بررسی تیرآهن I و H


1398/10/29بررسی تیرآهن از زاویه دیگر

تیرآهن ساختمانی یکی از اجزای ساختمان است که با مقاومت در برابرنیروهای پایین، بار را تحمل می کند. قسمت افقی آن بسیار پهن تر از عرض یا عمق آن است. به طور کلی، نوع تیرآهن به وسیله مقطع عرضی، طول و مواد آنها مشخص می شود.

 

مزایای کاربرد تیرآهن در ساخت پل

در بعضی از شرایط پل ساخته شده از تیرآهن مزایای بیشتری، نسبت به سایر پل‌ها دارد. موارد زیر مهمترین مزیت استفاده از تیرآهن در ساخت پل است:
تیرآهن به راحتی روی تکیه گاهها قرار می‌گیرد.
تیرآهن اثرات انبساط حرارتی و حرکات زمین را به راحتی تحمل میکند.
این نوع پل های به راحتی ساخته میشوند.
در مقایسه با سایر  پل‌ها،  کم هزینه تر هستند.

 

تیرآهن نوع H

تیرآهن شکل H، سازه‌ای با بال پهن می باشد. تیرآهن های H به دلیل شباهت سطح مقطع آن ها به حرف H به این نام معروف است. تیرآهن مذکور، تیرآهن های ساختمانی از فولاد نورد هستند. این تیرها به شدت محکم هستند.

 

تیرآهن نوع I

 تیرآهن I شکل به دلیل شباهت سطح مقطع آن به حرف I به این نام معروف است. این تیر شامل دو صفحه افقی به نام بال است. این دو بال توسط یک جزء عمودی به نام جان به هم متصل می‌شوند. این مقطع فولادی دارای لبه های مخروطی است. در این نوع تیر، ارتفاع سطح مقطع آن بیشتر از لبه‌هایش می‌باشد.

 

تیرآهن هاش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت تیرآهن نوع I  و H

تیرآهن ساختمانی I، ای دارای بال‌های مخروطی هستند که آنها را محکم تر از تیرهای H می کنند. این نوع تیرآهن به طور گسترده در ساخت املاک مسکونی و تجاری، شاسی خودرو، پل ، پایه ماشین و غیره استفاده می شود.

تیرآهن H بسیار سنگین تر از تیرآهن I است و نیروی بیشتری را تحمل می‌کند.

تیرآهن هاش دارای جان مرکزی ضخیم تری بوده که سبب مستحکم‌تر کردن تیرآهن می‌شود. تیرآهن I دارای یک جان مرکزی نازکتر است، نسبت به تیرآهن H نیروی کمتری تحمل میکند.

تیرآهن H، به سایز و ارتفاع دلخواه ساخته می شود؛ ولی تیرآهن I تا آنجا که تجهیزات برش تولیدکنندگان اجازه می دهد، ساخته می‌شود.

بال بالایی و پایینی تیر H، دورتر از جان بوده ولی در تیر I شکل به این صورت نیست. به طور کلی بال بالایی و پایینی در تیر I کوتاهتر بوده و همانند بال تیر H شکل عریض نیستند.

تیرهای  Iشکل، کاربردهای مهم مختلفی در صنعت ساخت و ساز دارد. به عنوان مثال، به عنوان تکیه گاه برای تحمل نیروهای کششی و فشاری در ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تیرآهن استحکام ساختمان را با مقاومت بالا فراهم می کند. قدرت فوق العاده  تیرآهن ساختمانی I شکل، نیاز به ساختن تکیه گا‌های مختلف را کاهش می دهد. این کار سبب صرفه جویی در زمان و هزینه نیز می‌شود.

شناخت تیر I شکل، یک نیاز اصلی برای مهندسین عمران و یا کارگر ساختمانی است. مهندسان از I-beams به طور گسترده ای در ساخت و ساز و ساختن ستون ها و تیرهای بسیار با طول ها، اندازه ها و مشخصات مختلف استفاده می کنند.

 

تیرآهن گالوانیزه

تیرآهن گالوانیزه، یک فولاد نورد گرم A36، فولاد سبک است که در فرایند گالوانیزاسیون غنی از روی گرم شده است. تیرهای گالوانیزه یک جایگزین ارزان قیمت برای فولاد ضد زنگ هستند تا برای حفاظت از زنگ زدگی و خوردگی تا 30 سال بتوان از آن ها استفاده کرد، در عین حال این تیرآهن ها دارای پوشش محکم و با دوام هستند که مقاومت قابل ملاحظه ای به آن ها می دهد. تیرآهن گالوانیزه می تواند  با روش های معمولی که برای فولاد معمولی استفاده می شود برش، ماشینکاری یا جوش داده شود، اما هنگام گرما برای دوری از استنشاق دود ها ، باید تهویه مناسب استفاده شود.

برای دریافت قیمت انواع تیرآهن و یا خرید تیرآهن با کارشناسان این شرکت همراه شوید

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی