سقف عرشه فولادی در سازه بتنی


1398/5/19



عرشه فولادی، نوعی ورق فولادی سرد کاری شده است که توسط تیرهای فولادی پشتیبانی می شود. این سازه فولادی برای حمایت از سقف بتنی استفاده می شود. محصولات عرشه فولادی سقف معمولا به عنوان جزء بسیاری از سیستم های سقف مسطح و یا طاقدار استفاده می‌شود. دلیل این امر مزایای این مقطع فولادی از جمله استحکام، وزن و مسائل اقتصادی است.

 

 

عرشه فولادی

 

 

سطح بالایی پوشاننده هر طبقه از یک بنا را سقف می نامند. در ساختمان­های یک طبقه سقف مستقیما با شرایط محیطی خارج در تماس است در حالی که در بناهای چند طبقه سقف به عنوان سطح پایینی طبقه بالاتر و حدفاصل بین دو طبقه تعریف می شود. از گذشته­ تا کنون از مصالح مختلفی جهت ساخت سقف بناها استفاده می­شده است. سقف هایی با تیرهای چوبی و یا بناهای گنبدی شکل آجری از نمونه های تاریخی سقف­ می باشند. در معماری امروزی از سازه های مدرن و جدیدتری جهت اجرای سقف استفاده می گردد. مهمترین ویژگی­های سازه سقف را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 

 

  • مقاومت و پایداری در مقابل تنش­ های وارده در سوانحی مانند زلزله
  • عایق بودن نسبی در مقابل رطوبت، گرما و صوت
  • مقاومت در مقابل آتش سوزی

 

با پیشرفت علم در حیطه سازه و معماری محققان به ای واقعیت پی بردند که کم کردن وزن سازه­ی سقف در کنار افزایش همبستگی اجزای آن به پایداری کل بنا کمک می کند. از این رو طراحی سقف­ های با اصطلاح سقف سبک در سال­ های اخیر رواج زیادی داشته است. در طراحی سقف سبک معمولا از یک شبکه فولادی، احجام میانجی و یک پوشش بتنی استفاده می­شود. بهبود سازه فولادی و احجام میانجی در سقف طی سالهای اخیر مورد توجه تولیدکنندگان و معماران قرار داشته است و در شکل­ها و جنس­های مختلف ساخته و عرضه شده اند. یکی از جدید ترین روش­های اجرای سقف سبک استفاده از عرشه فولادی می­باشد.

 

 

سقف‌های ساخته شده با عرشه فولادی به سقف‌هایی اطلاق می شود که که با ترکیبی از ورق‌های فولادی گالوانیزه و برش گیرها طراحی می‌شوند. ورق­های گالوانیزه استفاده شده در این سقف­ها معمولا  ذوزنقه‌ای شکل هستند با این حال در طراحی­ های خاص می­توان از دیگر الگوهای هندسی جهت ساخت این ورق­ ها استفاده نمود. آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی سقف با عرشه فولادی را کامل می کند. ارتفاع عرشه‌های فولادی معمولا بین ۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر می باشد که با توجه به شرایط هندسی بنا انتخاب می­شود.

 

 

ورق های فولادی گالوانیزه که مهم‌ترین عنصر در ساخت این نوع سقف می‌باشد معمولا از ورق­های با ضخامت 8/0 تا 2/1  میلیمتر تولید می شوند. این ورق ها در ساخت سازه­هایی با طراحی­های خاص می توانند در ضخامت­های دیگر نیز تولید شوند. در ساخت این ورق ها معمولا از روش نورد سرد استفاده می شود که طی فرآیندی به شکل موجدار با مقاطع ذوزنقه ای شکل دهی می شوند.

 

 

اولین نمونه های عرشه فولادی توسط شرکت های بزرگ معماری در امریکا و استرالیا مورد استفاده قرار گرفتند. در سالهای نخست که تکنولوژی سقف عرشه فولادی از آمریکا تازه‌ وارد ایران گردیده بود استفاده از این سازه از محدودیت­ های شدیدی برخوردار بود. از مهمترین این محدودیت ­ها می توان به فقدان نیروی کار ماهر در اجرای این سقف ها، کمبود ابزار و ادوات ساخت داخل لازم جهت اجرا و فقدان آیین نامه های فنی در مراجع ذیصلاح نام برد. این موارد باعث می شد تا در ابتدا این نوع سقف ها از هزینه بالاتری نسبت به سایر سقف های سبک داشته باشد اما با مشخص شدن مزیت های نسبی این نوع سازه صنایع مرتبط با آن رشد قابل توجهی نمودند به طوری که امروزه بخش قابل توجهی از لوازم و مصالح مورد نیاز در اجرای سقف عرشه فولادی در داخل ایران تولید می شود.برشگیرها یا گل میخ‌ها خاصی که در این نوع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند بدلیل مقاومت و سهولت اجرا از مزایای سقف عرشه فولادی می باشند. این گل میخ‌ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی لبه تیرهای سازه‌ای جوش می‌شود.

 

 

سقف­های عرشه فولادی نسبت به سقف­ های متداول دیگر معمولا از وزن کمتری برخوردارند که این مورد از مهمترین مزایای این سقف می­باش. در این نوع از اجرای سقف ورقهای گالوانیزه که در بالا به آن اشاره شد به عنوان قالب و نگهدارنده بتن را دارند در حالی که خود نیز به دلیل مقاومت قابل توجه ورق فولادی نقش سازه ای نیز ایفا می کنند. با گسترش صنایع تولید کننده لوازم و مصالح مورد نیاز این سازه و ایجاد مهارت در نیروی کار لازم جهت اجرا و با حذف بلوک و قالب بندی و ... می توان گفت هزینه تمام شده این نوع سقف می تواند کمتر از سایر روش­ها باشد. کاهش بار سازه با کاهش وزن سقف از مهمترین ویژگی های این نوع سازه ها می باشد.

 

 

تهیه شده در تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

 

Top
لوگو ساماندهی