فهرست موضوعات:

نحوه محاسبه چگالی

چگالی فولاد ضدزنگ

خبر قبلخبر بعد

چگالی استنلس استیل و فولاد

صنعت فولاد یکی از صنایعی است که با وزن و چگالی آهن سرو کار دارد. به دلیل اینکه با وزن بالای مقاطع سرو کار دارند، هرگونه خطایی در میزان وزن و یا حتی مقدار چگالی در محاسبات، میتواند زیانهای مالی برای طرفین داشته باشد. به همین دلیل اطلاع دقیق از چگالی فولاد و فولاد آلیاژی کمک شایانی به فعالان در این زمینه خواهد کرد. دراین مطلب به مقدار چگالی فولاد ضدزنگ 304 و چگالی فولاد ضد زنگ 316 ، که فولادهای پرکاربرد هستند، اشاره شده است.

 

نحوه محاسبه چگالی

چگالی یکی از خواص فراوان فولاد که با تقسیم جرم به حجم محاسبه می شود. این کمیت مشخصه ای از ماده است که از آن ساخته شده است، و مقدار آن می تواند به شناسایی مواد کمک کند. بجز اشیاء با اشکال ساده، محاسبه مستقیم حجم دشوار است. یک روش ساده برای تعیین چگالی یک شیء فلزی این است که آن را یک بار در هوا وزن کنید، سپس زمانی که در مایع غوطه ور است را وزن کنیم. آب مناسب ترین مایع برای استفاده است، اما اگر جسم نمی تواند در آب غوطه ور شود، می توان از حلال های آلی مانند اتانول یا استون استفاده کرد. چگالی جسم را می توان از دو اندازه گیری وزن و چگالی مایع محاسبه کرد.

فولاد مانند هوا است، در همه جا وجود دارد: از پل ها در خیابانهای بزرگ گرفته تا یخچال وسینی در آشپزخانه ها. فولاد بیشتر از آهن و کربن تشکیل شده است. این فلز حاوی مقادیر کمی منگنز و حتی مقدار کمتری سیلیکون، فسفر، اکسیژن، گوگرد و دیگر عناصر است. فولاد ویژگیهای مختلفی دارد که با توجه به آن ویژگیها، کیفیتش نیز تغییر میکند. این فلز در اشکال مختلف شکل می گیرد. چگالی فولاد بر حسب همین اشکال متفاوت است (جدول زیر را ببینید). چگالی آهن را در این جدول با سایر فلزات مقایسه کنید.

جدول 1

جدول 2

استنلس استیل، از انواع فولاد است که حاوی کربن کم و حداقل 10.5٪ کروم است. تفاوت کربن استیل و استنلس استیل را شاید بتوان این نکته دانست که وجود کروم باعث مقاومت در برابر خوردگی می شود. نوع دیگری از فولاد، فولاد ابزار، برای ابزار برش فلز و مته استفاده می شود، زیرا سخت اما شکننده است. مقدار کربن در فولاد کربن سختی فولاد را تعیین می کند. کربن بیشتر در فولاد باعث سخت تر شدن آن می شود. فولاد کربن اغلب برای قطعات خودرو استفاده می شود.

 

اشکال مختلف فولاد کاربردهای متعددی در سراسر جهان دارند. ماهیت و ویژگی فولاد بستگی به محتوای آن دارد که منجر به چگالی متفاوت می شود. در بیشتر موارد، فولاد چگال تر است، باعث سخت تر شدن آن میشود.

 

پنج طبقه اصلی فولاد عبارتند از: فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، فولاد کم آلیاژ، فولاد ضد زنگ و فولاد ابزار. فولادهای کربنی رایج‌ترین هستند، حاوی مقادیر مختلف کربن هستند. همه چیز را از ماشین تا تخت خواب ازاین فولاد تولید می کنند. فولادهای آلیاژ مقدار معینی وانادیوم، مولیبدن، منگنز، سیلیکون و کوپر دارند. دنده ها، چاقوها را از فولادهای آلیاژی تولید می کنند. فولاد ضد زنگ دارای کروم، نیکل در میان عناصر آلی دیگر است که باعث حفظ رنگ و واکنش آنها در برابر زنگ زدگی میباشد. محصولات فولادی ضد زنگ شامل لوله، کپسول فضا، تجهیزات جراحی برای تجهیزات آشپزخانه است. فولاد ابزار فولاد تنگستن، مولیبدن در میان دیگر عناصر آلیاژی است. این عناصر استحکام و توانایی محصولات فولادی ابزار را سبب می شوند. از این فولاد برای تولید قطعات برای عملیات تولید و همچنین ماشین آلات می باشد.

 

فولاد ضدزنگ چگالترین نوع فولاد است، که تا حدود 8000 کیلوگرم در متر مکعب تغییر میکند. چگالی فولاد ضد زنگ متفاوت است و از  7700 کیلوگرم بر مترمکعب آغاز میشود. چگالی فولاد حدود 7700 کیلوگرم در متر مکعب است. چگالی فولاد در واحدهای g / cm3، kg / m 3، kg / l و lb / f3 اندازه گیری می شود. با این حال واحد کیلوگرم بر متر مکعب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. یک راه خوب برای به یاد آوردن چگالی فولاد این است که به یاد داشته باشید که تیتانیوم حدود نصف چگالی فولاد و چگالی آلومینیوم حدود یک سوم آن است.

 

چگالی فولاد ضدزنگ

در جدول زیر چگالی فولاد ضدزنگ 304 و 316  و چگالی انواع فولاد آلیاژی را مشاهده میکنید.

کارشناسان فولاد ایرانیان در زمینه جدول چگالی انواع فولاد، جدول وزنی و قیمت  مقاطع فولادی، اطلاعات سودمندی را در اختیار شما خواهد گذاشت. برای اطلاع از این مقادیر با شماره 42214-021 با این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟