02142214

آلیاژ اینکونل

آلیاژهای اینکونل از انواع سوپرآلیاژ بر پایه نیکل هستند که دارای گریدهای مختلفی می باشند. از انواع گریدهای اینکونل می توان به اینکونل 600، اینکونل 601، اینکونل 625 اشاره گرد. قیمت اینکونل با توجه به خصوصیات خاص آن می تواند با آلیاژهای دیگر بسیار متفاوت باشد. از ویژگی های اینکونل که بسیار بارز است می توان به مقاومت در برابر خوردگی در دماهای بسیار بالا اشاره کرد.

 

آلیاژهای اینکونل

آلیاژهای اینکونل) Inconel) دربرابر اکسیداسیون مقاوم هستند. این آلیاژها توانایی حفظ یکپارچگی ساختاری را در دمای بالا دارند. چندین آلیاژ اینکونل Inconel وجود دارد. این آلیاژها در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که  که نیازمند خواصی هستند که به راحتی به خوردگی شدید یا خوردگی ناشی از آب خالص بالا و ترک ناشی از خوردگی نمی انجامد. در حالی که هر گونه تغییر در Inconel دارای ویژگی های منحصر به فرد است. این مساله، اینکونل ها را در شرایط مختلف موثر می‌سازد، اکثر این آلیاژها در صنایع شیمیایی استفاده می شود.

اینکونل اغلب دربرنامه های دریایی به دلیل مقاومت فوق العاده نسبت به کلرید سدیم (نمک) در دماهای مختلف استفاده می شود. بنابراین، برای فرایندهایی که از مکان نمکی یا کارخانه نمک در نزدیکی اقیانوس استفاده می کنند، اینکونل گزینه مناسبی است.

اینکونل برای مواردی که دما بسیار بالا است، مانند عملیات حرارتی استفاده می‌شود. ماده‌ای است که به طور خاص برای برخی از سخت ترین شرایط استفاده می‌شود. حتی در مقایسه با فولاد ضد زنگ، آلیاژ اینکونل Inconel دارای تحمل فوق العاده بالا برای گرمای شدید است.

آلیاژاینکونل دارای گریدهای 600، 601، 625، 690، 718، 722، و 903 است. آلیاژهای Inconel به طور گسترده به دلیل مقاومت در برابر خوردگی در هر دو محیط با دمای بالا و محیطی که آب وجود دارد، شناخته شده است. هر آلیاژ دارای مزایای خاص خود است، و هر یک در تعدادی از صنایع مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، اینکونل 600 و 601 هر دو ابزار موثر در صنایع شیمیایی و صنایع غذایی هستند، در حالی که اینکونل  718 بیشتر در صنعت هوافضا در فضاپیماها و موتورهای موشک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ویژگی های آلیاژهای اینکونل

ویژگی های آلیاژهای اینکونل که آن را از سایر سوپرآلیاژها متمایز می کند به شرح زیر است.

 مقاومت در برابر اسیدهایی، مانند سولفوریک، فسفریک، نیتریک و هیدروکلریک

تقریبا خطر ترک خوردن ناشی از خوردگی کلرید این آلیاژ را تهدید نمی کند.

 خواص مکانیکی عالی  در هر دو دمای بسیار کم و بسیار بالا

 مقاومت عالی در برابر خوردگی حفره ای، خوردگی شکافی و خوردگی بین کریستالی

مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون در دمای بالا

 

کاربردهای آلیاژهای Inconel

 پردازش شیمیایی و پتروشیمی

 قطعاتی که در آنها مواجهه با فشار زیاد مکانیکی و آب دریا مورد نیاز است

مشعل سیستم های نفتی دریایی

 توربین های گاز، موتورهای راکتی و صنایع فضایی

 تجهیزات کنترل آلودگی

 راکتورهای هسته ای

 

اینکونل 600

اینکونل 600 یک آلیاژ نیکل کروم است که  مقاومت بالایی را در برابر عناصر خورنده نشان می دهد. در وضعیت های با درجه حرارت بالا،اینکونل 600 دربرابر ترک خوردگی یون کلرید و یا اکسیداسیون محکم است. این آلیاژ همچنین در برابر  خوردگی و خوردگی سوزی ناشی از آب خالص مقاوم است. با این حال، اینکونل 600 در صنایع غذایی و مهندسی هسته ای به کار می رود. زیرا این آلیاژها ساختار خود را در کاربردهایی که خوردگی غیرقابل برگشت به وجود می آورند حفظ می کند.

 

اینکونل 601

این اینکونل نیز، مانند اینکونل 600 در برابر انواع مختلف خوردگی و اکسیداسیون در دمای بالا مقاوم است. با این حال، بر خلاف 600، این آلیاژ نیکل کروم، آلومینیوم نیز دارد. این عنصر اضافه شده، سبب بروز خصوصیات عالی در محیطهای بسیار داغ ‌می‍‌‌‌‌‌‌‌باشد. اینکونل 601، مقاومت دربرابر حرارت بالایی  دارد، بهمین دلیل در اجزای توربین گاز و تجهیزات پردازش پتروشیمی استفاده می‌شود.

 

اینکونل 625

اینکونل 625 با بسیاری از آلیاژهای اینکونل دیگر متفاوت است، زیرا ترکیب آن شامل مقادیر قابل توجهی از نیکل، کروم و مولیبدن است. این گرید علاوه همچنین نایوبیم نیز دارد. در نتیجه ی استفاده از این عناصر در ترکیب اینکونل، استحکامش بیشتر می شود. (بدون اینکه عملیات حرارتی  روی آنها انجام شود). اینکونل 625 در برابر خوردگی حفره ای مقاوم است.

تفاوت بین هستلوی و اینکونل چیست؟ هر دوی اینکونل و هستلوی است که مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالایی دارند. هزینه بیشتری نسبت به فولاد ضدزنگ دارند، اما به دلیل عملکرد قابل اعتماد آنها در محیط های سخت، آلیاژهای نیکل برای مواردی  مانند زمین گرمایی، هسته ای، هوا فضا ترجیح داده می شود.

 

نقطه ذوب اینکونل و هستلوی چیست؟

 نقطه ذوب اینکونل بالاتر 2600 - 2500 درجه فارنهایت (1390 - 1،425 درجه سانتیگراد) است که Hastelloy نقطه ذوب 2،460-2،410 درجه فارنهایت (1320 - 1350 درجه سانتی گراد) دارد. آلیاژهای نیکل قبل از رسیدن به نقطه ذوب، قدرت استحکام خود را از دست می دهند، به طوری که عموما توصیه می شود که درجه حرارت نرمال زیر این محدوده نگهداری شود.

 

قیمت اینکونل

اینکونل با توجه به عناصر خاصی که در ساختارش دارد ویژگی های منحصر به فردی را به خود می گیرد. به همین دلیل قیمت اینکونل ممکن است متفاوت با آلیاژهای معمولی باشد.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید.