انواع میلگرد


1398/10/17انواع میلگرد

 بتن مقاومت کششی نسبتاً ضعیفی داراست و برای افزایش استحکام کششی آن، از میلگرد استفاده می شود. انواع میلگرد با طول و قطر مختلف در دسترس است. در کل فقط شش نوع میلگرد وجود دارد: آلیاژ اروپایی (کربن ، منگنز ، سیلیکون و غیره). فولاد کربن (میلگرد اصلی "سیاه")؛ گالوانیزه؛ روکش اپوکسی؛ پلیمر تقویت شده با فیبر شیشه ای (GFRP)؛ و فولاد ضد زنگ

 

میلگرد اروپایی

این میلگرد از جنس منگنز است که کمترین مقاومت را در برابر خم شدن دارد. با وجود اینکه کار با آن آسان است،  برای استفاده در مناطق زلزله‌خیز توصیه نمی شود.


میلگرد فولادی کربن


 رایج ترین میلگرد "سیاه" در هر  پروژه‌ای با چند استثناء استفاده می شود. بزرگترین ضعف میلگرد سیاه این است که باعث خوردگی می شود. هنگام خوردگی میلگرد ، ترک خوردگی و شکستن بتن را گسترش می دهد. برای شرایطی که میلگرد در معرض رطوبت یا آب قرار داشته باشد، گزینه های بهتری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. با این حال ، با توجه به استحکام آن ، میلگرد سیاه بهترین میلگرد موجود است. با استعلام قیمت میلگرد از کارشناسان فولاد ایرانیان می‌توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید.

 

میلگرد با روکش اپوکسی


میلگرد با روکش اپوکسی یک میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. از همان استحکام اولیه برخوردار است اما مقاومت در برابر خوردگی آن 70 تا 1700 برابر بیشتر است. با این حال ، پوشش اپوکسی بسیار ظریف است. هرچه آسیب به پوشش بیشتر باشد، در برابر خوردگی نیز مقاومت کمتری خواهد داشت.


میلگرد گالوانیزه


میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد سیاه 40 برابر در برابر خوردگی مقاوم است. اما آسیب رساندن به پوشش میلگرد گالوانیزه دشوارتر است. به همین دلیل ارزش بیشتری نسبت به میلگردهای با روکش اپوکسی دارد و از آن گرانتر است.

 

میلگرد GFRP
 

این میلگرد کامپوزیت بوده و خورده نمی‌شود. از میلگرد با روکش اپوکسی گرانتر بوده ولی سبکتر از آن است.

 

 انواع میلگرد طبق استاندارد روسی

 

 

 

علامت استاندارد
ملی 3132 ایران

حداقل مجاز
مقاومت کششی
(
N/mm^2)

حداقل مجاز
مقاومت تسلیم
(
N/mm^2)

شکل ظاهری

رده سختی

A1 (S240)

س 240

360

240

ساده

نرم

A2 (S340)

آج 340

500

340

آجدار مارپیچ

نیمه سخت

A3 (S400)

آج 400

600

400

آجدار جناقی

سخت

A4 (S500)

آج 500

650

500

آجدار مرکب

سخت

 

* لازم به ذکر است میلگرد A3 دارای آج مارپیچ یک دست و میلگرد A2  دارای آج جناقی به صورت 7 و 8 می باشد که تفاوت ظاهری اصلی میان این 2 نوع میلگرد می باشند.

* برخی از کارحانجات تولید کننده استاندارد تولید میلگرد را رعایت نمی کنند و میلگرد ها را را آج های غیر استاندارد تولید می کنند لذا برای تشخیص میان انواع میلگرد ها نباید به شکل ظاهر آج آنها اکتفا کرد.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی