس در گرید های فوق در دسترس است :  ۴۰۰ / ۴۵۰ / ۵۰۰ / ۶۰۰ /  Hi tuf این گرید ها با توجه به سختی انعطاف پذیری وجوش پذیری متفاوت است قابل ذکر است از هم خانواده های این ورق های مقاوم میتوان به ورق ضد سایش ولدوکس اشاره کرد که شباهت های بسیار زیادی نسبت به هم دارند ولی هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را نیز به دوش میکشند.

 

مقایسه گرید ها فولاد هاردوکس

هاردوکس 400

ضخامت بین 3 – 130 mm

سختی بین 370 – 430 برینل

 

هاردوکس 450

ضخامت بین 3 – 80 mm

سختی بین 425 – 475 برینل

گرید های بالا زمانی استفاده میشود که نیاز به مقاومت نسبت به سایش بالا و خواص کاری سرد باشد برای مثال این نوع ورق و صفحات

برای کامیون ها,  ماشین آلات خرد کننده سنگ و حفاران بیشترین کارایی را دارد این گرید ها با خواص جوش پذیری بسیار خوب نام برده

میشود.

 

هاردوکس 500

ضخامت بین 4 – 32 mm

با درجه سختی 470 – 530 برینل

ضخامت 32 – 80 mm

با درجه سختی 370 – 430

 

هاردوکس 550

ضخامت بین 10 – 50  mm

با درجه سختی 525 – 575 برینل

 

این گرید ها معمولا زمانی استفاده میشود که از الزامات کار نیاز به مقاومت به سایش باشد برای مثال این صفحه برای تیغه ها ,  حفاران 

و چرخ کارخانه های خرد کننده مورد استفاده قرار میگیرد این گرید ها نباید بیشتر از 250 درجه سانتی  گراد گرم شود در غیر این

صورت این صفحات ویژگی ها خود را از دست خواهند داد.

 

هاردوکس 600

ضخامت بین 8 -50  mm

سختی آن بین 560 – 640 برینل

این گرید نیز مانند دیگر اعضای خانواده خود زمانی استفاده میشود که نیاز به مقاومت در برابر سایش باشد.

 

هاردوکس HI Tuf

ضخامت بین 40 – 120  mm

و سختی آن 310 – 370 برینل

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت مشاوره فتی جهت خرید ورق هاردوکس با آلیاژ های (400،450،500) برای پروژه های خود با کارشناسان فولاد ایرانیان در تماس باشید.

 

تهیه شده در تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟