کاربرد نبشی در ساختمان سازی


1399/7/14نبشی فولادی چیست؟

نبشی‌ فولادی، از اساسی‌ترین انواع فولاد نورد شده می‌باشند. این محصولات، به شکل "L"  بوده و از خم کردن فولاد با یک زاویه تشکیل می‌شوند. متداول‌ترین نبشی فولادی ، نبشی با زاویه 90 درجه می‌باشد. بال‌های نبشی می‌توانند طول مساوی یا نامساوی داشته باشند. این نوع فولاد، برای اهداف مختلف در تعدادی از صنایع استفاده می‌شود. یکی از رایج‌ترین کاربردهای نبشی فولادی اسکلت بندی ساختمان بوده، اما از آن‌ها برای تریم، طاقچه دیوار کوب، آرماتورها و بسیاری موارد دیگر نیز استفاده می‌شود. هرچه زاویه نبشی بزرگتر باشد، وزن و تنش بیشتری نیز متحمل می‌شود.

نبشی اغلب در بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از طریق جوشکاری روی سطوح مختلف متصل می‌شود. این محصولات، اغلب برای پشتیبانی از تیرها و سکوهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما عملکرد ونقش آن‌ها فراتر از نقش معمولشان می‌باشد. این سازه‌های فولادی می‌توانند استحکام اضافی سازه و حتی پایداری بیشتر آن را فراهم کنند.

 

علاوه بر کاربرد نبشی در ساختمان سازی، به مواردی مانند پل‌ها، انبارها، قفسه‌ها، برج‌های قدرت، برج‌های مخابرات، تجهیزات و غیره نیز میتوان اشاره کرد. همچنین در زندگی روزمره، این نوع فولاد در فریم‌های تختخواب، صندلی، نیمکت، میز و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد نبشی در ساختمان سازی

انواع نبشی کاربردهای مختلفی در ساختمان سازی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تکیه گاه مستحکم برای سازه‌ها:

نبشی، از ستون‌ها و تیرها پشتیبانی  کرده و به ساختمان استحکام و پایداری بیشتری می‌بخشد. این محصولات، همچنین تکیه گاه عمودی و افقی برای ساختمان‌ها، از جمله برج‌ها و تجهیزات را فراهم می‌کنند. از آنجا که این مقطع با استفاده از فولاد گالوانیزه ساخته شده است، در برابر خوردگی و سایر اثرات آب و هوایی مقاوم‌تر می‌باشد.

 

تقویت لبه‌ها و گوشه‌ها:

نبشی‌ها، همچنین می‌توانند لبه‌ها و گوشه‌ها را پوشش دهند و به ساختار کمک می‌کنند تا در فرم خود بماند و از ساییدگی و پارگی معمول ناشی از آب و هوا جلوگیری می‌کنند. گوشه‌ها و لبه‌های تیز تقویت شده با این سازه‌های فولادی، دوام بیشتری داشته و در برابر خوردگی و پریدگی فلز مقاومت می‌کنند. آن‌ها همچنین قدرت اضافی ایجاد کرده و هر گوشه را پایدارتر می‌کنند.

 

حمل و نقل اشیاء سنگین:

از دیگر کاربرد های نبشی میتوان به جاهایی که جوشکاری و سایر فعالیت‌های صنعتی انجام می‌شود، می‌توان از نبشی فولادی برای جابجایی اجسام سنگین استفاده کرد. برای انجام این کار، طرف بسته نبشی را به سمت بالا و طرف باز آن را به سمت زمین قرار دهید. جسم را روی آن قرار داده و سپس هل دهید تا جسم در قسمت بالای نوار بلغزد و به مقصد خود برسد.

 

سایر کاربردهای نبشی

همانطور که اشاره کردیم هنگام ساخت و ساز، کاربرد نبشی فولادی بسیار زیاد است. نبشی‌ها، بیشتر در ساخت پل‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. همچنین این محصولات را می‌توان در دکل برق یا نیرو مشاهده کرد. استفاده از این ماده، برای پایداری بیشتر سازه‌ها از هر نوع می‌باشد، و مهم نیست که چقدر کوچک باشد.

طبقات قفسه بندی:

نبشی‌های کوچکتر به عنوان تکیه گاه برای فریم تختخواب، میزها و نیمکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از آن‌ها به عنوان تکیه گاه برای قفسه‌های محکم شده روی دیوار استفاده می‌شود. آن‌ها هنگام بارگیری قفسه‌ها با وسایل سنگین، پشتیبانی کاملی را ارائه می‌دهند. با این وجود، به دلیل برخورداری از ظاهر صنعتی، برای نگهداری قفسه‌ها در مناطقی مانند گاراژها و اتاق‌های لباسشویی مناسب می‌باشند.

کاربرد نبشی در صنعت خودرو:

این عنصر همچنین در اسکلت بندی ساختار خودروها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از نبشی‌ها فولادی قطعاً به استحکام و مقاومت خودرو می افزاید.

 

فریم‌ تختخواب:

در ساخت بیشتر فریم‌های فلزی تختخواب، از پروفیل L شکل برای حمایت از وزن تخت و افرادی که روی تخت خوابیده‌اند استفاده می‌شود. حتی بعضی از تخت‌های چوبی هنوز هم از نبشی برای وصل کردن تکه‌های تخت به هم و نگهداری از تشک استفاده می‌کنند.

 

صندلی و نیمکت:

هر زمان که به استحکام اضافی در مبلمان احتیاج باشد، اغلب از تیر L شکل برای تأمین پشتیبانی و استحکام اضافی استفاده می‌شود. شما اغلب این محصول را در نیمکت‌ها برای وزن بیشتر از یک نفر مشاهده خواهید کرد.

 

قفسه بندی:

 قفسه های صنعتی که به طور مستقیم به دیوار محکم میشوند، معمولاً از براکت‌های نبشی برای نگه داشتن قفسه‌ها در محل و پشتیبانی از وزن اشیاء قرار داده شده در قفسه استفاده می‌کنند. این محصول، از استحکام غافلگیر کننده‌ای برخوردار بوده و  فقط با یک براکت، می‌توانند وزن چندین کیلوگرم را حفظ کنند.

تهیه نبشی فولادی

 نیاز به خرید نبشی در بازار امروز غیر قابل انکار بوده و در انتخاب صحیح آن باید دقت شود. از این رو توجه داشته باشید که نبشی در اندازه‌های مختلف بسیاری در بازار وجود دارد و انتخاب صحیح به دانش دقیق در مورد شرایط نیاز دارد. اگر قصد خرید نبشی را دارید با شماره 42214-021 تماس حاصل فرمایید و ارزانترین قیمت نبشی در بازار را از فولاد ایرانیان بگیرید.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top