بررسی تیرآهن I و H


1397/12/22بررسی تیرآهن از زاویه دیگر

 

 

تیرآهن ساختمانی یکی از اجزای ساختمان است که با مقاومت در برابرنیروهای پایین، بار را تحمل می کند قسمت افقی آن بسیار پهن تر از عرض یا عمق آن است تیرآهن ها به وسیله مقطع عرضی، طول و مواد آنها مشخص می شوند.

 

 

تیرآهن نوع H

 

 

تیرهای ساختمانی H، سازه ای دارای بال های پهن می باشند. تیرآهن های H به دلیل شباهت سطح مقطع آن ها به حرف H به این نام معروف است. تیرآهن های H شکل، تیرآهن های ساختمانی از فولاد نورد هستند. این تیر آهن ها به شدت محکم هستند.

 

 

تیرآهن نوع I

 

 

 تیر آهن I به دلیل شباهت سطح مقطع آن به حرف I به این نام معروف است. تیر آهن I شامل دو صفحه افقی است که به عنوان بال شناخته می شود، و این دو بال توسط یک جزء عمودی به یکدیگر متصل می شوند. تیر آهن I دارای لبه های مخروطی است. در یک تیر آهن I شکل، ارتفاع سطح مقطع آن بیشتر از لبه هایش می باشد.

 

 

تفاوت تیرآهن نوع I  و H

 

 

تیرهای ساختمانی I، ای دارای بال‌های مخروطی هستند که آنها را محکم تر از تیرهای H می کنند. این نوع تیرآهن ها به طور گسترده در ساخت املاک مسکونی و تجاری، شاسی خودرو،پل ها، پایه های ماشین و غیره استفاده می شود.

 

تیرآهن H بسیار سنگین تر از تیرآهن I است که با این ویژگی می تواند نیروی بیشتری تحمل کند.

 

تیر آهن H دارای جان مرکزی ضخیم تر است. داشتن این ویژگی به این معنا می باشد که گاهی اوقات محکم تر می باشد. تیرآهن I اغلب دارای یک جان مرکزی نازکتر است، به این معنی که اغلب قادر به تحمل نیرو، به اندازه تیر آهن H نیست.

 

تیرآهن H، به هر سایز و ارتفاع دلخواه ساخته می شود ولی تیرآهن I تا آنجا که تجهیزات برش تولیدکنندگان اجازه می دهد، می تواند ساخته شود.

 

بال های بالایی و پایینی تیرهای H، دورتر از جان هستند در صورتی که در تیرهای I به این صورت نیست. لازم است بدانید که بال های بالایی و پایینی در تیرهای I کوتاهتر هستند و همانند بال های تیرهای H شکل عریض نیستند.

 

تیرهای  Iشکل، کاربردهای مهم مختلفی در صنعت ساخت و ساز دارد. آنها اغلب به عنوان تکیه گاه برای تحمل نیروهای کششی و فشاری در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع تیرآهن ها استحکام ساختمان را با مقاومت را با بالا فراهم می کند. قدرت فوق العاده ی تیرهای I شکل، نیاز به ساختن تکیه گاه های مختلف را کاهش می دهد. صرفه جویی در زمان و هزینه را نیز فراهم می کند.

 

شناخت تیرهای I یک نیاز اصلی برای مهندسین عمران و یا کارگر ساختمانی است. مهندسان از I-beams به طور گسترده ای در ساخت و ساز و ساختن ستون ها و تیرهای بسیار با طول ها، اندازه ها و مشخصات مختلف استفاده می کنند.

 

 

تیرهای فولادی گالوانیزه

 

 

تیرآهن های  گالوانیزه، یک فولاد نورد گرم A36، فولاد سبک است که در فرایند گالوانیزاسیون غنی از روی گرم شده است. تیرهای گالوانیزه یک جایگزین ارزان قیمت برای فولاد ضد زنگ هستند تا برای حفاظت از زنگ زدگی و خوردگی تا 30 سال بتوان از آن ها استفاده کرد، در عین حال این تیرآهن ها دارای پوشش محکم و با دوام هستند که مقاومت قابل ملاحظه ای به آن ها می دهد. تیرآهن گالوانیزه می تواند  با روش های معمولی که برای فولاد معمولی استفاده می شود برش، ماشینکاری یا جوش داده شود، اما هنگام گرما برای دوری از استنشاق دود ها ، باید تهویه مناسب استفاده شود.

 

برای دریافت قیمت انواع تیرآهن و یا خرید تیرآهن با کارشناسان این شرکت همراه شوید

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

 

Top
لوگو ساماندهی