انواع میلگرد


1399/11/29میلگرد چیست؟ و چند نوع دارد

میلگرد یا آرماتور، میله‌ای فولادی است که برای بهبود مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود؛ زیرا بتن در برابر تنش بسیار ضعیف است، اما در برابر فشار مستحکم ‌می‌باشد. در ساخت میلگرد، تنها از فولاد استفاده می‌شود؛ زیرا ازدیاد طول فولاد به دلیل دمای زیاد (ضریب انبساط حرارتی) تقریباً برابر با بتن می‌باشد.

 

انواع میلگرد

بتن مقاومت کششی نسبتاً ضعیفی داراست و برای افزایش استحکام کششی آن، از میلگرد استفاده می شود. انواع میلگرد با طول و قطر مختلف در دسترس است. میلگرد ها به صورت کلی به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار طبقه بندی میشوند.ولی اگر بخواهیم میلگرد ها را بر اساس جنس آن طبقه بندی کنیم به دسته های زیر تقسیم میشوند:

 

1- آلیاژ اروپایی (کربن ، منگنز ، سیلیکون و غیره)

2- فولاد کربن (میلگرد اصلی "سیاه")

3- میلگرد گالوانیزه

4- میلگرد با روکش اپوکسی

5- پلیمر تقویت شده با فیبر شیشه ای (GFRP)

6- میلگرد استیل

 

میلگرد ساده چیست ؟

میلگرد ساده، میلگردی است که سطح آن صاف بوده و هیچگونه برآمدگی یا آجی بر روی آن وجود ندارد. این میلگرد، در اندازه‌های مختلف از 6 میلی متر تا 50 میلی متر در دسترس می‌باشد. این میله‌ها، برای پروژه‌های کوچک که عمده نگرانی آن‌ها اقتصاد است؛ استفاده می‌شود. علاوه بر این، برش و خم کردن آن‌ها بسیار آسان و بدون ایجاد صدمه و آسیب می‌باشد.لازم به ذکر است که استحکام کششی این میلگردها بسیار پایین و برابر با psi 40000 می‌باشد.

میلگرد ساده، به دلیل عدم اتصال بالا بین بتن و فولاد، لغزش و استحکام، برای سازه‌های ساختمانی، مانند پل‌ها و سایر سازه‌های سنگین توصیه نمی‌شود.

 

میلگرد ساده

 

میلگرد اروپایی

این میلگرد از جنس منگنز است که کمترین مقاومت را در برابر خم شدن دارد. با وجود اینکه کار با آن آسان است،  برای استفاده در مناطق زلزله‌خیز توصیه نمی شود.


میلگرد فولادی کربن

 رایج ترین میلگرد "سیاه" در هر  پروژه‌ای با چند استثناء استفاده می شود. بزرگترین ضعف میلگرد سیاه این است که باعث خوردگی می شود. هنگام خوردگی میلگرد ، ترک خوردگی و شکستن بتن را گسترش می دهد. برای شرایطی که میلگرد در معرض رطوبت یا آب قرار داشته باشد، گزینه های بهتری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. با این حال ، با توجه به استحکام آن ، میلگرد سیاه بهترین میلگرد موجود است. با استعلام قیمت میلگرد از کارشناسان فولاد ایرانیان می‌توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید.

میلگرد سیاه

 

میلگرد با روکش اپوکسی

میلگرد با روکش اپوکسی یک میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. از همان استحکام اولیه برخوردار است اما مقاومت در برابر خوردگی آن 70 تا 1700 برابر بیشتر است. با این حال ، پوشش اپوکسی بسیار ظریف است. هرچه آسیب به پوشش بیشتر باشد، در برابر خوردگی نیز مقاومت کمتری خواهد داشت.


میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد سیاه 40 برابر در برابر خوردگی مقاوم است. اما آسیب رساندن به پوشش میلگرد گالوانیزه دشوارتر است. به همین دلیل ارزش بیشتری نسبت به میلگردهای با روکش اپوکسی دارد و از آن گرانتر است.

 

میلگرد GFRP
 

این میلگرد کامپوزیت بوده و خورده نمی‌شود.از میلگرد با روکش اپوکسی گرانتر بوده ولی سبکتر از آن است.

 

انواع میلگرد طبق استاندارد روسی

 

 

 

علامت استاندارد
ملی 3132 ایران

حداقل مجاز
مقاومت کششی
(
N/mm^2)

حداقل مجاز
مقاومت تسلیم
(
N/mm^2)

شکل ظاهری

رده سختی

A1 (S240)

س 240

360

240

ساده

نرم

A2 (S340)

آج 340

500

340

آجدار مارپیچ

نیمه سخت

A3 (S400)

آج 400

600

400

آجدار جناقی

سخت

A4 (S500)

آج 500

650

500

آجدار مرکب

سخت

 

* لازم به ذکر است میلگرد A3 دارای آج مارپیچ یک دست و میلگرد A2  دارای آج جناقی به صورت 7 و 8 می باشد که تفاوت ظاهری اصلی میان این 2 نوع میلگرد می باشند.

* برخی از کارحانجات تولید کننده استاندارد تولید میلگرد را رعایت نمی کنند و میلگرد ها را را آج های غیر استاندارد تولید می کنند لذا برای تشخیص میان انواع میلگرد ها نباید به شکل ظاهر آج آنها اکتفا کرد.

 

مفهوم علائم حک شده بر روی میلگرد

همانطور که می‌دانیم بر روی میلگردها اعداد و حروفی وجود دارد که جهت شناسایی آن‌ها به کار می‌رود. انجمن آمریكایی آزمون مواد(ASTM( حكم شناسایی استانداردی را ایجاد كرده است كه همه میلگردها باید مطابق با آن باشند:

 

1- شماره باید سایز میلگرد را مشخص کند.

2- نوع نماد فولاد باید ذکر شود. به عنوان مثال ،" N"  به معنای این است که نوار از یک بیلت جدید نورد شده است،  "W  "به معنای فولاد قابل جوشکاری است و "A" نیز به معنای rolled axle steel میباشد.

3- همچنین، برروی این محصول مشخصه گرید آن نیز باید ذکر شود؛ که نشانگر مقدار تنش تسلیم آن می‌باشد؛ و ممکن است 60 یا 75 و یا 420 یا 520 متریک باشد.

4- نمادی که کارخانه سازنده بر این محصول حک می‌کند معمولاً یک حرف یا یک نماد ساده است.

بر روی میلگردهای فولادی با استحکام کمتر، تنها سه علامت وجود دارد که دستگاه فرز، سایز میلگرد و نوع فولاد مورد استفاده را مشخص می‌کند. برای میلگردهای فولادی با استحکام بالا از یک سیستم خطی مداوم جهت نشان دادن گرید فولاد استفاده می‌کنند. اگر میلگرد شامل دو خط باشد، بیانگر این است که میلگرد با 75000 psi نورد شده است. اما هنگامی که یک خط برروی آن وجود داشته باشد، نورد 60،000 psi را نشان می‌دهد.

 

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top