خوردگی فلزات


1396/2/2خوردگی پدیده طبیعی و یک فرایند شیمیایی ریشه در علم است فلزات پس از تولید و شکل گرفتن تمایل دارند به حالت طبیعی خود برگردند . این موضوع بسیارنادر است که فلزات را به صورت طبیعی در حالت خالص خود یافت کنیم ، معمولا آنها به همراه سایر عناصر به شکل سنگ یافت میشوند. در صنعت فولاد تلاش زیادی به نوبه خود  به طور طبیعی برای تبدیل سنگ آهن به فولاد به صورت طبیعی صرف هستند.

 

 

خوردگی روند معکوس متالورژی است به عبارت دیگر انرژی تبدیل سنگ آهن به فلزات  در جهت معکوس خود در کنار اکسیژن و آب استفاده میشود وفتی فلز در معرض این عناصر قرار میگرد فرایند خوردگی شروع میشود اکسید های تشکیل شده بر روی سطح فولاد و در برخی موارد با سولفید و کربنات ترکیب میشود.

 

هرچند بررسی خوردگی و فرایند آن سال هاست که به علم تبدیل شده است اهمیت یادگیری در مورد آن همچنان رو به افزایش است به طور متوسط هر میزانی که فرد درباره ی خوردگی و کاهش خوردگی آگاه باشد جهان جای امن تر و پایدار تر خواهد شد.

 

 

هنگامی که فلزات در معرض جو قرار میگیرند تمایل به برگشت به انرژی سطح پایین تر خود سنگ آهن دارند به عبارت ساده این پدیده طبیعی خوردگی یا زنگ زدگی خوانده میشود فولاد بهترین مصالح ساختمانی ساختمانی میباشد که به راحتی در دسترس است قابلیت بازیافت کامل آن و نسبت استحکام به وزن بالا و اثرات زیست محیطی کمتر و دوام طولانی  مدت آن استفاده از آن را اجتناب ناپذیر میکند عناصر به ندرت در حالت خالص خود یافت میشوند بلکه آنها در ترکیب شیمیایی با یک یا چند مورد از عناصر پیدا میشوند.

 

 

انرژی قابل توجهی باید برای کاهش سنگ اهن به فلز خالص صرف شده. این انرژی می تواند از طریق شیمیایی یا متالورژی اعمال می شود و در فرآیند ذوب و پالايش انجام داده است. انرژی اضافی نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد به صورت کار سرد یا گرم ویا ریخته گری فلز خالص به شکل های مختلف استفاده شوند . خوردگی فلز شامل اکسیداسیون یا قرار گرفتن در معرض اکسیژن در محیط و فرایندهای الکتروشیمیایی تلقی میشود

 

انواع خوردگی :

 

  1. خوردگی گالوانیک : که رایج ترین نوع خوردگی تلقی میشود دو فلز مختلف در تماس با هم در حضور الکترولیت قرار میگرند که عوامل تاثیر گذار در آن (درجه حرارت و شوری و رطوبت)

 

  1. خوردگی حفره ای : این نوع خوردگی تحت شرایط خاص باعت افزایش سرعت خوردگی به جای خوردگی یکنواخت فولاد میشود که عوامل تاثیر گذار درآن (غلظت کم  اکسیزن یا غلظت بالای کلرید ها )

 

  1. خوردگی میکروبی : این نوع خوردگی تحت فرایند های میکروبیولوژیک انجام میشود که فلز حتی در صورت عدم وجود اکسیژن نیز خوردگی انجام میشود

 

  1. خوردگی در دمای بالا : این نوع خوردگی در شرایط اتمسفر داغ و در حضور اکسیژن و گوگرد یا مواد اکسید کننده رخ میدهد

 

  1. خوردگی شیاری: که معمولا در فضاهای محدود رخ میدهد و مایعات ار طریق شیار ها و باریکه ها به فلز نفوذ میکند

 

 

محافظت از خوردگی :

 

فولاد و فلزات با دوام و با کیفیت و پایدار بعد از انقلاب صنعتی مورد استفاده قرار گرفت

اما همچنان خطر خوردگی ان ها را تحدید میکند

موارد زیر راه های برای حفاظت فلزات در برار خوردگی اشاره میکند:

 

  1. گالوانیزه

 

  1. سیستم های دوبلکس

 

  1. پوشش روی

 

  1. پوشش های محافط

 

   

 

تهییه شده در فولاد ایرانیان

 

Top
لوگو ساماندهی